www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Detalii Marshall Seria Ma


Recommended Posts

Salut,

 

ªi bine v-am gãsit. De ceva vreme scormonesc internetul în cãutare de cât mai multe detalii despre seria MA de la Marshall (Marshall Ma100H mã intereseazã în mod special). E un entry level în categoria amplificatoarelor full lampa. Având în vedere cã produsul a fost lansat pe piațã numai în luna ocombrie a anului 2009, am epuizat informațiile de pe internet în câteva ore.

Vreau sã vã întreb dacã a probat cineva un amp din seria aceasta, sã mai aflu ºi de la voi câteva pãreri.

ªi nu în ultimul rând, ºtie cineva dacã a apãrut deja ºi în magazinele de la noi? (la nenea thomann numai am gãsit cel mai aproape).

 

Mersi stimați consãteni, o zi bunã,

Andrei

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

eu mi-am luat inima in dinti si am cumparat cu MA50c de la thomann acum

cateva luni...sunt incantat de el.

Clean-ul e excelent cu mici tendinte de crunch daca volumul chitarii e maxim

La volum mic suna ca un c*r pe canalul 2, intra insa in regim pe la 40%, se aude

foarte clar si il distingi imediat in harmalaie. nu simti nevoia sa te duci cu drive-ul la

maxim, pe boost nici nu il folosesc. imi place si reverb-ul, nu are un raspuns tocmai liniar,

dar nu e exagerat...cat sa coloreze putin...

sunt intersat si eu de alte pareri, poate cineva a incercat si alte lampi decat cele stock?

 

numai de bine

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

eu mi-am luat inima in dinti si am cumparat cu MA50c de la thomann acum

cateva luni...sunt incantat de el.

Clean-ul e excelent cu mici tendinte de crunch daca volumul chitarii e maxim

La volum mic suna ca un c*r pe canalul 2, intra insa in regim pe la 40%, se aude

foarte clar si il distingi imediat in harmalaie. nu simti nevoia sa te duci cu drive-ul la

maxim, pe boost nici nu il folosesc. imi place si reverb-ul, nu are un raspuns tocmai liniar,

dar nu e exagerat...cat sa coloreze putin...

sunt intersat si eu de alte pareri, poate cineva a incercat si alte lampi decat cele stock?

 

numai de bine

 

Mersi.

De unde esti? :)

Link to comment
Share on other sites

Am spus ca sunt interesat in special de modelul MA100h (100W), dar ma intreb daca nu mi-ar fi suficient un MA50h (50W)...? Pentru lampa nu prea e relevanta chestia cu numarul de Watti, dar numarul de decibeli cine il masoara :lol: ?

Sunt suficienti 50W (de lampa) pe o scena deschisa de exemplu, ai suficient control?

La 100W in sala de repetitie ma gandesc ca imi distrug timpanele si daca il dau la volum foarte mic...nu mai suna a Marshall :)

Cine mai aveti headuri de 50? Cum va descurcati?

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

numarul de decibeli cine il masoara

http://en.wikipedia.org/wiki/Sound_level_meter

http://www.radioshack.com/product/index.js...oductId=2103667

 

nu mai suna a Marshall

Despre efectele psihoacustice ºi ce înseamnã "epsilon W" "pe tranzistori", "pe lampã" sau "pe aburi" s-a mai discutat de 100 de ori pe forumul ãsta.

ªi despre distorsiune de final pe lampã la volum mic se tot discutã de 20 de ani. La ritmul cu care se adoptã tehnologia în rândurile chitariºtilor n-ar trebui sã mã mire faptul cã doar în ultimii 5 ani producãtorii mari au început sã investeascã în soluții pentru aceastã problemã:

http://www.epiphone.com/default.asp?Produc...CollectionID=13

http://www.thdelectronics.com/product_page_UniValve.html

http://www.voxamps.com/us/modernclassic/nighttrain/

http://www.krankamps.com/products/rev-jr-pro-50-41

http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Mar...ark5/mark5.html

 

Deci pânã la urmã tu ce vrei?

Link to comment
Share on other sites

Maestru 57 aici de fata a pus foarte bine problema.. o cantare poti sa o ti si cu un amp de 5w preluat cu microfon si monitorizarea in monitoarele de scena... si crede-ma ca la 5w iti permiti sa il dai tare sa ai un distors de finali... pe cand la 100w sau la 50w... intr-un cab cu 4x12" poti fi sigur ca tobarul basistul si restul trupei o sa iti umple frigiderul daca intelegi ce vreau sa zic... so nu am citit tot dar pentru acasa si pentru un sound de finali inrositi iti recomand ceva pana in 10w adica SE cu el84 sau SE cu el34 pentru 5w respectiv 7-8w.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Aºa le place mã unora....în fine. Pãcat de forumul ãsta, cã puțini mai sunt care-s seriosi ºi nu vând sarcasm gratuit.

 

"Bine v-am gãsit", ne spune Gorel. Eu îl invit sã ia un loc la masa cu noi, ciocnim berea :) ºi poate ne spune câteva pãreri despre noua serie MA. (asta dacã am înteles bine din replay-ul sãu cã deține aºa un amp).

 

Deci pânã la urmã tu ce vrei?

 

Sã nu mai scrii pe topicul acesta.

Mulțumesc frumos :lol:

Link to comment
Share on other sites

Am spus ca sunt interesat in special de modelul MA100h (100W), dar ma intreb daca nu mi-ar fi suficient un MA50h (50W)...? Pentru lampa nu prea e relevanta chestia cu numarul de Watti, dar numarul de decibeli cine il masoara :lol: ?

Sunt suficienti 50W (de lampa) pe o scena deschisa de exemplu, ai suficient control?

La 100W in sala de repetitie ma gandesc ca imi distrug timpanele si daca il dau la volum foarte mic...nu mai suna a Marshall :)

Cine mai aveti headuri de 50? Cum va descurcati?

 

Mersi

Teoretic poti canta si cu 5 w daca ai monitorizare de calitate, dar cum bine stim, la noi nu se prea pune problema din pacate. Pe scena mare 50 w sunt cam la limita. Am cantat cu amp de 60 w dat aproape la maxim (80%) pe scena deschisa si a fost exact cat am avut nevoie. Daca vrei sa mergi la sigur, ia-ti de 100 si cumpara-ti un atenuator si ai acoperit aproape tot de la club mic la scena in aer liber.

Daca canti intro trupa si nu iti permiti sa ai 3-4 ampuri, parerea mea e ca ampurile sub 50w sunt irelevante.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuzele de rigoare pentru acest off-topic al meu... am crezut ca te ajuta si domnule vicSnd nu m-am adresat persoanei dumneavoastra.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

Salut, bineînțeles cã ajutã orice informație si nu e nevoie de scuze :) . Iar având în vedere cã "mihaitarta" mi+a dat niºte informații foarte obiective (mersi), însemnã cã e suficient de explicit topicul ºi e pãcat sã nu ne înțelegem.

Mersi mult, alte pãreri? (50W vs 100W sau pareri despre acest model de Marshall)

Edited by old_progressive
Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea 50W lampa sunt suficienti cam oriunde, mai putin pe scenele deschise foarte mari. Am cantat pe scena deschisa medie cu un Vox AC30 si nu am avut nici o problema sa ma aud, cu 50W cred ca te poti descurca oriunde, cu conditia sa ai un cabinet cu difuzoare cu sensibilitate mare (cel putin 100dB).

Link to comment
Share on other sites

50watti lampa = 50watti tranzistor = 50watti hibrid, si crede-ma ca 50watti neamplificati live sunt insuficienti, in plus la sala cant cu 100watti cab 4x12 si volumul la ora 12 maxim 2 pentru a obtine un sunet decent.

Dupa parerea mea 50W lampa sunt suficienti cam oriunde, mai putin pe scenele deschise foarte mari. Am cantat pe scena deschisa medie cu un Vox AC30 si nu am avut nici o problema sa ma aud, cu 50W cred ca te poti descurca oriunde, cu conditia sa ai un cabinet cu difuzoare cu sensibilitate mare (cel putin 100dB).
Link to comment
Share on other sites

50watti lampa = 50watti tranzistor = 50watti hibrid, si crede-ma ca 50watti neamplificati live sunt insuficienti, in plus la sala cant cu 100watti cab 4x12 si volumul la ora 12 maxim 2 pentru a obtine un sunet decent.

 

Cred ca nu ai inteles cum sta treaba, eu am spus ca nu mai aveam nevoie de monitorizare pe scena, nu ca nu era preluata chitara cu microfon.

Link to comment
Share on other sites

...revin,

 

Nu am citit tot ce ati discutat voi aici despre decibeli etc...

Am imprumutat recent un 1960B 4x12''...MA50 se comporta frumos...

Sunetul e mai plin, insa aceeasi problema: la volum mic ampul e putin "nisipos", la

volum mare (dupa 12) cam flutura pantalonii.

A mai aparut cineva in randul posesorilor MA?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Dupa mai multe luni de scormonit, inca stau cu banii in ciorap si ma indrept cu pasi marunti spre un JCM, preferabil 2000.

Am reusit sa probez MA-ul si....am ramas dezamagit :lol: . Are niste frecvente care...nu merg niciunde...daca mai am si pretentia de un ton vintage...sanatate.

Concluzia (la care eu am ajuns): mai rabd cateva luni, un an, doi si poate voi reusi de un JCM, sau mai rabd un deceniu, doi si voi reusi de un PLExI :) (dream on..).

Bafta, exista un topic despre JCM-uri?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.