www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

1 Mai Muncitoresc


Guest leo2pop
 Share

1 Mai  

33 members have voted

  1. 1. E bine sa sarbatorim aceasta zi?

    • Da
      24
    • Nu
      2
    • Nu stiu
      7


Recommended Posts

Guest leo2pop

...cum zicea un prieten al meu:

Cu salutari proletare!!!

 

... al vostru

 

tov. leo2pop

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Sigur ca asa este... numai ca la noi totul a fost mai original decit originalul. :)

dar...

Cine-si mai aduce aminte?

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Eu iti zic ce recunosc eu de acolo :

 

Jules Verne - am in biblioteca

Cosul de la alimentara si sticla de cola. Totusi parca pepsi era mai la moda.

sticlele de lapte ce de regula era in neregula :)

televizor albnegru pe care sta un peste de sticla. Am vazut multe d-astea pe la rudele mele electroniste ce reparau de zor telecoloruri, diamanturi, sport si alte asemenea(si asta si dupa revolutie)

floricelele alea albe le purtau fetele de la scoala.

 

 

Extras dintr-o declaratie de-a mea recenta:

Tin sa mentionez ca nu am desfasurat activatati de politie politica deoarece in decembrie 1989 aveam varsta de 4 ani :)

Ma opresc din declaratii pentru ca nu cred ca am experimentat "sistemul" prea mult timp.

 

Revin cu un link putin mai incolo.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

o sa mai pun si eu cite ceva pe parcursul zilei despre aceasta:

Mândra zi de 1 mai [a noastra],

prilej de aducere aminte!

[cred ca foarte important sa nu uitam]

 

- Banane verzi tinute pe sifonier la copt.

- Dozele goale de Coca-Cola, pepsi, bere...etc, expuse pe dulap

- Roboteii din pachete de tigari straine goale

- O portocala mincata in jumatate de ora, decojita de toate cojile si pielitele si degustata pe indelete.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

leo uite aici poze !!!

 

http://www.igu.ro/latrecut/

Te rog!!! Azi sint :

tov. leo ... asa ca ai grija cum mi te adresezi!!! :)

...da, misto site-ul. Cu toate ca sint cam amestecate perioadele [cele rele si cele foarte rele] m-au cam trecut fiorii - recunosc.

 

Dar sa continuam:

 

- Pif si Rahan. Sau daca nu, benzile desenate din Cutezatorii.

- Bomboanele Cip, multicolore si mici cit o gamalie, care se mincau direct cu limba.

- Dropsurile chinezesti anti-tuse, care generau dependenta. Ca si lipiciul Pelican de altfel...

- Catalogul Neckermann pe post de coffee table book, pe care-l rasfoiai in vizite si cu care te jucai jocuri de genul "alege-ti un singur lucru de pe fiecare pagina".

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

bun, bun - asa e!!!

Asa da tov. Cosu

 

sau:

- Pick-up-ul cu placi din Bulgaria si magnetofonul rusesc Majak

- Cipicii crosetati din macrame si espadrilele cu talpa de sfoara.

- Cravatele din piele de la Fondul Plastic (basca, toate celelalte orori de la Fondul Plastic...).

- Bicicleta Pegas cu coarne si semicursiera Turist.

Link to comment
Share on other sites

Tovarase secretar leo2pop!

 

Cu ocazia discursului dumneavoastra din cadrul conferintei extraordinare cu ocazia Zilei de 1 Mai ati uitat sa amintiti de "Piata de Sarbi" din orasul dumneavoastra, piata de un interes capital pentru elementele dusmanoase ce nu inteleg ca valorile societatii noastre comuniste sunt de prim rang.

 

Va rog insistent sa ne faceti un scurt istoric impreuna cu autocritica dumneavoastra!

 

Semnat,

 

Antoniu Gabriel Dijmarescu, Soim al Patriei

 

post-1237-1146475050_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Da tov. Killahead, aveti prefecta dreptate.

Piata Sirbilor, cit si "sirbii" ca entitate - au avut o mare contributie la trecerea mai usoara a anilor aceia peste noi [cei din Severin - si nu numai].

In "piata" gaseai cam tot ce-ti doreai si, evident ce nu gaseai in restul tarii:

de la blugi, la tigari, de la "placi" [discuri - pentru cei ce nu stiu] la dulciuri erau acolo!!!

Moneda de schimb o aveai pentru orice aveai nevoie sa rezolvi in alta parte a tarii.

Dar nici "micul trafic" nu trebuie neglijat - adica mersul "la sirbi" si cumparatul a te miri ce aveai nevoie sa vinzi, in definitiv - adica sa faci "bijnita".

Sau sa nu spun de plecatul dimineata devreme cu marfa din tara, statul la coada la vama, citeodata chiar 10 km - incredibil - dar merita.

Umilitor!!!

Cit despre muzica - recunosc ca eram la zi atit ca informatie [din presa Yugoslava], cit si ca material [discuri] - puteam sa-mi iau [si o si faceam] tot ce-mi doream. Iar cei care stiu, pot confirma ca nu era mare diferenta intre piata muzicala de la sirbi si cea occidentala - adica tot ce era "nou" si in orice domeniu muzical - stiam!!!

Astfel, eu personal nu am prea simtit acea perioada - ca si restul tarii. Poate cei de la granita cu Ungaria mai erau la fel!!!

La fel pot spune despre TV. Aveau 3-4 programe, unde muzica si filmele erau pe un loc principal in difuzarea emisiunilor.

Radio - la fel!!!

Chiar am reusit sa ma inteleg cu oamenii in "sirbo-croata" - si asta numai din "cauza" mijloacelor media Yugoslave.

Ar fi multe de spus despre "sirbi".

Eu personal - le multumesc [cu M mare]!

 

Revenind in tara:

- Drajeurile cu dextroza Olimp.

- Tenisii de Dragasani si baschetii chinezesti.

- Comandantul de unitate cu snur albastru (cel mai tare!).

- Focul din ultima seara de tabara.

- Ciocolata chinezeasca Golden Bee, cu o albina gigantica pe ambalaj.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

...sau:

- Televizoarele Venus, Diamant si Sport. Telecolor!!!

- Album duminical. Gala desenului animat. Cascadorii risului.

- Cacao (sau ce-o fi fost...) indiana Maltova mincata direct din borcan, cu lingurita.

- Glucoza "din fabrica" - cu textura de sapun, dar care macar nu-ti spargea dintii.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

... iar ca sa intretin focul:

- Pufarine.

- Orasul strabatut pe jos in creierii noptii si prin nameti pentru ca ai pierdut ultimul autobuz plecind de la un "majorat".

- Coniac albanez, vodca poloneza, vermut Mamaia.

- Cerneala Pescarus (pentru norod) vs. cerneala Pelikan (pentru "premianti").

- Fotbalul cu fise pe catedra. Tabloul "lui" deasupra catedrei.

- Matricola si bentita.

Link to comment
Share on other sites

Parca data de 1 maai era in stransa legatura cu infiintarea societatii illuminati.. sau cum s-o scrie :)

pana la dezlegarea conspiratiilor, sa ne bucuram de o zi libera.. multumesc celor nostalgici care au pus poze si linkuri :)

 

Televizor Diamant am avut si eu.. in prezent este la bunici si inca functioneaza..

Am avut si televizor Sport :)

Edited by Geiger
Link to comment
Share on other sites

Guest dadius

Imi amintesc in principal un singur lucru, tarabe cu mici si bere la mine in fata blocului. Cartierul Moroasa II para siempre!!! :) Alturi de balconul meu este Teatrul de Vara din Resita unde pana dupa masa se canta Populara iar apoi incepea Muzica Usoara,Folk si Rock. Toata treaba se repeta si de 23-24 August. Imi mai amintesc vag de tot defilarea. Mergeam cu mama la defilare. Pentru mine era distractie, nu stiu insa cat se distra ea.

 

Ma retrag si va respect tovarasi.

 

PS Daca are cineva pile la Hotelul Partidului as vrea niste salam de vara si o lada de pepsi. :):(:)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

tov. jules!!!

... e un fel de risu'/plinsu'

Dar, sa va mai dau:

- Peisaje decolorate si acoperite de rahat de muste in compartimentele de tren, in camerele de hotel si in scara blocului.

- Radioul Gloria, cu nume de orase exotice pe cadran unde ascultai cotele apelor Dunarii, "Moldova Veche (cu accent pe primul "o") baisse cent centrimetres..., corul Madrigal, teatru radiofonic si, bineinteles, " Aici Radio (pauza scurta) Europa Libera".

- Gumela si guma chinezeasca in foita de orez.

- Mihai Constantinescu, Marius Teicu, Olimpia Panciu, Eva Kiss, Gil Dobrica,Marian Nistor, Marina Scupra.

- ABBA si Boney M.

- Circuitul casetelor video in natura.

- Canistrele cu benzina din portbagaj la plecarea in vacanta.

- Raftul cu scule in portbagajul fiecarei Dacii.

Link to comment
Share on other sites

Guest ciprian_d

Tovarasi!!! am si eu o precizare...sarbatoare de azi e de origine crestina..azi se sarbatoreste Sf. Iosif Muncitorul..la catolici.

Eu-s nascut in '88 deci..nu am idee de ce era vb pe atunci..

La multi ani tuturor muncitorilor!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

:) tov.ciprian_d

Tocmai despre asta e vorba.... sa nu uitam! Si sa va ginditi ceea ce ati fi facut/trait si voi, daca nu s-ar fi intimplat lovilutia din '89

... si sa nu se mai intimple asa ceva niciodata!

Deci, sa continuam:

- Apa calda de ziua lui, de ziua ei , de 1 Maiu si de 23 August.

- Bateria de la masina carata pina sus, in apartament, ca sa ai lumina pentru teme.

- Fondu' clasei.

- Fier vechi (?), castane (?!), sticle si borcane ("atita-ti trebuie, sa-mi iei borcanele de muraturi!"), maculatura (ideal, cartele perforate de calculator, ca trageau greu la cintar).

Think 'bout it! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Defilarea de 1 Mai se pregatea cu mult timp inainte. Cintind in fanfara, nu scapam niciodata. Era si bine si rau. Ne scotea de la scoala si eram intr-un fel de cantonament - o veselie generala. Inconstienta era generala!!!

De vreo 3 ori [in trei ani diferiti] am fost dusi [ca pe o cireada] in Bucuresti pe stadionul Dinamo, sa incintam cuplul prezidential - in spectacolele acelea gigant pe care poate le-ati vazut pe la televizor. Nu va spun cum erau repetitiile!!!! Ingrozitoare!

Defilari...caruri alegorice ...amintiri... bune... rele... Doar amintiri.

O perioada ingrozitoare ce [cu toate ca ma repet] nu mai trebuie traita niciodata. :)

... si cu toate astea:

- Careul din prima zi de an scolar.

- Uniforme zdrentuite in ultima zi de liceu.

- Jurnalele dinaintea filmelor de la cinema (cine-si mai aduce aminte despre ce era vorba in ele?...)

- Elevul de serviciu pe scoala.

- Elasticu' = sarit pina la pierderea cunostintei.

- Nectarul bulgaresc ("bea-l cu apa minerala, ca e prea gros, o sa ti se opreasca in git...").

- Caramelele bulgaresti si bomboanele cubaneze.

Link to comment
Share on other sites

fie, leo.. esti prea nostalgic ca sa nu-ti fac jocul..

 

O portocala mincata in jumatate de ora, decojita de toate cojile si pielitele si degustata pe indelete.
Fondu' clasei.
Careul din prima zi de an scolar.

Elevul de serviciu pe scoala.

foarte actuale

 

Pif si Rahan. Sau daca nu,

pif et hercule

plusez cu o revista bamse

 

Pick-up-ul cu

placi cu rate, iezi, zmei care o suplineau pe mama cand era la servici. la fel si filmele politiste cu/de sergiu nicolaescu

[sunetul ala atat de organic cam spala podeaua cu toata muzica care iese azi prin 2 casti sony]

 

Focul din ultima seara de tabara.

si asta pe cat de actual pe atat de ucigator de neuroni

 

Glucoza "din fabrica" - cu textura de sapun, dar care macar nu-ti spargea dintii.

glucoza mancau chimistii ca sa-i faca mai sprinteni in competitii tematice (pe tren, inainte de, dupa.. fiind atat de proasta, nu se strica)

bonus: batoane de susan

 

i. ABBA si Boney M.

ii. Circuitul casetelor video in natura.

i. in fiecarea an pe drumul catre mare cand esti prea nauc ca sa te prinzi ca nu dormi

ii. irina margareta nistor sau vocea lor blonda

 

o observatie naiva - prea multe se intind si dupa '90 ca o molusca hulpava

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Multumesc jules ... asta era si scopul...

... iar observatia "prea multe se intind si dupa '90 ca o molusca hulpava" este si mai trista!!!

Continui:

- Ciorapii flausati (ideal cu trei dungi).

- Maieurile de plasa chinezesti, vopsite si purtate peste tricou de alta culoare.

- Ceasurile Raketa.

- Aparatele foto Smena.

- Apa minerala Aurora, cu sedimente ("e buna, are fier, minerale...").

- Tigarile Cismigiu (Kent-urile romanesti care va sa zica).

- Frucola vs. Brifcor vs. Zmeurata.

- Patinele cu rotile (patru, ca la masina).

- Pungile de un leu.

Link to comment
Share on other sites

De regim mi greata numai cand imi amintesc(si imi amintesc).

Dar 1mai si 23 august pentru noi(gasca noastra) erau niste evenimente asteptate tot anul(mai erau colindatul-de craciun revu si seara de inviere) motiv sa mergem cu cortul in "chei" ("cheile" o cabana undeva pe Valea Aiudului, mai sus de "Cheile Aiudului"), unde 3-4 zile era betie generala la rockotecaca o organizam acolo(asta se intampla prin 1985-1993(si acum se mai duc "astia tineri" :) - pe mine nu ma mai tine spatele sa dorm in cort)). Amintiri ce mai...... :)

 

 

In rest "fuck the system" (si ala vechi si asta nou), Hai sa emigram in america :)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

- Serialul "Linia maritima Onedin".

- Cupa Campionilor Europeni.

- Dumitru Prunariu.

- "Povestiri istorice"si "Legendele Olimpului".

- Winnetou si Old Shatterhand.

- Caciulile rusesti din blana de iepure.

- Caciula de dama tip "burlan", jambierele multicolore, mania tricotatului.

- Kruja, Arberia, Golden Deer, Torch, Ancient Porcelain ...etc

 

Si cu asta am terminat aceasta nebunie de 1 Mai. Votul a hotarit, dar eu am votat impotriva. Poate inca 50 de ani ar trebui sa ne facem bine... si apoi 'om mai discuta.

 

Amintirea mea cea mai pregnanta [de cind eram mic] de 1 Mai este un amestec de pietris cu dopuri de bere peste care trebuia sa treci intotdeauna cind mergeam in padurea Crihala - unde evident ... mirosea a mici si bere.

 

Sa trecem la lucruri mai importante!!! :)

_________________________________________________________________________________________

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.