www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone G400 Vs. Vintage Vs6


oLlama
 Share

Recommended Posts

Noroc ! Vreau sa stiu din pct de vedere tehnic care este mai buna, calitatea componentelor caci banuiesc ca sunetul este cam acelasi si de ce este VS6-le cu 3 milioane mai ieftin. Deasemenea as vrea sa stiu daca aceste chitare pot reproduce un sunet de thrash.

 

Zilele astea o sa-mi fac drum la mcmusic sa vad ce-mi place. Ar trebui sa fiu atent la anumite caracteristici ? "Made of-uri..." ? Intelesesem de pe undeva ca epiphonurile fabricate in Koreea sunt superioare celor chinezesti si alea din Indonesia nu stiu cum........

 

M-ar ajuta mai mult niste sfaturi sustinute de argumente.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Mã îndoiesc sã mai gãsești prin magazine Epiphone MIK, din câte știu eu nu se mai fabricã.

 

În experiența mea, lemnul din Vintage este superior celui dintr-un Epiphone, diferența de preț datorându-se brand-ului "fãrã fațã" și hardware-ului ușor inferior. În concluzie, cu banii cu care îți cumperi un Epiphone îți faci un Vintage superior din toate punctele de vedere.

 

Un aport deosebit de important în crearea unui ton îl are amplificatorul, acesta dã caractersticile tonului și, cumplat cu un egalizator inclus sau separat îi dau"genul muzical". În acest caz, chitara este pe locul doi. Regula de bazã pentru un ton de thrash este o chitarã cu doze duble (humbucker).

Link to comment
Share on other sites

În experiența mea, lemnul din Vintage este superior celui dintr-un Epiphone, diferența de preț datorându-se brand-ului "fãrã fațã" și hardware-ului ușor inferior. În concluzie, cu banii cu care îți cumperi un Epiphone îți faci un Vintage superior din toate punctele de vedere.

 

Te mai intreb o data: cum ai ajuns la concluzia ca lemnul din Vintage e superior fata de cel din Epiphone?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ți-am rãspuns în alte topicuri, nu am sã mã mai obosesc bãtând șaua sã priceapã iapa. Sunt convins cã nu te mai rodea dacã n-aveai Epiphone.

Link to comment
Share on other sites

Un aport deosebit de important în crearea unui ton îl are amplificatorul, acesta dã caractersticile tonului și, cumplat cu un egalizator inclus sau separat îi dau"genul muzical". În acest caz, chitara este pe locul doi. Regula de bazã pentru un ton de thrash este o chitarã cu doze duble (humbucker).

 

Deci amplificator+egalizator=genul muzical. Deci ca sa cant alt gen, schimb amplificatorul ?

Link to comment
Share on other sites

Deci amplificator+egalizator=genul muzical. Deci ca sa cant alt gen, schimb amplificatorul ?

 

Hai sa incercam o demonstratie matematica. Fie functia chitara:amplificator -> gen muzical. Avem, spre exemplu, chitara('65 Twin Reverb)=blues, chitara(Triple Rectifier)=metal. Bun, nu cred ca are nimeni vreo obiectie. Dar oare merge si chitara(Triple Rectifier)=blues? Pai normal ca nu, ca nu mai e functie! Q.E.D.

 

On-topic: Probeaza-le. Si, cum zicea si Baumwolle, sunetul de thrash provine in principal dintr-un amplificator corespunzator.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Deci amplificator+egalizator=genul muzical. Deci ca sa cant alt gen, schimb amplificatorul ?

 

Aparent, nu înțelegi rostul ghilimelelor sau îți place sã cârcotești aiurea. Tot ceea ce am vrut sã evidențiez a fost aportul deosebit de important pe care îl are amplificatorul în crearea unui ton anume, și asta pe înțelesul celui care a întrebat. Cred cu tãrie cã m-am fãcut suficient de înțeles.

Link to comment
Share on other sites

am fost azi la mcmusic. Epiphone nu mai au pe stoc. Am probat un VS6, n-am mai incercat si altceva :)) l-am surzit pe saracu tip, am zis sa-l las in pace. Mie imi e ca faptu' ca sunt usor de impresionat deoarece pana acum am cantat pe o chitara vai de ea ma va face sa aleg ceva nepotrivit. VS6-le avea ceva zgomot dar mi-a placut cum suna.

 

varianta deluxe de la epiphone cu ce e diferita ? merita ? chiar nu ma pricep :lol:) Sunetul este diferit sau calitatea componentelor ?

Link to comment
Share on other sites

Aparent, nu înțelegi rostul ghilimelelor sau îți place sã cârcotești aiurea. Tot ceea ce am vrut sã evidențiez a fost aportul deosebit de important pe care îl are amplificatorul în crearea unui ton anume, și asta pe înțelesul celui care a întrebat. Cred cu tãrie cã m-am fãcut suficient de înțeles.

Aparent, la tine cam toate intrebarile sunt carcoteala aiurea iar tu nu stii sau nu vrei sa argumentezi. Poate mie mi se pare ca aportul cel mai important in crearea unui ton il aduce mana chitaristului si nu amplificatorul lui.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Aparent, la tine cam toate intrebarile sunt carcoteala aiurea iar tu nu stii sau nu vrei sa argumentezi. Poate mie mi se pare ca aportul cel mai important in crearea unui ton il aduce mana chitaristului si nu amplificatorul lui.

 

Sã fii sãnãtos, eu nu sunt de aceeași pãrere și mi-am argumentat punctul de vedere în alte discuții.

Link to comment
Share on other sites

Ți-am rãspuns în alte topicuri, nu am sã mã mai obosesc bãtând șaua sã priceapã iapa. Sunt convins cã nu te mai rodea dacã n-aveai Epiphone.

 

First off, de ce ai impresia ca eu tin cu Epiphone? Nu sint eu ala care scrie peste tot ca Epiphone e peste Vintage. :) De fapt, n-am zis niciodata ca Epiphone ar fi peste Vintage, n-am zis nici ca Vintage sint niste chitare proaste. Te-am intrebat doar de ce crezi tu ca lemnul din Vintage e mai bun. Punct. Nu mi-ai raspuns... te-ai prefacut in alt topic ca aduci argumente, fapt cu care-mi dai peste ochi acuma, ca cica mi-ai fi raspuns. Nu mai stiu exact topicul, ca as fi dat quote la raspunsul tau. In fine.

In al 2-lea rind, you've got the wrong idea, mate. Nu ma roade faptul ca Vintage ar fi mai bune, ma enerveaza ignoranta ta, faptul ca iti dai cu parerea despre niste lucruri despre care habar n-ai (esti timplar?), raspunzi in zeflemea si nu aduci nici macar un argument care sa-ti sustina opinia, in caz ca e a ta. Esti practic pe pilot automat, cum vine unu' si intreaba ce chitara sa-si ia, tu recomanzi Vinage in defavoarea altor firme si cind esti pus sa aduci argumente, iti plimbi degetu' din ureche in nas. Asta ma enerveaza.

Am vazut ca faci asa si in alte situatii, nu numai la Vintage vs. Epiphone... Asa ca lasa tu frumusel saua iepei si vezi mai bine pe unde i-ai pus ochelarii.

 

Scuze de offtopic, m-am cam enervat, ce-i drept...

Link to comment
Share on other sites

am fost azi la mcmusic. Epiphone nu mai au pe stoc. Am probat un VS6, n-am mai incercat si altceva :) ) l-am surzit pe saracu tip, am zis sa-l las in pace. Mie imi e ca faptu' ca sunt usor de impresionat deoarece pana acum am cantat pe o chitara vai de ea ma va face sa aleg ceva nepotrivit. VS6-le avea ceva zgomot dar mi-a placut cum suna.

 

varianta deluxe de la epiphone cu ce e diferita ? merita ? chiar nu ma pricep :lol: ) Sunetul este diferit sau calitatea componentelor ?

 

Difera doar aspectul, G400 Deluxe are flame maple veneer (un strat subtire de lemn lipit de "top", daca si SG are top...) care are rolul de a infrumuseta instrumentul. In rest e aceeasi chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Am mai spus-o foarte clar, la Epiphone este pancake de alder cu mahon, într-o vreme scria asta chiar pe site-ul lor. Au dat jos acum, bãnuiesc cã nu dãdea bine pentru afacere. La Vintage nu este clãtitã, este doar mahon. În rest, ambele sunt din mai multe bucãți și au top-urile din furnir.

 

Hai sã trecem cu vederea aspectul ãsta totuși. Au mai existat LP-uri pancake (deși n-au atâția fani, dar asta e altã ciorbã). Ceea ce mã determinã sã recomand de fiecare datã Vintage este prețul foarte mare pe care îl are o chitarã Epiphone echivalentã. Pur și simplu nu meritã 6-700 lei în plus un Epi LP Standard fațã de V100, banii ãia putând facilita un upgrade de doze, de cheițe etc. Sigur, vei spune pe bunã dreptate cã și Epi poate fi îmbunãtãțit. OK, sã zicem cã avem un Epi Standard și un V100 cu absolut același hardware - cine face diferența? Lemnul.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

În teorie, este corect, însã, în practicã, acel "flame maple top" sunt bucãți de arțar (maple) și arin (alder) acoperite cu furnir (veener) pentru culoare.

Link to comment
Share on other sites

Interesanta treaba. Toti au tendinta sa creada ca Epiphone MIK sint mai bune decit MIC. Cica ar fi facute mai cu grija, control de calitate nu'sh de care, ba ca ar suna mai bine and stuff. Pe de alta parte, cind vine vorba de criticat Epiphone, toti zic de treaba cu amestecul din mahon/arin si de pancake body, care erau pe vremea MIK (eu n-am vazut pina acum Epiphone cu corp clatita, da' sa zicem ca ar exista).

 

Epiphone MIK erau facute din orice lemn era disponibil si ieftin, nu numai mahon si arin. Pe vremea aia se faceau in aceeasi fabrica din care ieseau si alte chitare, nu numai Epiphone. Cam tot ce era MIK era facut in fabrica respectiva, deci si calitatea lor era la acelasi nivel cu celelalte chitare MIK. Indoielnica, daca ma intrebi pe mine, din simplul motiv ca un LP din 1996 era total diferit de unu' din 1998, sa zicem. De la modul de constructie la lemne si electronica. Unele aveau doua bucati de lemn lipite, altele patru sau cinci, unele aveau 3 piece back si 5 piece top, unele erau chambered... practic nu stiai niciodata ce chitara iti iei, pentru ca pe toate scria "Les Paul Standard".

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Am ridicat eu în slãvi Epiphone MIK? Știu foarte bine cã se fãceau toate la grãmadã (la Aria sau Samick, dacã nu mã înșel) știu și despre conștiința popularã care dicteazã cã orice fãcut în China e automat mai prost decât ceva fãcut în altã parte. Dacã e sã facem o clasificare a Epiphone-urilor, singura afirmație cu care ar fi de acord toatã lumea ar fi cã Epi MIJ este peste orice alt Epi (și nu numai).

Link to comment
Share on other sites

daca e sa mergem si mai departe cu distrugerea miturilor,legat de lemn/bucati/constructie,se poate spune chiar ca LP-urile epiphone sunt in general superioare GIBSON-urilor facute in anii 70,"perioada norlin" cand corpurile pancake erau aproape regula la gibson LP si mai aveau si alte particularitati care pe unii i-ar face sa creada ca erau de calitate slaba.Dar uite ca gibson-ul pe care mi l-as dori cel mai mult ar fi un firebird...pentru care reteta "originala" a corpului specifica cam cel putin 6 bucati de lemn.

Link to comment
Share on other sites

ca sa iti sugerez si eu ceva. daca este prima chitara si chiar o vrei noua , atunci mergi la muzica, cu maxim de bani pe care poti sa ii dai pe o chitara, cu cineva care stie sa cante si are oarece habar de chitara ( stie cum trebuie sa arate si la ce sa se uite sa nu aiba probleme majore) , roaga-l sa bage intr-un amp diferite modele care se incadreaza in banii tai si asculta cum suna. ce iti place cumperi .

altfel eu iti sugerez sa mergi cu acelasi tip care se pricepe cat de cat si sa cauti o chitara second hand , tot in banii aia . fi sigur ca o sa gasesti in banii aia ceva superior g400 sau vs6. doar ca trebuie sa cauti mai mult . succes

Link to comment
Share on other sites

Am ridicat eu în slãvi Epiphone MIK? Știu foarte bine cã se fãceau toate la grãmadã (la Aria sau Samick, dacã nu mã înșel) știu și despre conștiința popularã care dicteazã cã orice fãcut în China e automat mai prost decât ceva fãcut în altã parte. Dacã e sã facem o clasificare a Epiphone-urilor, singura afirmație cu care ar fi de acord toatã lumea ar fi cã Epi MIJ este peste orice alt Epi (și nu numai).

 

Atita timp cit eu nu sint in stare sa recunosc notele muzicale dintr-o melodie, atita timp cit nu pot sa interpretez o piesa asa cum mi-as dori e clar ca am treburi mai importante decit "Bruce LP vs Vandam V100".

Hai mai bine sa ne oprim aici, ca n-ajungem nicaieri, complicam lucrurile inutil.

 

Peace, brother :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.