www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Nevoie De O Parere


Nightlight
 Share

Recommended Posts

Prima data, am vrut sa imi iau un Jackson RX10D (http://guitarshop.ro/produs.php?pid=22) dar am descoperit ca din cauza whammy-ului, nu ma pot juca cu acordajele. Gen sa cobor de la standard la Drop C cand vreau. Si ca am nevoie de mai multe chitari pentru diferita acordaje.

 

Asa ca m-am hotarat sa imi iau una fara whammy.

 

Am gasit urmatoarele chitari:

 

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=857

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=24

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=27

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=858

 

Eu le-as prefera pe a doua si a patra. Dar vreau o parere de la voi, in materie de cum suna. Ma intereseaza mai ales sa nu am probleme cu dozele. Acuma am un Harley Benton Les Paul si daca dau amplificatorul mai sus de 3, imi face microfonie grava. Si nici nu suna genial. :)

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul
Pai un amic care are Jackson RX10D mi-a zis ca a incercat sa se joace cu acordajele, si nu se putea. Deci sa inteleg ca se poate?

 

Se poate. Dar daca vrei sa ridici acordajul foarte mult, s-ar putea sa traga Floyd-ul in sus. In cazu' asta, desfaci placa din spate, slabesti putin arcurile si reglezi octavele. Da' asta se-ntampla doar cand faci schimbari mari de acordaj.

Si daca-ti iei cu bridge fix, ai grija cu schimbatul excesiv de acordaje, sa nu-ti strambi grifu'.

Edited by Nihilistul
Link to comment
Share on other sites

trebuie sa le incerci pe toate. s-ar putea sa nu sune niciuna genial. si mai e o treaba .ratingurile la scule sunt date pe categoria sculei respective si aici ma refer la bani . vba aia...ai dat cati bani face? nu poti sa compari jacksonul ala care are 9,4 cu una de 5 ori mai scumpa care are rating 8 . diferenta va fi enorma intre ele

Link to comment
Share on other sites

Ah da imi amintesc ca zicea ceva de floyd ca se tragea in sus sau in jos cand schimba acordajele. Ar fi o idee sa iau una dintre astea de mai sus, preferabil a doua, si cand mai strang bani sa iau doua doze de genul asta, http://magazinuldemuzica.ro/produse.php?item=23225, si sa sune mai bine? (banuiesc)

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca aceste doze, care le-am postat mai sus, X series, sunt active, si au "high output". Am citit pe undeva ca dozele cu high output pot rupe in doua un procesor, si sunt facute doar pentru amplificatoare cu distors incorporat. Adevarat?

 

Da .Le pui direct pe difuzoare .Sau legi un LED de putere ca sa ai joc de lumini,

( Glume)

 

Deci, ca sa clarificam..

 

 

Ai un amp vintage pe tuburi ,ca sa-i dai viteza ai nevoie de un semnal mai mare ,deci un buffer sau si un preamplificator.

 

Cu o doza cu semnal mare te-ai scos ,nu te mai incurci cu efecte, cutii, baterii, alimentatoare , cabluri de legatura.

 

Dar daca totusi vrei sa ai un anumit ton dar cu semnal de nivel ridicat ( deoarece dozele "normale" cu semnal mare sau suna prea inchis sau are magnetul prea puternic si reduce din sustain ...aici e vorba de solisti de chitara care canta un anumit gen de muzica )

Asa ca in cazul acesta cu mentinerea unui anumit sound dar as ai semnal mare se pot folosi dozele active .Avantaje: magnet relayiv slab deci nu strica atat sustain-ul, preamplificator inglobat , la unele si compresor inglobat , totul in chitara .

 

Dezavantaj , zgomotul amplifului , si nevoia de alimentarea circuitului cu o baterie sau phantom power .

 

Din aceasta cauza "on the road " chitaristi prefera doze magnetice "normale" la care nu ramai fara baterie cand ti-e lumea mai draga.

 

Super vedetele au si pe scena si in turneu tot ce cred ei ca este mai potrivit. Dar ! nu este grijea lor intretinerea csi caratul ci au "maestrul chitarelor " caree are grije de tot.

 

Pe de alta parte tensiunea nu prea omoara nimic ..

 

Numai CURENTUL MARE prajeste daca are ocazia.Vezi difuzoarele.

 

Daca dai "gain" mare si distorsionezi pe toata linia e tot una cu ce o faci ,cu semnal dintr-un preamp sau distors sau cu o doza "monstru". Efectul asupra instalatiei la care este cuplat semnalul mare este identic

 

 

 

In cazul unei doze sarma de cupru de 0,05-0,07 nu stiu daca este capabila sa furnizeze 1mA ,daca luam in calcul si 15Kohmi rezistenta interna a sursei in curent continu ...nu mi-am pus niciodata o asemenea problema ...hehe .Curentul ar trebui sa fie ceva de ordinul 1/15000 A deci micro amperi. Etc....

Link to comment
Share on other sites

Ma intreb cum ti-e setat floyd-u. E pe spate sau pe fatza?

 

In plus nu stiu ce chitara ai dar un trem full floating e destul de greu de acordat. Umbli la o coarda se misca tot tremu si toate corzile se dezacordeaza.

 

Banuiesc ca ai un Ibanez din seria S care NU e setat pe full floating pt ca numai ale se acordeaza aproape ca o chitara cu bridge fix. Daca il setezi pe full floatng cum e al meu atunci o sa vezi... distractie, cu acordajele.

 

E pe spate, si chitara nu e Ibanez S, e un Iris Lux cu un floyd nu tocmai spectaculos. Acordez putin cate putin toate corzile si cam in 5 minute termin. Dupa ce reglez o coarda, trebuie sa umblu si la celelalte, chestie care se repeta de 4-5 ori, dar sunt obisnuit, nu o consider a fi o problema. Bataie de cap in schimb e cu intonatia dupa ce schimb acordajul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Splash !

Eu am cantat de pe primele 3 , iar cel mai mult mi'a placu prima , adica Jackson JS-32T King V :) Nu prea stiu prea multe despre ea , dar mi s-a parut ca suna mult mai hard decat celelalte , si daca ma uit in preferintele tale , vad ca vrei o chitara de model alternative , si cu o chitara de model alternative nu prea poti canta decat metal , hard rock etc. Poti canta si altceva , dar nu prea se potriveste :) :) Parerea mea ca merge de minune King V cu un amp Marshall , insa fiecare dupa preferintele lui

Edited by Splash !
Link to comment
Share on other sites

Deci sa recapitulam. Daca iau doze active, risc sa imi moara bateriile de la ele? Cu doze "normale" v-ati referit la doze pasive?

Sa inteleg ca cel mai bine este sa imi iau doze "normale" (pasive) ?

 

Inteleg ca mai sunt faze stupide care le zic, dar bare with me :) Sunt si eu la inceput.

 

Orice scula care functioneasza pe baterii/acumulatori risti sa se opresca in timpul cantatului .* daca uiti sa pui baterie noua ( buna) sau sa incarci acumulatoarele ( la care nu sti cat mai tin sau daca-s incarcate suficient ).

E o corvoada sa tot incarc acumulatorii , sa verific care mai este in stare de functionare .Cu baterii nu stii nicodata cat tin , le cumperi noi din magazin si deja sunt descarcate !!!.

 

Am un KorgPandora , umblu cu el prin casa cu castile si cu chitara ( cant intre timp ce ma uit la TV ..sa nu ma plictisesc etc..)

Cateaodata ma tin acumulatoiil 6 ore alta data incarcate cu acelasi incarcator super destept tin numai 3 ore , apoi incarcat din nou tine mai mult si tot asa nu m-am dumirit cat tine practic ,Teoretic ar trebui sa tina 10 ore.

 

Cu baterii noi noute scuuumpe ptr aparat foto a tinut 2 ore , alta data 4 ore ...efectiv nu ai cum sa verifici cat de incarcata este o baterie sau un acumulator.

 

Cu alimentatoarele adaptor ptr efecte alta problema ,,,prelungitor cu mai multe prize ...apar multe sarme in plus etc etc...

 

Sa cari dupa tine o valiza cu 30 de pedale cu o sursa de alimentare atabiliztata etc...gata cablata ...e o alta corvoada cand nu ai nevoie doar de doua trei efecte.

 

 

OK ..E bine sa ai doze ce functioneaza si activ si pasiv asa vei avea toate optiunile .

 

O pedala Buffer/preamp/overdrive oricum este foart eutila mai ales daca este inglobata intr-o pedala de volum .

 

canti pe "clean' si prin intercalarea buffer/preamp/overdrive ..poti ataca statia cu semnal mai mare ptr solo..sau alt sound.

 

O doza activa consuma foarte putin curent cel mai mare risc este ca uiti sa schimbi bateria .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

O doza activa consuma foarte putin

Trebuie subliniat faptul ãsta.

Ce înseamnã "cel mai simplu"? Þi se pare complicat sã schimbi o baterie o datã sau de douã ori pe an?

Despre avantajele dozelor active s-a mai discutat, a fost un thread specific. Dar dacã ție nu-ți place respectivul ton, îți iei pasive. It's that simple. Eventual un buffer/booster/preamp separat, cum zice Arpi, ca sã ai la îndemânã ambele opțiuni.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ca o intrebare oarecum off-topic, daca as avea o chitara cu floyd rose acordata standard, ar fi greu sa o schimb la drop D si inapoi? In general am vazut ca s-a vorbit de acordaje generale, gen drop C sau altele care ar fi greu de facut dar pe mn ma intereseaza doar de standard - drop D. Momentan :)

 

Nu am asa ceva ca sa experimentez, tot ce stiu e ca sunt niste surubele la floyd pt "fine-tuning", dar nu stiu cat pot sa mearga.

Link to comment
Share on other sites

Prima data, am vrut sa imi iau un Jackson RX10D (http://guitarshop.ro/produs.php?pid=22) dar am descoperit ca din cauza whammy-ului, nu ma pot juca cu acordajele. Gen sa cobor de la standard la Drop C cand vreau. Si ca am nevoie de mai multe chitari pentru diferita acordaje.

 

Asa ca m-am hotarat sa imi iau una fara whammy.

 

Am gasit urmatoarele chitari:

 

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=857

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=24

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=27

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=858

 

Eu le-as prefera pe a doua si a patra. Dar vreau o parere de la voi, in materie de cum suna. Ma intereseaza mai ales sa nu am probleme cu dozele. Acuma am un Harley Benton Les Paul si daca dau amplificatorul mai sus de 3, imi face microfonie grava. Si nici nu suna genial. :)

 

Multumesc.

daca iti place jackson RX10D eu zic sa il iei pe ala, cumperi jacksonul, cauti o bucata de lemn sau fier si il bagi in cavitatea floydului si voila! ai un bridge fix si poate mai incolo cand o sa fi mai bun o sa deblochezi bridgeu si o sa te joci cu armonicele

Link to comment
Share on other sites

Ca o intrebare oarecum off-topic, daca as avea o chitara cu floyd rose acordata standard, ar fi greu sa o schimb la drop D si inapoi? In general am vazut ca s-a vorbit de acordaje generale, gen drop C sau altele care ar fi greu de facut dar pe mn ma intereseaza doar de standard - drop D. Momentan :)

 

Nu am asa ceva ca sa experimentez, tot ce stiu e ca sunt niste surubele la floyd pt "fine-tuning", dar nu stiu cat pot sa mearga.

 

daca eliberezi cat de putin din tensiunea de pe oricare coarda celelalte se dezacordeaza

 

in cazu in care floydu nu e blocat, fireste

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.