www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modare Preamp Solid State


Recommended Posts

am un preamp sans amp sansamp psa 1.1 si as vrea sa-l trec pe lampa. se simte diferenta mare la sunet?

 

Vad ca unii fac bascalie de cei incepatori sau nestiutori in electrothehnica, ca de obicei (nu 57), daca intrebarea ta este: pot sa pun lampa la un preamp care e pe tranzistori de la mama lui?, atunci raspunsul este nu.

Lampa lucreaza la tensiuni mai mari, si trebuie alt tip de circuit si sursa de electricitate pentru asa ceva.

Eu unul nu am auzit ca cineva sa fi facut o astfel de transformare.

Vezi ca te costa pana in 120-150 ron sa faci un preamp pe lampi.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Alea sunt designuri Starved Plate , alte nebunii. Nu se poate face cea ce doreste Mosh Craciun , diferenta mare la sunet este pe clean si pe parcursul tranzitiei de la clean la distortion.

Daca esti la buget si vrei sa incerci asa ceva iti recomand una din pedalele Behringer cu Vacuum Tube (Lampa) inauntru , daca pui o lampa de calitate intr-o pedala de genu suna incredibil.

Link to comment
Share on other sites

Tuburi miniatura tensiuni mici gain la fel de mare ca al unui tub full size anodica de max 60v care se poate obtine printr-un charge pump sau printr-un flyback si uite asa ai un etaj sau mai multe cu tuburi. Intrebare pe care domniile voastre trebuia sa o puneti din primul post si nu sa incepeti era daca se rezolva ceva cu asta ... daca se poate aduce o imbunatatire esentiala a sunetului si raspunsul este NU: nu ai unde sa pui acele etaje cu tub chiar daca reusesti sa faci un design bun al etajelor/sursei de alimentare (presupun ca loc e cacalau in el avand in vedere ca prea multe nu face). Mai mult de niste bufere pe intrare si iesire cu tub... hales bules nu ai ce sa ii pui asa ca in continuare raspunsul este nu.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: pentru cei au niste cunostinte ceva mai mult decat basic de electronica ceea ce am scris mai sus nu este doar o rezolvare pur teoretica, se poate pune in practica foarte simplu dar repet NU ARE ROST!

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
ms gabi.cand avem timp sa ne vedem, o sa discutam mai mult. multumesc colegilor care au dat niste reply-uri ''inteligente'' .ati dat dovada de multa maturitate.

 

Sorry tati, dar raspunsurile au fost pe masura intrebarii.

 

Ca sa intelegi de ce ai fost luat in baza, gandeste-te ca ar veni la tine cineva si ti-ar zice : "Am o Dacie, dar imi place Rolls-Royce-urile. Se merita sa o transform ?".

Link to comment
Share on other sites

am un preamp sans amp sansamp psa 1.1 si as vrea sa-l trec pe lampa. se simte diferenta mare la sunet?

 

Asaaa, ai iatlat inmare ca nu se poate ...Se construieste inca un preamplif pe tuburi separat pe care sa-l pui in paralele sau in serie scu cel existent ...etc ,...dupa cum vrei tu...

 

Diferemnta depinde ce vrei tu sa simti ...

 

Nu stiu cu ce-i Sansamp-ul dardaca are intrare pe FET nu simti mare diferenta spre deloc .

 

La distorsionare cu lampa suprampdulata in amplitudine este alta treaba sa tot discutat.

 

 

JFET sau Lampa in preamplif suna cam la fel.

cat priveste dinamica daca este lampa cu tensiune anodica "mare" prelucreaza mai bine varfurile de dinamica ....dar depinde de cea ce vine dupa preamplif....adica un etaj finbal cu o dinamica de 60dB o boxa ce duce si ea aceasta dinamica...etc...sau intslatie de inregistrari...

 

Lasa lampile si FET -urile pune-te sa studiezi sa exersezi ..chitara acustica si ... .. "mana" este totul .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.