www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

TB custom Warlock


TB_TM
 Share

Recommended Posts

Guest Sylviu

hah ce tare e :) tu o sculptezi asa ?

 

p.s. : cred k trebuia sa dau un quote.. anyway cu TB_TM vb..

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

de aratat, arata super! ce doze intentzionezi sa pui pe ea?

 

Thanks... pai... vreau sa-i pun un singur humbucker... cel de la Benson, care acum il am pe un reghin, care parca a fost candva pe Yamaha lui Felix... lo-fi version... :)

Daca nu suna bine... pun doza la loc pe reghin... si p-asta o atarn pe undeva de decor :)

Deja ultimele post-uri ar putea fi mutate pe la DTY or something... :)

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

poi akuma daca nu mai sunt offtopic intreband de chitara asta...

da si tu niste detalii cum ai facut-o...cu ce ustensile?

ai facut-o tu?ti-a facut-o cineva?

i guess you get the point :)

Link to comment
Share on other sites

well... lucrarea mea nu e tocmai ca la carte. Corpul asta e facut defapt din doua placi a cate 20mm suprapuse si lipite super strong intre ele.

Cum am facut... am cautat un warlock pe net si i-am facut proiectul la scara. Ca sa-mi dau seama care e raporul am masurat pe monitor distantza intre tasta 12 si pragus si am comparat cu distantza din realiatea de pe o kitara care o aveam la indemana in momentul respectiv... :)

Am facut calculele am facut proiectul la scara 1:1 pe o coala A2... am decupat apoi... am psuprapus pe placa de lemn, am trasat... am luat ferastraul pendular si am decupat...

Maine o iau la raschetat sa incerc sa o fac identica cu originalul...

Griful... sunt constient ca nu sunt instare sa-l fac asa ca o sa pun unul de pe alta kitara... + alte mici compnente...

Daca o sa sune nasol din cauza lemnului o sa ii fac un grif dintr-o alta placa asa... la vrajala :) si o sa am o minunata piesa de decor :)

 

PS: Thanks jules

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
ce s-a mai intamplat cu chitara ? :)

 

Lemnul e cam nasol si nu mã lasã inima sã-mi demontez altã kitarã sa-i pun grif... :(

Eventual când o sã mai pun mâna pe vreo scândura o sa-i fac unul "la vrãjala" sa o fac de decor :)

Se pare ca nu-i aºa uºor cum mã asteptam când m-am apucat de ea... cu prea mult entuziasm... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Lemnul e cam nasol si nu mã lasã inima sã-mi demontez altã kitarã sa-i pun grif... :)

Eventual când o sã mai pun mâna pe vreo scândura o sa-i fac unul "la vrãjala" sa o fac de decor :)

Se pare ca nu-i aºa uºor cum mã asteptam când m-am apucat de ea... cu prea mult entuziasm... :)

 

Da ce are lemnu mai exact de e nasol ? (just curious)

 

Daca ai bani de aruncat... poate iti cumperi o sipca de mahon sau alder de la un shop de pe afara si pui de o chitara ca lumea. Pe mine ma freaca de mult timp ideea da n-am timp (ca bani s-ar gasi)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Lemnul e cam nasol si nu mã lasã inima sã-mi demontez altã kitarã sa-i pun grif... :)

Eventual când o sã mai pun mâna pe vreo scândura o sa-i fac unul "la vrãjala" sa o fac de decor :)

Se pare ca nu-i aºa uºor cum mã asteptam când m-am apucat de ea... cu prea mult entuziasm... :)

 

Corpul fiind flat top, potzi foarte usor sa-l folosesti drept sablon pt trasarea liniilor pt un nou corp sa zicem din mahon.

Despre griff, potzi vorbi cu Cristi Grosu sa-tzi faca unul.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Wierdguy

am o intrebare..partial legata de topic: Chitara electrica e facuta din doua bucati sau dintr`o bucata de lemn?

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

Apropo de lemn: daca lemnul e de brad(sau de orice alt conifer) nu ar trebui sa miroasa a rasina?

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Rasina este secretata de glande ce se afla la exteriorul copacului. Lemnul nu miroase a rasina.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.