www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Aria Stg005- Buna Pt Metal?


Guest Jyno
 Share

Recommended Posts

:) m-ar tenta sa-mi achizitionez o Aria STG005 http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1248 si as dori sa cant rock , trash, metal pe ea( melodii de la Metallica, Slayer, Megadeth, Slipknot). Va rog sa nu-mi propuneti alte chitare mai scumpe deoarece momentan numi permit una( si nici sa n u-mi propuneti sa mai strang bani) Vreausa stiu daca e o chitara buna pt metal :lol:
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu este bunã pentru metal, poate cu un upgrade de doze, dar nu cred cã se justificã investiția pentru aceastã chitarã. O chitarã mai potrivitã pentru ce vrei tu este Epiphone Special II, prețurile la mâna a doua se învârt în jurul sumei de 500 de lei.

Link to comment
Share on other sites

ma tentat un epiphone lp special 2 da n-am bani... si nu vreau ceva la mana a doua. dar de ce nu e buna pt metal? ce are?( ca sa stiu si eu)

 

pe siteurile din alte tari am vazut la descriere ca zicea ca e buna pt rock, trash si alte genuri din astea. la elecrice sunt incepator, aceasta va fi, daca va fi, prima mea electrica( cant de 2 ani si ceva pe acustica) :)

 

eu vineri plec la mare si trec si prin constanta la MCmusic si de acolo vreau sa-mi iau electrica si am un buget fix pt ea de 500 ron.(doar pt chitara fara amp si altele) deci nu se pune problema sa mai strang bani :lol:

Edited by Jyno
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Dozele nu cred cã sunt potrivite pentru acest gen de muzicã. Depinde foarte mult și ce vei folosi pe post de amplificator. Când ai un buget atât de restrâns, nu e deloc o idee rea sã ai în vedere achiziționarea unui instrument la mâna a doua.

Link to comment
Share on other sites

Guest Casti Connubii

cu sculele potrivite si un squier bullet suna metal

daca nu ai bani de o chitara mai scumpa e clar ca nu o sa ai scule de amplificator calumea, eventual un amplug metal suna al naibii de bine pentru ceva asa ieftin

Link to comment
Share on other sites

m-am gandit ca la inceput sa folosesc un guitar rig(crackuit ca doar no sa dau ataia bani pe un program si o pedala) si dupa vad eu ce amp imi iau

oricum imi iau un amp modest 10-15w si revenind la chiatara si dozele ei de ce nu sunt bune de metal? as vrea sa stiu ca sa imi dau si singur seama de acum

Link to comment
Share on other sites

stiu ce poate un squier bullet strat :) are un prieten si-l vinde. sincer nu as vrea un stratocoaster, desi si stg005 e un strat dar e altfel de strat( cred ) oricum as dori ceva de pe mcmusic pana in 500lei

 

credeti ca un amp harley benton de 15 wati la 160 lei este cat de cat bun? are volum, ton, gain si 2 benzi de eqlaizer. mi-ar trebui mai mult pt ora de muzica de la scoala si repetitiile cu trupa ( coverurile de pus pe net si chestiile mai importante le fac cu guitar rig sau alt program de genul)

Edited by Jyno
Link to comment
Share on other sites

475 era cand am luat-o eu.

 

credeti ca un amp harley benton de 15 wati la 160 lei este cat de cat bun? are volum, ton, gain si 2 benzi de eqlaizer. mi-ar trebui mai mult pt ora de muzica de la scoala si repetitiile cu trupa ( coverurile de pus pe net si chestiile mai importante le fac cu guitar rig sau alt program de genul)

 

Are un prieten si e jalnic la ampuri mai bine iti iei behringer

Link to comment
Share on other sites

si avand in vedere ca trec de abia in clasa a7a nu-mi trb cn stie ce amp la ora de muzica( ca profu ma pune sa acompaniez pe acorduri afonii din clasa. nu-mi intelege menirea spre rock, cand i-am cantat raining blood de la slayer :lol: pe electrica unui prieten mi-a zis ca ceea ce cant e doar o galagie si era sa-mi puna si-un 2 in catalog :) )

 

475 era cand am luat-o eu.

 

credeti ca un amp harley benton de 15 wati la 160 lei este cat de cat bun? are volum, ton, gain si 2 benzi de eqlaizer. mi-ar trebui mai mult pt ora de muzica de la scoala si repetitiile cu trupa ( coverurile de pus pe net si chestiile mai importante le fac cu guitar rig sau alt program de genul)

 

Are un prieten si e jalnic la ampuri mai bine iti iei behringer

 

 

 

 

 

 

si cam cat costa un behringer?

Link to comment
Share on other sites

stiu ce poate un squier bullet strat :lol: are un prieten si-l vinde. sincer nu as vrea un stratocoaster, desi si stg005 e un strat dar e altfel de strat( cred ) oricum as dori ceva de pe mcmusic pana in 500lei

 

credeti ca un amp harley-

 

Nu.

 

si avand in vedere ca trec de abia in clasa a7a nu-mi trb cn stie ce amp la ora de muzica( ca profu ma pune sa acompaniez pe acorduri afonii din clasa. nu-mi intelege menirea spre rock, cand i-am cantat raining blood de la slayer :lol: pe electrica unui prieten mi-a zis ca ceea ce cant e doar o galagie si era sa-mi puna si-un 2 in catalog :) )

 

Profita de promotie si ia-ti un bullet cu humbucker si eventual un VOX Amplug. Ma gandesc ca nu ai sa cari cu tine un amplificator la scoala.

Link to comment
Share on other sites

m-am uitat la un behringer gm 108 de 15W si mi-a cam facut cu ochiul... dar asta mai putin conteaza. mai vreau pareri despre chitara si daca pot canta metal pe ea( nu cer sa cant exact ca metallica sau slayer(idolii mei))

 

nu e problema de carat amp la scoala( mama e profa la mn la scoala si are cabinet unde-l pot lasa oricand vreau) dar cati Wati are VOX ampugul ala?

 

ma ori am stat eu azi prea mult la PC si vad ca strabunica ori aici scrie ca asta are 100w. http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1356 am stat u prea mult la pc?

Link to comment
Share on other sites

Guest Casti Connubii
stiu ce poate un squier bullet strat :) are un prieten si-l vinde.

nu cred ca am pus vreodata mana pe o chitara mai oribila decat un bullet strat desi am fost fentat sa o cumpar pentru ca proprietaru era obisnuit cu ea si el pricepandu-se bine si avand scule suna al dracului de bine pentru mine cand aveam cunostinte 0

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Sincer, daca intra in discutie Squier Bullet noua, automat trebuie sa intre in discutie si Aria-ul initial. Nu sunt foarte diferite si poti da peste un exemplar reusit din ambele. Raman insa la parerea ca cea mai buna alegere este un Special II la mana a doua (sau un Vintage V99, dar nu stiu la ce preturi le gasesti SH).

Link to comment
Share on other sites

1. dupa ce tzeapa a luat un vecin de-al meu cu o electrica SH nici nu ma gandesc sa-mi iau o chitara la mana a doua. si-a luat un ibanez ( nu stiu modelul) ce arata super si la incepyt era bestiala dar dupa cateva zile chitara nu se mai auzea deloc cand o baga in amp. si-a dus-o la reparat iar tipul care repara i-a zis ca nu stiu e are si ca l-ar costa prea mult s-o repare si mai bn si-ar lua una noua.( avea faramata o piesa din interior)

2. m-am gandit la un ibanez grg121 dar momentan dispun doar de 500 lei si pana vineri nu fac rost de inca 50 :) (

 

imi poate explica si mie ce au dozele de nu poti canta metal pe ele? ca atunci cand ma duc la mcmusic sa stiu si eu dupa ce criterii sa aleg. toti imi ziceti ca nu pot canta metal din cauza dozelor. dar de ce? vreau si eu sa stiu , sa nu mor prost( recunosc ca-s habarnist la electrice. eu cant si atat)

Edited by Jyno
Link to comment
Share on other sites

( avea faramata o piesa din interior)

 

imi poate explica si mie ce au dozele de nu poti canta metal pe ele? ca atunci cand ma duc la mcmusic sa stiu si eu dupa ce criterii sa aleg. toti imi ziceti ca nu pot canta metal din cauza dozelor. dar de ce? vreau si eu sa stiu , sa nu mor prost( recunosc ca-s habarnist la electrice. eu cant si atat)

 

HOLY COW, CATA IGNORANTA!!! :) Ce naibii putea sa se "farame" incat sa nu merite reparatia?

Legat de doze, sunt mai multe caracteristici care o definesc, cum ar fi "output"-ul, adica cat de tare se aude, impedanta, care sunt aproape sigur ca influenteaza frecventa de rezonanta - adica o frecventa de rezonanta mai joasa inseamna o doza cu sunet mai "plin", iar o frecventa inalta inseamna sunet mai "ascutit". Nu te ghida numai dupa asta, conteaza mult si ce potentiometre folosesti impreuna cu dozele. Majoritatea humbuckerelor ieftine au defectul ca nu se comporta bine cu distors (nu reusesc sa se auda clar intr-un mix).

Link to comment
Share on other sites

Imi vine rau.

Ia-ti odata chitara aia, invata sa zdranganesti metale, si daca n-o sa-ti convina o sa-ti iei alta cu timpul. Cum mama dracului de o ardeau o gramada de tipi cu metale, in urma cu ceva ani de zile, pe Reghinuri cu doze din galene de telefon, si erau al naibii de multumiti, pentru ca altceva nu gaseau? Cand au facut trecerea pe chitari mai adevarate, au ajuns repede maestri. Invata sa canti, chiar si pe o cobza, dupa care o sa stii ce vrei. Acuma habar n-ai ce vrei, dar nu intelegi ce-i cu dozele. Da-le dracului de doze. Ia-ti chitara, zdranganeste-o, iar restul o sa vina de la sine.

Na, ca m-ai enervat. :)) Ia lopata din Constanta si canta, arza-o-ar focu' de electronica si electrotehnica, ca ati ajuns majoritatea sa nu mai vedeti padurea din cauza copacilor.

Link to comment
Share on other sites

m-am gandit la un ibanez grg121 dar momentan dispun doar de 500 lei si pana vineri nu fac rost de inca 50 :lol: (

 

Hai ca nu se poate sa nu ai un tovaras/bunica/matusa/var/parinte ,care sa nu iti imprumute 50 lei pana la alocatie :)

Edited by fLr^
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu este mare diferenta intre STG-005 si XL-STD inafara de look. Mai bine iei STG-005 si o pedala de drive, daca tii neaparat sa iti iei noua.

Link to comment
Share on other sites

Ce a zis nenea rau.

 

Cu mentiunea ca lp/sg special 2 sunt excelente pentru banii lor [si parerea mea sincera e ca epiphone pun cele mai bune doze stoc intre chitarile ieftine]

 

Cumpara naibii chitara aia ... orice cu doza dubla/humbucker in bridge este BUNA PENTRU METALE. Daca stii sa canti, un telecaster cu doze single este buna pentru metale. Invata sa canti. [am un prieten -tot fan metallica, like you- care suna pe un reghin de secolu trecut mai bine decat mine pe un LTD KH la vremea respectiva] Invata ce fac diverse efecte. Mai tarziu o sa stii ce chitara o sa vrei sa iti cumperi.

Link to comment
Share on other sites

Consider ca ampul si efectele au un rol uneori mai mare decat al chitarii in sine in formarea tonului. Oricum, o chitara nu trebuie sa fie facuta special pentru metal ca sa sune bine la genuri mai agresive. Cauta ceva care sa iti placa tie si sa iti ofere cat mai multe posibilitati.

 

Ca tot veni vorba de versatilitate...

w554xh554_bzipz_1265495425.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest _Iustin_
dar de amp asta ce ziceti? http://www.esound.ro/Behringer--GM108-Comb...-15W,p-731.html stiu ca nu-i cn stie ce dar momentan numi permit sa dau mai mult de 200 lei pe un amp ( si nu vreau o jucarie marshall din aia de 1 w) daca stiti ceva (nou) mai bun macar 10w si costa sub 200 lei postati aici va rog

 

Tu te cam pierzi in amanunte. Vezi multe chitari si amplificatoare si nu stii ce sa-ti iei. Daca nu i-ai ascultat pe baieti nu o sa ma asculti nici pe mine, totusi iti zic sa iti iei un epiphone lp ii, in afara de faptul ca s-ar putea sa fie zgariata in unele locuri nu are alte probleme. Oricum o s-o ciobesti candva oricata grija ai avea, daca o iei zgariata deja nu te mai oftici atat ca si cu una noua. Plus ca o sa sune mult mai bine.

 

Legat de ampuri, am un prieten care si-a luat un Orange Micro Crush care suna bestial. E 176 ron, si nu poti compara Orange cu Behringer.

http://www.muzikia.ro/Amplificatoare/Combo...ge-Micro-Crush/

Ca sa iti faci o idee cum suna:

E bun pt ca sa nu deranjezi vecinii sau ca sa iti faci o idee despre ce vrei mai departe cand vei strange bani pt ceva mai serios (sau mai galagios).

 

Eu zic sa acorzi mai multa atentie sfaturilor pe care le primesti. Altfel ce rost mai are topicul daca tu oricum faci cum vrei?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.