www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Magnatone Tonemaster


Gorel
 Share

Recommended Posts

Salutare, am gasit pe un canal de youtube niste chitare vintage (ma rog, nu asta e important) prezentate atat pe clean, cat si pe distortion. In majoritatea videourilor, pentru clean e folosit un Vox AC30 iar pentru distortion foloseste un comutator care trece la un alt amplificator, Magnatone Tonemaster. Daca urmariti cateva demouri de chitare, cred ca o sa va placa si voua foarte mult tonul de distortion.

Ideea topicului este sa scrieti si voi informatii despre acest amp, sau daca reusiti sa gasiti schema, sau orice e binevenit. Eu am aflat din acea serie de video-uri ca acest mic amplificator de 15W (cred) este unul de ACORDEON, nu de chitara. Produs in anii '60, amplificatorul costa $400, iar acum problema cu el nu este ca e scump, ci ca e rar si proprietarii nu vor sa se desparta de el. Zilele astea a aparut

cum ca acest amp va fi reprodus dupa specificatiile originalului in perioada urmatoare.

Sunteti invitati asadar sa scrieti tot ce vreti despre acest amp :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Urmãrești și tu filmulețele respective?

Stau acum și mã gândesc, totuși cât anume din sunetul respectiv este amplificatorul și cât anume chitarile? Nu e vorba tocmai de chitãri pe care le poți gãsi la magazinul preferat din oraș.

Sunetul este într-adevãr extraordinar, dar cine știe câte alte modele de amplificatoare despre care încã nu am auzit sau pe care încã nu le-am auzit se comportã la fel de bine?

Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca inregistrarea este FACATURA

de ce acel chitarist plin de "incintare" nu ne arata si amplificatorul??

schimba doar chitara

alti producatori arata amplificatorul,mai invirt de potentiometre,mai comuta un canal,etc

la acesta nu vedem nici amplificatorul

 

este reclama gen "cadou,cadou"

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca inregistrarea este FACATURA

de ce acel chitarist plin de "incintare" nu ne arata si amplificatorul??

schimba doar chitara

alti producatori arata amplificatorul,mai invirt de potentiometre,mai comuta un canal,etc

la acesta nu vedem nici amplificatorul

 

este reclama gen "cadou,cadou"

 

 

 

LOL

 

PhilX rulz :) !

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Daca nu ma insel, exista un astfel de amp la Deva intr-un oarecare club. Userul @marcianpetrescu poate sa confirme/infirme pt ca eram amandoi atunci la soundcheck. Tin minte ca l-am probat - arata cam in ultimul hal, dar suna f bine. Proprietarul il adusese din SUA si a povestit ca l-a cumparat de la un yard-sale, parca, pe cativa zeci de dolari. Nici nu stia ce e sau la ce se foloseste.

Cred Lonnie Mack folosea/foloseste asa ceva.

Yeah, PhilX kicks major arse! :)

Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca inregistrarea este FACATURA

de ce acel chitarist plin de "incintare" nu ne arata si amplificatorul??

schimba doar chitara

alti producatori arata amplificatorul,mai invirt de potentiometre,mai comuta un canal,etc

la acesta nu vedem nici amplificatorul

 

este reclama gen "cadou,cadou"

Ha ha, nu e chiar asa. Il mai si arata din cand in cand, de exemplu

la 4:25 24 :). Nu-i acorda atat de mare atentie pentru ca pana la urma sunt niste demouri de chitare.. Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

Ha ha, nu e chiar asa. Il mai si arata din cand in cand, de exemplu
la 4:25 24 :) . Nu-i acorda atat de mare atentie pentru ca pana la urma sunt niste demouri de chitare..

 

 

am privit cu atentie clipul

pozele cu VOX si TONEMASTER sunt inserate in imagine!!!!!

nu am nimic cu aplificatorul,sunetul este bun

pe mine ma enerveaza ca nu ne arata amplificatoarele,daca te uiti mai atent comuta si ceva cu piciorul

 

cind faci promo la o scula trebuie sa ai cit mai multe detalii,sa convingi omu ca este ce a ce vede

eu ce vad? o stiva de chitari si un chitarist excitat de TONEMASTER ,dupa mine este o reclama jalnica si da impresia de mare pacaleala

eu nu am nimic cu chitarile,eu am cu amplificarea lor,daca sunetul este de la alt amplificator???

 

pina nu pune acele amplificatoare linga el subiectul este inchis pentru mine

 

uite asta nu este facatura

acea MESA chiar cinta

:) CEZAR POPESCU :lol::lol:

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

PhilX rules.

 

Tu iti dai seama ca sunt cateva sute de clipuri cu tot felul de chitari si ca reclama este pentru chitarele vintage (foarte scumppe) si nu pentru ampul relicva care probabil ca nu este de vanzare.

Parca am vazut de curand ca cei de-acolo vor sa faca un fel de reissue.

 

Pedala este un overdrive in forma de craniu al carui nume nu-l retin dar care este mentionata foarte des.

Chiar si pozata. Precis are si un review pe undeva la Frettedamericana.

Drept sa spun m-am abonat la canalul rspectiv mai mult peentru PhilX pentru ca imi place ommul.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salutare tuturor. Ok, c-o fi ca n-o fi pe bune, cucu-bau, uite-l nu-i, astea-s speculatii. Sa zicem ca e.

 

What I really wanna know is...ar putea fi clonat dupe schemele postate de broknstrngz, mai sus?

 

E o strigare si pentru domnul Gabriel Tudoran, pentru ca - parerea mea - e unul din putinii care ar reusi s-o scoata la capat. :)

 

Daca vezi acest topic Gabriel, te rog in numele celor interesati sa ne dai un raspuns, eventual si cu pret. Eu unu as da bani pe sound-ul ala! :lol:

 

Noroc!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.