www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Pentru Death


Guest Tyzet
 Share

Recommended Posts

Guest Tyzet

salut

sunt incepator, vreau sa-mi schimb chitara si am nevoie de ajutor. Ce chitara sa-mi iau ca sa cant death metal pe ea? multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

cred k mai bine iti pui intrebarea ce efecte sa iti iei k sa obtii sunetul de death..

 

si totusi k sa dea bine pe scena cred k un BC Rich.. si dak nu ai bani un Jackson Rhandy Roads sau Warrior.. :)

 

Neparat trebuie sa fie neagra. Si sa aiba ceva inlay-uri cu capete de mort, sau asa ceva. Nu strica sa aibe si o forma cit mai ascutita, si la corp si la headstock.

 

Sa stii ca lemnul, mecanismele, dozele sint niste prostii. Very overrated.

 

:)

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Trecand peste caterinca oarba de mai sus ...

 

E foarte alambicata treaba pentru ca sunetul nu tine doar de chitara ci si de doze si de statie si priceperea chitaristului.

In esenta o sa ai nevoie de o chitara cu doze highoutput care sa nu se inece pe joase in prezenta unui gain exagerat. Zi-ne ce ton cauti pentru ca sunt multe abordari ale stilului.

Daca nu ai pretentii de virtuozitate o chitara cu vibrator nu o sa iti foloseasca si o sa fie o investitie inutila.

Link to comment
Share on other sites

Jackson sau BC Rich la care adaugi o doza SD in bridge, preferabil Invader daca (si e recomandat) o acordezi in B. Si nu inteleg de sunt unii asa indignati - sunt printre chitaristii de death metal super instrumentisti.

 

Daca nu ascultati/nu va place, abtineti-va macar.

Link to comment
Share on other sites

Jackson sau BC Rich la care adaugi o doza SD in bridge, preferabil Invader daca (si e recomandat) o acordezi in B. Si nu inteleg de sunt unii asa indignati - sunt printre chitaristii de death metal super instrumentisti.

 

Daca nu ascultati/nu va place, abtineti-va macar.

BC Rich foloseste lemn cu calitati slabe pentru chitarele ieftine. Stai departe de BC Rich daca nu ai foarte multi bani.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

true.. cum cobori de la muzica pe langa biserica mai e un magazin de muzica, nush cum ii zice.. am vazut acolo un bc rich la 8 milioane jumate si unu la 25 de milioane.. deci trebuie sa fie foarte prost lemnu la aia de 8 milioane..

Link to comment
Share on other sites

asa cum a spus si cosu, depinde de ce fel de death metal vrei sa canti. din moment ce esti incepator nu cred ca ceva super tehnic. te-as sfatui sa stai departe pt moment de V-uri. un BC Rich poate fi o varianta insa numai in cazul in care ii trantesti niste doze foarte puternice. In privinta acordajului... hmm, aici e cu dus si intors. pt ceva mai turuit si simplu mergi pe un acoordaj jos insa nu m-as duce pana in B. Eu acum sunt acordat in E pt ca am nevoie de ceva mai multa claritate. Incearca intai in D sau eventual un Drop tuning. Te poate ajuta pt ca este destul de comod sa canti asa (si aici e discutabil). Incearca un Jackson si ii faci un upgrade de doze. Stai departe de Ibanezurile ieftine pt ca nu au doze bune de asa ceva. Mai bine un jackson sau un LTD in functie de ce bani dispui. Insa niste doze mai puternice plus un efect calumea si amp sanatos. my 2 cents

Link to comment
Share on other sites

Guest Tyzet

am cam 12-13 milioane. si vreau melodic death mai exact. Melodic death gen amon amarth. Vroiam sa-mi iau un ibanez grg 170 dx, dar m-am razgandit zilele astea. acum va intreb: la 13 milioane ce pot sa-mi iau, bc rich sau jackson?(btw sylviu, magazinul ala se numeste Senia)

Edited by Tyzet
Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

aham.. senia.. ok 10x..

 

la senia astia am vazut un bc rich cu 8 milioane jumate dar se pare k lemnu e varza..

 

la 13 milioane poti sa gasesti un jackson destul de bunicel pe la muzica, uite-te pe www.proguitar.ro dar cred ca ar trebui sa ii skimbi dozele.. sau uite-te dak mai vinde cineva vre-un jackson..

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristu88

la fel cum zicea si cosu mai sus.......pt a atinge un sunet "pocait" vei avea nevoie de niste doze high output pt distortion...si un efect pe masura.......alea pot duce distorsul pana le extrem si nu au zgumotul ala de fond care il au majoritatea single coil, cand pui pe ele metale grele...............

 

as recomanda un ESP sau LTD......depinde de cat CASH dispui

 

si.......cand canti astfel de questii mai e si altceva.....e vorba de atitudine........o chitara neagra, un distors dus la extrem...si o forma a chitarei cat mai neobisnuita......

 

 

yee...that's the spirit...........

 

rock on........succes.........

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

da, da daca si-ar lua un esp/ltd acum, nu ar fi nevoit sa il ia mai incolo...+ca exista modele mai low-end ltd...mai degraba asa decat un bc rich de 8 mil pe care sa schimbe dozele (care btw ar costa mai mult decat chitara)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

am si eu o intrebare.. don't take it personal..

 

ziceai k esti incepator, stii sa canti death ? sau ma rog esti sigur k numai asta vrei sa canti ? adik i dunno sa nu faci o investitie de milioane in scule exclusiv pt metale grele si sa iti dai seama k ai vrea sa canti si un blues si un heavy sau ceva..

Link to comment
Share on other sites

Guest Tyzet

am si eu o intrebare.. don't take it personal..

 

ziceai k esti incepator, stii sa canti death ? sau ma rog esti sigur k numai asta vrei sa canti ? adik i dunno sa nu faci o investitie de milioane in scule exclusiv pt metale grele si sa iti dai seama k ai vrea sa canti si un blues si un heavy sau ceva..

omule, sunt RYTHM. Nu imi trebuie mare tehnica. cant de vreo 2 ani, deci sunt la stadiul de incepator-mediu.

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

omule, sunt RYTHM. Nu imi trebuie mare tehnica. cant de vreo 2 ani, deci sunt la stadiul de incepator-mediu.

da nu te gandi ca esti rythm...gandeste-te ca esti guitar mai presus de toate.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tyzet

da nu te gandi ca esti rythm...gandeste-te ca esti guitar mai presus de toate.

De fapt, sunt lead rythm :) , dar deocamdata doar rythm pana mai invat si eu cate ceva. :)

Link to comment
Share on other sites

De fapt, sunt lead rythm :) , dar deocamdata doar rythm pana mai invat si eu cate ceva. :)

daca esti la inceput ia-ti o kitara low-end. si ai grija sa nu plece acordajul dupa 5 minute de drujba. un acordaj in D e util. la fel de util precum niste corzi bune de death (GHS, Dean Markley sau Ernie Ball, da' groase, nu parjoale). Doze tzapane daca ai sa-ti iei e si mai bine, cand te saturi de chitara low-end le scoti , pui stock-urile la loc si tot asa. DiMarzio X2N e cam cea mai puternica doza pasiva din lume, scoate 525 mV, ceea ce e dur. Seymour Duncan SH-8 Invader e si ea tzapanoasa. Eu cant cu DiMarzio vechi de 10 ani, nici macar nu le stiu modelul. Suna la ritm de cade varul...

 

Trebuie mai apoi sa vezi exact ce sunet vrei, ca sa stii ce efect sa-ti iei. Daca vrei sa canti gore sau death batranesc si brutal, faci cacutza pe distortionul de lampa, pe Korg si pui manutza pe Boss MT-2 sau pe Digitech MetalMaster, sau daca ai bani mai multi pe un H&K Tubeman I, un eq bun, un compresor decent inaintea tuturor, si oleaca de chorus, dupa plac. Daca tii neaparat sa ai amp-ul tau, vezi ce iei: Crate e optiuniea mea prima (ca imi permit), un Randall Titan e imparatul dumnezeilor ( dar inca nu-mi permit). Nici cu Engl nu mi-ar fi rushine, numai ca alea sunt c u m p l i t de scumpe. Cu putina iscusinta poti canta direct pe line, ajutat eventual de un DI-Box.

 

Si inainte de toate puna mana si invata drujbulitza, ca aia e tata lor. Iar pentru cei care cred ca a face ritm intr-o trupa de death credibil e la oha, sa vad cum naiba fac sa pun pe net o inregistrare video cu Cannibal Corpse la treaba in studio. :)

 

 

PS: parerile legate de marcile numite mai sus reprezinta strict opinii personale rezultate din experienta mea directa.

Link to comment
Share on other sites

Uita-te la semnatura mea. OLP MM5 mi se pare cea mai buna alegere pentru death, eu practic un gen oarecum conex asa ca mi-am cumparat-o (acum o juma' de an). Sint extrem de multumit de ea, este aproape perfecta, incredibil ce poti sa cumperi la 11.500.000 ROL. Am luat-o de pe ebay, de la un magazin virtual din State si mi-a venit in 10 zile - m-am si inteles prin mail cu aia de acolo sa nu-mi puna factura inauntru asa ca m-a vamuit dupa codul lor, de am dat numai 1.200.000 vama pe ea. Am luat-o de aici, si la suma de acolo s-a adaugat 80 USD transportul cu posta normala, nu am folosit nici un serviciu de gen DHL.

Se dezacordeaza foarte greu sau aproape deloc, este string thru, are sustain cit carul si vine cu corzi Ernie Ball de bariton, foarte bune si suficient de groase ca sa cobori cit vrei - eu sint in B, dar merge si in A. Dozele sint bune, chiar surprinzator de bune, inca ma mai gindesc daca face sa le inlocuiesc. Poate niste EMG 81 pt ca sa-i cresc claritatea si punch-ul, dar si asa sint multumit.

Sa vad daca pot pune niste bucatele trase de mine ca exemplu de sunet pentru Cosu si Cearny, nu e mare lucru si cu siguranta nu este death, dar iti poti face o imagine de ce poate chitara, mai ales ca riff-urile sint cintate foarte jos, si totusi sunetul este suficient de clar si articulat, fara squeak, fara murdarie in distorsiune, chiar daca distorsul este high gain usor exagerat. Daca vrei sa auzi cum suna fiecare doza individual, da mute pe stinga apoi pe dreapta si o sa auzi fiecare doza in parte, cea mai joasa este neck (nu am folosit nici un reverb sau chorus sau compresor overall, fiecare canal este tras separat numai prin lantul de distorsiune si apoi panoramat la maxim catre stinga si dreapta, dupa care nu am mai pus nici un efect).

Corzile folosite sint chiar cele cu care a venit chitara, Ernie Ball Slinky de bariton, este un singur model, il gasesti usor pe pagina indicata de mine.

 

dubled_01.mp3

dubled_02.mp3

dubled_03.mp3

Link to comment
Share on other sites

Scuze pt. offtopic, dar cred ca intereseaza pe toata lumea: MMG, cum ai platit chitara ?

 

Prin cardul unui prieten, de genul Visa/Mastercard.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.