www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cam Cum Trebuie Cantat Blues Pe Chitara !


marcianpetrescu
 Share

Recommended Posts

Popescu Vasile vs. Clapton = gusturi diferite? :):D:):D:D:)

 

Da, exact. Pentru ca Albert Collins e un "Popescu Vasile", un nimeni.

Si dupa aia faci spume la gura cand iti spun "mai copile" sau ca ai ramas la nivelul emotional al unui adolescent.

 

Acuma revenind nitel on-topic (daca asa ceva este posibil), nu am nimic constructiv de spus pentru simplul motiv ca asa ceva este IMPOSIBIL.

Nu inteleg cum se poate naste un asemenea scandal pentru simplul motiv ca cineva a indraznit sa spun despre Clapton ca este supra-evaluat.

E pur si simplu o OPINIE !

Si nu stiam ca opiniile unuia ca Stratman sunt litera de lege.

 

Unora le place Albert Collins mai mult decat Clapton, altora invers. Nu vorbim despre stiinte exacte, ci despre gusturi (care nu se discuta).

 

Si cu asta va rog sa imi iertati intreruperea. Va rog, continuati-va cearta (si scufundarea in ridicol).

Link to comment
Share on other sites

bravo! se vede ca te pricepi! acest mod de sustinere a cauzei tale nu pot sa-l calific, cu parere de rau, decat INFANTILIST! nu ma mai mira deloc faptul ca esti fan declarat al lui albert collins. oricum, daca ai ajuns sa faci comparatie intre acest personaj si eric clapton, e grav. mai precis, nu cred ca discernamantul este factorul determinant in cazul tau. e si normal, nu esti singurul si asta, eu consider ca se intampla, din cauza volumului foarte mare de informatii de ordin muzical, caruia nu-i puteti face fata si care genereaza, evident, tot felul de pareri confuze si aberante!

 

PS. iti recomand (desi n-ar trebui) o carte numita Clapton, scrisa de ioan big si aparuta prin 2001, poate te mai dumiresti un pic. si, asa, ca o idee, clapton a fost cooptat de john mayall, tocmai datorita valorii sale formidabile la vremea respectiva! nu mayall l-a facut mare pe clapton! clapton era deja mare acolo, in anglia, cand a ajuns in bluesbreakers! daca citesti cu atentie coperta albumului "A hard road", vei vedea ca pe ea scrie John Mayall and The Bluesbreakers WITH ERIC CLAPTON! atat clapton cat si peter green au ajuns asa de mari la vremea respectiva, pt. ca au studiat, distilat si promovat genul muzical numit blues, asa cum nimeni nu o mai facuse vreodata (chiar daca era inspirat din muzica traditionala a celor de peste ocean, acest gen nu mai fusese cantat cu o asemenea forta, tehnica si sensibilitate, pana atunci!). iar denumirea de "Cream" a fost data TOCMAI pt. a sugera existenta a trei mari personalitati muzicale in aceasta trupa: Bruce, Baker si CLAPTON! si tot asa, ca o informatie interesanta a propos de cine si cum scoate ce-i mai bun din cineva: sa stii ca de acest aspect se ocupa, in general, managerul trupei, care era la ora respectiva, la cream, Felix Papallardi, nicidecum jack bruce! desigur, insusi clapton declara, la vremea respectiva, ca s-a simtit stimulat de prezenta si actiunea celorlalti doi membri ai trupei, dar, banuiesc ca, aceasta stimulare a fost reciproca! oricum, ca rezultate ulterioare trupei cream, obtinute, clapton ii cam depaseste pe ceilalti doi. si asta o constata unul ca mine, care sunt fan consacrat. si asta ti-o spune unul ca mine care este mare fan, atat jack bruce cat si ginger baker.

si tot asa, ca o recomandare, pt ca tot veni vorba de blues electric. vezi ca, prin '74, dupa disparitia din viata muzicala de aproape doi ani, avuta din cauza abuzului de droguri, eric clapton inregistreaza un succes deosebit cu albumul de blues live intitulat "EC was here". oare tot jack bruce l-o fi influentat? asta ca sa nu mai amintesc de "sessions for robert j.", album de pe la mijocul anilor 2000, in care clapton isi defineste la modul superlativ, calitatile fulminante de chitarist si vocalist de blues.

 

@legion draga, nu stiam ca te pricepi si la blues!

 

stratman, nu stiu de ce te agiti pt astia!!!!!! ..intradevar m-am enervat si eu. ce aveti fratilor cu Clapton si S.R.V? Clapton supaevaluat? ..nu cred !!! Ascult clapton de vreo 11 ani, si Stevie Ray Vaughan de vreo 7-8. am avut timp destul sa le analizez creatiile muzicale ata din punct de vedere compozistic cat si ca interpretare.La clapton totul ti se pare usor pana atunci cand incerci sa interpretezi dupa partitura.nu degeaba a fost numit "Slowhand" si cam tot in aceasi perioada a aparut sloganul "Clapton is god".Din punctul meu de vedere Clapton este un chitarist complet.A supravietuit modelor, a cantat de la rock psihedelic , blues, country, raggae si chiar muzica pop. despre albumul "From the cradle" o spun pt necunoscatori.. a fost si este cel mai bine vandut album de blues al tuturor timpurilor !!!!! Despre Stevie Ray ce se poate spune? a fost ultimul MARE cantaret de blues, a fost cel care a revigorat bluesul cu stilul sau unic, cu maniera sa unica de a se exprima cu ajutorul chitarii. A fost un fel de Hendrix modern. Desigur fiecare e liber sa-si exprime preferintele si ideile pe acest forum. normal gusturile nu se discuta!!. Dar in aceasi masura afirm ca sunt de parere ca poti face o afirmatie despre ceva, ca de exemplu ca Clapton ar fii supraevaluat,doar atunci cand ai habar despre despre muzica si ai in spate un bagaj consistent de cunostiinte si ani de auditie... pt stratman tot respectul!!!! felicitari pt gusturile tale!! :)

Link to comment
Share on other sites

Si nu stiam ca opiniile unuia ca Stratman sunt litera de lege.

 

 

Parca era mai intelept sa discuti idei si sa nu te legi de persoana!!, pai ce facem aici?

 

NU pot sa nu remarc faptul ca asta chiar a sunat urat ... urat zic

 

Ontopic: multumesc de sfat Marcian, dar, desi nu ma ridic la nivelul lui Albert Collins, numai cand il vad ma enerveaza cumplit...si nu vreau ca el, eu vreau ca Bonamassa.!!

 

Si da, Bruce Lee il bate pe Van Damme ... cred cu tarie asta, ca de altfel si realitatea ca unu ca Eric Clapton are mai multe sa ne invete.

 

Rock on! (ca nu puteam sa zic Bules ON)

 

Ceau!

Link to comment
Share on other sites

Parca era mai intelept sa discuti idei si sa nu te legi de persoana!!, pai ce facem aici?

 

NU pot sa nu remarc faptul ca asta chiar a sunat urat ... urat zic

 

Ontopic: multumesc de sfat Marcian, dar, desi nu ma ridic la nivelul lui Albert Collins, numai cand il vad ma enerveaza cumplit...si nu vreau ca el, eu vreau ca Bonamassa.!!

 

Si da, Bruce Lee il bate pe Van Damme ... cred cu tarie asta, ca de altfel si realitatea ca unu ca Eric Clapton are mai multe sa ne invete.

 

Rock on! (ca nu puteam sa zic Bules ON)

 

Ceau!

Aici se discuta idei cu persoane, si la cum vad eu lucrurile, cele doua sunt inseparabile. Indiferent de nivelul la care te afli din orice punct de vedere, acest fapt nu te poate scuza ca si om in nicio circumstanta.

Ca tot ai adus vorba de Bonamassa... daca ai urmarit vreun interviu cu el, sunt sigur ca nu ai avut cum sa nu remarci de cat bun simt da dovada acel om , in conditiile in care este unul dintre cei mai valorosi muzicieni in viata.

Link to comment
Share on other sites

(in continuarea la ce am scris ieri)

 

Albert Collins poate fi privit din 2 puncte de vedere :

 

din punct de vedere al cantatului la chitara , comparatia cu nici unul dintre ceilalti chitaristi mentionati nu poate fi facuta , pentru ca la Albert Collins nu se poate vorbi despre tehnica . problema nu o constituie bending-ul sau vibrato-ul , ci legato-ul (nu procedeul tehnic) , adica faptul ca "nu leaga" note intre ele . e mai degraba un soi de staccato ceea ce face el , o mare parte din ceea ce canta , nu in totalitate . de aseamenea este foarte inconsecvent in situatii diferite . in ceea ce priveste expresia , intr-adevar are momente foarte bune . apelativul de "king of telecaster" cu siguranta nu i se potriveste pentru ca foloseste doar "jumatate' de chitara . eu personal prefer alt stil de "coerenta in incoerenta" , mai fuzzy , dar este de apreciat ca are un stil propriu , personal , mi se face rau cand il vad cum tine chitara in mana :) ....

 

din punct de vedere al actului artistic nu ii poate fi negata valoarea , pentru ca are o abordare diferita a instrumentului . simplul motiv ca a colaborat cu John Zorn sustine acest lucru , nu cred ca acesta a colaborat cu cineva din motive de marketing . probabil acest chitarist este apreciat mai degraba de alti muzicieni (cum ar fi Marcian ) si mai putin de chitaristi , din motivele deja enumerate . daca Albert Collins e pe scena cu Gary Moore spre exemplu si Gary Moore va parea diferit .

 

in legatura cu cealalta parte a discutiei : @StratMan : probabil Albert Collins ar fi raspuns ca nu canta niciodata nici un acord , pentru ca nu ii permite acordajul lui propriu (desi cu siguranta nu asta este motivul...) :):) .

Zakk Wylde (nu Zack...chiar daca el dorea sa fie Zeekee sau Zek-O Wylde tot ar trebui numele sa ii fie scris corect) , cat timp numele chitaristilor nu sunt scrise corect sau se fac glumite de genul " hihihi....Petrukki " , nu poate fi vorba de discutii civilizate , pentru ca nu exista respect pentru acesti oameni .

Hall of Fame ? ce legatura are asta cu cantatul la chitara , sunt atatia chitaristi foarte talenti foarte putin cunoscuti si apreciati de marele public si asta nu le diminueaza cu nimic din merite . Am vrut si eu mai demult sa deschid un topic unde sa discutam despre Eric Clapton , dar acum ma bucur ca nu am facut-o .

@DarkForestOfEvil: cum sa fie irelevant ? de fapt este singurul lucru relevant , ca supraevaluatul de Clapton canta pe aceeasi scena cu subevaluatul de Collins , sau ca subevaluatul de Clapton canta pe aceeasi scena cu supraevaluatul de Collins si o fac foarte bine si se simt foarte bine . restul sunt opinii absolut subiecte , care nu pot fi subiect de dezbatere . este ok sa ' iei o parte ' intr-un conflict intre muzicieni (cum este cel dintre Mike Patton si vocalul de la Red Hot Chili Peppers) , dar sa inventezi conflicte unde nu sunt .

 

in concluzie : incepe sa fie usor suparator ca pe acest forum nu se poate discuta despre nici un muzician fara cearta , fie el Eric Clapton sau Michael Angelo Batio .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

vreau sa mai fac o precizare.S-a interpretat ca as fi facut comparatie intre Collins si Clapton.Nu este adevarat..citati-ma.Am spus doar ca-mi place si ca-l subestimati pe Collins,iar total separat ca sa exemplific faptul ca gusturile pot sa difere destul de mult chiar si intre cei care asculta cam aceeasi muzica ,respectiv iubesc blues-ul, am lansat parerea ca Eric Clapton ar fi supraevaluat(vezi "clapton is god",hall of fameX3)....eh si de-aici s-a inflamat.Il ascult pe Clapton de 16 ani si mi-a placut mereu dar sunt suparat pe el ca orice purist care compara perioada de pana in 1970 cu "my father's eyes" si muzica usoara care a cantat-o dupa.

 

ci legato-ul (nu procedeul tehnic) , adica faptul ca "nu leaga" note intre ele . e mai degraba un soi de staccato ceea ce face el , o mare parte din ceea ce canta , nu in totalitate . de aseamenea este foarte inconsecvent in situatii diferite . in ceea ce priveste expresia , intr-adevar are momente foarte bune .

si aici cred ca e o chestie de gust.Mie imi place stilul ala sincopat(impiedicat cum spunea Stratman) si exploziv la care recurge de multe ori...e unul din elementele principale care contribuie la stilul sau propriu.Ai punctat foarte bine spunand "probabil acest chitarist este apreciat mai degraba de alti muzicieni (cum ar fi Marcian ) si mai putin de chitaristi ".Asa si Jeff Beck a fost oripilat si indignat de stilul lui Hendrix cand l-a auzit prima oara.

Link to comment
Share on other sites

vreau sa mai fac o precizare.S-a interpretat ca as fi facut comparatie intre Collins si Clapton.Nu este adevarat..citati-ma.Am spus doar ca-mi place si ca-l subestimati pe Collins,iar total separat ca sa exemplific faptul ca gusturile pot sa difere destul de mult chiar si intre cei care asculta cam aceeasi muzica ,respectiv iubesc blues-ul, am lansat parerea ca Eric Clapton ar fi supraevaluat(vezi "clapton is god",hall of fameX3)....eh si de-aici s-a inflamat.Il ascult pe Clapton de 16 ani si mi-a placut mereu dar sunt suparat pe el ca orice purist care compara perioada de pana in 1970 cu "my father's eyes" si muzica usoara care a cantat-o dupa.

 

 

si aici cred ca e o chestie de gust.Mie imi place stilul ala sincopat(impiedicat cum spunea Stratman) si exploziv la care recurge de multe ori...e unul din elementele principale care contribuie la stilul sau propriu.Ai punctat foarte bine spunand "probabil acest chitarist este apreciat mai degraba de alti muzicieni (cum ar fi Marcian ) si mai putin de chitaristi ".Asa si Jeff Beck a fost oripilat si indignat de stilul lui Hendrix cand l-a auzit prima oara.

 

Acum de ce-o intorci ca la Piatra ? Titlul topcului este depre cum trebuie cantat blues pe chitara . Punct. Stratman, ti-a explicat ca, compartiv cu alti chitaristi MARI, ADEVARATI, de blues, asta e cam varza ( acum, fie vorba intre noi, nici ca artist nu se ridica la nivelul lui Clapton, dar vorba cuiva, stie sa tina chitara shmekereste :) ).

Tu, te-ai apucat sa-i demonstrezi lui Stratman ca nu are dreptate si, da-mi voie sa-ti spun , gresesti. Poate sa-ti placa , sau nu, cum compune unul , sau celalalt, ce gen de blues abordeaza, etc. Dar, cum interpreteaza la chitara .....

Poti sa zici ce vrei dar, by default, il cred pe Stratman, atunci cand e vorba de blues si de cantat la chitara :) .

Ti-o fi placand tie Albert asta dar, pe cuvant, Clapton e mare ! Oricand, oricine, iti poate fluiera cateva piese de-ale lui Clapton si asta ar trebui sa fie suficient , ca argument. Nu acelasi lucru putem spune despre Albert Collins.

Parerea mea !

Link to comment
Share on other sites

Asa si Jeff Beck a fost oripilat si indignat de stilul lui Hendrix cand l-a auzit prima oara.

 

ma simt dator sa pun un foarte mare semn de intrebare asupra veridicitatii acestei informatii. daca am ajuns sa-l discutam si pe Hendrix in ciorba asta, atunci nu pot decat sa ma felicit pt. ca, in ciuda acelor forumisti care sunt preocupati mai mult de forma, decat de fondul problemelor ridicate, am intuit perfect, categoria declarata in posturile anterioare, in care te-am incadrat. no offence.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

ma simt dator sa pun un foarte mare semn de intrebare asupra veridicitatii acestei informatii.

 

in acel documentar despre Hendrix care contine si interviuri cu Townshend,Jagger,Clapton,Little Richard... facute la putin timp dupa moartea lui .Pete Townshend isi aminteste cum intr-o zi ,la Blaze's Club se intalneste cu Jeff Beck care iesea afara si i-a spus "have you heard about this guy who's playing in...jimi hendrix,he's a complete disgrace he's ripping off holly things".Bine ...probabil se referea si la modul violent in care-si trata chitara si asta a fost poate parerea lui doar la prima vedere.Oricum mai sunt chitaristi considerati de unii "mari" care n-au o parere extraordinar de buna de Hendrix...Cui ii pasa "HENDRIX is GOD"!...Vroiam doar sa spun ca perceptia difera mult de la un chitarist la altul.

Link to comment
Share on other sites

in acel documentar despre Hendrix care contine si interviuri cu Townshend,Jagger,Clapton,Little Richard... facute la putin timp dupa moartea lui .Pete Townshend isi aminteste cum intr-o zi ,la Blaze's Club se intalneste cu Jeff Beck care iesea afara si i-a spus "have you heard about this guy who's playing in...jimi hendrix,he's a complete disgrace he's ripping off holly things".Bine ...probabil se referea si la modul violent in care-si trata chitara si asta a fost poate parerea lui doar la prima vedere.Oricum mai sunt chitaristi considerati de unii "mari" care n-au o parere extraordinar de buna de Hendrix...Cui ii pasa "HENDRIX is GOD"!...Vroiam doar sa spun ca perceptia difera mult de la un chitarist la altul.

 

asa da, e foarte bine ca ai facut precizarea asta, dar forma in care ai prezentat-o prima oara, dadea nastere unor speculatii nedorite. as putea sa combat si acest aspect al parerii lui Beck despre "ripping holly things" si sa vin sa te intreb: cam in ce maniera trateaza Jeff Beck chitara, in secventa in care apare alaturi de Yardbirds, in celebrul "Blow up"? sau asta nu se pune?

 

 

trebuie sa recunosc ca modul in care incerci sa pui ACUM problema, incepe sa devina demn de luat in seama, DAR, eu cred ca nu ai ales cel mai bun exemplu in a prezenta PARERI despre Hendrix vs. PARERI despre Albert Collins. si asta datorita faptului ca in toate clasamentele din lume, intocmite de profesionisti sau amatori, cu totii pasionati de chitara, cam intotdeauna, primul chitarist al tuturor timpurilor este Jimi Hendrix! (eu am dorit sa trag concluzia, din cele spuse de tine ca: "se intampla si la case mai mari!")

 

avand in vedere acest aspect, vin eu si-ti intorc consideratiile: cui ii mai pasa de unul precum Albert Collins, cu atat mai mult, cu cat, d.p. meu d.v., are carentele majore, pe care le-am expus.

 

desigur, am precizat si in primele mele posturi asupra acestui subiect, ca Albert Collins este considerat un mare artist de blues (socotesc ca, cu acest considerent, i-am acordat lui Collins recunoasterea si respectul cuvenite), dar, este bine sa inteleaga toata lumea, acest personaj NU MERITA sa-mi fie propus ca exemplu de urmat in cantatul blues-ului la chitara. bineinteles ca parerea mea nu poate fi decat subiectiva.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Dragii mei,

nu am intrat pe threadu' asta pana acum... si bine am facut...

Voi sintetiza:

Un thread care se numeste "Cam Cum Trebuie Cantat Blues Pe Chitara !, invatati de la inegalabilul ..." este una din doua:

1. Falmebait

2. O mizerie fara nici o importanta si valoare izvorata din mintea ingusta si limitata a initiatorului... (are sens sa dezvolt?)

...iar discutia voastra se poarta din nou pe subiectul "Ce e mai tare, un pui de pisica sau un iPod?"

Felicitari!

Link to comment
Share on other sites

ia luati aminte la clipul asta de pe youtube !

 

te cam pune pe ganduri !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

http://www.youtube.com/watch?v=AXi2R4tjoJI

 

Marcian

 

 

Canta frumos, interesant , are voce "colorata" .La blues povestea este principala si tot restul acompaniaza povestea .

 

Nu stiu ce ai vrut sa spui cu ne pune pe ganduri ? mai sunt 1287236 de chitaristi de blues si cantareti de blues si tot pe ganduri ramanem ...

 

Depinde care-i promovat de un producator sau care are un "text" care pride la un moment dat .

In rest la fiecare colt de strada este alt blues in unele orase , in alte orase diin america habar nu au de cei ala blues si nici nu-i prea intereseaza .

Asa ca ajung cunoscuti cei cu "heavy promotion " caci pe ceilalti nu-i asculta si nu-i cunoaste mai nimeni.

 

Americanii vin mai nou pana si in Romania sa cante caci in USA nu prea mai au cui canta din diferite motive ...

 

Discutii despre cui ce-i place nu-si au rostul .

 

A.Collins este unul din cantaretii de blues recunoscuti/cunoscut si i-si are locul in panoplia interpretilor de gen.

 

Exact ca si Moody Blues cu "Night in Withe Satin " au o piesa au ajuns vedete au ajuns cunoscuti si recunoscuti , nu au scris nici o opera rock nu prea mai au nici o piesa de doamne ajuta totusi sunt pe un loc fruntas in istoria genului.

 

"Serialul"ce apare pe youtube aduce in fata spectatorilor nume cunoscute sau uitate care totusi merita cunoscute si este foarte bine .

 

Topicul trebuia sa se refere la aceasta serie de emisiune care promoveaza cantaretii de blues ( care cateodata mai canta si la chitara. Care cum poate )

 

Este bine de luat in seama fiecare chitarist , fiecare cu tehnica sau cate un "lick" aparte care-l caracterizeaza si-l face de recunoscut intre ceilalti intrpreti .

Trebuie studiat tot ce se poate ca sa ai o pregatire cat mai vasta .

 

Si de la cel mai slab chitarist se poate 'fura" cate ceva .

 

Artistul trebuie sa aiba in primul rand un spirit de observatie foarte dezvoltat .

Dupa acumularea cunostintelor poate sa hotareasca dupa gustul ce-i place ce nu ce i-se potriveste si ce nu .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

"There are two kinds of artists, and one is not superior to the other. But one kind responds to the history of his or her art so far, and the other responds to life itself."

 

As indrazni sa avansez ipoteza ca Albert Collins face parte din cea de-a doua categorie, in timp ce chitaristi ca Stevie Ray Vaughan sau Eric Clapton fac parte din prima - si divergenta de opinii are loc intre taberele de aderenti la scolile de gandire respective.

 

Iti sustin parerea ca SRV ar face parte din prima categorie, iar Albert Collins din a doua. Dar parerea mea-i ca Clapton e tot acolo cu Collins in a doua. Daca te gandesti, toata viata lui parca a fost o tragedie greceasca. :) Iar vizavi de cum trebuie cantat blues, mie mi-e doar ciuda ca eu nu pot, nici ca Albert, nici ca Eric . :)

 

On-topic : Exista cea mai buna reteta pentru pizza? Sa mancam toti Calzone? Si atunci... de ce sa cantam toti blues la fel?

Link to comment
Share on other sites

Iti sustin parerea ca SRV ar face parte din prima categorie, iar Albert Collins din a doua. Dar parerea mea-i ca Clapton e tot acolo cu Collins in a doua. Daca te gandesti, toata viata lui parca a fost o tragedie greceasca. :) Iar vizavi de cum trebuie cantat blues, mie mi-e doar ciuda ca eu nu pot, nici ca Albert, nici ca Eric . :)

 

On-topic : Exista cea mai buna reteta pentru pizza? Sa mancam toti Calzone? Si atunci... de ce sa cantam toti blues la fel?

 

Daca suntem la observatii dupa ale mele SRV nu are rost sa fie amintit intre cantaretii sau chitaristii de blues .

A fost foar un mediocru cantaret si chitarist de southern-rock .

 

Albert Colins este un "adevarat" !Bluesisti nu sunt vedete chitaristice ci interpreti cantareti , povestitori etc...sinceri si adevarati artisti .

Clapton e din a doua iar Colins e din prima , Clapton doar a sintetizat de la distanta ce a luat de la fiecare .A facut-o foarte inteligent si bine cea ce a dus la

cunosterea bluesului in lume ,pe langa el poate fi amintit Peter Green .

Link to comment
Share on other sites

Underrated, overrated... Macar cu ocazia asta mi-am reamintit de Roy Buchanan, ar merita si el pomenit ceva mai des.

http://www.youtube.com/watch?v=DDOIL5OqvYs

 

Si de cati altii ar merita sa ne aducem aminte, chitaristi de blues sau nu...

 

Curtis Mayfield

http://www.youtube.com/watch?v=VQqTxK7VhSk

Steve Cropper

http://www.youtube.com/watch?v=_Yy2_HbKPdM

Danny Gatton

Mike Bloomfield

Jorma Kaukonen

http://www.youtube.com/watch?v=VuXqiVFnbY8

 

Nici pe Rory Gallagher nu l-am auzit pomenit prea des,

.

Si tocmai am dat peste Larry Carlton cu Robben Ford, http://www.youtube.com/watch?v=yERTIErjTE4...

 

Ce dreaq caut eu pe forum cand e atata muzica de ascultat si de cantat?

 

Live long and prosper!

Link to comment
Share on other sites

Underrated, overrated... Macar cu ocazia asta mi-am reamintit de Roy Buchanan, ar merita si el pomenit ceva mai des.

http://www.youtube.com/watch?v=DDOIL5OqvYs

 

Si de cati altii ar merita sa ne aducem aminte, chitaristi de blues sau nu...

 

Curtis Mayfield

http://www.youtube.com/watch?v=VQqTxK7VhSk

Steve Cropper

http://www.youtube.com/watch?v=_Yy2_HbKPdM

Danny Gatton

Mike Bloomfield

Jorma Kaukonen

http://www.youtube.com/watch?v=VuXqiVFnbY8

 

Nici pe Rory Gallagher nu l-am auzit pomenit prea des,

.

Si tocmai am dat peste Larry Carlton cu Robben Ford,

...

 

Ce dreaq caut eu pe forum cand e atata muzica de ascultat si de cantat?

 

Live long and prosper!

Alti sunt cu blues-ul ,majoritatea celor amintiti sunt iubitori de blues ...

Se ex. BBKing,Moody Waters si multi altii care au mai mirosit bumbacul sau mai "moderni " Hendrix , Johnny Winter ,Leslie West .. Clapton,P Green,...ceilalti sunt amatori /imitatori din diverse porniri.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

unde mai pui ca, dp meu dv, acest personaj, ca si john lee hooker, de altfel, nu reprezinta decat niste tipi total INFATUATI, dar care s-au bucurat de o buna promovare si, dupa cum se vede, multi au "pus botu'".

 

Mda. :)

 

 

Decât sã vã mai certați, mai bine citiți un interviu fain cu Clapton: http://www.iem.ac.ru/clapton/articles/interview.bbc.html :)

 

 

Nu are rost sã comparați mere cu pere. Fiecare are propriul sãu blues. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu mai bine invatam noi "cam cum" sa evitam cacofoniile ?

Apropo, care are ma o plantatie de bumbac, ca vreau sa ma apuc de blues si am auzit ca acolo a inceput totul ?

Edited by kael
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.