www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Lp 100 Ebony Sau Aria Pe-std?


Guest Ionutpk
 Share

Recommended Posts

Guest Ionutpk

Epiphone LP 100 Ebony - http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Elec...e-LP-100-Ebony/

 

sau

 

 

Aria PE-STD - http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=969

 

care e mai buna:D?..

 

precizez ca vreau sa cand classic rock , ceva heavy..dar si ceva flok...:)

mai chillareala

 

plz' help:)

 

precizati si de ce?...adica care sunt defectele chitarii respective si avantaje:)....

 

adica justificati ce postati ca sa inteleg pe deplin si sa ma pot hotari.....multumesc frumos

 

stima

Edited by Ionutpk
Link to comment
Share on other sites

Tot pe Epi, pentru ca pana acuma a fost una dintre firmele cu cel mai bun raport pretz calitate cu care am avut contact, din pacate de Aria nu pot sa zic nimic ca nu am incercat deloc acest model, eu zic sa mergi sa le incerci cumva pe ambele daca potzi ca sa vezi si tu care itzi place personal mai mult, stiu ca modelele vechi de la ei cu forma de Les Paul nu erau rele, dar pe astea noi nu am pus mana. Epi ishi pastreaza din valoare si la revanzare daca este nevoie, Aria o dai putzin mai greu, oricum dute sa incerci daca potzi.

Link to comment
Share on other sites

@Ionutpk

Cate topicuri ai de gand sa deschizi pentru achizitia unei chitari? Daca te deranjeaza sfatul care ti l-am dat cu achizitionarea unei acustice pe celalalt topic poti sa mi-o spui pe privat, nu e cazul sa deschizi n topicuri pentru asta, e un regulament de care o sa te izbesti pe forum si nu o sa-ti placa rezultatul. La Interest la profil vad ca ai pus ca vrei sa inveti cat mai repede si corect sa canti la chitara. Chiar crezi ca daca arunci banii pe scule realizezi ceva in directia asta? Gresit, o sa ajungi la o cursa a inarmarilor... cu efecte, pedale, corzi, cabluri, patch-uri, bani irositi si progresie zero. Spuneai ca momentan canti pe chitara unui prieten, nu cred ca ai ajuns sa faci performanta PE INSTRUMENTUL ALTUIA... faci ce crezi, am trecut si eu prin faza asta si am mai mult de dublul varstei tale, cand chiar im permit sa cumpar ce doresc, dar e TABULA RASA, invatarea se face repetand nu cheltuind. Cum vrei, indiferent ce alegi sa o stapanesti sanatos si sa o canti cu placere.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk

nu nu...doamne fereste n-am nici o problema m8..:)

 

eu cer ajutor doar la chestia asta:)...nu stiu pe care dintre ele sa o iau ..nu ma ajuta cu nimic ce spui tu..:|..acum

 

m-ai ajuta mai mult daca ai spune ce sa iau dintre cele 2:)..

 

..nevermind

 

baietii de sus care m-au sfatuit sa iau epi...

 

eu as vrea o chitara care sa tina si ceva timp acordaju' cel putin 45 minute o ora...acel epi tine?:|...adica..nu am probat inca va intreb din experienta voastra proprie:)..

 

cheers.

 

mai astept pareri

Link to comment
Share on other sites

Ciudat criteriu sa alegi o chitara, dupa timpul petrecut intre 2 acordaje. Koreeanca mea cere acordaj la 3-4 zile, dupa ce exersez melodii cu bend-uri de un ton ( si atunci banuiesc ca l-a mancat in degete pe junior sa roteasca de cheite oleaca :)). Ar trebui sa te interesezi de confortul la cantat al neck-ului, sunetul dat de lemnul folosit la constructie, sa nu falseze de la fretul 12 incolo (un tuner de calitate te ajuta la asta daca urechea nu e suficient antrenata) versatilitatea instrumentului etc. Si proba la magazin, ca nu iei un pachet de tigari pe care il arunci daca nu-ti place.

Spor la treaba

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk

pai daca as lua epi-ul de mai sus..nu prea as avea cum sa-l testez ca nu au reprezentanta in bucuresti tocmai in timisoara:|..firar':|

 

sau daca stiti voi pe unde prin bucuresti pot gasii un epiphone lp 100 ebony....??....sau are la muzica epiphone 100 normal ...

 

 

daca ziceti ca e acelasi lucru decat finisajul difera....gresesc???

 

hai sariti cu pareri..cei care au avut au..sunteti multumiti de chitara ..etc:|...are defecte avantaje:|.

 

lamuriti-ma si justificati:)..

 

multam fain

Link to comment
Share on other sites

pai daca as lua epi-ul de mai sus..nu prea as avea cum sa-l testez ca nu au reprezentanta in bucuresti tocmai in timisoara:|..firar':|

 

sau daca stiti voi pe unde prin bucuresti pot gasii un epiphone lp 100 ebony....??....sau are la muzica epiphone 100 normal ...

 

 

daca ziceti ca e acelasi lucru decat finisajul difera....gresesc???

 

hai sariti cu pareri..cei care au avut au..sunteti multumiti de chitara ..etc:|...are defecte avantaje:|.

 

lamuriti-ma si justificati:)..

 

multam fain

Poți încerca la MC Music (magazinul Muzica) sau la Guitar Shop, ambele din București:

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2177

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk

pulbur

 

de ce??

 

..

 

si la mc music au lp 100 nu lp 100 ebony....e vro' diferenta pana la urma??:|

 

e cu 2 milioane mai ieftin:)

 

si legat de vintage ...unde gasesc si de ce mergeti toti pe el:|..

 

am mai spus sa justificati ca sa nu fiu eu obligat sa va zic asta dupa fiecare post:|..

 

omg'

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk

inca o nelamurire...am gasit pe linkul de pe muzikia

 

epiphone lp 100 ebony la 10 mil

 

 

si pe guitarshop pe la 18 milioane

 

epiphone standard ebony care are::

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=745

 

 

:

  • Mahogany body
  • Maple veneer over carved top
  • Alnico Classic humbuckers
  • Chrome hardware
  • Grover tuners
  • 24-3/4" scale
  • 1.68" nut width
  • Set mahogany neck
  • Slim-tapered neck profile
  • Rosewood fretboard with trapezoid inlays
  • Body/neck binding
  • LockTone Tune-O-Matic bridge/stopbar tailpiece

si cel de pe muzikia

 

lp 100 ebony

 

:

  • Mahogany neck
  • Chrome hardware
  • Mahogany body
  • 700T/650R open-coil humbuckers -ce inseamna?
  • 24-3/4" scale ce inseamna??
  • 1-11/16" nut width ce inseamna?

 

http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Elec...e-LP-100-Ebony/

 

practic e bun de ceva:|...??

 

alta nelemurire:D...

 

scuzati' offtopicul

 

:)

 

daca am procesor dasta' imi mai trebuie amp sau pot scoate sunetul in boxe sau in incinte 5.1 ..2.1 ceva:D

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=395

 

daca nu...ce caracteristica trebuie sa aiba ca sa pot scoata fara amp sau mini amp :|..

 

adica ce functie:|?..

 

multumesc

Edited by Ionutpk
Link to comment
Share on other sites

Boxele daca sunt active sau daca ai amplificator separat pentru ele pot reda orice semnal la nivel de linie. Semnalul care iese din procesor e de linie asa ca "merge". Daca se va si auzi "bine" e alta poveste. O conditie importanta e sa ai simulare de incinta pt. chitara (cabinet simulation: cabsim), ceea ce procesoarele in general au (si poti alege mai multe tipuri). Sunt si unele pedale, analogice sau digitale, care au cabsim: cateva distorsiuni de la Digitech de exemplu cu "mixer out".

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk

la intrebare tot nu mi-ai raspuns ...mama

 

acest procesor are cemi trebuie ca sa scot prin boxe fara amp?....

 

si daca da...de ce nu se aude bine..si daca scot prin niste boxe calumea niste incinte bunicele....cam cat mine de mari:)..se aude ok?..adica se modifica cu ceva sunetul:)??

Link to comment
Share on other sites

la intrebare tot nu mi-ai raspuns ...mama

 

acest procesor are cemi trebuie ca sa scot prin boxe fara amp?....

 

si daca da...de ce nu se aude bine..si daca scot prin niste boxe calumea niste incinte bunicele....cam cat mine de mari:)..se aude ok?..adica se modifica cu ceva sunetul:)??

 

Poi cel mai banal ar fi o pereche de casti, unde nu cred ca e nevoie de o amplificare. Alta solutie ar fi o combina sau orice alt tip de statie. Apoi ar mai fi solutia ampului, care e ceea mai recomandata, dar si ceea mai costisitoare. Personal iti recomand combina. Am testat aceasta metoda cu 2 procesoare si calitatea este foarte buna :)

Link to comment
Share on other sites

cel mai banal ar fi o pereche de casti, unde nu cred ca e nevoie de o amplificare

Gresit. Trebuie amplificare si pentru casti. Partea buna e ca multe procesoare au iesire si pentru casti, la fel cum au si multe sisteme Hi-Fi si boxe active.

de ce nu se aude bine

Pentru ca "bine" e o apreciere subiectiva, la fel cum e "boxe calumea". Ce consideri tu "bine" si "calumea" s-ar putea sa nu fie congruent cu ce consider eu adecvat. Case in point, colegul de mai sus spune ca un amplificator de chitara e "e ceea mai recomandata" solutie. Eu as spune ca dimpotriva, pe langa un procesor e mai indicat un monitor FRFR.

Iar daca nu stii ce-ti trebuie ca sa conectezi o sursa de line level la un amplificator inseamna ca iti lipsesc cunostinte elementare. Documentat fiind vei putea lua decizii corecte.

Link to comment
Share on other sites

@Ionutpk

Procesorul e procesor, nu amplificator. Semnalul de iesire din el e cam egal cu iesirea unui mp3 conceput pentru casti, deci iti trebuie neaparat amplificator. Cabsim sau cabinet simulator este o simulare digitala a sunetului captat de un microfon plasat in fata uneistatii de chitara reala, deci in boxe normale ar trebui sa se auda ca o statie de chitara adevarata. O solutie de compromis pentru repetat acasa e cum a sugerat Riccardo, o combina audio cu line in input. Cablu/adaptor de la caz la caz il cumperi in functie de ce tip de conectori ai la input. Sau il construiesti tu.

 

Ops, Fiveseven mi-a luat-o inainte cu explicatiile la cateva chestii, i am a slow typist..

Edited by olgutza34
Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk

am inteles acu'..multumesc mult de ajutor:)..

 

btw'...in loc sa-mi iau amp...nu pot luat un microamp cu iesire....si scot in niste incinte mai mari??

 

e posibil?

 

deci...o ultima intrebare intre epiphone lp 100 si epiphone lp 100 ebony....ce nenorocita de diferenta e?....:|..tot sunt nedumerit in privinta asta:)

Link to comment
Share on other sites

am inteles acu'..multumesc mult de ajutor:)..

 

btw'...in loc sa-mi iau amp...nu pot luat un microamp cu iesire....si scot in niste incinte mai mari??

 

e posibil?

 

deci...o ultima intrebare intre epiphone lp 100 si epiphone lp 100 ebony....ce nenorocita de diferenta e?....:|..tot sunt nedumerit in privinta asta:)

 

nici o diferenta, doar culoarea.. ebony = neagra

Link to comment
Share on other sites

Guest rocksoad93
inca o nelamurire...am gasit pe linkul de pe muzikia

 

epiphone lp 100 ebony la 10 mil

 

 

si pe guitarshop pe la 18 milioane

 

epiphone standard ebony care are::

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=745

 

 

:

  • Mahogany body
  • Maple veneer over carved top
  • Alnico Classic humbuckers
  • Chrome hardware
  • Grover tuners
  • 24-3/4" scale
  • 1.68" nut width
  • Set mahogany neck
  • Slim-tapered neck profile
  • Rosewood fretboard with trapezoid inlays
  • Body/neck binding
  • LockTone Tune-O-Matic bridge/stopbar tailpiece

si cel de pe muzikia

 

lp 100 ebony

 

:

  • Mahogany neck
  • Chrome hardware
  • Mahogany body
  • 700T/650R open-coil humbuckers -ce inseamna?
  • 24-3/4" scale ce inseamna??
  • 1-11/16" nut width ce inseamna?

 

http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Elec...e-LP-100-Ebony/

 

practic e bun de ceva:|...??

 

 

la asta nu ati raspuns, m'ar interesa si pe mine :)

Link to comment
Share on other sites

da..daca e doar culoare..atunci de ce cel de pe mc music e 12 milioane si cel de pe muzikia e 10?.....culoarea 2 milioane?...trebuie sa fie ceva:)..

 

deci pana la urma e bun de ceva??

 

http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Elec...e-LP-100-Ebony/

 

?

 

E cred ca o treaba de marketing cu diferentele de preturi intre magazine, fiecare firma are idei diferite despre ce produse promoveaza. Cei de la Muzikia mi s-au parut tot timpul destul de agresivi (in sensul bun) in promovarea anumitor produse. Diferentele intre cele 2 chitari sunt strict de culoare. E posibil ca cei de la Muzikia sa aibe si LP100 de culoare neagra, cred ca cel mai bine dai un telefon si intrebi.

Link to comment
Share on other sites

da..daca e doar culoare..atunci de ce cel de pe mc music e 12 milioane si cel de pe muzikia e 10?.....culoarea 2 milioane?...trebuie sa fie ceva:)..

 

deci pana la urma e bun de ceva??

 

http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Elec...e-LP-100-Ebony/

 

?

E o conspirație mondialã. :) Ți-a trecut prin cap cã în magazine diferite, prețul poate fi diferit? Nu e un preț impus, ca la țigãri.

 

PS:

 

chitarele sunt ABSOLUT identice,difera lemnul de top,care are niste dungi,striatii,si e vopsit cu un lac translucent,care e mai scump,de asemenea si lemnul acela de flame maple e ceva mai scump decat mapleul normal,care se pune la modelul negru.

 

PPS: Na cã domnu' Blackthorn o fost mai rapid. Citatul de mai sus e al lui midnight rider (dintr-un topic de referințã pentru unii membri mai vechi ai forumului :) ) și se referã la LP Standard, însã se potrivește și la LP-100.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk

am inteles....multumesc foarte mult baieti:)...m-ati ajutat enorm

 

mai am o ultima intrebare...

 

e posibil ca daca comand chitara de pe muzikia fara so' testez....e posibil sa mio' trimita vai de capu' ei..:|..adica ceva schimbat a ea setup facut in plezneala si alte chestii:)..?...

 

sau sunt oameni seriosi:)...ati avut tangente:)?

Link to comment
Share on other sites

Guest rocksoad93

cel mai bine este sa o incerci tu inainte sa o cumperi, sa mergi la un magazin si sa vezi cum este, cat de comoda iti este in maini, si cum suna, chiar daca e acelasi model poate fi diferita... parerea mea

faci cum vrei, succes :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.