www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rgc Summer Jam 2010 - Ediția A Iv-a


cyfer
 Share

Bilet  

44 members have voted

  1. 1. Doriți sã punem bilet pentru acoperirea cheltuielilor de deplasare ale chitariștilor din alte orașe?

    • Da - 5 RON
      6
    • Da - 10 RON
      16
    • Da - 15 RON
      9
    • Nu - Intrarea sã fie liberã
      13


Recommended Posts

Salut!

 

Mi-a apãrut un alt angajament/concert în seara asta, ceea ce încurcã treaba un pic, dar nu și dacã ne organizãm. Intenționez sã fac naveta între cele douã locații :)

 

Eu o sã vin la Big Mamou la ora 9. La aceastã, orã îi aștept pe toți care vor sã participe la eveniment.

 

Împreunã trebuie sã

- aranjãm sculele pe scenã (3 amplificatoare de chitarã, unul de bas, tobe și microfoane)

- stabilim în ce formulã începem și cu ce.

 

Jam Sessionul va începe la aproximativ 10:30.

 

Intrarea e liberã.

Link to comment
Share on other sites

Hei! A fost o noapte super.

 

Mã bucur mult cã m-am întâlnit și am și cântat cu o grãmadã de prieteni chitariști: Toni Dijmãrescu, Rares Totu, Adriano Musaro, Neuro, Cãlin Grigoriu, Gelu, Adrian Tãnase, Ciocãnel și muulți alții.

 

Mulțumesc tobarilor și basiștilor care ne-au susținut în improvizațiile noastre nesfârșite :lol: Nașu, Sabin Tarabega, John, Radu Gheorghe, Joitaru, Vlad Cojocaru, Mike, Adi Sardi și probabil nu îi amintesc pe toți.

 

Am avut mare noroc cu Adriano și Gelu, care deși au venit de departe, au pus la dispoziție amplificatoarele lor pentru eveniment. Gelu a venit cu propriul head, GG hand wired Amp, fãcut chiar de el. Mai mult ca sigur veți mai auzi de amplificatoarele fãcute de el, pentru cã toatã lumea a rãmas impresionatã. Head-ul GG sunã extraordinar!

 

Îmi pare rãu cã nu toatã lumea a reușit sã cânte și nu toți au cântat cât ar fi vrut, dar pentru ca asta sã se întâmple, cred cã nu ne-ar fi ajuns nici douã zile. S-a cântat peste 5 ore aproape fãrã pauze. Poate data viitoare ne organizãm mai bine... Știu, zic asta de fiecare datã, dar e bine mãcar sã ne propunem :)

 

Ne vedem data viitoare :lol:

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Ce-as putea spune!!! Fac parte din comunitatea RGC doar de cateva luni si am participat la acest eveniment unde am cunoscut oameni extraordinari.Dupa modul in care s-a desfasurat evenimentul de aseara, cred ca nu nu exagerez daca spun ca RGC este o stare de spirit.

Imi pare rau ca , probabil , nu m-am ridicat la nivelul asteptarilor si-mi cer scuze daca am mai tinut-o intr-un F# sau A, cate un sfert de ora.Dar te mai fura valul.

Ca si Adriano, am ajuns la Big Mamou, direct de la treaba.Iar cam pe la ora 1 , eram deja zomburak din cauza oboselii.

Imi pare rau ca nu l-am vazut pe StratMan.

Dar in schimb a fost o adevarata delectare sa-i vad si sa-i aud pe

- Calin Grigoriu.Total si absolut...fara cuvinte.

- omul care tot timpul se reinventeaza iar aici il nominalizez pe Neuro;

- Tony cu o dezinvoltura extraordinara ,un tip absolut liber.

- omul blues, Rares Totu

- Adriano, canta ca si cum cineva l-ar fi decupat dintr-o metoda de chitara.

- a mai fost un pusti care nu stiu cum il cheama dar care respira blues la modul propriu.

- Tanase cu nervul lui Blackmore transpus in blues.

De Cyfer,...no comment...blues in stare pura.

 

In privinta amplificatorului GG Amp( inspirat dintr-un JCM800 Plexi 1959 SuperLead) , trebuie sa recunosc ca am avut o mare satisfactie sa vad Marshall JCM800 pe holul de la intrare pana la sfarsitul evenimentului, iar amplificatorul derivat din el, pe scena.Doar doresc sa va spun ca a curs foarte multa transpiratie si s-au consumat multi bani pt ca acest amp sa ajunga in aceasta faza, finala.

Despre proiectul GG Amp si oamenii implicati, o sa va poves-plictisesc intr-un alt topic.

Mii de multumiri tuturor care au apreciat munca noastra.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor, inainte de toate merci cyfer si big mamou pentru gasduire si organizare :) . Al doila rand pentru tuturor chitaristi care au cantat :lol:

Mam simtit foarte bine, am conoscut useri noi personal cu care ma facut placere sa schimbam o vorba 'reala' si nu numai virtuala. Atmosfera a fost de nota 10, asa placut ca sa facut ora 4:00 fara sa imi do seama cum. Astazi nu ma mai fluiera urechi, ieri am fost undeva la masa si cand vorbea cineva i ziceam 'CE ATI ZIS?' la un moment data ma prefaceam ca intelegeam sau citeam pe buze ca de ausit nicio vorba. Felicitari Gelu pentru amp, intradevar suna foarte bine, nam cantat cu el dar lam ascultat cateva ore atent cu diferite chitari, felicitari,treba seriosa pe acolo. Conclusiones salutand toti prieteni din rgc de pe acolo si merci inca o data tuturor.

Numai bine

Ps. Mi a placut sa vad chitaristi pregatiti si fiecare cu personalitate si stilu lui exprimat prin chitara. :lol: o adevarata intrunire de specialitate. Speram sa se repeta mai des.

Cum zice neuro a fost 'mishteaux' Numai bine!!

Link to comment
Share on other sites

E-he, am fost si eu la Mamou sambata seara si nu-mi pare rau deloc; am ascultat cativa chitaristi(pe unii ii stiam, pe cei mai multi nu) foarte, foarte buni, si 2 ampuri jos palaria (GG-ul, un amp peste Marshall si combo-ul Messa al lui Adriano). O surpriza foarte placuta a fost pustiul cu LP-ul negru care a cantat la un momendat cu Calin Grigoriu. Domnilor, felicitari si sa ne vedem la al 5-lea congres!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Doar neuro a fost treaz la Jam ?

Urât din partea voastrã cã nu împãrtãºiți din show... Propun mãcar la urmãtoarea sã chemați un video-man , îi dați o cafã , un sandvici, o bere N-A ºi o camerã-n mânã... Sau un prieten de la vreo televiziune.

Mãcar înregistrãri audio dacã fãceați.

Uite, trãgeați pe ceva ºi vindeați online cu un Euro (sau pe SMS-uri, cum se vând sonerii de mobil ) piesa, pe download. Ieºeau bani de "rulment"...

Adicã e non-profit ºi distractiv, între prieteni, am înțeles, dar chiar sã nu promovați deloc acțiunea... ªi io, care am tot aºteptat sã vad ce ºi cine... Nici adunãrile masonice nu-s aºa secrete...

 

Trei minute ºi patruzeci ºi ºase de secunde aici ( de la neuro -God bless ):

http://www.youtube.com/watch?v=oPtEVMeuZ4Q

 

Sper cã totuºi mai apare ceva. ªi-aºa sunt aºa de rare întîlnirile astea...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.