www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vopsire Chitara


Guest Dam
 Share

Recommended Posts

Salut

 

Imi poate spune cineva ce este grain filler ? Am intrebat multe persoane si am cautat pe net dar nu am gasit intocmai traducerea .Voi da corpul chitarei cu grain filler pt a acoperi porii lemnului .Nu stiu de unde sa cumpar din Romania.

 

 

Link to comment
Share on other sites

daca e vorba de vopsire - grund pentru lemn.

 

Daca lacuiesti si vrei sa se vada desenul lemnului, in cazul lemnelor cu pori deschisi gen mahon, palisandru, etc, folosesti pore filler care e un fel de vopsea care umple porii si ii scoate in evidenta. Apoi se da cu grund si apoi cu lac. Din pacate nu stiu corespondenta romaneasca pt pore filler.

 

 

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

 Deci procesul de vopsire decurge in felul urmator :

 

 

Dau corpul cu grain filler (care nu stiu ce naiba inseamna) in 1-2 straturi .Las sa se usuce apoi slefuiesc lemnul pt a elimina excesul de filler .Apoi dau cu lac nitrocelulozic si abia apoi dau vopseaua.Dupa vopsea desigur vor urma si cateva straturi de lac.Grain filleru asta l-as putea cumpara de pe stewmac dar poate e o banalitate de substanta care la noi costa 20-30 ron si eu il cumpar de afara cu 60-70 ron.De aceeas caut neaparat denumirea in romana.Daca cineva l-a folosit va rog interveniti .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Deci procesul de vopsire decurge in felul urmator :

 

 

Dau corpul cu grain filler (care nu stiu ce naiba inseamna) in 1-2 straturi .Las sa se usuce apoi slefuiesc lemnul pt a elimina excesul de filler .Apoi dau cu lac nitrocelulozic si abia apoi dau vopseaua.Dupa vopsea desigur vor urma si cateva straturi de lac.Grain filleru asta l-as putea cumpara de pe stewmac dar poate e o banalitate de substanta care la noi costa 20-30 ron si eu il cumpar de afara cu 60-70 ron.De aceeas caut neaparat denumirea in romana.Daca cineva l-a folosit va rog interveniti .

 

 

 

Ti-a spus EugenRo2001: se numeste "grund pentru lemn". Dupa uscare devine dur si trebuie slefuit (grundul, nu lemnul - daca slefuiesti lemnul nu ai dat destul grund). Este stratul de baza pentru finisaj, ca orice grund. Se gaseste in magazinele de bricolaj gen Hornbach, Obi, Bricostore la cutii de min 1kg, cred.

 

LATER EDIT: ai grija ca toate straturile (grund, lac, vopsea) sa fie din aceeasi familie (de ex. acrilice) altfel vor fi probleme, de la rezistenta scazuta a finisajului pana la exfoliere.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Am vazut ce a zis EugenRo2001 insa grundul pe care l-am gasit este pe baza de apa.Toate tipurile de grund pe care le-am gasit defapt sunt pe baza de apa pe cand grain filler-ul este pe baza de grane /cereale.( cel ideal)

Link to comment
Share on other sites

Am vazut ce a zis EugenRo2001 insa grundul pe care l-am gasit este pe baza de apa.Toate tipurile de grund pe care le-am gasit defapt sunt pe baza de apa pe cand grain filler-ul este pe baza de grane /cereale.( cel ideal)

 

:lol:

Sper ca e o gluma! "Grain filler" in traducere literala inseamna substanta care umple fibrele lemnului ("wood grain").

Link to comment
Share on other sites

Nu am spus ca in traducere ar insemna filler din grane.Am gasit pe forumul Gibson un topic despre vopsirea chitarei.Grain fillerul pe baza de apa nu era cel mai bine cotat intrucat dupa experienta lor cu proiectele de genul , au observat o anume "decojire" a vopselei.Si am mai gasit pe site-ul unui lutier http://www.projectguitar.com/tut/tutorial5.htm  o alta indrumare spre grain filler-ul din cereale

Link to comment
Share on other sites

Grain fillers generally consist of three basic components; a binder, a bulking agent and a solvent. The binder is wood finish, and in the case of oil-based fillers is typically a blend of oil and varnish. In the case of water-based fillers, it is acrylic or urethane. The type of binder influences the type of solvent used; oil-based fillers usually use mineral spirits, while water-based fillers use water. Both types of filler use silica as a bulking agent as it resists shrinking and swelling in response to changes in temperature and humidity.

n-am priceput unde intra granele in joc... si nici de ce grundul pe baza de apa nu ar fi bun pentru chitara.

Link to comment
Share on other sites

Grain fillers generally consist of three basic components; a binder, a bulking agent and a solvent. The binder is wood finish, and in the case of oil-based fillers is typically a blend of oil and varnish. In the case of water-based fillers, it is acrylic or urethane. The type of binder influences the type of solvent used; oil-based fillers usually use mineral spirits, while water-based fillers use water. Both types of filler use silica as a bulking agent as it resists shrinking and swelling in response to changes in temperature and humidity.

n-am priceput unde intra granele in joc... si nici de ce grundul pe baza de apa nu ar fi bun pentru chitara.

 

Da ,poti sa dai cu slanina ca si grund,...LOL.

 

Fondul/baza creata de "ground" trebuie sa interactioneze cu vopseaua/ lacul respectiv dizolvantul ce urmeaza .

 

Unele solutii pe baza de apa dupa uscare cand devin higroscopice pot sa fie penetrate si de alte tipuri de vopsea/lac .Grundul are un liant si restul este o "umplutura" de ceva creata/praf de piatra ponce ...asa ceva .

Un fel de chit lichid ca si cel ptr vopsit masina ,in cazul cand se vopseste cu lac similar.

 

Chituri.ground-uri bazate pe apa nu sunt prea OK ..acestea "sug" vopseaua sau lacul ca o sugativa cea ce nu-i OK.Daca te uiti la un Stratocaster care prezinta parti cu vopseaua tocita vei vedea ec subtire este stratul de vopsea peste un strat de ground,,la fel subtire ,cea ce inseamna ca lemnul a fost tratat inainte cu ulei de in ( fiert !/rafinat) altfel suge lemnul foarte mult diluant din vopsea...ect

Link to comment
Share on other sites

Onrewind este foarte buna informatia data de tine .Am vazut acolo ca scrie ceva despre "oil-based fillers" .Din ce crezi ca este uleiul? din peste?

 

Si apropo , multumesc pt calificativul -1 :-j .Puteti sa va exprimati opinia nu sa stricati ratia degeaba.Am deschis topicul sa aflu o informatie foarte importanta in decursul procesului de vopsire a chitarei dar vad ca unii nu se pot controla si vor sa demonstreze ca sunt superiori.Bravo forum RGC!!!!

 

 

 

 

 

Edited by Dam
Link to comment
Share on other sites

Pãi... ai deschis sã aflii dar ai omis niște informații esențiale: ce lemn ai și ce fel de finish vrei sã obții. Poate nici n-ai nevoie de filler.

 

Filler/grund îți poți face și singur. Nisip probabil nu vei gãsi suficient de fin. Încearcã var, oxid de zinc, clei de oase (nu știu dacã merge cu solvenți organici), rumeguș fin etc. Amesteci cu lac și diluant pânã obții consistența doritã.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.