www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Romanie Uitata, O Romanie Subapreciata


Guest DoomShadow
 Share

Recommended Posts

Guest DoomShadow

Sunt obisnuit cu 40 lei / luna :lol: tot 8 ore :)

Sa vorbesc din carti? Prin asta nu pot decat sa inteleg cat de cult esti tu si ca citesti multe carti. Eu recunosc nu citesc asa mult am citit maxim 20 de carti in viata mea. Pentru ca nu imi place ... ma rog ce mi-a placut am citit :)

 

Sto ... esti o persoana cu dezabilitati mentale sau de ce nu poti sa ocolesti topicul? :) pot sa postez ce vreau cat timp nu incalc regulamentul ... iar de postat nu, nu poti sa postezi ce vrei tu pentru ca ai incalca regulamentul. (pe limbajul tau, faci offtopic intruna). Ce naiba ti-ai facut si tu cont pe RGC acuma cateva luni si vrei sa aduni posturi? Nu vezi ca nu esti deloc inteligent si nu ajuti cu nimic? Daca te dai asa destept fa ceva care sa ajute lumea nu sa o incurce !

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sunt obisnuit cu 40 lei / luna :lol: tot 8 ore :)

Sa vorbesc din carti? Prin asta nu pot decat sa inteleg cat de cult esti tu si ca citesti multe carti. Eu recunosc nu citesc asa mult am citit maxim 20 de carti in viata mea. Pentru ca nu imi place ... ma rog ce mi-a placut am citit :lol:

 

Sto ... esti o persoana cu dezabilitati mentale sau de ce nu poti sa ocolesti topicul? :) pot sa postez ce vreau cat timp nu incalc regulamentul ... iar de postat nu, nu poti sa postezi ce vrei tu pentru ca ai incalca regulamentul. (pe limbajul tau, faci offtopic intruna). Ce naiba ti-ai facut si tu cont pe RGC acuma cateva luni si vrei sa aduni posturi? Nu vezi ca nu esti deloc inteligent si nu ajuti cu nimic? Daca te dai asa destept fa ceva care sa ajute lumea nu sa o incurce !

 

:)

 

Bine, nu mai postez in topicul tau. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nu-s emo. Critica nu o fac neaparat din placere, o fac mai mult din necesitate. Am fost si prin alte tari, dar europene. S.U.A. mi se par un termen de comparatie extrem, nu ziceam ca Rromania e cel mai urat loc din lume, ca sunt si locurile alea nasoale gen Uganda si Rwanda si mai stiu eu care, argumentam doar faptul ca Rromania e apreciata exact la nivelul la care e.

 

Mafia Siciliana e printre ultimele "culturi" din lume care a tinut cont catusi de putin de onoare, (si ei nu omoara la intamplare, au business-ul lor) ai auzit de Omerta vreodata? Cat despre curvari si orgii... ce sa zic, sunt de acord cu ei, ca doar nu-s "pooftah" sa nu-mi placa "savarina". :)

 

In legatura cu Amsterdam nu ma pot pronunta ca nu am fost niciodata, desi am auzit ca-i frumos acolo. :)

 

Cat despre mutatul din tara... nu-ti face griji. Cat de curand. :)

 

 

 

Degeaba avem atata arta si cultura in tara daca taranii astia rromani nu dau doi bani pe ea. De-asta toti oamenii de valoare pleaca din tara, si BINE FAC!

+ fucking 1

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Ooops.

 

Aha ... stiu. Nu-mi place sa citesc toate crap-urile, asta e. Judecati-ma cum vreti, consider ca degeaba citesti 10000 de carti daca nu esti un om de caracter si faci pe Sherlock Holmes (o carte care mi-a placut cand eram mic ca tot veni vorba) judecand totul.

Si ca tot ziceai de India. Profesoara mea de arte imi tot povesteste cum a fost in India. As fi curios, dar sincer cel mai tare ma atrage Tibetul ... daca ai sansa omule, du-te :)

Link to comment
Share on other sites

Cateva aprecieri superficiale facute in fuga:

 

95% din numarul de oameni de pe aceasta planeta traiesc mai rau ca noi. Vi se pare mult? Luati wikipedia si calculati.

Putem sa ne mutam oriunde credem ca ne-ar fi mai bine. Un numar covarsitor din acei 95% nu pot.

Avem o educatie, o civilizatie, o cultura care ne fac sa traim intr-un anumit fel. Cei 95% nu au.

 

Din diverse motive am inceput sa aducem la noi acasa atati oameni din cei 95% cati ne-am putut permite:

 

In SUA era nevoie de cineva care sa munceasca.

 

Pentru ca alte probleme care sa ne framante nu mai aveam, ne-am gandit apoi ca suntem oameni si nu animale si ca aceste 2 concepte sunt esential diferite, asa incat am adoptat drepturile omului. Adica oricine merge in 2 picioare si nu are blana are aceste drepturi. Si ne-am gandit ca e frumos si omenesc sa nu facem discriminari. Deci cei pe care i-am adus sa munceasca nu mai pot fi servitori, dar nici nu-i putem trimite inapoi pentru ca acum le suntem datori.

 

In Europa (de vest) ne-am dat seama ca dealungul istoriei am avut colonii in aia 95% si le-am furat toata agoniseala lor. Acum trebuie sa facem o reparatie morala si trebuie sa aducem aici la noi acasa cati putem din ei, pentru ca acum le suntem datori.

 

Evident, nici un politician nu poate adopta o lege prin care sa ii civilizeze, sa ii educe, sa ii culturalizeze, sa le dea mii de ani de istorie civilizata, peste noapte.

 

In curand si Romania va fi in situatia in care va fi obligata sa primeasca.

 

Si ca sa nu fiu acuzat ca as promova discriminarea, nu aveti dreptul sa-mi raspundeti decat daca sunteti tigani, negri, poponari, handicapati.

Link to comment
Share on other sites

P.S. acest mesaj nu este un raspuns adresat lui Faust :)

 

:)

 

Ultima fraza era un sarcasm vizavi de societatea noastra 'civilizata'

Deci, oameni buni, puteti sa-mi raspundeti n-o sa va zica nimeni ca sunteti poponari.

 

Dar altceva vroiam sa spun. Ca la noi deja vin chinezi. Ca am vazut in urma cu vreo 2 luni la Otopeni 5 Fly Taxi unul dupa altul cu soferi negri. Ca am mers cu unul dintre ei care nu stia romaneste si s-a incapatanat sa nu foloseasca GPS-ul. Noroc ca stia ce inseamna stanga si dreapta si asa am ajuns si eu acasa.

Si fata cealalta a monedei: cunosc doi englezi care s-au mutat aici definitiv. Si-au cumparat casa, lucreaza aici, samd. Bineinteles, atat de definitiv cat poti zice in viata despre un lucru ca e definitiv. A, si sunt intelectuali, nu muncitori cum sunt chinezii.

Si, desigur, in rest perfect de acord cu broknstrngz.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Sunt obisnuit cu 40 lei / luna :lol: tot 8 ore :)

Sa vorbesc din carti? Prin asta nu pot decat sa inteleg cat de cult esti tu si ca citesti multe carti. Eu recunosc nu citesc asa mult am citit maxim 20 de carti in viata mea. Pentru ca nu imi place ... ma rog ce mi-a placut am citit :lol:

 

Sto ... esti o persoana cu dezabilitati mentale sau de ce nu poti sa ocolesti topicul? :) pot sa postez ce vreau cat timp nu incalc regulamentul ... iar de postat nu, nu poti sa postezi ce vrei tu pentru ca ai incalca regulamentul. (pe limbajul tau, faci offtopic intruna). Ce naiba ti-ai facut si tu cont pe RGC acuma cateva luni si vrei sa aduni posturi? Nu vezi ca nu esti deloc inteligent si nu ajuti cu nimic? Daca te dai asa destept fa ceva care sa ajute lumea nu sa o incurce !

 

Bine pentru tine. Eu nici aia 40 de lei nu primesc pentru ca am 18 ani si sunt numai in clasa a 11 motivul fiind ca am fost dat la scoala mai tarziu. Domnu Basescu explica acest lucru prin simplul mod ca am 18 ani si am dreptul sa ma angajez. :) Este acest lucru normal? Cand vad in televizor la stiri ca o bunicuta saraca are 20 de lei pensie, este acest lucru normal? Cand la fiecare om care plateste taxe sunt 2 oameni care au somaj. Este acest lucru normal? Cand am prieteni care lucreaza in politie si vin si imi zic: "Laci, eu trebuie sa cumpar imprimanta, cerneala, benzina in masina ca astia nu ne dau" este acest lucru normal? Cand te duci la un spital pentru esti bolnav si iesi din spital si mai bolnav sau in cel mai rau caz nici nu iesi ca cad peretii pe tine la ce spitale avem, este acest lucru normal? Cand copiii trebuie sa mearga pe jos in fiecare dimineata 6km la scoala, si acolo ingheata de frig este acest lucru normal? Si lista poate continua.

Link to comment
Share on other sites

Cand esti doctor si iti vine un bolnav in varsta la spital care are o fractura care trebuie operata si iti spune ca nu are asigurare pentru ca nu are pensie pentru ca nu a platit nicodata taxe la stat pentru ca nu a muncit niciodata pentru ca s-a ocupat doar de smenuri toata viata lui, este normal? Iar acum e batran si bolnav si nu are bani sa-si cumpere medicamente, este normal? Si tu il operezi, pentru ca te gandesti ca esti om si in plus nu indrepti tu o tara stramba, este normal? Dar medicamentele si materialele pe care le folosesti la el le iei de la altul care a muncit toata viata si a platit taxe, este normal? Si daca e cazul si nu mai ai, pe asta care a platit taxe il trimiti sa-si cumpere medicamente ca doar asta are pensie, are copii, are cu ce sa cumpere, este normal? Dar daca nu il bagi in seama pe smenar si-l arunci in strada vine presa si striga criminalii, este normal? Si o sa spuneti ca e un caz izolat, ei bine nu! Nu apare cate unul din asta in fiecare zi, dar sunt cel putin unul pe saptamana.

Link to comment
Share on other sites

Da e normal ca unu din cunoscutii mei ca te duci la doctor cu fiutau bolnav si ii dai la doctor 20 de milioane intr-un plic sa il opereze (ca doara in romania tre sa platesti la doctori ca statu nu le da bani) si doctoru zice ca dute si mai pune inca 20 de milioane in plic si atunci iti operez fiul este normal?

Link to comment
Share on other sites

Romania e o tara cu mult potential si oameni foarte inteligenti.

 

Dupa 2 ani in Anglia, pot sa spun ca suntem un popor cu mult mai mult caracter si am devenit mai mandru ca sunt Roman, chiar si cu toata tigania si blocurile gri si Becali si manelele si spitalele mucegaite si toate prostiile.

 

O sa ajungem departe, este parerea mea, doar am ramas un pic in urma. Situatia de acum e proasta in Romania dar nu o sa trecem mai departe decat daca ne chinuim putin. Daca stam degeaba toata ziua si ne plangem n-o sa schimbam nimic.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Mie-mi place de Becali :) De fiecare data a construit case pentru sinistrati, biserici, e un om de treaba parerea mea. Problema mea is tiganii si coruptia.

 

Cand? cand a fost in campanie electorala si culmea si-a mai adunat herghelia de cameramani ca sa vada narodul ce om cu suflet mare e becali. Cacate-ai in el de cioban. Auzi construieste biserici. Ca sa ce? Sa mai fie preoti sa ceara si mai multi bani ptr nunti, inmormantari, botezuri si apoi le zice la enoriasi sa fie milostivi.

Link to comment
Share on other sites

Ar fi frumos sa postati din propria experienta si nu fabulatii cum zice dl Iliescu, D-zeu sa il ierte.

 

Dupa 5 luni de stat in Olanda pot sa spun ca scoala romaneasca (sau cel putin aia pe care am facut-o eu) nu e asa de proasta cum credeam. La teorie si practica stam mai bine decat ei dar dpdv al organizarii ma simt un 0 barat.

Fara organizare (inlocuiti organizarea aia cu orice cuvant apropiat: ordine, planificare, disciplina) efortul uneori de in van, risipa de nervi si energie. De departe asta e cel mai frustranta diferenta. Infrastructura, calitatea serviciilor, curatenia sunt chestii care se pot face si la noi dar fara cineva care sa impuna o anumita cale n-avem nicio sansa.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Ar fi frumos sa postati din propria experienta si nu fabulatii cum zice dl Iliescu, D-zeu sa il ierte.

 

Dupa 5 luni de stat in Olanda pot sa spun ca scoala romaneasca (sau cel putin aia pe care am facut-o eu) nu e asa de proasta cum credeam. La teorie si practica stam mai bine decat ei dar dpdv al organizarii ma simt un 0 barat.

Fara organizare (inlocuiti organizarea aia cu orice cuvant apropiat: ordine, planificare, disciplina) efortul uneori de in van, risipa de nervi si energie. De departe asta e cel mai frustranta diferenta. Infrastructura, calitatea serviciilor, curatenia sunt chestii care se pot face si la noi dar fara cineva care sa impuna o anumita cale n-avem nicio sansa.

 

BIG, FUCKEN + 1

Link to comment
Share on other sites

Referitor la sistemul de invatamant:

Planificare, organizare, inclinatie catre partea practic-aplicativa. Asta e diferenta intre invatamantul lor si al nostru. Si stiu ce vorbesc, am copilul care invata la o scoala occidentala (s-a chinuit un an si ceva sa invete limba, dar au inclusiv ore speciale pentru asa ceva). Ma uit pe manualele lui (care nu prea seamana a manuale ci mai mult a carti de popularizare a stiintei printre copii) il chestionez de una alta (are 11 ani, intelege si el destule) vad diferenta si ma doare capul.

 

Ce vad la noi? manuale alternative schimbate odata cu secretarul de la Invatamant, si cu dress-urile doamnei Udrea, materie indesata in capul copiilor cu toptanul, lipsa motivatiei pentru copil sa adere la informatia furnizata in clasa si sa-i gaseasca o utilizare in viata de zi cu zi(doar dascalii cu dragoste de copii si scoala mai pot face ceva, am cunoscut destui si...jos palaria pentru munca lor de Sisif sa indrepte strambaciunea).

 

Buun, poate aberez. Dar aici la scoala in intervalul orar 08.45 15-30 cineva raspunde de copilul meu, NU EXISTA TIMPI MORTI! daca s-a intamplat ceva, cineva va fi vinovat, se cunoaste numai stabilindu-se cu precizie cand s-a intamplat, nu exista sportul ridicatului din umeri si al leganatului pe NU STIU in brate.

Daca copilul decide sa ia o pauza si sa plece acasa mai devreme, scoala fiind la numai 5 minute de mers pe jos (asta e interzis, si daca vreau sa-l iau mai devreme de la scoala trebuie sa iau aprobare de la secretariat altfel profesoara te da afara din clasa) in 10 minute suna in draci telefonul fix/mobil/extensia de la servici/adresa de mail. In Romania afli de asta la sedinta cu parintii, daca te duci. Aici TE DUCI CA E OBLIGATORIU, nu te-ai prezentat esti replanificat. Si esti numai tu si educatorul, poate participa inca un profesor dar numai daca doresti, ceea ce are de spus despre copilul tau va ramane intre patru urechi.

Ma opresc aici ca iar incep cu posturi kilometrice.

Durerea finala e ca trebuie sa ma intorc inapoi intr-un an si jumatate, si vad colegii care au lucrat aici inaintea mea cum isi intind aripile catre Vest, dau cu piciorul unei cariere cat de cat stabile si sigure, si dpdv financiar stau mai bine decat mine in Romania. De ce oare? si familia-i aproba si urmeaza acolo unde pleaca, nu mai e vorba de fitze si figuri ale unui tip singur, e o decizie luata la comun.

 

Cine a stat destul afara si a deschis bine ochii poate da un raspuns...

Link to comment
Share on other sites

Ca o observatie - cand italienii si spaniolii se uita urat la romani, ne scandalizam. Cand vine vreun chinez/african/etc in Romania sa munceasca, nu uitam urat la el. Nu stiu de voi, dar mie asta imi seamana a ipocrizie - altii sa ne accepte, dar noi sa nu acceptam pe nimeni.

 

Pai hotarati-va. Ori inchidem granitele si nimeni nu pleaca nicaieri, ori acceptam mobilitatea oamenilor ca pe o realitate si incetam sa ne plangem.

 

@brknstrngz - poate ar fi bine sa te uiti in oglinda inainte sa deplangi "exploatarea" altora. Poate oamenii aia vor sa fie exploatati, nu crezi ? Poate le e mai bine exploatati decat lasati in mizeria lor.

Si din cate stiu, si tu esti unul din cei dornici sa fie exploatati de occidentali, asa ca las-o mai moale.

 

Si poate (doar poate) ca saracia are mai putin de-a face cu "furtul" resurselor naturale si mai mult cu structura societatii (adica lucruri gen proprietatea privata, o justitie independenta, etc).

Link to comment
Share on other sites

@Metabog nu inteleg de ce si tu te iei de manele in enumerarile de chestii care nu sunt ok in Ro. maneaua e la acelasi nivel cu cumbia, reggaeton, gangsta-rap de tipu Lil Wayne, turbo-folk, wizard rock :) , muzica "pop" romaneasca din anii 90(bleah) si alte chestii de genu, deci chiar daca ar fi ceva nociv pentru societate(cand in realitate e doar un efect al prostiei, foarte rar e maneaua in sine o cauza a prostiei si nu oamenii care asculta), nu prea poti sa lupti impotriva lor, ceea ce oricum ar fi impotriva libertatii de exprimare ca doar nu suntem "mai egali" decat cei care canta manele.

 

problema e cu cine asculta si cu ce fel de creier iesit din scoala in clasa a treia atribuie o anumita semnificatie muzicii respective, de atunci cand aude vestitul slagar "hai tiganco-n Barcelona", el chiar se duce in Barcelona si prin diverse combinatii si manarii vrea sa faca bani cu tona.

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Nedorind sa intervin in acest topic, am sa incerc sa vorbesc pe scurt.

 

Una din cele mai mari probleme ale Romaniei este invatamantul. Nu stiu cum este inafara, dar ceea ce a spus olgutza nu face altceva decat sa ma convinga si mai tare de problemele noastre. La noi se formeaza o mentalitate la tineri pe care am observa-o si la mine. In liceu numai teorie si 0 practica... Ai teme exagerat de multe si nu sti cum sa te organizezi... Ce faci? Renunti din start, faci ce crezi mai important (usor) si restul alta data. Ajungi la facultate cu o mentalitate formata si numai esti capabil sa te motivezi indeajuns sa fi bun. Respectele mele pentru romanii care lucreaza la Microsoft si pentru alti care au reusit, ii invidiez nespus ca nu s-au lasat influentati de sistemul defect al invatamantului romanesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

 

Eu cred in curba lui Gauss...acum suntem la baza, dar vom fi si in varf la un moment dat, iar daca poporul va cladi incet o cultura solida, va rezista foarte mult. Nu mi-e rusine sa spun oricui ca-s ROMÂN!

 

http://www.youtube.com/watch?v=z6ybqfPJ61Y

 

Nu va mai certati...oriunde ati pleca tot vi se va face dor de o ciorba de fasole cu ceapa, sarmale, tigani, etc. Asa am crescut toti si-s impregnate in noi!

 

 

Sa fiti romani fericiti, asa, in saracia noastra!

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Dan ... sincer nu cred ca ar trebui nimeni sa judece un intreg popor dupa niste prosti (sunt sigur ca exista oameni pe forum care ar fi in stare sa o faca dupa ce vad al doilea clip). E ca si cum ar veni un strain la noi si ar ajunge intr-un sat de tigani si ar zice ca toata Romania e plina de tigani. Pur si simplu cred ca America e mai mult decat o adunatura de mancatori de hamburgeri si supraponderali fara creier.

O profesoara de-a mea mi-a povestit ca a fost in Franta si i-a luat un interviu cineva acolo. Si chiar in timpul interviului (era printr-un cartier) au trecut pe langa un grup de drogati. Si reporterita (sau ce era) a intrebat "ce parere aveti despre tinerii din Franta?", la care ea a zis ca refuza sa creada ca toti tineri din Franta sunt nistre drogati.

Am dat exemplu tiganii pentru ca nu imi place sa fiu strigat tigan. Nu am nimic cu unii dintre ei cu toate ca 90% din tigani (daca nu mai mult) sunt niste gunoaie de oameni.

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Într-un final glorios am creat berea X, de care a abuzat inițiatorul acestui topic atunci când a deschis aceastã discuție.

 

Votați Duda!

 

M-ai prins :)

Link to comment
Share on other sites

mi se pare mie, sau unii dintre noi chiar nu se prind...?! :)

nu e vorba de tigani in toata problema asta, e vorba despre ROMANI! romanii aia tiganizati, ignoranti, inculti, etc., pe care nu ai putea nicidecum sa-i numesti europeni... :lol:

e vorba ca noi, ca romani nu am fost in stare sa ne pastram o anumita individualitate, pentru ca am acceptat (sau, in orice caz, majoritatea ditre noi au facut-o) tot ce ne-au bagat pe gat altii, inclusiv toate asa-zisele "occidentalisme" cretine...

ce mama dracului...am vaga impresie ca tiganii nici nu asculta atatea manele si cacaturi cate asculta romanii :)

pan' la urma, da-o-n vorba aia...noi discutam vorbe pe-aici...nu e decat o disputa aproape inutila, in care parca fiecare vrea sa arate cat de "inkelijent" e... :)

Link to comment
Share on other sites

Insa bag mana in foc ca o lume fara tigani si fara jidani ar fi o lume cu mult mai buna.

nu mi-am imaginat vreodata o lume fara tigani sau jidani, dar desi la varsta ta nu pot sa te judec pentru ca gandesti in felul asta, o lume in care oameni mult mai in varsta ca tine nu gandesc asa sunt sigur ca ar fi mult mai buna. tu macar mai ai ceva timp sa te indrepti :)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.