www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Amplificator


Guest lucius_till
 Share

Recommended Posts

Guest lucius_till

Mi-a ajuns amplif http://www.thomann.de/de/peavey_vypyr_15.htm, l-am adus acasa, il bag in priza, conectez chitara, ii dau on, dau volumul la chitara...........nimic.

Nici un beculet nimic, zero barat.......chitara e ok ca mi-a testat-o la shop meseriasul.....Sa fie dusa sursa lui, am pus si cablul in sistem EU si ala clasic, nimic frate. Mort, rece ca mortu....

Am trimis mail la baieti au zis sa-l trimit inapoi, sa-l trimita la Thomann sa rezolve problema.

Poate am uitat eu ceva......?

Link to comment
Share on other sites

Guest lucius_till

Oricum e in garantie, dar parca iar sa astept frate, cine stie cat pana vine....

Si cum sa umblu la el, la sigurante, unde-s alea, ca poate fac vreo belea......si cum sa-l bulesc cu surubelnita ca doar nu umblu cu el bagat in priza....

Link to comment
Share on other sites

Oricum e in garantie, dar parca iar sa astept frate, cine stie cat pana vine....

Si cum sa umblu la el, la sigurante, unde-s alea, ca poate fac vreo belea......si cum sa-l bulesc cu surubelnita ca doar nu umblu cu el bagat in priza....

 

nu se referea sa-l bulesti cu surubelnita..sa referea ca are niste sigilii..si daca se rup/deterioreaza nu il mai primeste la garantie...pe scurt..daca ai scos vreo placuta prinsa cu suruburi ai pierdut garantia :)

Link to comment
Share on other sites

Guest lucius_till

Asta mi-am data seama si eu, deci cum ma pot uita la sigurante fara sa desfac cutiuta.....nu pot. Scurt.

Deci tre sa astept iar vreo luna cat dureaza, si aveama neviue de ela, ca de asta am asteptat atat....

Poate daca-l duc la un electronist meserias, cred ca ii de de cap.....

Link to comment
Share on other sites

Salut. Off-topic: tu cand ai comandat ai incercat la englezi si ti-au trimis cu pretul german sau direct la nemti? Am si eu o comanda in desfasurare si:1) Asa am patit cu preturile; 2)Sa-ti spun sincer m-ai cam speriat! Mersi.

Acum sfatul meu e sa-l trimiti inapoi. Desi e mai greu, decat sa pierzi 3 ani de garantie mai bine pierzi timp. Ca sa nu mai zic ca daca e ceva mai serios mai pierzi si bani.

Link to comment
Share on other sites

Guest lucius_till
Salut. Off-topic: tu cand ai comandat ai incercat la englezi si ti-au trimis cu pretul german sau direct la nemti? Am si eu o comanda in desfasurare si:1) Asa am patit cu preturile; 2)Sa-ti spun sincer m-ai cam speriat! Mersi.

Acum sfatul meu e sa-l trimiti inapoi. Desi e mai greu, decat sa pierzi 3 ani de garantie mai bine pierzi timp. Ca sa nu mai zic ca daca e ceva mai serios mai pierzi si bani.

 

 

Am comandat de pe Thomann, dar sa te uiti la preturile de pe steagul german. In engleza am citit sa inteleg si eu ceva ca nu stiu germana. Spune-mi prin cine ai comandat, direct la ei sau prin vreo firma din Ro?

Link to comment
Share on other sites

Direct la ei. Mi-au trimis o prima factura cu preturile englezilor, apoi alta cu preturile germane ( mai mari ). Le-am trimis un mail ptr. lamuriri dar nu mi-au raspuns inca. Se pare ca e ceva legat de taxele de la noi care sunt mai mari ca cele din Anglia. Cam ca la nemti.

Edited by drrond
Link to comment
Share on other sites

Siguranta e pusa in asa fel incat sa fie usor de inlocuit. Ai citit manualul sau macar ce scrie pe spatele sasiului?

Totusi e putin probabil sa se fi ars siguranta avand in vedere ca n-a mai fost folosit inainte. Sau daca a mai fost folosit si-ar fi dat seama omul ce l-a testat ca nu e in ordine, deci nu ti-l trimiteau asa. Dar sunt sigur ca n-au timp cei de la Peavey sa probeze fiecare jucarie care iese din fabrica, si Thomann cu atat mai putin.

 

Link to comment
Share on other sites

Cu preturile este asa:

- pentru UK TVA-ul este de 15%

- pentru Germania (DE) si pentru alte tari din Europa printre care si Romania TVA-ul este 19%

de aici diferenta de pret.

 

Daca nu se aprinde nici un beculet, cel mai probabil este vorba de alimentare / siguranta in cel mai fericit caz.

Siguranta este localizata pe spate linga conectorul de alimentare cu 220V.

Nu umbla decat dupa ce ai deconectat de la priza si ai asteptat minim 5 minute.

Ai aici poza din spate:

post-3128-1259750231_thumb.jpg

 

Siguranta se scoate cu o surubelnita.

 

Daca nu ti se indemana este mai bine sa apelezi la un prieten cu ceva cunostinte "electrice".

 

Bafta!

 

PS. Hai ca mi-a luat-o FireSeveN inainte...

Bine spus: citeste manualul in intregime!

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Cu preturile este asa:

- pentru UK TVA-ul este de 15%

- pentru Germania (DE) si pentru alte tari din Europa printre care si Romania TVA-ul este 19%

de aici diferenta de pret.

 

 

Asta le-am scris si eu. Dar ei m-au taxat cu 25% TVA. Sunt curios ce imi vor raspunde.

Edited by drrond
Link to comment
Share on other sites

Thomann sucks! Si eu am patit-o cu ei si nu cu un amplificator ci cu o chitara Gibson. Am vrut sa iau un Explorer de la ei si dupa ce le-am trimis banii au zis ca n-o mai au pe stoc. Dupa aia m-au tot dus cu vorba vreo doua luni pina am mai facut rost de niste bani si am luat un Gibson Flying V. Maaaare prostie am facut.

Mi-au trimis chitara si ce sa zic, era ok, suna foarte bine numai ca fusese stricata si reparata si mi-au dat-o ca fiind noua. Le-am trimis-o inapoi si-am cerut refund. Bineinteles ca au facut figuri... noroc ca prietena mea a avut un coleg de facultate care-i acum avocat si avocatu' asta vorbeste germana. I-a sunat el si i-a amenintat ca-i da in judecata... s-or fi speriat aia cind l-au auzit vorbind nemteste, or fi zis ca e din Germania, dracu' stie, cert e ca la doua zile dupa aia mi-au trimis banii.

 

Nu sint oameni seriosi.

Link to comment
Share on other sites

Schema asta am vazut-o si eu in pdf dar........

nu am asa ceva in spate care sa fie vizibil....

 

Adica este open back ?

 

Nu m-as mira sa fi sarit un papuc de la firele de alimentare.

Baga mana prin spate si vezi daca toate cele trei conexiuni de alimentare sunt in ordine... Trebuie sa fie pe langa traful acela, eventual este un conector mare de plastic cu trei contacte...

Link to comment
Share on other sites

Guest lucius_till
Thomann sucks! Si eu am patit-o cu ei si nu cu un amplificator ci cu o chitara Gibson. Am vrut sa iau un Explorer de la ei si dupa ce le-am trimis banii au zis ca n-o mai au pe stoc. Dupa aia m-au tot dus cu vorba vreo doua luni pina am mai facut rost de niste bani si am luat un Gibson Flying V. Maaaare prostie am facut.

Mi-au trimis chitara si ce sa zic, era ok, suna foarte bine numai ca fusese stricata si reparata si mi-au dat-o ca fiind noua. Le-am trimis-o inapoi si-am cerut refund. Bineinteles ca au facut figuri... noroc ca prietena mea a avut un coleg de facultate care-i acum avocat si avocatu' asta vorbeste germana. I-a sunat el si i-a amenintat ca-i da in judecata... s-or fi speriat aia cind l-au auzit vorbind nemteste, or fi zis ca e din Germania, dracu' stie, cert e ca la doua zile dupa aia mi-au trimis banii.

 

Nu sint oameni seriosi.

 

Problema e ca eu am apelat la o firma care aduce din Germania, acum nu-i dau numele.......sa vedem cum o rezolva

Deja le-am trimis email si mi-au zis ca sa platesc eu transportul pana la ei si de acolo rezolva ei, dar eu raman pierdut de bani? Sper sa nu, sa vedem.....si daca sunt nesimtiti le dau numele si multe felicitari, ca sa stie cei de pe forum de cine sa se fereasca pe viitor, promit.

 

Adica este open back ?

 

Nu m-as mira sa fi sarit un papuc de la firele de alimentare.

Baga mana prin spate si vezi daca toate cele trei conexiuni de alimentare sunt in ordine... Trebuie sa fie pe langa traful acela, eventual este un conector mare de plastic cu trei contacte...

 

 

Da e open back.....dar firele si traful sunt beton......sa fie din fabrica ceva nepus la locul lui....

Link to comment
Share on other sites

Guest lucius_till

Am rezolvat problema, l-am desfacut......si avea un fir scos...............ori de la transport ori nu l-au pus din fabrica.

Acum....ma apuc de "meserie"!

Link to comment
Share on other sites

Guest lucius_till
Bravo !!!

 

Baga o inregistrare acum.

 

 

Am sa bag, dar sunt la inceputuri,,,pana ma perfectionez si eu putin....ca doar nu pot sti peste noapte tot! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.