www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vopsire Chitarã Cu Spray.


Guest JXL
 Share

Recommended Posts

Salut ,

 

Un prieten de al meu din liceu mi-a spus cã ºi-a vopsit chitara sa un Squier Bullet Stratocaster din bleu în neagrã cu sprayul ..iar chestia e cã ia ieºit foarte bine iar chitara are un finisaj fin când dai cu mâna peste partea vopsitã . Întrebarea mea este : Chiar se poate cu sprayul , adicã..nu existã niciun fel de risc . ªi ce trebuie fãcut mai întâi , sau pur ºi simplu dai cu vopseaua peste cea veche ?..

Link to comment
Share on other sites

Eu am dat jos lacul, am dat peste vopseaua veche (nici macar nu am scos partea electronica, doar am acoperit-o bine cu banda). Dupa ce am vazut cat de mare e diferenta dpdv al tonului cand vine vorba de cu/fara lac, nu am mai lacuit-o. Cel mai bine merge cu spray-uri care se prind de orice ) lemn, metal etc.

Link to comment
Share on other sites

Eu am dat jos lacul, am dat peste vopseaua veche (nici macar nu am scos partea electronica, doar am acoperit-o bine cu banda). Dupa ce am vazut cat de mare e diferenta dpdv al tonului cand vine vorba de cu/fara lac, nu am mai lacuit-o. Cel mai bine merge cu spray-uri care se prind de orice ) lemn, metal etc.

 

Întrebare mai idioatã : Cum dau jos lacul?..

 

Mersi ptr rãspuns :)

Link to comment
Share on other sites

Thanks ptr fiecare rãspuns . M-ar interesa sã o fac mov cu un pickguard galben . ªi vin alte întrebãri :

 

1.Trebuie sã dau neapãrat toatã partea electricã jos ºi grifful? :)

2.Unde gãsesc la un magazin online pickguarduri ? sau unde prin Capitalã? Am cãutat pe net un magazin din România de m-a secat la inimã:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexi256

asa ar fi recomandat.o demonetezi maschezi ce nu vrei sa vopsesti si esti gata de treaba.

pickguard cauta pe thomann si ebay sau vezi daca vinde cineva sh.

citeste mai bine ce am scris in postul cu frankenstrat

Link to comment
Share on other sites

Thanks ptr fiecare rãspuns . M-ar interesa sã o fac mov cu un pickguard galben . ªi vin alte întrebãri :

 

1.Trebuie sã dau neapãrat toatã partea electricã jos ºi grifful? :)

2.Unde gãsesc la un magazin online pickguarduri ? sau unde prin Capitalã? Am cãutat pe net un magazin din România de m-a secat la inimã:)

 

1. Zici ca vrei sa schimbi ''pickguard"-ul .Deci demontezi partea electronica oricum ...NU???

 

2.Daca nu demontezi gatul vopseaua se va aduna in rosturile dintre gat si corp ,nu le va umple ca nu-i chit ci asa cum se nimereste.apoi pe langa ca nu arata nicivum daca odata vei demonta gatul se va "rupe" pojghita de vopsea si cine stie cum va arata( ca porcu).

 

3. Cauta descrieri , sfaturi pe net , intreaba pe un tamplar care stie se lacuiasca /vopseasca mobila,,,,si d'astea.Prima data trebuie sa inveti ce si cum.

Link to comment
Share on other sites

Mersi karpi ptr rãspunsuri . Pânã la urmã am rãmas la douã variante : ori o fac mov cu pickguard galben ori o îmbrac în piele , aºa cum mi-a sugerat tata.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gig Bang
Thanks ptr fiecare rãspuns . M-ar interesa sã o fac mov cu un pickguard galben . ªi vin alte întrebãri :

 

1.Trebuie sã dau neapãrat toatã partea electricã jos ºi grifful? :)

2.Unde gãsesc la un magazin online pickguarduri ? sau unde prin Capitalã? Am cãutat pe net un magazin din România de m-a secat la inimã :)

 

Gasesti pickguard de strat la guitar-shop, daca ai les paul- nu gasesti, (am cautat io de am innebunit)

da' poti sa lipesti autocolant ce culoare vrei pe pickguardul tau vechi - e destul de simplu

Link to comment
Share on other sites

O sa ii ia din sustain , presupun

Pai de ce? Doar ii adaugi masa :).

 

Daca o invelesti in piele mov esti tata lor. Niste accesorii din blana ar mai trebui.

Dar serios acum, am mai vazut strat-uri (presupun ca asta ai; n-am retinut) finisate cu piele de sarpe, crocodil etc. Are multe inflexiuni suprafata si trebuie sa vezi cum rezolvi colturile si imbinarile dar daca tatal tau are experienta in asa ceva knock yourself out.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gig Bang
Pai de ce? Doar ii adaugi masa :) .

 

Nu sunt sigur , da ' ma gandesc ca nu o sa mai vibreze lemnu' la fel daca il imbraci cu ceva moale cum e pielea.

Zic si eu... :)

Link to comment
Share on other sites

E adevarat, daca vorbim despre raportul de impedanta dintre corp si aer, dar nu asta ne intereseaza ci cel dintre corp si bridge, tailpiece, nut etc. (pentru ca e electrica, nu acustica).

Ar fi un experiment interesant: de observat caracteristicile chitarei in aer si in apa sau ulei sau vid eventual. Desigur ar trebui altfel excitata vibratia pentru ca ar fi afectata si performanta corzilor. Ceva de genul asta dar extins. Poate ar lamuri cat de relevant e sunetul "rece" al unei electrice.

 

E trecut de pranz? Putem discuta fizica inca? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gig Bang
E adevarat, daca vorbim despre raportul de impedanta dintre corp si aer, dar nu asta ne intereseaza ci cel dintre corp si bridge, tailpiece, nut etc. (pentru ca e electrica, nu acustica).

Ar fi un experiment interesant: de observat caracteristicile chitarei in aer si in apa sau ulei sau vid eventual. Desigur ar trebui altfel excitata vibratia pentru ca ar fi afectata si performanta corzilor. Ceva de genul asta dar extins. Poate ar lamuri cat de relevant e sunetul "rece" al unei electrice.

 

E trecut de pranz? Putem discuta fizica inca? :)

Ai grija ca am avut numai 10 la fizica in liceu, da' parca mai avea ceva in fata.... educatie fizica parca ii zicea

Link to comment
Share on other sites

Întrebare mai idioatã : Cum dau jos lacul?..

 

Mersi ptr rãspuns :)

 

Nu cred ca vrei sa alegi metoda pe care am folosit-o eu. Revopsirea am facut-o in special datorita faptului ca intr-un punct era lacul crapat. Ifingeam o pana subtire intre lac si vopsea, apoi ridicam lacul. E foarte enervant. Dadeam jos cativa cm patrati, fumam o tigara, apoi inca doua doar ca sa nu ma intorc repede la treaba aia enervanta. In 2 zile (adica 3-4 ore de lucru efectiv) am dat jos tot lacul de pe corp.

Link to comment
Share on other sites

Anyway ..thanks guys for answers !!!

 

Am vorbit azi mai pe lung cu tipul ºi mi-a zis cã ...nu a dat vopseaua veche jos. Merge ºi aºa?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Da , dar cred cã pânã la urmã doar o voi vopsii mov cu pickguard galben sau sau galbenã cu alb. Thanks !

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce? Doar ii adaugi masa :) .

 

Daca o invelesti in piele mov esti tata lor. Niste accesorii din blana ar mai trebui.

Dar serios acum, am mai vazut strat-uri (presupun ca asta ai; n-am retinut) finisate cu piele de sarpe, crocodil etc. Are multe inflexiuni suprafata si trebuie sa vezi cum rezolvi colturile si imbinarile dar daca tatal tau are experienta in asa ceva knock yourself out.

 

 

 

Deci la electrica n-are nimic daca o imbraci in piele? Pfff si eu am piele tabacita in casa cat pentru un batalion de metalisti, si n-aveam ce face cu ea....

 

Eu auzisem ca nici stickere nu se recomanda a se lipi pe chitara, la fel, ptr ca ar lua din sustain. La acustica nu merge o imbracaminte de piele, sa inteleg?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.