www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzile Mi S-au Oxidat


Guest Punkyy
 Share

Recommended Posts

Guest Punkyy

Azi am scos chitara din husa si mi-am vazut corzile chitarii oxidat zicetimi ce sa fac pe moment sfaturi sa le dau jos aletele de schimb am un set da treaba e ca nu am acordor si o sa trebuiasca sa le acordez din nou si cum nam acordor electric nu mi le mai pot acorda Sfaturi ceva ?

Link to comment
Share on other sites

in primul rand...de punct, virgula, cratima si alte cele ai auzit?

in al doilea rand, fa efortul si cumpara o solutie de intretinut corzile, gen dunlop string conditioner. te va tine cu anii, stai linistit, chiar daca pare mica sticluta. inainte de zdranganit, spala-te pe maini, iar dupa, sterge corzile cu o bucata de vata cu solutie din asta. vei putea folosi corzile mult mai mult timp.

dar pe astea n-ai ce-i face si le schimbi

Link to comment
Share on other sites

Asa cum a recomandat si userul de mai sus, solutia cea mai buna este schimbarea corzilor cu unele noi, "proaspete". Vor face minuni, ai sa auzi diferenta intre oxidatele alea si cele noi si te va imbia sa canti "on-and-on"

 

Cat despre tuner, pe net gasesti o gramada de solutii software. Mai nou si pentru smartphone-uri au aparut free apps pe post de tuner (symbian, apple OS, android etc). Nu e el tuner profy de rack dar iti faci treaba cu el de nu se poate.

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

Draga Punkyy,

Dupa un brainstorming care ne-a consumat resursele energetice si asa putine de la caldura asta, forumistii au gasit raspunsul la foarte dificila ta intrebare. E adevarat ca nu te-ai gandit niciodata ca ar trebui schimbate?

In alta ordine de idei mai ramane sa mai deschida unul un topic cu "Imi vine sa fac pipi. Ce ma sfatuiti sa fac?"

Link to comment
Share on other sites

Le SFAT ( nepopular)

 

Daca nu ai corzi ( se intampla sa fie dumineca si sunt inchise magazinele sau stai la munte si primul oras cu magazin ce vinde corzi este la 100Km ),iei frumos o carpa pui pe ea cateva picaturi de ulei sau chiar motrina/petrol si dupa ce slabseti coarda o cureti biiine ...

Dupa ce canti trebuie curatate corzie sau chiar si in pauzele de cantat.Murdaria /pielea cu grasime e pe deget +praf oxid se depune p ecoarda si ea devine mai grea asa ca devine falsa si nici nu suna bright .....

 

De sunat suna cum suna o coarda ruginita dar mai grav este ca toiceste tastele .Deci coarda oricum trebuie schimbata chiar daa nu se rupe sau rugineste deoarece dupa un timp nu se mai poate acorda octava .(intonatia octavei la tasta 12 vezi ca sau scris kilometri despre acest lucru aici pe rgc.. )

Link to comment
Share on other sites

Guest Radu White

eu as schimba corzile...

tunere online se gasesc, Slava Domnului!

A, si eu nu m-am spalat niciodata pe maini inainte sa cant pe chitara, nu mi s-a belit nicio coarda...deci merge si asa!

:):lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

eu as schimba corzile...

tunere online se gasesc, Slava Domnului!

A, si eu nu m-am spalat niciodata pe maini inainte sa cant pe chitara, nu mi s-a belit nicio coarda...deci merge si asa!

:):lol: :lol:

 

Trupa: pana acum nimic...nimic...

E foarte mare diferenta intre a canta in dormitor cand ai chef si a canta cum face un profesionist zilnic 6 - 8 ore sau mai mult... In dormitor merge si asa...

Link to comment
Share on other sites

Guest Punkyy

mai faust 1 la mana :nu tea pus nimeni sa te uiti peste topicul meu 2 la mana :din cate imi aduc aminte acest forum este facut pentru nelamuriri si ajutor reciproc si 3 la mana :vad ca esti cam ofensat din cauza topicurilor mele eu zic sa nu mai comentezi atata ca nici tu nu esti mai bun ! a si nu mai fa off topic

Edited by Punkyy
Link to comment
Share on other sites

Azi am scos chitara din husa si mi-am vazut corzile chitarii oxidat Sfaturi ceva ?

 

 

Ai primit foarte multe sfaturi bune ºi utile pentru o persoanã care a pus o întrebare evazivã ( n-ai precizat nici unde ții husa cu chitara, n-ai precizat nici ce porțiune a corzilor ți s-a oxidat, n-ai zis nici mãcar de când n-ai mai scos chitara din husã ). O sã le schimbi ºi basta !

 

Daca ºi la corzile noi vei întîlni aceiaºi problemã, atunci chiar cã ai o problemã ºi-ți recomand un medic sau un popã.

 

Baftã !

Link to comment
Share on other sites

mai faust 1 la mana :nu tea pus nimeni sa te uiti peste topicul meu 2 la mana :din cate imi aduc aminte acest forum este facut pentru nelamuriri si ajutor reciproc si 3 la mana :vad ca esti cam ofensat din cauza topicurilor mele eu zic sa nu mai comentezi atata ca nici tu nu esti mai bun ! a si nu mai fa off topic

 

Pai trebuia sa pui si tu cu raspunsuri la alegere, grila:

a. schimb corzile.

b. schimb chitara.

c. schimb chitaristul.

d schimb forumul.

e. ...

Link to comment
Share on other sites

Pai trebuia sa pui si tu cu raspunsuri la alegere, grila:

a. schimb corzile.

b. schimb chitara.

c. schimb chitaristul.

d schimb forumul.

e. ...

 

nu te supara pe el, eu oricum nu ma mai pun sa scriu nimic ca multzi pe langa ca sunt cum sunt, mai si latra aiurea. Faza este ca ar trebuii de acum inainte sa nu le mai raspundem la astia de sunt si batutzi in cap si impertinentzi :)

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o nelamurire: corzile trebuie schimbate simultan sau secvential? Intreb ca

sa stiu daca mai chem 5 prieteni, eventual inca unul care sa tina chitara cit o operam.

 

Multumesc!

 

chiar ai pus o intrebare buna :lol:

 

in general nu face nici o diferenta cum schimbi corzile, dar la o chitara setata cu corzi groase (de 12 sau 13 deci sunt vizate in principal acusticele) e chiar recomandat sa se schimbe corzile una cate una. Solicita mai putin truss-rod-ul.

La o chitara cu 12 corzi asta e regula :)

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

Guest Radu White
Trupa: pana acum nimic...nimic...

E foarte mare diferenta intre a canta in dormitor cand ai chef si a canta cum face un profesionist zilnic 6 - 8 ore sau mai mult... In dormitor merge si asa...

 

1 la mana: stii tu ca eu cant doar in dormitor?...pentru ca te inseli amarnic. Ar trebui mai intai sa termini cu deductiile tale puerile. Si 2 la mana. De ce trebuie sa spuneti mereu...aaaa, s-a oxidat un pic o coarda, schimb-o imediat ca pe urma nu se mai aude bine, nu mai are feeling sau ce mai ziceti voi ca se pierde la ea. Eu am avut corzile pe chitara puse de 1 an jumate si cantam zilnic 3-4 ore...si nu zic ca nu s-au oxidat....dar nu s-a schimbat deloc sunetul.Am fost fortat sa le schimb doar pentru ca mi s-a rupt Mi-ul subtire. Chowder!

Link to comment
Share on other sites

salutare.

 

nu sunt chitarist, dar am urmarit la munca foarte multi chitaristi seriosi , mai ales din strainatate.

 

la toti am observat ceva foarte clar. AVEAU GRIJA DE INSTRUMENTUL LOR !!!

 

la toti am vazut aceasta rutina dupa concert.... luau o carpa(nu stiu daca era dintr-un material special sau nu... posibil sa fi fost un material care nu lasa scame...) si aveau o solutie cu care stergeau corzile...(unii mi-au spus ca era pur si simplu ALCOOL IZOPROPILIC) i-am vazut stergand si griful cu mare atentie, mai ales daca erau genul care transpira foarte mult...

 

oricum, i-am vazut CA AVEAU MARE GRIJA DE INSTRUMENTUL LOR !!! indiferent daca era o chitara de 300 de dolari sau una de 5000 de dolari(sa zicem...).

 

CRED CA AICI ESTE DE FAPT IDEEA DE BAZA ! cat respect arati pentru instrumentul pe care-l ai...!!! am vazut la unii chitaristi din Romania instrumente tinute in niste conditii de mai mare jena ! nu vreau sa dau nume. DAR CHIAR ERA BATAIE DE JOC !

 

totusi, cat de greu este sa stergi corzile dupa ce canti , sa cureti griful, sa stergi chitara de sudoare si amprente ...???

 

DACA NU AI IDEE CUM SE FACE ASTA, CAUTA PE INTERNET... exista metode scrise, ilustrate sau chiar video(pe youtube) !!!

 

deci, daca nu ai o problema extrem de grava cu banii, mergi si cumpara un flacon de alcool izopropilic si cauta o carpa dintr-un material care nu lasa scame...

 

si ai rezolvat problema ! si daca treaba devine prea aiurea, schimba corzile cand vezi ca solutia de curatat nu mai da rezultate !

 

CAT DE SCUMPE POT SA FIE ????

 

cam asta e...

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut corzile pe chitara puse de 1 an jumate si cantam zilnic 3-4 ore...si nu zic ca nu s-au oxidat....dar nu s-a schimbat deloc sunetul.Am fost fortat sa le schimb doar pentru ca mi s-a rupt Mi-ul subtire. Chowder!

probabil tu ai string cleaner ca sweat, sau tu poate esti cristos...ca eu asa ceva nu am mai pomenit :) ce corzi erau?

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

1 la mana: stii tu ca eu cant doar in dormitor?...pentru ca te inseli amarnic. Ar trebui mai intai sa termini cu deductiile tale puerile. Si 2 la mana. De ce trebuie sa spuneti mereu...aaaa, s-a oxidat un pic o coarda, schimb-o imediat ca pe urma nu se mai aude bine, nu mai are feeling sau ce mai ziceti voi ca se pierde la ea. Eu am avut corzile pe chitara puse de 1 an jumate si cantam zilnic 3-4 ore...si nu zic ca nu s-au oxidat....dar nu s-a schimbat deloc sunetul.Am fost fortat sa le schimb doar pentru ca mi s-a rupt Mi-ul subtire. Chowder!

 

Wow am descoperit cam tarziu acest post .... asta da ...as putea sa-ti trimit o groaza de corzi subtiri pe care le-am dat jos de pe chitara .

Pana acum maxim 2 luni am putut "trage " de corzile subtiri ( nematisate ) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.