www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

E buna chitara asta?


Guest purple pick
 Share

Recommended Posts

Guest purple pick

Am o chitara Stagg la 5 milioane( imitatie de fender stratocaster... ) si as vrea sa va cer parerea de experti sa imi spuneti daca e buna de ceva...adica io sunt multumit dar as vrea sa aud si alte pareri despre aceste instrumente de la stagg....ideea a fost ca nu am vrut sa iau behringer ca erau mult mai nasoale, adica distanta de la corzi la grif era prea mare si mie imi place sa nu trebuiasca sa dau 2 metri din degete ca sa apas cu coarda pe tasta....si e si mult mai bine finisata decat un behringer( cand am luat-o aveam de ales intre behringer si stagg si cea stagg arata muuuult mai bine decat aialalta, iar preturile erau relativ apropiate...parca, nu mai tin minte ) . Voi ce parere aveti? am facut o alegere buna?? am luat-o din Muzica de la etaj...ce ziceti???

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

e o chitara de 5 mil . face banii..dar nu tre sa te astepti la prea multe de la ea.. e o chitara ieftina ..oricum fata de alte chitari la banii astia..(reghin) e buna

De fapt faza e ca nu prea imi dau seama cat de buna e chitara din cauza ca io am amp behringer din ala vai steaua lui...asa ca distruge orice ar fi putut exista in chitara aia...din pacate :) ce amp mi-ati recomanda...nu stiu..sub 10 milioane sa zic...sau mai bine las ampu asta si imi iau un procesor??

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

Am totusi o problema cu chitara...are doar 21 de intervale ceea ce e cam naspa ca in soluri se ajunge si la 24....stie cineva vreo metoda prin care sa-i ii mai adaug niste taste...o bucata de lemn, ceva, sa pun din grif pana in doza ca mai e loc si ma gandesc ca s-ar putea improviza ceva...sau exista la magazine asa ceva sa mai "intinzi" tastele??

 

Am totusi o problema cu chitara...are doar 21 de intervale ceea ce e cam naspa ca in soluri se ajunge si la 24....stie cineva vreo metoda prin care sa-i ii mai adaug niste taste...o bucata de lemn, ceva, sa pun din grif pana in doza ca mai e loc si ma gandesc ca s-ar putea improviza ceva...sau exista la magazine asa ceva sa mai "intinzi" tastele??

Link to comment
Share on other sites

Din cate cantece stiu eu, destul de putine solouri trec peste limita de 21 - 22 de taste. Daca nu tintesti un stil ce utilizeaza intens cele 2-3 freturi in plus (si aici in genere e vorba de stiluri ce necesita oarece virtuozitate ) nu iti complica existenta inutil.

Moda cu 24 de freturi a aparut prin anii 80 pentru stilurile mai "moderne". Chitaristii "oldschool" inca prefera instrumente cu 21 sau 22 de taste. Gibson si Fender cam pe numarul asta merg (desigur au si modele cu 24).

Link to comment
Share on other sites

Am totusi o problema cu chitara...are doar 21 de intervale ceea ce e cam naspa ca in soluri se ajunge si la 24....stie cineva vreo metoda prin care sa-i ii mai adaug niste taste...o bucata de lemn, ceva, sa pun din grif pana in doza ca mai e loc si ma gandesc ca s-ar putea improviza ceva...sau exista la magazine asa ceva sa mai "intinzi" tastele??

 

Am totusi o problema cu chitara...are doar 21 de intervale ceea ce e cam naspa ca in soluri se ajunge si la 24....stie cineva vreo metoda prin care sa-i ii mai adaug niste taste...o bucata de lemn, ceva, sa pun din grif pana in doza ca mai e loc si ma gandesc ca s-ar putea improviza ceva...sau exista la magazine asa ceva sa mai "intinzi" tastele??

 

 

daca vre-un solo depaseste numarul de taste, atunci fa bend pana la nota respectiva...

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

:) Foarte tare faza cu adaugatul tastelor. :)

Dupa cum zicea si Guitar88,daca nu iti ajung tastele invata bend`uri.

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e sa-ti iei procesor..lasa amp-u deocamdatat .. pt acasa..potzi folosii ff bine si calc .

 

iar cu 24 de taste....stai lin ..pana o sa ajungi sa invetzi sa cantzi incat sa ajungi in a doua octava a chitarii nu ai sa mai ai stagg-ul asta...

Subscriu. :) Oricum la 5 mil cred ca e bun stagg-u.

Link to comment
Share on other sites

Pe mine Stagg m-a enervat la culme, nu iau in viata mea ceva de la firma asta.

 

Celalalt chitarist din trupa noastra si-a luat mai de mult un stagg imitatie de fender la vreo 6 mil, si peste o sapt s-a stricat intrarea de mufa. A schimbat-o, si aia din prima zi a patit la fel. Super naspa. Cred ca au greseala asta din fabrica.

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

Pe mine Stagg m-a enervat la culme, nu iau in viata mea ceva de la firma asta.

 

Celalalt chitarist din trupa noastra si-a luat mai de mult un stagg imitatie de fender la vreo 6 mil, si peste o sapt s-a stricat intrarea de mufa. A schimbat-o, si aia din prima zi a patit la fel. Super naspa. Cred ca au greseala asta din fabrica.

la mine n-are nimik si o am din decembrie anu trecut. Pot sa fac benduri ca nu e asa greu da totusi un bend de o terta mica...e destul de mult...un ton mai merge...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest paul-pantera

De fapt faza e ca nu prea imi dau seama cat de buna e chitara din cauza ca io am amp behringer din ala vai steaua lui...asa ca distruge orice ar fi putut exista in chitara aia...din pacate :) ce amp mi-ati recomanda...nu stiu..sub 10 milioane sa zic...sau mai bine las ampu asta si imi iau un procesor??

 

depinde de cat timp canti la chitara...dak esti incepator io zic sa iti iei un zoom 505 ca merge bine cu staggu (si io tot stagg am). Dak esti ceva mai avansat si ai ganduri sa iti faci o formatie atunci baga-te la un amp.

Ca sa fiu in topic... dupa cum am zis am si io tot stagg ( atat acustica cat si electrica). A si un zoom 505 II. Pana acum sunt multumit de ea. Pt studiu e ff buna. Am cantat pe ea si sepultura,pantera,si muzica agresiva in general si nu a facut fitze. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.