www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boost Ton


viobio
 Share

Recommended Posts

la rugamintea userului powerballad am realizat aceasta mica cutiuta

ce a vrut prietenul meu

un sunet mai plin de armonici pe medii si o varietate mai mare de tonuri

am folosit un singur tub ECF82 se poate folosi la fel de bine si varianta ruseasca 6F1P,este inlocuitor perfect pin cu pin

din poentiometrul PRESENCE se amplifica frecventele de peste 1000hz ,care dau o stralucire sunetului

din potentiometrul de ton se poate modifica tonul atfel,cind cursorul este spre condensatorul de 1nF vom avea un sunet mai bright,cind cursorul este spre condensatorul de 3,3nF vom avea un sunet cu mai mult bas

acest montaj poate fi folosit si pentru fortarea amplificatoarelor care au doar clean,cu el se intra usor in overdrive

aceasta pedaluta se poate folosi si inaintea amplificatoarelor cu tranzistori sau integrate pentru a da ceva din sunetul de lampa

componentele au costat aproximativ 180 lei,numai cutia si cele doua trafuri de alimentare costa 120 lei

Dan il foloseste inaintea unui head,intra cu chitara intii in BOOST TON si apoi in head

astept pareri si reclamatii

post-7787-0-39900900-1291751399_thumb.jpg

post-7787-0-79066000-1291751424_thumb.jpg

post-7787-0-19480500-1291751451_thumb.gif

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

foarte tare! felicitari pentru proiect !

solutia perfecta pentru cine vrea sa aiba sunetul de lampa

 

multumesc :D

ma gindeam de ce nu intereseaza pe nimeni asa ceva

"pedaluta" asta merge de minune in fata oricarui amplificator

o sa concep una si cu o dubla trioda mai accesibila constructorilor ,cu ecc83/12ax7/6h2p/etc

Link to comment
Share on other sites

Domnule Viobio !

 

Ma bag si eu in seama unpic.

 

E complicata schema ?

 

Un pret pentru piese se poate ?

 

Cam la ce pret ar ajunge cu totul :) ?

 

Felicitari pentru realizare.

 

Domnule Alex ,te rog sa nu mi mai spui niciodata DOMNULE,nu mi place

 

 

schema este simpla ,este postata mai sus,unde sunt si pozele

montajul poate fi realizat de oricine are cit de cit habar de electronica

costul montajului este influentat foarte mult de locul achizitionarii componentelor

daca vrei sa faci asa ceva i ti vind eu un tub si un soclu,te costa 15lei,cele doua componente

cutia o faci tu,cea folosita de mine a costat 45 lei,este scumpa!

poti folosi un traf de alimentare de la un aparat de radio cu lampi ,pickup cu tuburi ,dar o sa creasca dimensiunea carcasei

daca ai cunostinte se poate bobina ,va iesi destul de mic

PRIMAR 220v

SECUNDAR 180V/30mA,7v/0,5A

trafurile folosite de mine au costat 60lei

restul componentelor te costa maxim 20 lei

 

daca vrei sa faci pedala sunt oricind la dispozitia ta,ma poti intreba orice

 

am vorbit cu Dan sa va explice el mai bine ce face pedala,ca doar el o foloseste

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Domnule Alex ,te rog sa nu mi mai spui niciodata DOMNULE,nu mi place

 

 

schema este simpla ,este postata mai sus,unde sunt si pozele

montajul poate fi realizat de oricine are cit de cit habar de electronica

costul montajului este influentat foarte mult de locul achizitionarii componentelor

daca vrei sa faci asa ceva i ti vind eu un tub si un soclu,te costa 15lei,cele doua componente

cutia o faci tu,cea folosita de mine a costat 45 lei,este scumpa!

poti folosi un traf de alimentare de la un aparat de radio cu lampi ,pickup cu tuburi ,dar o sa creasca dimensiunea carcasei

daca ai cunostinte se poate bobina ,va iesi destul de mic

PRIMAR 220v

SECUNDAR 180V/30mA,7v/0,5A

trafurile folosite de mine au costat 60lei

restul componentelor te costa maxim 20 lei

 

daca vrei sa faci pedala sunt oricind la dispozitia ta,ma poti intreba orice

 

am vorbit cu Dan sa va explice el mai bine ce face pedala,ca doar el o foloseste

 

Problema de facut Bosst Ton-ul nu este.

 

Tata este electronist, si el poate sa o faca.

 

Despre Tub si soclu am sa te contactez.

 

Eh nu e asa de scump, pentru cei care au amp solid- state, este numa bun asa ceva :D

Oricum nu mi-as vinde amplificatorul (amp Taifun de 50w, an 1991),pe care il am acum pentru nimic in lume :)

 

Mersi de raspuns, si scuze pentru faza cu ” Domnul ” :)

 

LE: ma gandeam sa fac o cutie de lemn ceva asa frumos, am o tamplarie prin zona, si pot vorbi cu patronul de acolo :)

Edited by DraculVaDomni
Link to comment
Share on other sites

Problema de facut Bosst Ton-ul nu este.

 

Tata este electronist, si el poate sa o faca.

 

Despre Tub si soclu am sa te contactez.

 

Eh nu e asa de scump, pentru cei care au amp solid- state, este numa bun asa ceva :D

Oricum nu mi-as vinde amplificatorul (amp Taifun de 50w, an 1991),pe care il am acum pentru nimic in lume :)

 

Mersi de raspuns, si scuze pentru faza cu ” Domnul ” :)

 

LE: ma gandeam sa fac o cutie de lemn ceva asa frumos, am o tamplarie prin zona, si pot vorbi cu patronul de acolo :)

 

daca o faci sa ne tii la curent :excl: ,domnule Alex :D:lol:;)

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor!

 

Vreau sa scriu si eu cateva randuri despre pedala...desi cred ca voi ridica mai multe semne de intrebare...

 

Pedala are caracterul si personalitatea ei.Nu suna niciodata la fel, in functie de unde o pui.

cert este ca in fata unui amp pe lampi straluceste.mareste dinamica, compreseaza putin sunetul,are un car de bright si de prezenta si foarte mult volum (poate va zice vio exact cati db)

am pus-o in return-ul de la amp si reuseste sa scoata putin crunch.

tonul dat de aceasta pedala nu este neaparat un ton cald.este foarte sticlos si foarte mult bite.

butonul cel verde iti da tot ce facea ea mai bine.prezenta.MULTA.la maxim iti baga si putin crunch.eu nu il pot da peste 50% in fata ampului(pe lampi) ca imi satureaza prima lampa din preu(asta doar pe drive, pe clean merge un 80%)

butonul galben face raportul intre inalte si bas.faza interesanta e ca la maxim(adica inaltele ridicate) iti baga si el putin crunch, cu o textura diferita, aduce a treble booster

butonul rosu este pur si simplu volum care bineinteles iti baga in overdrive/fuzz(cu volumul maxim) un amp pe lampi dat deja pe crunch,iar daca e pe clean iti da un sunet fortat.

l-am pus in fata procesorului meu...zoom G1. iti da ceva textura si sparke de lampa dar chiar si la volum mic,daca pun procesorul pe drive apare un fluierat din procesor(oscilatie?)

l-am pus dupa procesor si a disparut fluieratul, textura misto de lampa a ramas dar dinamica s-a dus.

pe ibanezul meu cu 2 paf pro il deschide la ton superb.pe neck cu volumul din chitara la jumate e un ton genial sticlos.aduce a fender.(doar aduce !! )

pe fender a fost dubios. parca imi taie sparkle-ul ala de single coil atat de cunoscut.dar baga alt fel de sparkle,putin mai tight.

pedala e facuta sa fie mereu on, vio a conceput-o oarecum dupa cerintele mele.vroiam medii,atac si bright mai mult pe amp si isi face treaba fantastic.

singurul dezavantaj este ca trebuie invelita intr-un burete sau ceva de genul.daca o pui in pedalboard ai pus-o.daca o lovesti din greseala o sa auzi un mare BUF.lampa este foarte microfonica.la volume foarte mari cred ca nu ar fi placut sa o lovesti.

e foarte greu sa concluzionez ceva, dat fiind faptul ca sunetul se schimba radical in functie de chitara, amp etc.

pentru cei care doresc, pot sa o imprumut pentru o proba oricand.ID-ul meu de mess este pe profil, locuiesc in bucuresti in zona militari(cora, politehnica etc)

sper ca ati inteles ceva... :)

Link to comment
Share on other sites

foarte tare! felicitari pentru proiect !

solutia perfecta pentru cine vrea sa aiba sunetul de lampa

 

E faina scula , schema este ultracorecta din punct de vedere al adaptarilor .

 

 

 

Pui circuitul acesta dupa un preamp cu tub,tranzistor ,FET,MOSFET sau ce ai ,chiar dupa un procesor reglezi pe iesire un semnal destul de mare ca sa ai distoirsiuni de tub.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

azi daca am timp o sa pun si o varianta cu dubla trioda

o dubla trioda este mult mai accesibila ,pentru cei care vor sa construiasca pedaluta

se pot folosi urmatoarele tuburi

ECC81,82,83,85

6H1P,6H2P,6H3P,6H6P

E88CC,6DJ8,6H23P,6622

,E80CC

6H8C,6H9C

6SN7,6SL7

 

12AX7,12AU7,12AT7

sau orice dubla trioda care are Ua 150...250V Ia 1,5....20mA , amplificare peste 20

in functie de tubul folosit vom avea amplificari diferite,cu cit tubul are amplificarea mai mare cu atit vom avea un semnal de iesire mai mare

in functie de tipul tubului se pot ajusta unele valori ale componentelor din schema

0 dubla trioda poate fi cumparata cu un pret de 5...30 lei ,depinde marca si sursa

se pot folosi si tuburi recuperate din magnetofoane,radiouri cu tuburi,de acolo se poat recupera soclul si traful de alimentare

 

in limita timpului sund dispus sa raspund oricarei intrebari , va rog sa nu ma intrebati pe privat,un raspuns dat cuiva poate este folositor si altcuiva

 

 

azi revin si cu schema

boost ton realizat cu o singura dubla trioda

R2 poate varia intre 100k,,,,220k ,cu cit valoarea este mai mare cu atit creste si amplificarea

R1 poate varia intre 1k....10k ,cu cit este mai mica valoarea cu atit avem amplificare mai mare,pentru reglaje R1 se poate inlocui cu o rezistenta de 1K+10K semireglabil,reglam amplificarea cit ne convine ,demontam 1K+10K ,masuram valoarea si inlocuim cu o rezistenta fixa

C1 poate varia intre 330nF....1,5microF ,valoarea acestui condensator va creste amplificarea la o anumita frecventa,daca alegem valori mai mici amplifica frecventele mai inalte,daca alegem valori mai mari amplifica valori ale frecventelor mai joase

 

condensatorii de filtraj tensiune anodica sunt la tensiunea de 450v!!!!

:excl: ATENTIE LA TENSIUNILE MARI ,DACA NE CURENTAM PUTEM MURI :excl:

 

 

acest montaj poate fi folosit si de cei care cinta la bas

se modifica valorile astfel

C1 10microF.....100microF

si cele de la corectorul de ton

1nF cu 3,3nF

3,3nf cu 10nF

 

daca are cineva intrebari sunt prin zona

eu miine ma apuc de lucru la aceasta varianta cu dubla trioda,sper sa fie gata pina seara

o sa folosesc o dubla trioda 6DJ8/nos/Toshiba

post-7787-0-88548900-1292616622_thumb.gif

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

astazi am inceput sa caut piese pentru construirea primei parti din schema Ga5 ( pana la eq), dupa cum mi-ati zis . am gasit tot in afara de condensatorul de 150pf (cel incercuit). rezistorul de 220k vad ca e taiat in schema. mai trebuie pus?

in legatura cu traful nu sunt lamurit..am un traf..nu stiu daca e bun..iar condensatorii de 22uF care ii am deocamdata sunt de 50V :blink:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

astazi am inceput sa caut piese pentru construirea primei parti din schema Ga5 ( pana la eq), dupa cum mi-ati zis . am gasit tot in afara de condensatorul de 150pf (cel incercuit). rezistorul de 220k vad ca e taiat in schema. mai trebuie pus?

in legatura cu traful nu sunt lamurit..am un traf..nu stiu daca e bun..iar condensatorii de 22uF care ii am deocamdata sunt de 50V :blink:

 

 

 

 

traful acela nu este bun ,este un traf de cadre de la un tv cu tuburi ,in functie de model scoate in secundar intre 7 si 40v

condensatorii de pe tensiunea anodica trebuie sa fie la 350...450v ,cei din catodele tuburilor trebuie sa fie de minim 16v,poti renunta la acesti condensatori daca ai amplificare prea mare

rezistorul de 220k taiat cu X si cel de 1M nu se mai monteaza

condensatorul de 150pF nu are valoarea batuta in cuie ,poate varia intre 100pF.....1nF ,cu cit are valoarea mai mare cu atit vei avea un sunet mai bright

 

daca tatal tau este electronist roaga l sa te indrume el

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

traful acela nu este bun ,este un traf de cadre de la un tv cu tuburi ,in functie de model scoate in secundar intre 7 si 40v

condensatorii de pe tensiunea anodica trebuie sa fie la 350...450v ,cei din catodele tuburilor trebuie sa fie de minim 16v,poti renunta la acesti condensatori daca ai amplificare prea mare

rezistorul de 220k taiat cu X si cel de 1M nu se mai monteaza

condensatorul de 150pF nu are valoarea batuta in cuie ,poate varia intre 100pF.....1nF ,cu cit are valoarea mai mare cu atit vei avea un sunet mai bright

 

daca tatal tau este electronist roaga l sa te indrume el

 

 

ok. am inteles. am gasit schema la valvecaster cu alimentare la 24 v. se poate alimenta si la pinul 6 ..in loc de 12 v tot 24 v ? sau nu merita construita pedala

am un traf de 24 sau 25 v..

http://sites.google.com/site/macturkey101/ValvedSchem.gif

http://www.beavisaudio.com/Projects/ValveCaster/MatsuminValveCaster.gif

Link to comment
Share on other sites

ok. am inteles. am gasit schema la valvecaster cu alimentare la 24 v. se poate alimenta si la pinul 6 ..in loc de 12 v tot 24 v ? sau nu merita construita pedala

am un traf de 24 sau 25 v..

http://sites.google....ValvedSchem.gif

http://www.beavisaud...ValveCaster.gif

 

la pinul 6 trebuie alimentat OBLIGATORIU cu 12v,mai precis cu 12,6 v sau 6,3v ,daca alimentezi la o tensiune mai mare arzi filamentul de la tub

la pinul 6 poti alimenta in doua feluri

 

1 12..12,6v pinii 4/5 de la tub

2 6,3v pinii 4+5/9 de la tub

http://www.drtube.co...u7a-rca1961.pdf

 

inainte de a te apuca de lucru ,cauta pe net dispunerea pinilor la 12au7/ecc82 ,gasesti si datele de catalog ale tubului

vezi ca la acea schema ,corectorul acela de ton taie doar inaltele

schemele cu tub ,alimentate la tensiune mica nu sunt pe placul meu ,daca vrei poti experimenta schema

oricind se pot schimba valorile componentelor pentru alimentare la 200..250v

de ce nu te ajuta tatal tau cu explicatii? nu se pricepe la tuburi/

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

la pinul 6 trebuie alimentat OBLIGATORIU cu 12v,mai precis cu 12,6 v sau 6,3v ,daca alimentezi la o tensiune mai mare arzi filamentul de la tub

la pinul 6 poti alimenta in doua feluri

 

1 12..12,6v pinii 4/5 de la tub

2 6,3v pinii 4+5/9 de la tub

http://www.drtube.co...u7a-rca1961.pdf

 

inainte de a te apuca de lucru ,cauta pe net dispunerea pinilor la 12au7/ecc82 ,gasesti si datele de catalog ale tubului

vezi ca la acea schema ,corectorul acela de ton taie doar inaltele

schemele cu tub ,alimentate la tensiune mica nu sunt pe placul meu ,daca vrei poti experimenta schema

oricind se pot schimba valorile componentelor pentru alimentare la 200..250v

de ce nu te ajuta tatal tau cu explicatii? nu se pricepe la tuburi/

 

cred ca faceti confuzie..tatal lui Alex este electronist.

pana acum nu am mai lucrat cu tuburi si nici cu tensiuni asa mari...de aceea m-am gandit sa incerc schema aia ..cu tensiuni mai mici...macar sa vad daca merge tubul care il am.

Pentru a alimenta la tensiune mai mica (24 v si pinul 6 la 12.6 sau 6.3 ) am nevoie de un traf primar 25v si secundar 12.6 sau 6.3 ?

Link to comment
Share on other sites

cred ca faceti confuzie..tatal lui Alex este electronist.

pana acum nu am mai lucrat cu tuburi si nici cu tensiuni asa mari...de aceea m-am gandit sa incerc schema aia ..cu tensiuni mai mici...macar sa vad daca merge tubul care il am.

Pentru a alimenta la tensiune mai mica (24 v si pinul 6 la 12.6 sau 6.3 ) am nevoie de un traf primar 25v si secundar 12.6 sau 6.3 ?

 

scuze de confuzie Vlad

traful trebuie sa indeplineasca urmatoarele cerinte

PRIMAR 220v

SECUNDAR 12v/0,2A sau 6,3v/0,4A ,acest secundar este pentru alimentarea filamentului lampi

SECUNDAR 25v/0,1A pentru tensiunea anodica

daca vrei sa faci asa ceva si ai nelamuriri poti pune cite intrebari ai nevoie ,eu te sustin ,numai sa vad ca duci la bun sfirsit lucrarea :D

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

astazi am inceput sa caut piese pentru construirea primei parti din schema Ga5 ( pana la eq), dupa cum mi-ati zis . am gasit tot in afara de condensatorul de 150pf (cel incercuit). rezistorul de 220k vad ca e taiat in schema. mai trebuie pus?

in legatura cu traful nu sunt lamurit..am un traf..nu stiu daca e bun..iar condensatorii de 22uF care ii am deocamdata sunt de 50V :blink:

 

 

 

 

la jucaria pe care vrei sa o faci poti folosi acest traf pentru alimentarea de tensiune mai mare

fa urmatorul lucru

dezlipeste toate firele si acel varistor,sa ramina bornele curate

masori cele doua bobine ale trafului ,cu un ohmetru

infasurarea care are valoarea mai mare o poti folosi pentru 220v ,adica la priza

cealalta infasurare daca da 40,,,45 de volti in secundar este bine ,redresat si filtrat ajungi la 50v

jucaria o sa functioneze mult mai bine la o tensiune de alimentare mai mare

o sa ti explic eu ce valori ale componentelor trebuiesc modificate

 

mai ai nevoie de un traf care sa dea in secundar 12v/0,2A sau 6,3v/0,4A pentru alimentarea filamentului de la tub

 

 

 

mare atentie sa nu te curentezi!!!!!!!!!!!!! curentul nu prea iarta :o

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

la jucaria pe care vrei sa o faci poti folosi acest traf pentru alimentarea de tensiune mai mare

fa urmatorul lucru

dezlipeste toate firele si acel varistor,sa ramina bornele curate

masori cele doua bobine ale trafului ,cu un ohmetru

infasurarea care are valoarea mai mare o poti folosi pentru 220v ,adica la priza

cealalta infasurare daca da 40,,,45 de volti in secundar este bine ,redresat si filtrat ajungi la 50v

jucaria o sa functioneze mult mai bine la o tensiune de alimentare mai mare

o sa ti explic eu ce valori ale componentelor trebuiesc modificate

 

mai ai nevoie de un traf care sa dea in secundar 12v/0,2A sau 6,3v/0,4A pentru alimentarea filamentului de la tub

 

 

 

mare atentie sa nu te curentezi!!!!!!!!!!!!! curentul nu prea iarta :o

 

am facut cum ati spus..am curatat bornele. am masurat cu ohmetrul . la bornele din mijloc a iesit 300 ohmi iar la bornele din margini a iesit 19-20 ohmi.

Imi puteti spune ce sa fac mai departe...vreau sa apuc Craciunul..nu vreau sa umblu de nebun la traf daca nu ma pricep :))))))))

Link to comment
Share on other sites

am facut cum ati spus..am curatat bornele. am masurat cu ohmetrul . la bornele din mijloc a iesit 300 ohmi iar la bornele din margini a iesit 19-20 ohmi.

Imi puteti spune ce sa fac mai departe...vreau sa apuc Craciunul..nu vreau sa umblu de nebun la traf daca nu ma pricep :))))))))

 

cum am intuit acel traf este de cadre tv

alimenteaza infasurare de 300ohmi cu 220v,de la priza,mare atentie sa nu atingi lipiturile unde ai 220v

masoara tensiunea pe infasurarea de 20ohmi ,aparatul de masura sa fie pe curent alternativ , AC

daca pe aceasta infasurare ai 40...50v este bine,traful este bun si poate fi folosit

 

acum surpriza

o sa ti trimit eu un traf pentru filamentul tubului si celelalte componente de care ai nevoie sa faci montajul

in functie de tensiunea debitata de traful tau voi posta eu aici o schema cu valorile componentelor

astept pe privat ,nume,adresa,tel

 

 

MARE ATENTIE SA NU TE CURENTEZI

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

azi revin si cu schema

boost ton realizat cu o singura dubla trioda

R2 poate varia intre 100k,,,,220k ,cu cit valoarea este mai mare cu atit creste si amplificarea

R1 poate varia intre 1k....10k ,cu cit este mai mica valoarea cu atit avem amplificare mai mare,pentru reglaje R1 se poate inlocui cu o rezistenta de 1K+10K semireglabil,reglam amplificarea cit ne convine ,demontam 1K+10K ,masuram valoarea si inlocuim cu o rezistenta fixa

C1 poate varia intre 330nF....1,5microF ,valoarea acestui condensator va creste amplificarea la o anumita frecventa,daca alegem valori mai mici amplifica frecventele mai inalte,daca alegem valori mai mari amplifica valori ale frecventelor mai joase

 

condensatorii de filtraj tensiune anodica sunt la tensiunea de 450v!!!!

:excl: ATENTIE LA TENSIUNILE MARI ,DACA NE CURENTAM PUTEM MURI :excl:

 

 

acest montaj poate fi folosit si de cei care cinta la bas

se modifica valorile astfel

C1 10microF.....100microF

si cele de la corectorul de ton

1nF cu 3,3nF

3,3nf cu 10nF

 

daca are cineva intrebari sunt prin zona

eu miine ma apuc de lucru la aceasta varianta cu dubla trioda,sper sa fie gata pina seara

o sa folosesc o dubla trioda 6DJ8/nos/Toshiba http://www.tubezone.net/pdf/6dj8.pdf

Attached thumbnail(s)

  • post-7787-0-88548900-1292616622_thumb.gif

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

PCF82 este echivalent cu ECF82? am vazut cautat si am vazut ca sunt in acelasi datasheet amandoua :-??

(aveti PM in legatura cu trafu)

 

au aceleasi caracteristici

tensiunea de filament este diferita

ECF82 /6,3v/0,45A

PCF82/9,5V/0,3A

 

daca este recuperata din tv ,sper sa nu fie prea uzata,este posibil sa nu fie,eu nu am schimbat niciodata aceasta lampa intr un tv

 

am citit mesajul :D

 

aici gasesti datele de catalog ale multor tuburi,cele mai uzuale http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/index.html

Link to comment
Share on other sites

au aceleasi caracteristici

tensiunea de filament este diferita

ECF82 /6,3v/0,45A

PCF82/9,5V/0,3A

 

daca este recuperata din tv ,sper sa nu fie prea uzata,este posibil sa nu fie,eu nu am schimbat niciodata aceasta lampa intr un tv

 

am citit mesajul :D

 

aici gasesti datele de catalog ale multor tuburi,cele mai uzuale http://www.mif.pg.gd...rank/index.html

 

 

foarte util linkul !nu mai e nevoie sa caut pe google :))) tubul nu cred ca e uzat....nici nu cred ca a pus cineva mana pe el cat timp a stat in TV. :))))).. fata de celelalte tuburi care le-am luat din TV.pe .acesta (PCF82) se vede scrisul clar..nu s-a sters deloc ..

Link to comment
Share on other sites

Indrasnesc sa imi dau si eu cu parerea vis a vis de schema de pe tonepad. Doua mici chestii:

- montajul suna decent - chiar bine pentru anumite zone de gain / overdrive si are destul de multe modalitati de a fi modificat

- are un mare minus - iesirea pe anod (cea de-a doua trioda) implica o impedanta mare la iesire ceea ce s-ar traduce printr-o pierdere de semnal destul de insemnata daca se folosesc cabluri de interconectare lungi, precum si o predispozitie la zgomot (eu de ex daca ar fi sa construiesc aceasta schema as folosii si un buffer pe iesire cu fet - un simplu repetor pentru adaptarea de impedanta).

- Atentie la ce trafuri se folosesc pentru alimentare

- nu se recomanda folosirea unui alfel de tub decat cele din familia 12ax7 ecc83 pentru ca au filamentul la 12v. Se poate folosii cu succes si tuburi din familia 6n2 / 6n1 dar cu o rezistenta destul de babana pe filamente - nu este o solutie foarte buna deoarece consumul variaza (consumul filamentelor) de unde rezulta o destul de mare variatie a tensiunii de alimentare a filamentelor, se poate alimenta filamentul in curent continuu cu un lm317 reglat pentru 6.3v dar se complica montajul.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.