www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tune Down 1/2 Step!


Guest Marus Rockeru
 Share

Recommended Posts

Guest Marus Rockeru

" Tune down 1/2 step! " - cind aud asta imi vine sa mor ! :)

Tocmai imi acordasem si eu chitara calumea ( cam 3 zile mi-a luat) si acu sa cint si eu un cintec si ... ce sa vezi , trebuie reacordata mai jos cu un semiton.

Eu nu inteleg ce inseamna prostia asta. Ca am vazut la multe cintece asa ceva. Chiar conteaza atit de mult jumatatea aia de ton ? chiar il deranjeaza atit de mult pe compozitor incit nu poate sa compuna daca nu e nitel mai jos ?

Voi cum va descurcati cu asta ? Aveti 2 chitari, una acordata normal si alta 1/2 down ?

Link to comment
Share on other sites

Este vorba de "culoarea" tonalitatilor daca vrei.

Daca e sa vorbim strict de chitara, se cauta alt ton, un fel de principiu de capodastru dar folosit invers. Apar open strings in tonalitati non-chitaristice. Orice fel de downtuning se preteaza si la corzi mai groase si la alt stil de a canta, ceea ce da iarasi alta culoare.

In ceea ce priveste vocea, se ia in calcul registrul in care suna vocea bine, de exemplu note in pasaj vor suna mai putin fortat, foarte multe trupe optand live pentru acordaj cu un semiton mai jos pentru a suna vocile mai bine, mai "heavy" chiar am putea spune.

Link to comment
Share on other sites

daca e modificare halfstep.. full step.. etc.. nu e asa problematic.. ca.. acordajul relativ ramane acelasi.. deci poti canta si acordat normal, doar ca feelingul melodiei ar putea fi un pic diferit.

 

daca insa e drop d, drop c, etc.. adica numai mi-ul se modifica, atunci ori recalculezi tot, ori te acordezi corespunzator.

 

dar.... de ce iti ia 3 zile sa acordezi chitara? si ce faci dupa o ora de cantat cand trebuie sa acordezi din nou chitara? iei pauza 3 zile?

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Dupa ce canti toata viata in standard E si incerci un Eb e posibil sa ai orgasm de cat de misto suna. :) De fiecare data cand mai fac un astfel de experiment, mi-e si frica sa dau un acord ca stiu ca o sa fie genial. La Standard D m-am incumetat doar de vreo 2 ori in toti anii de cand cant... e prea prea ownage. :)

Link to comment
Share on other sites

" Tune down 1/2 step! " - cind aud asta imi vine sa mor ! :)

Tocmai imi acordasem si eu chitara calumea ( cam 3 zile mi-a luat) si acu sa cint si eu un cintec si ... ce sa vezi , trebuie reacordata mai jos cu un semiton.

Eu nu inteleg ce inseamna prostia asta. Ca am vazut la multe cintece asa ceva. Chiar conteaza atit de mult jumatatea aia de ton ? chiar il deranjeaza atit de mult pe compozitor incit nu poate sa compuna daca nu e nitel mai jos ?

Voi cum va descurcati cu asta ? Aveti 2 chitari, una acordata normal si alta 1/2 down ?

 

Da , e o mare prostie.....si de ce nu se folosesc numai power chords in toate melodiile ? pierzi vremea sa inveti tot felu' de acorduri......

 

edit : sau de ce trebuie sa ai 6 corzi pe chitara ? 3 sau 4 ajung.....

 

edit nr. 2 : mi-a placut comentariul cu Paganini :) .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce canti toata viata in standard E si incerci un Eb e posibil sa ai orgasm de cat de misto suna.

 

... asta daca si auzi, fireste :) cred ca foarte multa lume nu isi da seama de diferenta unui semiton.

 

edit : sau de ce trebuie sa ai 6 corzi pe chitara ? 3 sau 4 ajung.....

 

paganini canta pe una singura :-??

Link to comment
Share on other sites

in general se foloseste acordajul asta pentru a nu forta vocea... e ceva mai greu pentru un clapar care canta intr-o astfel de trupa, acordata cu un semiton mai jos

sunt multe modele de clape care se pot acorda cu X semitonuri mai jos.. dai de un buton pe acolo si gata. cu pianu normal ar fi mai greu :)

 

mie sincer mi se pare ca daca tu esti in E si canti dupa ceva in Eb, daca nu e doar toba sau ceva percutie o sa sune jalnic.. sunt multe programe pe net care iti transpun melodiile in alta tonalitate cum ar fi Audacity(extrem de simplu de folosit, si poti sa faci o mie de chestii cu programelu ala)

Link to comment
Share on other sites

Ia AP Tuner 3 si o sa poti acorda chitara cum vrei in mai putin de un minut :) Standard, mai jos cu un semiton, Drop D, D tuning, C tuning, Drop C, you name it.

 

PS: Legat de acordaje. Cu un semiton mai jos am vazut la foarte multe trupe cand canta live, si la mult hardrock. In metalcore, se foloseste mult Drop D. In principal ca suna foarte misto cand faci powerchords pe mi-ul gros, le faci doar barand cu un deget corzile.

 

In metal melodic am vazut ca se foloseste D tuning. Lafel, probabil pentru sunet si ca sa ii fie usor solistului.

In metal extrem/death metal, deja C tuning si drop C :) Growl, riff-uri Sabbathiene, joase.

Edited by Nightlight
Link to comment
Share on other sites

" Tune down 1/2 step! " - cind aud asta imi vine sa mor ! :)

Tocmai imi acordasem si eu chitara calumea ( cam 3 zile mi-a luat) si acu sa cint si eu un cintec si ... ce sa vezi , trebuie reacordata mai jos cu un semiton.

Eu nu inteleg ce inseamna prostia asta. Ca am vazut la multe cintece asa ceva. Chiar conteaza atit de mult jumatatea aia de ton ? chiar il deranjeaza atit de mult pe compozitor incit nu poate sa compuna daca nu e nitel mai jos ?

Voi cum va descurcati cu asta ? Aveti 2 chitari, una acordata normal si alta 1/2 down ?

" Tune down 1/2 step! " Când vezi așa ceva, înseamnã cã pe înregistrarea dupã care s-a fãcut tabulatura, chitara este acordatã cu un semiton mai jos. Asta nu are legãturã cu compoziția/compozitorul. În astfel de cazuri, eu recomand sã folosești un software pentru transpunerea piesei cu un semiton mai sus (a menționat @Cursedone). În acest fel, poți sã înveți piesa, cântând peste track, fãrã sã schimbi acordajul.

Chiar dacã ai schimba foarte repede acordajul, nu este recomandat sã-l schimbi des, pentru cã modifici tensiunea în grif. Nici corzile nu vor ține prea mult dacã le tot schimbi tensiunea.

 

În special în rock și blues mulți chitariști preferã sã se acordeze cu un semiton mai jos. Cred cã a fost în primul rând o alegere pentru a întinde (bend) mai ușor corzile și în plan secundar pentru eventualele probleme ale vocaliștilor. În acest acordaj și tonul se schimbã și e mai bun pentru rock (chitara sunã mai rotund/greu/apãsat).

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Cred cã a fost în primul rând o alegere pentru a întinde (bend) mai ușor corzile și în plan secundar pentru eventualele probleme ale vocaliștilor. În acest acordaj și tonul se schimbã și e mai bun pentru rock (chitara sunã mai rotund/greu/apãsat).

exemplu: black sabbath unde il dureau deshtele pe iommi asa ca a acordat muuuult mai jos

Link to comment
Share on other sites

Eu unul in majoritatea timpului cant in D tunning.

Urmeaza anul asta sa imi mai iau o chitara pe care sa o tin in E standard.

Si orice piesa o invat de la alta trupa o cant in acorajul D standard, fiindca chitara are un sunet mai cu coae sa spun asa, mult mai low suna si imi place soundul care il am cand cant in D tunning.

Link to comment
Share on other sites

Foarte multe piese Hendrix sunt cu halftone mai jos ,ptr voce ptr timbru ,ptr tensiune corzi sau/si pozitie de corzi libere ptr Eb sau ptr E in unele cazuri.

 

Folosesti un soft layer care poate sa modifice pitch-ul si care mentine BPM original.

 

 

ce softuri fac asta bine , ca eu am incercat unul nu mai tin minte numele si se auzea naspa tare !

 

Mersi !

Link to comment
Share on other sites

ce softuri fac asta bine , ca eu am incercat unul nu mai tin minte numele si se auzea naspa tare !

 

Mersi !

 

De exemplu in Soundforge sau Acid este FX pitch control care are optiunea "preserve durration"

 

Un ton sau o terta mica in sus sau in jos nu se simte schimbare mare in sunet.

 

Dar am si pedala care are pe intrarea de '"playback ptr BT" posibilitate de pitch change.

Link to comment
Share on other sites

Guest Marus Rockeru

am luat AP Tuner 3 si imi da eroare, nu pot sa intru in el .... :)

 

Cica :

"Tuner.exe has encountered a problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience."

Link to comment
Share on other sites

ce e asa catastrofa? Dupa cum a mai zis cineva,e vorba de voce dar nu numai,anumite piese suna mai greu/agresiv/mai bine, daca sunt cantate mai jos(ma refer la Metal in general si nu numai).

Nu vrei sa o acordezi mai jos,nu o faci! :)

Eu cant cu un ton mai jos (nu doar ultima coarda"drop")

 

Punea cineva problema celorlalti si a amintit de suflatori,clapa(poti sa continui lista:bass,viori,contrabas,violoncele,etc)...pai e simplu...ceilalti canta in ce esti acordat tu.Atunci cand compui o piesa acordat in Eb sau alta nota...logic...tu canti in Eb si ceilalti o sa faca la fel.Ce i-ar impedica sa faca asta? :)

 

Legat de pianul rece(acustic)...de ce sa fie grea transpunerea? cel de la pian canta si el cu 1/2;1-2tori(depinde cum ai tu chitara) mai jos :D

 

Asta e,vrei sa canti la chitara...o acordezi :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Legat de pianul rece(acustic)...de ce sa fie grea transpunerea? cel de la pian canta si el cu 1/2;1-2tori(depinde cum ai tu chitara) mai jos :)

ziceam ca ar fi greu sa te abtii sa nu dai pe majoritatea clapelor albe :) am mai cantat si eu la pian/clapa cateodata si sunt sigur ca mi-ar fi mult mai greu sa schimb tonalitatea daca as stii sa cant la fel de bine ca pe chitara.. ziceam bineinteles de 1 semiton mai jos... la 1 ton e destul de usor(ca si pe chitara de altfel)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

nu e chiar simplu un ton pe claviatura.. ca... se schimba pozitia octavelor :) gandeste-te ca intre mi-fa si si-do nu ai clapa neagra... iar do-ul tau devine si bemol :) deci practic tot la o gama cu clape negre ajungi :)

gama ta de clape albe do re mi fa sol la si do devine

sib do re mib fa sol la sib... deja 2 clape albe de evitat :D

 

 

spre norocul nostru claparii nu cauta si ei sa aiba un sound mai rotund si mai malefic >:D alterand temperarea pianului... ca atunci ar fi dragut rau :-"

Edited by onrewind
Link to comment
Share on other sites

@onrewind si @cursedone...eu am vorbit de oamani care stiu sa cante la pian :)

de bajbait piese la pian pot sa zic ca sunt si eu instare :)

 

La pian ai mai multe octave(pe joase ma refer)...si poti canta linistit cat de grav vrei(daca e keyboard...mai poti cobora inca 1-2-9octave depinde de cat e de performanta)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.