www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze...


Guest Sio
 Share

Recommended Posts

Salut! Am un Ibanez S420 si am nevoie de niste doze noi. Vreau ceva sa "urle mai mult", ceva sa sune mai mult pe partea de inalte si sa se auda harmonicsurile mai bine. Ma gandeam ori la niste seymour duncan blackouts ori combinatia EMG 81/85 sau 81/81. Ce ma sfatuiti? (nu vreau neaparat doze active).

Edited by Sio
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ce anume vrei sã cânți? Cu o combinație clasicã precum Seymour Duncan JB & '59/Jazz poți acoperi mai toate stilurile.

Link to comment
Share on other sites

Nu am un gen anume. Doar am spus ca vreau sa sune mai pe partea de treble, si harmonicsuri mai cu personalitate. Preferabil ceva hard.

Edited by Sio
Link to comment
Share on other sites

Ce anume vrei sã cânți? Cu o combinație clasicã precum Seymour Duncan JB & '59/Jazz poți acoperi mai toate stilurile.

 

PERFECT ADEVARAT

iar daca iti mondezi variantele splitabile chiar nu mai ai nici o problema cu gasirea soundului potrivit pentru orice stil

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Eu am o chitarã ibz din seria scumpã. Orice dozã am pus pe ea a sunat la fel. Dacã lemn uscat nu e nimic nu e. Pânã la urmã am montat dozele ei originale ºi mi s-a pãrut cã aºa sunã cel mai bine. Bãnuiesc cã dacã ai o chitarã veche, sau cu un lemn bun în ea, orice doza ai pune tot sunã bine (nu vorbesc acum de doze fãcute acasã...ci o dozã serioasã).

Pe mãsurã ce au trecut anii ºi tonu s-a îngroºat.

Dar, se poate sã mã înºel.

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

ooook......am ramas masca ce face un tip de pe youtube cu dozele astea...... :) Cred ca sunt exact ceea ce am nevoie. Am nevoie sa cumpar doze diferite pentru a pastra chestia cu split coil? sau merg orice doze ? Si totusi ce parere aveti despre Seymour Duncan SH-5 Custom sau SH-12?

Edited by Sio
Link to comment
Share on other sites

ooook......am ramas masca ce face un tip de pe youtube cu dozele astea...... :) Cred ca sunt exact ceea ce am nevoie. Am nevoie sa cumpar doze diferite pentru a pastra chestia cu split coil? sau merg orice doze ?

 

trebuie sa fi atent sa cumperi variana cu 4 fire a dozei pe care o doresti. doar acelea sunt spitabile. mai exista variante cu doua fire care insa functioneaza doar in regim de humbuker

Link to comment
Share on other sites

Si trebuie neaparat luat tot sistemul sau il pot folosi si pe cel de pe chitara mea? (nu am buton de volum care se ridica, am 5 way selector switch)

Edited by Sio
Link to comment
Share on other sites

Eu am o chitarã ibz din seria scumpã. Orice dozã am pus pe ea a sunat la fel. Dacã lemn uscat nu e nimic nu e. Pânã la urmã am montat dozele ei originale ºi mi s-a pãrut cã aºa sunã cel mai bine. Bãnuiesc cã dacã ai o chitarã veche, sau cu un lemn bun în ea, orice doza ai pune tot sunã bine (nu vorbesc acum de doze fãcute acasã...ci o dozã serioasã).

Pe mãsurã ce au trecut anii ºi tonu s-a îngroºat.

Dar, se poate sã mã înºel.

 

+1

 

la dozele pasive conteaza mult calitatea lemnului, doza nu face decat sa "traduca" in semnal electric vibratia corzilor, cu cat e mai uscat am observat ca vibreaza din ce in ce mai clar ... mai putine armonice cu spatiu intre ele (din ce am vazut pe spectru)

Link to comment
Share on other sites

De acord cu tine manbearpig dar faza e ca eu vreau un sunet mai asemanator cu squier dar pentru ibanez (fara a schimba chitara cu totul). Folosesc un Roland. Oricum cred ca raman la combinatia Seymour Duncan sh-4/ sh-2. Mai astept sugestii. Multam fain celor care m'au ajutat :lol:

 

@gigiflex acu na.... vrei sa pun uscatorul de par pe chitara? (jk) :)

Edited by Sio
Link to comment
Share on other sites

Nu ma refer neaparat la single coil. Citeste mai sus. Vreau sa sune mai mult spre partea de inalte si sa se auda bine harmonicsurile (cred ca e a treia oara cand spun asta). Am auzit si doze humbucker care suna asa (ca de exemplu chitara lui van halen.....cea rosie cu stripes).

Edited by Sio
Link to comment
Share on other sites

Stie cineva de unde as putea gasi in Romania (si cam la ce pret) un set de EMG 81X/85X? Ca nenea grosman nu prea imi raspunde la mail :) .

Edited by Sio
Link to comment
Share on other sites

Stie cineva de unde as putea gasi in Romania (si cam la ce pret) un set de EMG 81X/85X? Ca nenea grosman nu prea imi raspunde la mail :) .

 

http://www.mezzomusic.ro/pages.php?d=4&amp...0&sel=10727

http://www.mezzomusic.ro/pages.php?d=4&amp...0&sel=10728

 

sau set, dar fara X si ceva mai celebre

 

http://www.mezzomusic.ro/pages.php?d=4&amp...0&sel=10735

Link to comment
Share on other sites

experienta mea pe un Jackson KVX 10 made in japan. Am schimbat dozele stock Duncan Design cu Dimarzio x2n la bridge, rezultat - nu simteam/auzeam nici o diferenta sesizabila. Pe urma am pus un set EMG 81/85 si chitara a prins viata :). Volum si prezenta mult mai mare, crunch mai pronuntat.. simteam sunetul cum ma loveste :lol: Desigur, cleanul nu e stralucit desi poti scoate un ton curat decent, dar daca esti ca mine si 95% din timp canti cu overdrive/distors, EMG 81/85 is the way.

Link to comment
Share on other sites

experienta mea pe un Jackson KVX 10 made in japan. Am schimbat dozele stock Duncan Design cu Dimarzio x2n la bridge, rezultat - nu simteam/auzeam nici o diferenta sesizabila. Pe urma am pus un set EMG 81/85 si chitara a prins viata :). Volum si prezenta mult mai mare, crunch mai pronuntat.. simteam sunetul cum ma loveste :lol: Desigur, cleanul nu e stralucit desi poti scoate un ton curat decent, dar daca esti ca mine si 95% din timp canti cu overdrive/distors, EMG 81/85 is the way.

Si ai facut test before after, cu dozele pasive? Ca daca nu, crede-ma ca ti s-a parut, ori unii chiar nu simt subtilitatile astea, si e vb d subtilitati in nuantarea playingului si alte chestii, nu ,,cum suna''.

Link to comment
Share on other sites

Si ai facut test before after, cu dozele pasive? Ca daca nu, crede-ma ca ti s-a parut, ori unii chiar nu simt subtilitatile astea, si e vb d subtilitati in nuantarea playingului si alte chestii, nu ,,cum suna''.

 

da, am facut inregistrare before si after :) cu dozele pasive

 

cu EMG-urile, diferenta a fost enorma. Chiar nu ma asteptam la o asa imbunatatire a sunetului

 

Ampul a fost un Vox Valvetronix 50w, deci solid state. Poate pe lampa altfel sta treaba, nu stiu.

Edited by Tase
Link to comment
Share on other sites

da, am facut inregistrare before si after :) cu dozele pasive

 

cu EMG-urile, diferenta a fost enorma. Chiar nu ma asteptam la o asa imbunatatire a sunetului

 

Ampul a fost un Vox Valvetronix 50w, deci solid state. Poate pe lampa altfel sta treaba, nu stiu.

Eu vorbeam , intre cele PASIVE! Nu EMG-urile active. Daca vrei nise doze sa sune open ca niste active, dar fara sa fie active, bagi pot d 1 Mega, scoti ala d ton, si faci un booster mosfet cu gain la 0 :lol:. Am ascultat pe thomann diferentele intre pasivele mele si emg-urile, diferenta e evident d output, dar mai mult de sparkle, which can be done si la pasive daca stii cum :lol:

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Abia acum am mai avut timp sa ma mai uit pe thread. Sorry de intarziere. Va multumesc mult pentru pareri acum am de unde alege :lol: . Daca cineva mai are ceva de adaugat feel free to do it. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest alexdak

O alta optiune pentru doza din bidge ar fi un dimarzio d-activator. Cei de la dimarzio se lauda ca e o doza pasiva ce are un sunet de doza activa. NU am avut ocazia sa o probez, dar poate se dovedeste a fi adevarat.

 

O alta doza buna de bridge ar fi probabtil seymour duncan sh-6. exista si un astfel de set parca. Distortion mayhem ce are 2 astlef de doze(neck si bridge) si au 4 fire desi sunt splitabile.

Link to comment
Share on other sites

Eu as alege pentru bridge un Di Marzio Super 3 DP152 -metale, pentru neck un Di Marzio BluesBucker DP163 - blues

 

cred ca ar fi cea mai buna combinatie... chitaristul de la Pantera parca folosea o asemenea combinatie desi el canta mai tot timpul pe bridge... I don't remember who was it :)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ok....a trecut aproape un an de atunci si nici pana acum nu mi-am schimbat dozele. Din ce mi-am dat seama pana acum....chiar e aproape ca la loterie. Depinde pe ce pui mana. Si pana la urma.....creativitatea nu sta in dozeglare.gif

Link to comment
Share on other sites

avand in vedere ca vorbim de un domeniu artistic, cum este si fotografia, partea tehnica are rolul ei, dar mana face totul.

trecem printr-o perioada de inceput cand credem ca daca avem o chitara ca a lui Satriani vom canta la fel ca el sau nu stiu ce amplificator. perioada asta trece, invatam cat mai multe in domeniul respectiv si apoi vedem ca banii cheltuiti pe nu stiu ce doze, chitari sau amplificatoare puteau fi folositi pentru altceva. am trecut prin chestia asta legat de foto si m-am lecuit de dat banii pe "tehnologie".

 

TOTUL ESTE DIN MANA. :rulez:

 

PS acum nu spun ca se poate imbunatatii echpamentul, dar atentie la costuri. este o vale destul de adanca si arata bine de sus.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.