www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone - Un Brand Bun?


Guest Amelie

Recommended Posts

Guest Amelie

Ciao,

 

Am primit de vreo 2 luni o chitara Epihone. Acum am inceput sa invat pe ea.

As vrea sa stiu de la cei mai mult sau mai putin cunoscatori - cum se prezinta brand-ul asta?

E de calitate? Eu am avut ceva probleme cu ea - de asta intreb.

Edited by Amelie
Link to comment
Share on other sites

Guest spirache necsulescu

Ce chitara ai si ce fel de probleme ai avut cu ea?

 

Nu are nici o legatura cu seriozitatea brandului Epiphone (care nu e chiar un brand, vezi Gibson). In plus, nu stiu ce intelegi tu prin "brand bun".

Link to comment
Share on other sites

depinde ce model e.. daca e cel mai ieftin (SG special sau LP special II) eu nu as baga mana in foc. dar canti de f putin timp, deocamdata merge cam orice chitara.

Ba lasa-ma cu chestiile astea, toate is facute din lemn, fier, plastic, os :) etc. Daca treci prin zeci d pedale si chestii de rack, si amp ft bun, poti sa ai o scandura ca tot aia e. Mana sa fie

Link to comment
Share on other sites

E ieftin si accesibil . Peste Harley Benton. Insa au aparut de multisor JSH cu Vintage Series care au pret la fel de jos, dar calitatea chitarei e mult superioara ( nu chiar mult, sa nu exagarez, dar superioara sigur ). Nu ma crezi ? Ia o proba cu a mea :

 

E mult superioara. Ne-ai ramurit. In ceea ce priveste calitatea chitarei lui Amelie, e discutabil. Mi-e ca nu stie sa o foloseasca inca la adevaratul potential, de-aia are "probleme" chitara.

:)

Link to comment
Share on other sites

E mult superioara. Ne-ai ramurit. In ceea ce priveste calitatea chitarei lui Amelie, e discutabil. Mi-e ca nu stie sa o foloseasca inca la adevaratul potential, de-aia are "probleme" chitara.

:)

 

Hey, hey , hey... Vezi c-am corectat in paranteza... Mult e un pic exagerat, insa are marele avantaj al dozelor Wilkinson, care sunt foarte versatile ( vezi DEX, ca sa n-avem vorbe la proces )...

Pina la ele , am citi undeva despre defecte de constructie la imbinari... Daca omul o are , e ok, sa-i fie de bine.. Daca nu , cu glas tare , zic : "Vintage".

Link to comment
Share on other sites

nu mai spune nimica cu glas tare ca spui prostiiiiiiiiiiiiiiiiii

 

Legat de Epiphone, da este un brand bun in raportul pretz/calitate, are si o istorie frumoasa. Acuma depinde doar ce model ai tu de la ei, daca este un model foarte ieftin, sa fim serioshi dar nu vrei sa-l compari cu un Gibson, PRS de top, dar cum esti la inceput sunt sigur ca problemele au aparut din cauza ta si nu a chitarii in sine.

Edited by Tintin
Link to comment
Share on other sites

lol acum vreo 5+ ani cine avea chitara epiphone era "bazat". si mari artisti romani cantau pe asa ceva. mama mama ce iti crestea pulsul daca ajungeai sa pui mana pe un epiphone lp standard.

de gibson nici nu mai zic...

e o chitara buna pentru cat dai pe ea (100-400e). mai mult de atat nu prea merita.

e numai buna pentru un incepator si nu numai. dar trebuie incercata ininte de a o cumpara.

cele mai vechi, facute in koreea sunt nitel mai bune decat astea noi facute in china. daca-i schimbi si dozele si e finisata ok nu are de ce sa iti fie rusine.

Link to comment
Share on other sites

Hey, hey , hey... Vezi c-am corectat in paranteza... Mult e un pic exagerat, insa are marele avantaj al dozelor Wilkinson, care sunt foarte versatile ( vezi DEX, ca sa n-avem vorbe la proces )...

Pina la ele , am citi undeva despre defecte de constructie la imbinari... Daca omul o are , e ok, sa-i fie de bine.. Daca nu , cu glas tare , zic : "Vintage".

@ramurel ti-am fi recunoscatori daca ai folosi caractere normale deoarece ce folosesti tu sunt greu de citit .

 

EpiPhone .sete un "brand" bun .doar e cu "PHONE" ,,,suna "a la" Parlaphone,Gramaphone ,Ortophone,polyphone,telephone...

 

deci e in bransa .

 

In rest cum spune si Razvan............scandura uscata adecvata niste sarme de otel ,magneti bobina ,arcuri ,otzel si e ok.

 

Problema este cu MUZICA ,cu ce se canta si cum se canta .

Link to comment
Share on other sites

Depinde si cum iti e norocul. Exista modele high-end de la Epiphone care sunt mai responsabil construite decat modelele entry-level Gibson. In afara de asta, dupa cum bine ai spus, mai conteaza si cand si unde a fost facuta chitara respectiva.

 

Sa nu cumparam brand-uri, ci instrumente de calitate (care sigur ca pot fi produse de orice firma, inclusiv una de renume).

 

Bine punctat red! Eu am un Epiphone Les Paul Custom de care sunt multumit. E modelul chinezesc, insa isi face treaba foarte bine. Si sunt mai multumit de el decat de Gibsonul Les Paul Studio pe care il avusesem inainte si caruia ii schimbasem si dozele. E vorba de cum iti suna tie pana la urma. In alta ordine de idei, as schimba-o urgent cu ceva mai ieftin gen Vintage VS100 daca mi s-ar parea ca suna mai bine. :)

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

ramurel> fontul e ok, lasa-l asa. eu apreciez foarte mult, insa, editarea video de care dai dovada. este super, sa imi spui si mie cu ce soft ai facut-o.

momentan nu sunt in masura sa ma pronunt asupra talentului tau la cantat, dar sunt sigur ca inclinatiile artistice se vad si in editarea video si in modul in care postezi.

tine-o tot asa, esti cel mai bun!!!

Link to comment
Share on other sites

ramurel> fontul e ok, lasa-l asa. eu apreciez foarte mult, insa, editarea video de care dai dovada. este super, sa imi spui si mie cu ce soft ai facut-o.

momentan nu sunt in masura sa ma pronunt asupra talentului tau la cantat, dar sunt sigur ca inclinatiile artistice se vad si in editarea video si in modul in care postezi.

tine-o tot asa, esti cel mai bun!!!

Am testat un Epi SG si un GIBSON Lp Studio. SG-u Epi era mai fain in opinia mea.

Also, I LOVE SKITTLES :)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

ramurel> fontul e ok, lasa-l asa. eu apreciez foarte mult, insa, editarea video de care dai dovada. este super, sa imi spui si mie cu ce soft ai facut-o.

momentan nu sunt in masura sa ma pronunt asupra talentului tau la cantat, dar sunt sigur ca inclinatiile artistice se vad si in editarea video si in modul in care postezi.

tine-o tot asa, esti cel mai bun!!!

 

Mersi !

1 Softul este Cyberlink Power Director 8 , l-am folosit ca sa nu se vada ca nu era sters praful de pe mobila din "studioul meu de inregistrari".. Acu' e curat , pt ca zilele urmatoare am invitat niste prieteni pentru niste lectii de chitara ( Hendrix, Lennon , si mai vreo 2 pe care nu-i stiti voi :) )

2 Nu e vorba de talent, vorba e ca sunt incepator, stiu c-am dat gherle in inregistrare,m-am postat tocmai pentru a-mi atrage critici din care sa invat, stiu ca mai am de invatat, exersez zilnic, si va spun voua , prieteni , forumisti, board staff-uri, administratori, etc, sa tineti minte vorbele mele : dupa primul Grammy, nu ma mai vedeti pe-aici !! :lol::)

3. Legat de font , atit eu cat si prietenul meu Razvan, suntem fani skittles si m&m. :) Dar, deoarece deranjeaza, am sa mai atenuez....

 

Si ca sa nu fiu complet offtopic, va spun ca prin magazinul de muzica pe unde umblu eu am vazut atat Vintage cat si Epiphone la acelasi pret ( aprox).. N-am cantat niciodata la un Epi, doar am vazut comparatii si opinii pe internet, insa sunt fff multumit de Vintage si de dozele Wilkinson, si numai datorita faptului ca nu e mai scumpa decat Epi. In rest, multa sanatate !...

 

P.S. Sper ca "cititorii mei" au simtul umorului !

Urare_de_mai_bine.mp3

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Ramurel, daca nu ai cantat pe Epi, atunci parerea ta legata de intrebarea acestui post este pur si simplu fara folos. Fatuka a intrebat strict de Epi, nu vrea sa cumpere o chitara ca sa aiba nevoie si de alte pareri legate de alte brand-uri, fatuka are deja chitara, doar ca nu stia nimic de acest brand. In rest esti ok si oricum nu conteaza daca esti Hendrix sau Ramurel cand vine vorba de cantat, conteaza pur si simplu sa te bucuri de chitara, ori chestia asta nu are limita de varsta, asha ca din partea mea, tot respectul si sa nu renuntzi la chitara niciodata :)

 

PS: legat de dozele Wilkinson, am avut o chitara Italia Maranello Standard cu doze de la ei pe ea, foarte buna, a ajuns la Ionutz Dorobantzu chitara, Are si Adi Barar de la Cargo o Italia Maranello Clasic si este super multzumit si incantat de ea, asta ca sa nu crezi ca am ceva cu dozele Wilkinson. :)

Link to comment
Share on other sites

Ramurel, daca nu ai cantat pe Epi, atunci parerea ta legata de intrebarea acestui post este pur si simplu fara folos. Fatuka a intrebat strict de Epi, nu vrea sa cumpere o chitara ca sa aiba nevoie si de alte pareri legate de alte brand-uri, fatuka are deja chitara, doar ca nu stia nimic de acest brand. In rest esti ok si oricum nu conteaza daca esti Hendrix sau Ramurel cand vine vorba de cantat, conteaza pur si simplu sa te bucuri de chitara, ori chestia asta nu are limita de varsta, asha ca din partea mea, tot respectul si sa nu renuntzi la chitara niciodata :)

 

PS: legat de dozele Wilkinson, am avut o chitara Italia Maranello Standard cu doze de la ei pe ea, foarte buna, a ajuns la Ionutz Dorobantzu chitara, Are si Adi Barar de la Cargo o Italia Maranello Clasic si este super multzumit si incantat de ea, asta ca sa nu crezi ca am ceva cu dozele Wilkinson. :)

Hey , ai dreptate ! De fapt comentariile erau comparative si subiective , si nici unul nu spunea ca Epiphone e slab calitativa. Din contra, am vazut comparatii in 3 cu Epiphone alaturi de Gibson :) , ceea ce spune multe... Important e ce pui pe langa chitara ,pe langa orice chitara si mai ales pasiunea...

 

 

Asa ca, daca cineva va incerca sa estompeze elanul domnisoarei legat de chitara sa ,de alegerea facuta, va avea de a face cu mine, cu Tintin , si cu prietenii nostrii, dupa cum urmeaza :

 

Link to comment
Share on other sites

ramurel> sper ca si tu ai un foarte dezvoltat simt al umorului. totusi, ai dat dovada de originalitate. eu am 1500 de fonturi instalate din cele peste 60.000 pe care le am (sunt grafician) si nu mi-a dat niciodata prin cap sa folosesc altceva decat ce pune forumul la dispozitie.

pe de alta parte, nu mai sunt de mult timp incepator in ale chitarii si inca nu am avut motive sa ma inregistrez, dar sa mai si uploadez pe youtube.com vreo "capodopera".

eu nu am utilizat inca Cyberlink Power Director, ma chinui cu rahatisurile de Final Cut Express si Adobe Premiere Pro. acu, ce sa zic, daca as avea ceva mai mult timp as vrea sa ma bag in Cinema 4D (ca o completare), dar probabil ca voi incerca CPD-ul asta de care zici.

multa bafta si tine-o tot asa, esti cel mai bun!

Edited by kapak
Link to comment
Share on other sites

ramurel> sper ca si tu ai un foarte dezvoltat simt al umorului. totusi, ai dat dovada de originalitate. eu am 1500 de fonturi instalate din cele peste 60.000 pe care le am (sunt grafician) si nu mi-a dat niciodata prin cap sa folosesc altceva decat ce pune forumul la dispozitie.

pe de alta parte, nu mai sunt de mult timp incepator in ale chitarii si inca nu am avut motive sa ma inregistrez, dar sa mai si uploadez pe youtube.com vreo "capodopera".

eu nu am utilizat inca Cyberlink Power Director, ma chinui cu rahatisurile de Final Cut Express si Adobe Premiere Pro. acu, ce sa zic, daca as avea ceva mai mult timp as vrea sa ma bag in Cinema 4D (ca o completare), dar probabil ca voi incerca CPD-ul asta de care zici.

multa bafta si tine-o tot asa, esti cel mai bun!

 

E ok , e ok !

1 Fonturile de care zici nu sunt din exterior . Era , unul dintre ele (care probabil a si iritat ), Garamond - italic - colorat , care e din fonturile forumului.

2. Ideea cu postatul pe youtube e o idee preluata dintr-un manual al incepatorului, care, printre sfaturi tehnice si teorie muzicala, iti recomanda sa te expui, tocmai pentru a atrage critici menite sa te ajute acolo unde gresesti... Ce n-am tinut eu cont este ca manualul este publicat intr-o alta tara, mai in alta parte, nu in Romania.. Dar, recunosc ca au mai fost si oameni care si-au exprimat pareri constructive , si le multumesc pentru asta, asa cum s-au gasit si unii care au zic ca : :) , sau :) , sau :) , dar e ok.. Ma descurc... Iau doar ce m-ajuta.

P.S. Folositi next time PM-ul, ca sa nu devenim complet offtopici . Mersi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.