www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze


Guest manutza
 Share

Recommended Posts

auzi..da de chitari electro-clasice ai auzit? alea cu ce capteaza sunetu? nu pe baza unei doze? mai gandeste-te inainte sa zici ceva

 

sa instalezi o doza piezo pe o clasica(in regim DIY) mi se pare peste mana(mai ales daca n-ai scule si/sau atelier de tamplarie la dispozitie, de experienta nu mai zic), dar ma rog vad ca tu esti deja expert in asta, poate il ajuti chiar tu pe al nostru forumist la ananghie.

 

Eu ma refeream la doze magnetice, precum aia seymour duncan care se baga usor in rozeta si gata. DE AIA ziceam ca nu merge bagata in clasica...caspisce? :)

 

Deci raspunsul la 2 ar fi: Da, se poate, dar eu zic sa nu te complici.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

sa instalezi o doza piezo pe o clasica(in regim DIY) mi se pare peste mana(mai ales daca n-ai scule si/sau atelier de tamplarie la dispozitie, de experienta nu mai zic), dar ma rog vad ca tu esti deja expert in asta, poate il ajuti chiar tu pe al nostru forumist la ananghie.

 

Eu ma refeream la doze magnetice, precum aia seymour duncan care se baga usor in rozeta si gata. DE AIA ziceam ca nu merge bagata in clasica...caspisce? :)

 

Deci raspunsul la 2 ar fi: Da, se poate, dar eu zic sa nu te complici.

 

Mna gata cearta, Vladmlt a spus si de doze si tu, una, doua ii sari in cap !

 

Si sincer sa fiu nu cred ca e complicat sa pui o doza pe o chitara acustica/classica.

 

Uita-te la cocanel ca si el si-a pus o doza pe acustica lui, si pun pariu ca nu a fost rocket science !

Link to comment
Share on other sites

1 -wikipedia

 

2 - La chitara clasica nu, pentru ca are 3 corzi de nailon. La acustica da si merge bagata o doza d'asta.

 

 

Deci trei corzi de nylon si inca trei corzi din plastilina (?)

 

Doza piezo se foloseste la chitara clasica, la vioara . la contrabas .

 

Sau microfoane condensator/electret .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

http://www.cryton.ro...ame=Doza_D.S.E. ce ziceti de asta....mere pe clasica?

 

Caracteristici produs:

- se poate folosi la orice tip de chitara acustica/clasica

- potentiometru de volum

 

Si eu am vrut sa imi cumpar asa ceva la acustica , dar m-am razgandit.Am auzit ca nu sunt prea stralucite calitativ, dar teoretic ar merge.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.