www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Power Chords. Voua Va Doare Incheietura?


Lovele
 Share

Recommended Posts

Mda. Acum 3-4 saptamani am inceput sa studiez si rockul asta incluzand acordurile power. Am invatat ceva cantece de ex. de la green day american idiot, basket case, sick of me, boulevard of broken dreams si altele in care 90% din acorduri sunt power. Cant la chitara intotdeauna stand. Problema e ca dupa 1-2 ore de exersat ma doare incheietura. Dupa cum se vede pe poza am mana (de la antebrat la degete) in forma de _|. Practic mana mea la incheietura este de 90 de grade. Nu stiu daca este normal dar eu numai asa pot tine acordurile power. La voi cum e? Ceva sugestii?

 

Mersi anticipat.

 

Poza:

http://img85.imageshack.us/img85/6461/p1010863.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest nichietheone

Ma nu stiu ce sa iti zic, eu nu prea am probleme, incearca sa tii powerchordu ( cvinta ) cu 2 degete doar, si ia cu al 3lea deget si sustinerea armonica, ca un mini bare pe 2 corzi.

Link to comment
Share on other sites

Poate mai usor e sa stai jos (cel putin pentru inceput). Cu cat unghiul dintre chitara si mana e mai mare, cu atat e presiune e mai mica pe incheietura. Ideal ar fi sa ti la 180, dar in mod firesc e imposibil. Apoi, de multe ori nici nu e nevoie de pozitia clasica, poti incerca si pozitia "baseball bat", care e mult mai comoda.

 

In timp o sa iti vina mai usor :).

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified
Incearca sa tii chitara asa, si cel putin cu mana stanga nu o sa mai ai probleme. Cu dreapta nu garantez. :)zakk-wylde-gibson-zv.jpg

 

+1:D

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa tii chitara asa, si cel putin cu mana stanga nu o sa mai ai probleme. Cu dreapta nu garantez. :)  zakk-wylde-gibson-zv.jpg

Asta nu canta aici ci pozeaza pentru gagici........

 

 

 

cum ti-a scris unul din forumisti . cu un singur deget apesi doua corzi , eventual ajuti cu degetul mijlociu pus .apasand in plus peste degetul inelar ca sa nu obosesti daca tii mai mult pe o pozitie.

Link to comment
Share on other sites

Tipu' (zakk wylde) chiar canta in pozitia asta, de obicei. In concertul European Invasion am impresia, canta si la chitara clasica, pe care o tine aproape la acelasi unghi. La solo-uri tine chitara aproape verticala (ma rog, aia e de show-off). Dar cel mai bun exemplu ti-l da gagica din poza de mai sus :)

Link to comment
Share on other sites

cand esti in picoare,strange strap-ul si tine chitara mai sus...mai la piept.Adica n-o tine ca Slash ,tine-o ca Angus Young sau Tom Morello.

Am gasit o pozite foarte comoda cand stau jos si rezemat in fotoliu, anume tin electrica pe piciorul stang( care e un pic ridicat cam 30de cm de la pamant) si o perna mica intre piept si chitara.Astfel imi vine electrica(stratul) in exact aceeasi pozitie comoda in care imi vine acustica in pozitia clasica.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Daca lucrezi pe powerchord-uri incearca sa tii degetul mare perfect lipit de spatele gatului, gatul fiind ridicat in sus. In felul asta te poti plimba mai repede si mai comod printre note.

Mie imi pocneste incheietura de la mana stanga foarte des deoarece cand am inceput sa cant tineam chitara aproape orizontala.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.