www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scalopare Grif


glub
 Share

Recommended Posts

Buna.

 

 

De aproximativ jumatate de an ma bate gandu sa imi scalopez griful.

 

Sa va arat si jucaria mea: http://www.squierguitars.com/products/sear...rtno=0303010500

 

Am facut rost de un alt grif, sa incerc pe el inainte, si din cate am citit pe net (forumuri, siteuri, clipu, etc) as putea scalopa griful cu o pila rodunta. Dar:

1 m-am chinuit mai mult decat foarte mult

2 nu iese egal

3 am facut 3 taste in 4 ore :|

 

Recent am gasit un site: http://www.projectguitar.com/tut/scal1.htm si tipul respectiv a folosit pt scalopare un Contour Sander de la Dremel http://www.dremel.com/en-us/Tools/Pages/To...id=6000-01+Tool

 

 

 

astept ceva sfaturi, ideei, pareri, si sami spuneti daca pot gasii asa ceva in tara

 

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

s-a mai discutat, am facut si eu unul. dar topicul e vechi si nu stau sa il caut (se intitula ceva cam asa> vreau sa-mi fac o chitara). e cu poze. daca il gasesti tu, da-mi si mie linkul

 

am folosit> bormasina cu piatra lunga de polizat bosch (diametrul de aprox. 30mm, lungimea vreo 50mm), bormasina cu cilindri de polizat din glasspaper bosch, dremel de diverse grosimi, pile rotunde si semirotunde de diferite dimensiuni, alte chestii de polizat si polishat> glasspaper de diferite grosimi, perii de lustruit, perii de polizat, etc.

oricum, 3 freturi in 4 ore e un scor bun, mie mi-a luat mai mult, dar nici nu m-am grabit foarte tare, in incercarea de a-l face cat mai bine.

cu aceasta ocazie, poti sa iti dai seama cat de tare e maple.

pana la urma, pentru ca nu are cum sa iasa ca din fabrica, am cumparat unul gata facut de pe ebay

cand voi avea timp, il voi monta pe corpul de la acel proiect, pe care il am deja, la fel de nefolosit ca si griful, si voi dona proiectul pentru o cauza mai buna, impreuna cu alte accesorii

Edited by kapak
Link to comment
Share on other sites

s-a mai discutat, am facut si eu unul. dar topicul e vechi si nu stau sa il caut (se intitula ceva cam asa> vreau sa-mi fac o chitara). e cu poze. daca il gasesti tu, da-mi si mie linkul

 

am folosit> bormasina cu piatra lunga de polizat bosch (diametrul de aprox. 30mm, lungimea vreo 50mm), bormasina cu cilindri de polizat din glasspaper bosch, dremel de diverse grosimi, pile rotunde si semirotunde de diferite dimensiuni, alte chestii de polizat si polishat> glasspaper de diferite grosimi, perii de lustruit, perii de polizat, etc.

oricum, 3 freturi in 4 ore e un scor bun, mie mi-a luat mai mult, dar nici nu m-am grabit foarte tare, in incercarea de a-l face cat mai bine.

cu aceasta ocazie, poti sa iti dai seama cat de tare e maple.

pana la urma, pentru ca nu are cum sa iasa ca din fabrica, am cumparat unul gata facut de pe ebay

cand voi avea timp, il voi monta pe corpul de la acel proiect, pe care il am deja, la fel de nefolosit ca si griful, si voi dona proiectul pentru o cauza mai buna, impreuna cu alte accesorii

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=17129&hl=

:)

Link to comment
Share on other sites

radu: multumesc pentru link, chiar l-am cautat de vreo doua ori, dar nu am reusit sa dau de el

 

glub: multumesc, am facut si eu ce am putut si ce mi-a placut la momentul respectiv. daca ma intrebi, ar fi trebuit sa fac corpul mai mic, gen ibanez as93, din poplar si nu din zebrano, sa il fi facut mai subtire in carne. chitara e foarte grea pentru gustul meu, ma gandesc sa o vand.

pe de alta parte, pe masura ce incepi sa lucrezi, entuziasmul de inceput se mai taie din varii motive: conditionari tehniciste, posibilitati tehnice, posibilitati materiale, etc.

 

 

 

sa nu uit: experienta a fost foarte folositoare, am invatat foarte multe despre instrument, asa ca recomand oricui ii face placere, sa incerce astfel de experimente.

Link to comment
Share on other sites

eu momentan vreau sami scapolez grifu. asta e prima idee, dupaia vreau sa

imi fac alta cutie, vreau ceva mai greu, vreau sustain, dupaia

sami schimb blocu de tremolo, imi fac ceva tot din zinc, dar vreau sa fie un paralelipiped intreg (si unul scobit, cum sunt cele custom)

 

daca nu imi iese corpu, il las pe al meu, ii dau lacu si vopseaua jos, si il fac custom dupa bunul meu plac. am destule materiale in scoala (sunt in arte plastice)

 

si daca nu imi iese grifu, imi fac vasectomie :|

Link to comment
Share on other sites

din pacate nu pot sa spun nimic despre tremolo, nicio chitara de-a mea nu are si nu va avea asa ceva

pentru sustain ai nevoie de lemn bun si greu. daca chiar vrei sa faci o treaba ca lumea, trebuie sa iei lemn bun. godinul meu din mahon are sustain foarte bun.

stiu ca sunt doua firme mari care vand lemn pentru instrumente muzicale, una in germania si una in spania, dar nu am amanunte, nu m-a interesat

in rest, multa bafta si asteptam rezultatul

Link to comment
Share on other sites

Buna.

 

 

De aproximativ jumatate de an ma bate gandu sa imi scalopez griful.

 

Sa va arat si jucaria mea: http://www.squierguitars.com/products/sear...rtno=0303010500

 

Am facut rost de un alt grif, sa incerc pe el inainte, si din cate am citit pe net (forumuri, siteuri, clipu, etc) as putea scalopa griful cu o pila rodunta. Dar:

1 m-am chinuit mai mult decat foarte mult

2 nu iese egal

3 am facut 3 taste in 4 ore :|

 

Recent am gasit un site: http://www.projectguitar.com/tut/scal1.htm si tipul respectiv a folosit pt scalopare un Contour Sander de la Dremel http://www.dremel.com/en-us/Tools/Pages/To...id=6000-01+Tool

 

 

 

astept ceva sfaturi, ideei, pareri, si sami spuneti daca pot gasii asa ceva in tara

 

 

Multumesc anticipat!

 

Sa mai discutat , cauta cu search .

 

Ai nevoie de un banc de tamplar in care sa prinzi gatul , apoi faci un dispozitiv care sa ghideze perfect perpendicular (90 grade) o raspila/pila rotunda si/ sau alta scula de slefuit .

Nu se face nimic fara sa fixezi bine gatul intr-o "menghina" de care o fi.La fel si dispozitivul de ghidaj trebuie fixat bine cu menghina asa poti sa pilesti/slefuiesti in siguranta si precizie.

 

Problema pare-se ca arata ca tu vrei sa inveti sa (e)scalopezi pe aceast gat de chitara ieftin .Ideea este OK ,nu stiu daca gatul merita asa ceva . Dar asa se invata.Ideea ar fi ca slabesti rezistenta la incovoiere al gatului care daca nu-i din material ca lumea e nasol.

Link to comment
Share on other sites

kapak, mam exprimat gresit. ma refeream la sustain block, orice strat are

 

http://www.specialtyguitars.com/mm5/graphi...03-02003-lg.jpg

 

am gasit ceva mai explicit. la diferenta asta ma refeream. cel din stanga e ca al meu, si vreau unul ca cel din dreapta. mai plin... mai greu :)

 

http://www.specialtyguitars.com/mm5/graphi...lockcompare.jpg

Edited by glub
Link to comment
Share on other sites

trebuie sa gandesti scobirea pana deasupra dot-urilor de pe partea superioara a fretboard-ului. cat de deasupra, ramane sa stabilesti tu.

trasezi o linie continua cu creionul, pe care o vei trasa de mai multe ori, ca se sterge, pe partea superioara a fretboard-ului, ca sa stii cat de adanc intri si ca sa le faci, oarecum, la aceeasi adancime, atat intre scobituri, cat si pe lungimea fiecarei dintre ele.

tragi linia pe ambele parti ale fretboard-ului. pe masura de lucrezi, tii cont permanent cat intri, ca sa nu depasesti linia si urmaresti sa realizezi un arc de cerc, de la un fret la altul

depinde si cum ai dot-urile laterale puse. in functie de asta scobesti cat sa nu mai poti ajunge cu corzile la fretboard.

Link to comment
Share on other sites

http://machinehead.co.uk/images/classicvibestrat-lg2.jpg

 

fretboardu mai putin de 3 mm, dotul are 2 mm, si fiind exact intre grif si fretboard, intra 1 mm in fret.

 

e de ajuns 2 mm? :|

Oricum faci scaloparea ca si ''model'' nu conteaza mai de loc functiona;litatea daca nu ai si un gat perfect din toate punctele de vedere .

 

Oricum 2mm este mai mult ca destul daca gandesti logic la cum este fara scalopare.

Link to comment
Share on other sites

" Oricum 2mm este mai mult ca destul daca gandesti logic la cum este fara scalopare. "

 

aici... tind sa cred ca ai dreptate

 

 

dar, nu fac scolaparea, doar de dragul de a fi...

O faci ca sa dai exprimare la benduri misto nu ? :)

Crede-ma, eu am cantat zilele astea pe un strat superb USA, evident fara scallop, si aveam impresia ca nu mi se leaga nimic, si ca nu pot sa dau nici un feel, doar chinuit. Jur ca lemnul ala in plus ma omoara, cel putin pe mine dupa ce m-am obisnuit cu ,,scobeala" :)

Note the wide bend at 0.31-0.33,that`s what i`m talkin about, si parca (poate e de la modul cum abordez eu vibrato-ul) da si un fel d whoooooahaha dinala gros frumos voiced de la asa wideness in vibrato :) and that is cool!

 

Link to comment
Share on other sites

" Oricum 2mm este mai mult ca destul daca gandesti logic la cum este fara scalopare. "

 

aici... tind sa cred ca ai dreptate

 

 

dar, nu fac scolaparea, doar de dragul de a fi...

 

Pe un Squier ????? cu gat din paltin sau eventual artar dar din acela de categoria a III-a , nu prea tine.

 

Ia pune ceva passaje de Malmsteen cantate sus peste octava sa vedem daca are rost .

Link to comment
Share on other sites

Arpi tu iar vorbesti din ,,teorie" :). Dimpotriva, chiar trebuie sa fie adanc! Oamenii nu realizeaza ca Malmsteen are fretwire Dunlop 6000 cu scallop medium, sau mic. Evident ca nu va atinge lemnul sau poate doar ft putin. Asa ca atunci cand ai tastele pilite sau nush ce e normal sa ajungi sa ,,sapi" mult in ele.

Ca sa vezi ca la Squier Bullet (prima poza) nu am ajuns in inlay-urile laterale pt ca erau la IMBINAREA dintre gat si tastiera :) pe cand la affinity-ul mai vechi(si prafuit vad ca , tre s asterg :)) am ajuns, ca multi altii pe la jumatea lor. Daca se face mai putin de atat cu medium jumbo(si uzate) nu vad rostul, ca tot e oarecum frecare cu lemnul.

 

asd_088.jpg

asd_089.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Coffee
Arpi tu iar vorbesti din ,,teorie" :) . Dimpotriva, chiar trebuie sa fie adanc! Oamenii nu realizeaza ca Malmsteen are fretwire Dunlop 6000 cu scallop medium, sau mic. Evident ca nu va atinge lemnul sau poate doar ft putin. Asa ca atunci cand ai tastele pilite sau nush ce e normal sa ajungi sa ,,sapi" mult in ele.

Ca sa vezi ca la Squier Bullet (prima poza) nu am ajuns in inlay-urile laterale pt ca erau la IMBINAREA dintre gat si tastiera :lol: pe cand la affinity-ul mai vechi(si prafuit vad ca , tre s asterg :) ) am ajuns, ca multi altii pe la jumatea lor. Daca se face mai putin de atat cu medium jumbo(si uzate) nu vad rostul, ca tot e oarecum frecare cu lemnul.

 

post-2645-1270544742_thumb.jpg

post-2645-1270544810_thumb.jpg

 

Wow, tu ai tocit freturile in halul ala ? :)

Link to comment
Share on other sites

Ia sa vedem ,de ce trebuie "scalopate" chitarele?

 

Eu am impresia ca uni colegi de forum o fac doar ca asa au vazut .

 

Va rog sa va uitati la cate chitare are Malmsteen ( aruncate una peste alta intr-o camera) , gasiti in topicul unui coleg cu titlul de aprox" bataie de joc .." sau asa ceva.

 

la atatea instrumente normal ca pentru unele tehnici pasaje au si chitare scalopate , nu stiu cat este utila treaba mai ales pentru ei ( canta ei la fel de bine pe orice chitara decenta ,(nici macar super nu trebuie sa fie).

 

Dar daca fabric chitara cu diferite fitze si le vand e o mare afacere , signature ,,,etc.

Eu o sa proiectez o chitara cu tastele reglabile! Cu o maneta si sa ridic tastele la 4mm sau sa le pun la loc la 0,8mm .

daca reusesc sa-l fac pe malmsteen sa cante cu ea un concert /o piesa super si sa faca si un video pe youtube unde sa o laude m-am facut cu bani !

 

nnnu inteleg unde bati..

 

Nu bat ci spun clar si exact .

 

Canta-ne ceva sus peste octava sa vedem la ce-ti trebuie gatul scalopat .

 

Eu sunt multumit cu "vintage frets " si am degete destul de groase ptr pozitiile 18-22 .

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg chestia cu "sus peste octava". Ibanez-urile JEM vin din magazin cu scallop pe ultimele 4-5 taste-uri. Pe tastele superioare e absolut necesara scaloparea pt a canta decent.

 

Nu demult am vazut ca insusi Steve Vai canta pe un JEM scallopat de sus pana jos.

 

Am cumparat un grif nou de Ibanez S320 exact ca al meu si poate ma apuc si eu sa imi fac un scallop macar pe ultimele 5 taste.

 

Mai gandeste-te .La frett-uri Jumbo sa mai adancesc 3mm ? ptr ce? .

 

Daca am fret-uri scunde si plate este altceva ,dar depinde de tehnica de cantat dar si de repertoriu..

 

Am mai spus ca nu ne comparam si nici nu merita sa iei ca model de urmat publicitatea din jurul vedetelor de cele mai multe ori este doar comert.

Pe de alta parte vedetele au ptr cate o piesa alta chitara .Mai vezi concerte cu Steve vai sa vezi cum schimba chitarele dupa aproape fiecare piesa.

 

de ex am un DVD cu Shadows ...last tour ...unde Hank Marvin cand schimba chitara spune publicului....

 

"Stiti de ce am schimbat chitara" ? ...."Pentru ca putem" ..hehe....apoi explica cum ca pentru a canta pisele vechi care sa sune ca atare si sa faca placere publicului trebuie sa cante cu corzi mai groase /mai tensionate.

 

DAR si ei in loc sa foloseasca un Strat au folosit chitare Fender tip hank marvin ( din alea urate ...hehe) ce inseamna tot reclama si publicitate .

 

Am cantat pe o chitara din aia la Adi Barar acasa suna bestial , e urata ...hehehe da-i o bijuterie!!!

 

Arpi tu iar vorbesti din ,,teorie" :). Dimpotriva, chiar trebuie sa fie adanc! Oamenii nu realizeaza ca Malmsteen are fretwire Dunlop 6000 cu scallop medium, sau mic. Evident ca nu va atinge lemnul sau poate doar ft putin. Asa ca atunci cand ai tastele pilite sau nush ce e normal sa ajungi sa ,,sapi" mult in ele.

Ca sa vezi ca la Squier Bullet (prima poza) nu am ajuns in inlay-urile laterale pt ca erau la IMBINAREA dintre gat si tastiera :) pe cand la affinity-ul mai vechi(si prafuit vad ca , tre s asterg :)) am ajuns, ca multi altii pe la jumatea lor. Daca se face mai putin de atat cu medium jumbo(si uzate) nu vad rostul, ca tot e oarecum frecare cu lemnul.

 

post-2645-1270544742_thumb.jpg

post-2645-1270544810_thumb.jpg

 

Tu ai slefuit tastele ca sa acapi de frettbuzz .

 

Deci de ce ne trebuie gat scalopat? Explica colegilor din experienta ta mai ales colegului nostru care acum vrea sa prelucreze chitara .

Nu glumesc .Doar vreau sa se discute despre care-s avantajele unde si cand apar acestea.

Nu am scalopat chitara ca nu am avut nevoie , in '74 mi-a aratat Sorin Tudoran un Framus Strat cu fretturi jumbo si mi-a descris avantajele si dezavantajele apoi a si demonstrat .Apoi am pus mana pe chitara si nu am putut sa scot nici un acord fara a fi fals caci strangeam prea tare .Acum am fret-uri vintage si sunt suficient de inalte si ptr cantatul peste octava.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Mai gandeste-te .La frett-uri Jumbo sa mai adancesc 3mm ? ptr ce? .

 

Daca am fret-uri scunde si plate este altceva ,dar depinde de tehnica de cantat dar si de repertoriu..

 

Am mai spus ca nu ne comparam si nici nu merita sa iei ca model de urmat publicitatea din jurul vedetelor de cele mai multe ori este doar comert.

Pe de alta parte vedetele au ptr cate o piesa alta chitara .Mai vezi concerte cu Steve vai sa vezi cum schimba chitarele dupa aproape fiecare piesa.

 

de ex am un DVD cu Shadows ...last tour ...unde Hank Marvin cand schimba chitara spune publicului....

 

"Stiti de ce am schimbat chitara" ? ...."Pentru ca putem" ..hehe....apoi explica cum ca pentru a canta pisele vechi care sa sune ca atare si sa faca placere publicului trebuie sa cante cu corzi mai groase /mai tensionate.

 

DAR si ei in loc sa foloseasca un Strat au folosit chitare Fender tip hank marvin ( din alea urate ...hehe) ce inseamna tot reclama si publicitate .

 

Am cantat pe o chitara din aia la Adi Barar acasa suna bestial , e urata ...hehehe da-i o bijuterie!!!

Aia este un Burns Marquee made in Korea de la Adi, Hank canta BURNS CUSTOM ELITE, model scump cu alt sistem de maneta, alt lemn si alte doze. In rest forma este ca aceashi doar ca este un alt nivel de pretz, prima este un entry level de la ei si a 2-a este capo di tuti capi. Dar suna foarte bine si modelele ieftine.

PS: este foarte frumoasa :) Pana si Elvis canta pe un double six solidbody de la ei.

Edited by Tintin
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.