www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Prea Multe Baterii...


Guest john64
 Share

Recommended Posts

Guest john64

cum pot face o electroacustica cu EQ: Artec Age 7 sa functioneze fara baterii

m-am saturat sa dau cate 10 lei la fiecare 2 saptamani :)

Link to comment
Share on other sites

cum pot face o electroacustica cu EQ: Artec Age 7 sa functioneze fara baterii

m-am saturat sa dau cate 10 lei la fiecare 2 saptamani :)

 

 

O intrebare ..... tu scoti cablul din chitara cand nu o folosesti? Stiu ca unele preamplificatoare se alimenteaza doar cand este cablul bagat.

 

Daca are intrerupator- opresti premaplificatorul cand nu folosesti chitara? Mi se pare mult prea scurta viata bateriilor in afara cazului in care nu canti cate 10h pe zi prin amplificator.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Guest john64

deci as putea pur si simplu sa scot preamp-ul din circuit cu un simplu switch, si cand am nevoie sa il activez, nu?

eu la electroacustica i-am luat o pedala Behringer la 100 Ron si si aleia ii trebuie baterie, deci cred ca are si ea preamp

Link to comment
Share on other sites

Un preamplif cu componente performante nu are voie sa consume mai mult de 15-20mA

 

O baterie de 9V de 700mAh va functiona 35 de ore .

 

Un acumulator este OK dar trebuie si incarcator ,oricum investitia merita .

 

Sa cauti acumulatpor NiMh tip RECYCO (tip ce se gaseste la noi ) ce nu se "autodescarca" si poti sa-l lasi pana la un an fara sa scada capacitatea mai mult de 20% /

 

Si NiMh normal este super dar dupa trei zile de la incarcat trebuie sa reincarci chiar daca nu a fost folosit .

 

Exista si instalatii "piezo" adaptate capacitiv .Ar trebui gasita o asemenea schema altfel suna nasol.

Link to comment
Share on other sites

la electroacustica i-am luat o pedala Behringer la 100 Ron si si aleia ii trebuie baterie, deci cred ca are si ea preamp

1. Nu tot ce are baterie sau se bagã în prizã e preamplificator. Și dupã cum s-a spus, pentru dozele piezo îți trebuie nițel alt fel de preamp decât pentru dozele magnetice.

2. Behringer produc cam 100 de "pedale" și toate fac lucruri diferite, iar doar câteva din ele ar putea juca rolul de preamplificator, dar nici una pentru doze piezo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.