www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sisteme wireless pentru chitara


Guest alexmaniac
 Share

Recommended Posts

Guest alexmaniac

O sa fiu foarte direct, am vazut concerte Metallica si am observat ca acel cablu dispare in spatele chitarii, probabil la un mic transmitator. La capatul celalat e un receiver sau ceva de genul asta. In principiu, daca ati avut vreodata tastatura, mouse, sau casti wireless probabil ati inteles despre ce e vorba. Eu vreau sa stiu cam cat ar costa asa ceva si daca se gasesc la noi in tara asta de caca. E super cool sa te plimbi pe scena fara sa te incurce firul.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

frate, un wireless pt chitara costa cam 200E

la un moment dat avea si Zapada la muzica, dar avea doar unu si era cam de prost gust din cate am vazut eu, nu l-am testat deci nu pot zice mai mult. dar in principiu cam pe acolo se invarte.

Am mai vazut l aun moment dat pe evrika.ro un anunt cu wireless pt chitara GEMINI la 120E, dar era sh.

Ma rog, si eu as cam vrea unul, si niste casti wireless sa ma plimb pin casa cu chitara si sa cant in toiul noptii :)

Link to comment
Share on other sites

Eu totusi am o intrebare ...

Ce scene stiti voi in Romania unde sa se preteze folosirea unui altfel de sistem? Scenele mobile ce le au organizoatorii de concerte de pe la noi sunt minuscule...

Sa zicem ca Sala Palatului mai e cum mai e dar chiar si asa....

Mofturi dom'le , mofturi :) (cel putin din punctul meu de vedere).

Sigur daca sunteti maniaci si faceti solouri si alergati 100m garduri pe scena e folositor un astfel de sistem :)

Link to comment
Share on other sites

Cosu tata, sa vezi ce mishto e pe scena cand calci pe cabluri si n-ai loc sa arunci un ac.. atunci e bine sa ai wireless... mai ales ca de multe ori mi se intampla sa calc pe cablul dintre chitara si efect si efectiv sa smulg cablul din jack... un wireless este bun la casa omului dar cam scump in magazin.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Pai ia-o si tu logic.Daca ar scadea calitatea sunetului ar mai fi folosite de metallica?Miram-as.Deci nu cred ca scade absolut nimik din calitatea sunetului.Altfel nu s-ar mai folosi la marile concerte si nici n-ar mai fi atat de scumpe.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Mai sunt folosite pentru ca au un avantaj in fata cablurilor lungi. De pe la vreo 6m incolo incepe sa se faca simtita capacitatea cablului (caracteristica de condensator), care este importanta pentru semnalele de mica intensitate produse de o chitara si care te face sa pierzi inaltele pe drum. Asa ca sistemele wireless iti permit sa te invarti pe scena fara probleme d-astea.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!In mod normal calitatea sunetului scade deoarece are loc o modulare cu semnal a frecventei de emisie si apoi demodulare din frecventa de receptie pentru a obtine semnalul audio-deci semnalul sufera 2 operatii de translatare in frecventa.Dar wireless-urile de chitara mai scumpe au pe ale un compandor de dinamica-acesta este un compresor le partea de emisie care compreseaza semnalul dupa acelasi algoritm cu care expandorul de la receptie il readuce la dinamica initiala.Fara acesta semnalul nu ar mai fi asa de bun si s-ar pierde mult din dinamica.Dar probabil nu toate wireless-urile au asa ceva si de aceea cele de 6-700 de euroi suna cum trebuie.Plus ca unele au si reducator de zgomot sau emit pe 2-3 frecvente care sint baleiate in continuu de receptor(in caz ca semnalul scade sub o limita innacceptabila pe un canal se cauta pe celalalt) si unele chiar au convertizor ADA -din semnal analogic converteste in digital il emite (ceva gen sistemul GSM dar mult mai performant) si apoi la receptie se converteste semnalul digital inapoi in analogic dupa ce i se aplica un compandor(COMpresor-exPANDOR de care vb mai sus) si astfel ai avantajul ca poti sa ai semnalul de receptie si f. slab si tot se aude cum trebuie datorita corectoarelor de erori a convertizorului D-A. Va rog sa imi iertati lipsa spiritului didactic dar am incercat si eu sa explic cum la pricep. :)

Link to comment
Share on other sites

Manu, presupun ca ai dreptate. Dat fiind ca nu am incercat niciodata unul nu pot sa-mi permit sa emit pareri.

 

Privind altfel. De acest device au nevoie cei care fug mult de nebuni pe scena. Acestia in general canta muzica "rea"/metal/chestii alerte/suparaciuni. Daca la ei conteaza mai putin sau deloc nuanta, iar wireless-ul o fura, pentru ei nu conteaza. Conteaza mult mai mult sa poata alerga in voie. Mi se pare corect.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.