www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Se Acordeaza Un Double'six


Guest crazy_wookie
 Share

Recommended Posts

Guest crazy_wookie

un prieten de'al meu si'a cumparat o chitara hora double'six.. si m'a intrebat pe mine cum se acordeaza.. si eu.. pauza :)

ok.. intrebarea e in felul urmator: care este ordinea corzilor la o chitara double'six si cum o acordez?

multumesc foarte frumos, si in cazul in care domnul moderator o sa observe ca a mai fost topicul asta sa ma ierte, eu unul nu l'am gasit :)

Edited by crazy_wookie
Link to comment
Share on other sites

Le luam cate 2 incepand cu cele mai subtiri

 

 

1 - E E

2 - B B

3 - G G (cu o octava mai sus - suna la fel ca tasta 3 coarda 1)

4 - D D (cu o octava mai sus - suna la fel ca tasta 3 coarda 2)

5 - A A (cu o octava mai sus - suna la fel ca tasta 2 coarda 3)

6 - E E (cu o octava mai sus - suna la fel ca tasta 2 coarda 4)

Link to comment
Share on other sites

Guest crazy_wookie

multumesc foarte frumos pt raspunsuri.. problema e ca nu prea am inteles nimica

adica din cate am obs eu.. corzile nu sunt identice.. adica intr'o pereche de 2 corzi nu sunt ambele la fel.. asta la corzile groase.. asa am vazut eu ca erau puse corzile pe chitara.. mai exact asa a fost cumparata din magazin..

cosu inca o chestie nu am inteles eu din ce ai explicat tu.. de ex. la e gros.. amandoua corzile din pereche se acordeaza cu o octava mai sus sau numai una

inca o data multumesc frumos,

crazy_wookie

Link to comment
Share on other sites

Pai corzile normale se acordeaza normal :)

 

deci: e: ai doua corzi, se acordeaza la fel amandoua

B: la fel amandoua

G: coarda groasa normal, coarda subtire o octava mai sus

D: coarda groasa normal, coarda subtire o octava mai sus

A: coarda groasa normal, coarda subtire o octava mai sus

E: coarda groasa normal, coarda subtire o octava mai sus

Sper ca acum e clar

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

:) Puteam sa jur ca Doua.

 

Hehe... nu mah, ca perechea Mi-ului gros nu este de 0.09 cum ai crede :)

 

Ete mai jos variante de perechi:

010 013 020 026 036 046

010 013 009 011 015 024

 

011 014 020 030 040 048

011 014 009 012 016 026

 

Daca tu reusesti sa duci un 0.24 / 0.26 in Mi (doua octave mai sus) jos palaria :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest crazy_wookie

deci in principiu cred ca o sa ii spun respectivului prieten sa'si lase double'sixul cu 6 corzi si gata..

nu de alta dar pana la urma eu tot nu am priceput nimica.. oricum multumesc tuturor care s'au indurat de mine..

fluffyone.. daca imi aduc eu bine aminte.. cred ca noi ne cunoastem.. am venit odata la voi la repetitii cu sebi (basistul) - apropo ce mai face sebi, mai traieste? .. asta ca sa vezi dom'le ce mica e lumea!!

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Cosu, acolo bateam si eu cu apropourile. Imi aduc aminte ca parca mai e un topic cu acordajul double sixurilor.

 

Crazy_wookie, traieste sebi, ba chiar ii merge foarte bine. Toate bune si succes!

Link to comment
Share on other sites

Mi subtire este cu o octava mai sus decat Mi gros.

 

intre E coarda 6 si E coarda 1 ( pozitia coarda libera ) sunt doua octave.

 

Octava lui E6 liber se gaseste pe pozitia 12 pe E6 . pozitia 7 pe coarda A5 , si pozitia 2 pe coarda D4

Deci ca sa "tragi la octava" este cel mai indicata o coarda D4. ( se intinde in plus doar un ton)

Sa intinzi la octava un E6 nu merge, A5 s-ar putea DAR?....cine stie daca rezista chitara si nu se poate canta ,este prea tensionata nu se poate apasa.

 

Cu o octava mai sus , se intelege ca NU pui doua corzi " groase" la fel , E6 ,sau A5 , sau D4 si le intinzi la aceiasi inaltime deoarece se indoaie chitara , si nici nu poti sa apesi ca sa canti !!

 

Asa ca de exemplu E6 se acordeaza normal si "langa" se acordeaza in E cu octava mai susu o coarda D4.

 

Cu coarda A5 la fel si se pune langa un G3 acurdat cu un ton mai sus in A.

 

Cu coarda D4 la fel si se pune langa o coarda B acordata in D .

 

langa coarda G e bine sa pui o coarda B si o "dezacordezi in G la aceiasi inaltime cu G.

 

langa coarda B e bine sa pui un E1 pe care al dezacordezi in B

 

langa E1 mai gros poti sa pui un E1 mai subtire

 

.( in asa fel atacul al vei avea de la coarda mai tensionata si efectul de "double" al da a doua coarda)

 

Cred ca se gasesc si garnituri de corzi de fabrica cu corzile pentru octava si dublura alese in asa fel ca sa nu fie prea tensionate.

 

Adica dublurile ar fi bine sa fie corzi din garnituri mai "subtiri" ca sa nu fie prea greu de cantat.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Guest Andrei Pavel

Ok am si eu o intrebare de incepator. Care coarda o pun prima ? pe cea acordata standard sau pe cea cu o octava mai sus ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.