www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bugera 6262


Guest kyuslauten
 Share

Recommended Posts

Guest kyuslauten

Salutare la toata lumea.

 

Am luat de curand un head cu cabinet Bugera 6262.

 

Eu personal sunt incantat de sonoritatea lui.

 

Este incredibil de puternic si are un distortion de sta mintea in loc...

 

Cu toate ca locuiesc la casa, parca nu-mi vine sa dau volumul la canalul de lead mai mult de 3...am incercat odata si m-am speriat...

 

Este echipat cu patru 6l6 si sase 12ax7.

 

Oare sunt rezistente in timp aceste amp-uri?

 

Ce fel de noise gate ar merge cel mai bine pt el?

 

Are cineva de pe forum ceva amp Bugera?

 

Merci.

Link to comment
Share on other sites

Salutare la toata lumea.

 

Am luat de curand un head cu cabinet Bugera 6262.

 

Eu personal sunt incantat de sonoritatea lui.

 

Este incredibil de puternic si are un distortion de sta mintea in loc...

 

Cu toate ca locuiesc la casa, parca nu-mi vine sa dau volumul la canalul de lead mai mult de 3...am incercat odata si m-am speriat...

 

Este echipat cu patru 6l6 si sase 12ax7.

 

Oare sunt rezistente in timp aceste amp-uri?

 

Ce fel de noise gate ar merge cel mai bine pt el?

 

Are cineva de pe forum ceva amp Bugera?

 

Merci.

 

Are un prieten un 6260. I s-a stricat ceva la el dupa scurt timp, dar l-a reparat. Nu stiu ce, mi-a zis doar ca l-a dat la service.

 

Distorsul mi-a placut si mie, clean-ul era foarte folosibil, nu de Fender, dar un amp ca asta nu-l iei pentru clean. Amp galagios.

 

Cel mai bun noise gate ar fi ISP Decimator. Are un prieten. Foarte misto. Super simplu de utilizat, are doar un singur knob, si il invarti pana dispare noise-ul.

 

Altul despre care am citit si as vrea sa il probez ar fi MXR Smart Gate. Asta are mai multe optiuni, pentru diferite tipuri de noise-uri: hiss-uri, brum-uri si alte chestii deranjante.

 

Pe locul 3 ar fi noise gate-ul de la boss. Dar lumea zice despre pedalele boss ca omoara tonul. Adevarul e ca mai toate sunt digitale, deci proceseaza sunetul.

 

MXR gasesti la MCMusic si Guitarshop, Boss la Guitarshop. ISP nu am vazut in romania.

Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten
Are un prieten un 6260. I s-a stricat ceva la el dupa scurt timp, dar l-a reparat. Nu stiu ce, mi-a zis doar ca l-a dat la service.

 

Distorsul mi-a placut si mie, clean-ul era foarte folosibil, nu de Fender, dar un amp ca asta nu-l iei pentru clean. Amp galagios.

 

Cel mai bun noise gate ar fi ISP Decimator. Are un prieten. Foarte misto. Super simplu de utilizat, are doar un singur knob, si il invarti pana dispare noise-ul.

 

Altul despre care am citit si as vrea sa il probez ar fi MXR Smart Gate. Asta are mai multe optiuni, pentru diferite tipuri de noise-uri: hiss-uri, brum-uri si alte chestii deranjante.

 

Pe locul 3 ar fi noise gate-ul de la boss. Dar lumea zice despre pedalele boss ca omoara tonul. Adevarul e ca mai toate sunt digitale, deci proceseaza sunetul.

 

MXR gasesti la MCMusic si Guitarshop, Boss la Guitarshop. ISP nu am vazut in romania.

merci de raspuns

 

MXR pare fain

Link to comment
Share on other sites

Salutare la toata lumea.

 

Am luat de curand un head cu cabinet Bugera 6262.

 

Eu personal sunt incantat de sonoritatea lui.

 

Este incredibil de puternic si are un distortion de sta mintea in loc...

 

Cu toate ca locuiesc la casa, parca nu-mi vine sa dau volumul la canalul de lead mai mult de 3...am incercat odata si m-am speriat...

 

Este echipat cu patru 6l6 si sase 12ax7.

 

Oare sunt rezistente in timp aceste amp-uri?

 

Ce fel de noise gate ar merge cel mai bine pt el?

 

Are cineva de pe forum ceva amp Bugera?

 

Merci.

 

 

Rocktron Hush Pedal :) you'll like this !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest kyuslauten
Salutare la toata lumea.

 

Am luat de curand un head cu cabinet Bugera 6262.

 

Eu personal sunt incantat de sonoritatea lui.

 

Este incredibil de puternic si are un distortion de sta mintea in loc...

 

Cu toate ca locuiesc la casa, parca nu-mi vine sa dau volumul la canalul de lead mai mult de 3...am incercat odata si m-am speriat...

 

Este echipat cu patru 6l6 si sase 12ax7.

 

Oare sunt rezistente in timp aceste amp-uri?

 

 

Ce fel de noise gate ar merge cel mai bine pt el?

 

Are cineva de pe forum ceva amp Bugera?

 

Merci.

Edited by kyuslauten
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
imi face si mie cu ochiu un Bugera 6262 ca nu am bagi de peavey 6505, dar o gramada de lume se plange pe net ca nu e foarte fiabil.

 

A mai avut cineva experiente ?

 

Salut am eu inca unul. Cumparat in primavara de la Senia. este un amp monstruos de puternic si in afara de asta se aude fff bine. E foarte versatil, poti canta orice cu el. Canalul clean este cristal-clear iar canalul gain este grav, gros, si total versatil. Cu un cabient decent ampul are super bas.

 

In legatura cu fiabilitatea am citit mult pe net inainte sa in cumpar. Vre-o luna jumate am citit si cautat tot ce se putea despre el. Fereste-te de modelele 2008 care aveau cablurile de la un transformator conectate pe un panou de plastic. Asta se topea de la caldura. Acum au inlocuit panoul de palstic si nu mai exista probleme. Oricum ar fi reparatia respectiva dureaza circa 7 minute si e floare la urecehe daca te pricepi putin.

 

Am pastrat si linkul

http://profile.ultimate-guitar.com/BeerChurch/blog/

 

Ce mai zic ei acolo e ca sunt pe acolo cabluri care sunt conectate cu papuci si nu lipite, asta se traduce ca daca il zdruncini,il cari cu tine si nu ai grija sa nu ia socuri e posibil ca papucii astia sa se desfaca in timp. Dar nu mi-as face probleme din cauza asta...

 

Aropo daca vrei sa citesti mai multe vezi ca eu imi vand headul si cabinetul (caut alt sunet, fender amp like Twin Reverb mai exact), am scris acolo ami multe despre head + poze.

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest twaider

Salut,

Si eu am un Bugera, dar modelul 333xl, l-am luat second din germania, model 2008, deja a fost reparat, si rockin' in continuare.

 

Eu am un behringer NR100 ca noise reduction, si isi face bine treaba, taie din feedback. Daca ai bani investeste in ISP sau boss, daca nu, si behringerul isi face treaba, atat ca la mine, cel putin, daca il pun pe adaptor 220V, scoate un hum, dar daca e pe baterie nu se aude.

 

Overall, 100% multumit de amplif, iar impreuna cu cabul cu v30 e rupere.

 

Sa ai bafta de el

Link to comment
Share on other sites

la mine, cel putin, daca il pun pe adaptor 220V, scoate un hum, dar daca e pe baterie nu se aude.

 

Scuze pentru digresiune, vroiam doar sã menționez cã problema e cel mai probabil de la alimentator. Trebuie sã folosești un alimentator stabilizat, de genul celor special fãcute pentru efecte. O altã posibilã sursã ar fi o buclã de masã, dar doar dacã ai mai multe pedale și folosești același alimentator pentru mai mult de una (dar chiar și atunci efectele sunt rareori sesizabile).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salutare la toata lumea.

 

Am luat de curand un head cu cabinet Bugera 6262.

 

Eu personal sunt incantat de sonoritatea lui.

 

Este incredibil de puternic si are un distortion de sta mintea in loc...

 

Cu toate ca locuiesc la casa, parca nu-mi vine sa dau volumul la canalul de lead mai mult de 3...am incercat odata si m-am speriat...

 

Este echipat cu patru 6l6 si sase 12ax7.

 

Oare sunt rezistente in timp aceste amp-uri?

 

Ce fel de noise gate ar merge cel mai bine pt el?

 

Are cineva de pe forum ceva amp Bugera?

 

Merci.

 

stiu amplificatorul

partea proasta este urmatoarea

conectica lasa de dorit,cuplele si papucii ,oxideaza si fac contacte imperfecte

tu poate esti norocos si nu ai probleme

poporul chinez a facut si el un amplificator pentru o anumita suma de bani

 

in fiabilitate intra si durata de viata a tuburilor

etajul final este clasa B

cu cit o sa cinti la volum mai mare cu atit o sa se uzeze mai repede tuburile finale!!!

primul indiciu de uzura este scaderea in putere ,dupa un anumit timp

 

sa l cinti sanatos

Link to comment
Share on other sites

Guest twaider

Scuze pentru digresiune, vroiam doar sã menționez cã problema e cel mai probabil de la alimentator. Trebuie sã folosești un alimentator stabilizat, de genul celor special fãcute pentru efecte. O altã posibilã sursã ar fi o buclã de masã, dar doar dacã ai mai multe pedale și folosești același alimentator pentru mai mult de una (dar chiar și atunci efectele sunt rareori sesizabile).

 

da, cred ca zici tu ceva acolo :P, mersi de informatie.

 

Ai vreo recomandare in ceea ce priveste alimentarea?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.