www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

V-Picks In Romania


comanel
 Share

  

67 members have voted

  1. 1. Ai fi interesat sa cumperi V-picks ?

    • Da
      29
    • Nu cred, raman la ce am
      8
    • Vreau sa le incerc
      19
    • Cine da 5$ pe o pana?
      11
  2. 2. Interesat de precomanda?

    • Da
      32
    • Nu
      35


Recommended Posts

Salutari

 

Am avut placerea de a pune mana pe un Large-lite V-pick de la un prieten care a venit din state in Romania pentru sarbatorile de iarna. Mi-a placut la nebunie si am fost surprins de diferentele subtile de tonalitate si de diferentele majore la "cum se simte la mana".

 

Eu de obicei folosesc stubby de 2.5 sau dunlop sharp (cand am corzi de 0.09), dar Large pointed asta de 2.75 e clar un pas in fata. plus ca .. nush, se lipeste de degete.. daca nu mai e lipicioasa, o speli si se lipeste iar... WTF? :) Cert este ca nu i-o mai dau inapoi.

 

Aseara mi-a venit o idee. Hai sa le aduc in Ro. Dar nu merita sa dau 40$ transport pentru 5 pene :), asa ca i-am scris lui Vinni Smith, V-Pick manager and "creator" si i-am zis ca as vrea sa devin distribuitorul lui (ne)oficial in RO.

 

Email follows:

Greetings from Romania + proposition

 

 

Hi folks !

 

Just your average Joe pick-enthusiast here, writing for an above-average reason :lol:.

 

I've got my hands on one of your Large lite pointed picks from one of my friends who came in from California, for the winter break. After hitting a few notes with this baby, i've suddenly realised that this is one of the best picks i've ever laid my hands on.

 

So, long story short, apart from wondering on a shipping quote from the US to Romania (Eastern EU), i came up with somewhat a brilliant idea that might aid the guitarist community here too.

 

My proposition sounds like this: I would like to be one of the (un)official distributor of your products in Romania. There are a lot of us here, both pro and semi-pro, which keep contact with one another through a board forum called RGC (Romanian guitarist community). See www.rgc.ro and use google translate or start learning romanian.

 

I'm writing to ask for a bulk price quote for a starter pack (let's say 10 picks from each model), including shipping, and i'll post a survey result in a couple of weeks - or maybe in January to be more exact, in order to start the foundation of a special collaboration between us :lol:. Short plan: Get the picks, start telling people about them, let them try it in an organised manner - simillar to namm shows, only smaller; start taking orders in, receiving them and sending them through a local courier outside Bucharest.

 

So without further ado, please reply if you're interested or not, so that i might start working on a serious marketing plan (you know, workshops, giveaways -or not-, testimonials from local idols).

 

 

With best regards,

Adrian

 

Reply

|

Vinni

to me

 

show details 12:52 AM (14 hours ago)

 

Hey Bro, Vinni here.

 

Your wholesale cost on the picks would be $2 each USD.

 

Shipping for a normal order to Romania is $5 Air Mail USPS and $35 International Express.

 

So, $140.00 for 70 V-Picks plus S/H

 

That would be great if you became our Romanian dealer!

 

Vinni

Reply

 

Forward

 

 

SO, oameni buni, prima investitie o fac cu ochii inchisi...le iau ca mi-au placut, plus ca majoritatea din ele le dau la prieteni... bine, 70 de pene ci iau vreo 35 plus cateva accesorii (pickholder keychain... etc). Daca va aratati interesati, adaug un 10-15 modele in plus si ne intalnim intr-un loc la un workshop improvizat.

 

Insa e foarte important sa raspundeti la poll. daca e sa incep afacerea cu ei, preturile valabile vor fi cele de pe site la orice produs, daca e disponibil. (diferenta de bulk-site sa scoata transportul plus o bere pentru deranj)

 

Astept nerabdator raspunsuri + propuneri.

 

Intrati pe www.V-picks.com si cautati v-picks pe youtube pentru un preview

 

Restepca,

AdiC.

Link to comment
Share on other sites

Din cate am citit, sunt facute dintr-un acril care reactioneaza la caldura corpului tau.

 

Acest acril are si calitati tonale diferite de plasticul obisnuit de la penele pe care le folosesti de obicei, iar comparativ cu un stubby de 2.5 pare a fi mult mai flexibila, desi e rigida. Cred ca cel mai bine am sa organizez un workshop sa va convingeti singuri. Eu unul abia astept ianuarie sa dau comanda.

 

Plus ca, tipul are pana de mai bine de 2 luni, si nu pare sa aiba urme de uzura... cel putin nu cum arata o pana de-a mea dupa 4 repetitii.

 

Iar alea glow in the dark arata bestial :) sa vezi ce o sa-ti lipseasca momentele cand le scapi pe jos si nu le vezi :lol:

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Eu folosesc numai V-picks de vreo cateva luni. Am primit cadou un astfel de pick, Medium Pointed parca, si de atunci am devenit fan. De la seriile obisnuite am trecut apoi la Diamond, Snake. Am si un Big Fattie (excelenta pt studiu) si cateva Night-glow.

Intr-adevar, datorita materialului din care sunt facute nu prea aluneca dintre degete. Tonul este si el diferit - am inregistrat la un moment dat cand imprimam in studio ca sa fac o comparatie. Dupa parerea mea, mai bun.

Acum folosesc numai Snake. Plectrumul are o masa mai mare, imi place mai mult atacul pe care il are pe coarda. Seria V-pick de pene mai groase sunt potrivite pt shredding si riff-uri; au insa un downside la strumming (chestie pe care am sesizat-o la inceput dar pe care am corectat-o cu timpul).

O alta treaba pe care am sesizat-o este volumul si dinamica. Ambele mai mari.

De asemenea se si tocesc mai greu datorita masei (dar si a materialului) - miscarea nu mai este parca asa de ampla. De exemplu, un Snake ma tine cam 2-3 luni. In conditiile in care lovesc destul de puternic. Cand foloseam Dunlop Tortex de 1mm, stricam cam 3-4 pe concert.

V-pick merita nu numai dpdv financiar. Alt ton, alta dinamica, volum mai mare. Plus curiozitatea.

Incercati!

post-7925-0-87912600-1291916208_thumb.jpg

Edited by Jack Daniel
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau, nu. Le tin pentru mine. Dar poti sa vii sa le incerci odata. Shipping-ul nu e asa de scump, 5 dolari - daca mai gasesti 2-3 amatori, faceti o comanda impreuna, de diferite dimensiuni si forme. Puteti cumpara direct de pe website sau luand legatura cu Vinni prin e-mail.

Vinni e un tip foarte de treaba si le trimite imediat. In 2 saptamani ajung in Romania, parca.

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Eu as fi interesat, mai ales daca au ceva asemanator cu Jazz III (cum a spus si @Quetzalcoatl). In primul rand vreau sa stiu daca va fi o suma minima sau un numar minim de pene pentru comanda, sau care sunt conditiile, ca presupun ca nu se pot comanda doar 2-3 pene.

Link to comment
Share on other sites

interesant,mi-ar placea sa incerc si eu asa ceva.eu folosesc stubby III , un fel de big stubby dar de marimea jazz III ,adica...mici si groase :))

interesant modelul acela special pt strumming,mai putin ascutit,dar si modelele pt shredding.

Link to comment
Share on other sites

in afara de mult MK stil american, pare o solutie "geniala" la o probl inexistenta :lol:

si la 5$ bucata sa fim seriosi...nu ma zgarcesc deloc la scule desi e un hobby doar, da 5$ pe o pana ar trebui sa cante singura si sa tina o viata :)

de banii aia iei min 10 dunlop jazz III ca ex, pe mine 2 pene de astea ma tin un an...

Link to comment
Share on other sites

Sunt stunned :) nu ma asteptam la asemenea feedback :lol:

 

Bun, am sa fac o comanda serioasa in jurul datei de 15 Ianuarie. Pana atunci am sa ma gandesc la o locatie pentru un workshop.

Pentru cei interesati de precomanda, intrati pe www.v-picks.com, cautati modelul dorit si trimite-ti un email cu el la vpicksromania@gmail.com, insotit de un nume si un numar de telefon.

Va voi contacta cu un cont ING si voi da comanda in termen de 5 zile sau 15-20 pene, in cazul in care nu le voi avea pe stoc.

 

Daca va grabiti si strang o comanda in valoare de 50-60$ se poate rezolva o comanda in zilele astea.

Link to comment
Share on other sites

interesant,mi-ar placea sa incerc si eu asa ceva.eu folosesc stubby III , un fel de big stubby dar de marimea jazz III ,adica...mici si groase :lol:)

 

Acelasi model il folosesc si eu.

 

de banii aia iei min 10 dunlop jazz III ca ex, pe mine 2 pene de astea ma tin un an...

 

Incearca sa canti mai des si sa vezi cum apar problemele :)

 

Desi nu te contrazic cu marketingul. ( The best, Super, ultra, etc)

Edited by Quetzalcoatl
Link to comment
Share on other sites

pe mine clar m-au fascinat,doar ca imi e imposibil sa ma decid,,there are so many choices :))

m-ar interesa asa ceva http://v-picks.com/productdetails.php?q=1&page=picks pare f apropiata de stubby III , dar nu mi dau seama care este cea potrivita pt acompaniament de acorduri,strumming?ma poti ajuta?vazusem un video in care era prezentata o pana cu varful rotungit ,ce model era?

mersi

Link to comment
Share on other sites

bon, scuze de raspunsul intarziat, momentan va scriu dintr-un ragaz de weekend.

 

Intrebarile au fost transmise mai departe, pentru a afla exact detalii de la producator :) momentan sunt 6 pene in comanda.. ma apuc de luni sa lucrez la site si sa imi pu la punct lista de preturi cu Vinni. Mi-a fost recomandat sa nu afisez un pret mai mic decat pretul de pe site, si am ajuns la comun acord ca retail price de pe site-ul din america sa fie valabil si in Romania, la cursul zilei BNR.

 

Comanda o voi da pe data de 10 ianuarie, si va fi livrata cel mai devreme in data de 25-26 ianuarie si cel mai tarziu la inceputul lui februarie. Ma voi alimenta cu un stoc generos pe care il voi prezenta la un workshop la care sunteti toti invitati...veti avea posibilitatea sa va hotarati fiecare ce si cum vi se potriveste.. dar pana atunci sa fim noi sanatosi :lol:

 

Vorbim pe luni :lol: pana atunci, bucurati-va de weekend. La munte vremea e excelenta de vin fiert cu scortisoara :)

Link to comment
Share on other sites

Guest RobyKee

Am o idee pentru tine...sa calatoresti prin romania cu aceste pene si cu chitari si sa faci diverse workshopuri prin romania prin orasele mai mari bineinteles...a si ca venind vorba de zapada care stiti de satul sau na oras(are si blocuri) ''Tomesti" din judetul Timis e o vreme excelenta a nins de la 10 de dimineata pana pe la 4 PM

Link to comment
Share on other sites

@robykee, nu e o idee rea, dar am sa incep usor cu bucurestiul... :)

 

Good news: Avem (impreuna cu un prieten) exclusivitate pe Romanica :lol: mai sunt cateva detalii de pus la punct cu US si ne punem pe treaba. Rugaminte catre cei care deja au dat comenzi: comanda voastra a fost inregistrata, notata, insa pana pe 10 ianuarie nu va putea fi procesata cu pretul de pe site (adica fara taxele de transport din US). Daca doriti sa va intermediez comanda de pe acum, cu livrare in 20 zile (USPS - 5$/colet) sau 5 zile (IntlEXP - 30$/colet), anuntati-ma.

 

Cu respect,

Adi C.

Link to comment
Share on other sites

vad ca au aparut si pe thomann,insa acolo nu au toate modelele de pe v-picks.com . de asemenea ,la nemti costa 5,4 euro o pana care la producator este 4 dolari. asadar,preconizezi ca pretul tau,ca dealer v picks,va fi echivalent cu cel al producatorului,la cursul zilei?

Link to comment
Share on other sites

Preturile practicate de mine vor fi identice ca cele de pe site-ul oficial v-picks.com exprimate in Lei la cursul zilei in care se face comanda (in cursul zilei in care se confirma de fapt comanda).

Odata ce se trimite e-mail la vpicksromania@gmail.com veti primi un mesaj de confirmare cu pretul exact exprimat in Lei.

 

Exista marea sansa ca pentru comenzile ce depasesc 25$-30$ sa asigur transport gratuit in reteaua Fan Courier.

 

Intre noi fie vorba, nu am speranta sa ma imbogatesc din asta. In principiu vreau sa-mi exersez spiritul antreprenorial si sa aplic cunostintele de marketing pe care le-am furat de pe ici pe colo.

La inceput nici eu nu o sa am TOATE produsele de pe site in stoc, dar usor usor as vrea sa le pot oferi pe toate in mai putin de 20-30 de zile. Vorbim nu numai de pene ci si de accesorii precum strap-uri, bratari, cadouri, etc, dar nu vreau sa ma arunc cu capul inainte. Primul stoc il fac in urma unei analize la ce ati comandat voi, apoi usor usor ma orientez si pe lucruri mai complicate.

 

Apreciez insa la Vinni ca mi-a dat mana libera in ceea ce priveste pachete si promotii, singurul lucru pe care mi l-a solicitat a fost ca pretul sa nu fie mai mic decat pretul de pe site-ul lui din motive stricte de branding. Datorita faptului ca incepand cu 1 ian 2011 sunt dealer oficial si ca plasez comenzi mari, primesc un pret preferential per unitate, insa per total, (ca sa fiu si transparent, desi nu stiu cum v-ar interesa pe voi) diferenta de bani ramasa dupa vanzare imi permite putin peste un restocaj (cu transport cu tot) la care sa adaug cate 10 unitati din 2-3 produse noi la fiecare comanda. Dupa calculele mele, chestia asta se va plati singura cam in 6 luni (sau dupa 400 de pene de 4$ vandute).

 

Ma gandesc la un program "Rabla" pentru pene, la care voi oferi un discount in ziua workshopului contra unei pene de la voi... vii cu pana veche, pleci cu una noua :). Dar detaliile exacte le voi prezenta cu 2 saptamani inainte de workshop. Asta daca am sa gasesc pe cineva care sa vorbeasca despre ele fara sa-mi ceara bani ca pentru un concert. Daca nu, voi face tot posibilul sa va prezint v-picks in cel mai obiectiv mod cu putinta, chiar daca scopul meu este sa le vand :).

 

In functie de cum evolueaza lucrurile, exista si posibilitatea sa inchei colaborari cu magazine ce distribuie instrumente in Romania (fie online fie offline), dar nu va pot garanta ca am sa am controlul preturilor afisate de ei. Spre ex. pana sa coste 4$ si in magazinul "X" sa fie 6$.

 

Noi sa fim sanatosi !

Link to comment
Share on other sites

comanel, mult succes! :)

daca pretul in ro va fi la fel cu cel din sua, asta e tentativa demna de toata lauda :excl:

sincer la ce e fabricat in sua, nu prea vezi in europa pret la fel cu sua, dimpotriva e dublu de multe ori .

 

sa ai bafta, ar fi dragutz daca un coelg de forum mai experimentat in ale instrumentului s-ar oferi pentru inceput sa te ajute cu demonstratia la workshop ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.