www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cu Ce Va Laudati


Guest Drum Freak
 Share

Recommended Posts

Guest Drum Freak

Un topic deschis pentru toti tobosarii si toti cei ce iubesc tobele.

 

Dupa cum spune si descrierea postati poze cu absolut orice tine de tobe, aratati lumii ceea ce va place si ce nu va place eventual. Voi pune si eu poze cu set-up ul meu in curand. :)

 

P.s. puteti scrie si descrieri sau doar lista cu tot ce aveti :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Tiki Horea

PDP Fusion set. 10-12-14-14-20. Premier am de la ei. O sa-mi iau inca unu soon, foarte probabil ca Sonor.

Pedala dubla Iron Cobra Rolling glide cu cobra coil.

Stativ de fus Iron Cobra Veloglide.

 

Fus Paiste 3000 de 14', Rock Ride Sabian (nush de care) 20'.

X-hat am un set de Doina(yes, they DO sound cool).

Am avut un crash b8, da' o disparut. :| era mancat oricum. L-o scapat cineva la un moment dat si-o crapat si mi-l tot taia un preten baterist....probabil ca s-o consumat crashu'.

 

Cineva imi imprumuta o gama larga de cinele : Zildjian Chinaboy de 17', Zildjian Ping Ride de 20', Paiste 2002 de 20'(crash/ride cred), Zildjian Splash de 10', Sabian AAextra Thin Crash de 18.

 

Da, multe chestii :-? Toate cinelele imprumutate is luate la inceputu anilor 90.

 

Folosesc Vic Firth exclusiv. Pana acuma, singurele bete care mi-s potrivite is Signature Dave Weckl Evolution...si nu mai sunt in Cluj de ceva vreme, asa ca mi-am luat 5b..si sufar cantand cu ele :-<

Am perii HB, tot de la Vic Firth.

Membrane Remo pinstripe pt tomuri, Suede pt premier. Stock heads pt toba mare(le schimb sometimes soon).

Casti Sennheiser HD215 si clasicul metronom mov de la Korg.

 

Poze cu my setup: Aici

Link to comment
Share on other sites

Guest Drum Freak

Snare 14"X5,5" SONOR 1007 SNARE DRUM

Bass 22" Peavey Remo Pinstripe Heads

Tom 12",13" Peavey Sonor Heads

Floor Tom 16" Yamaha Power V cu Batter Remo Pinstripe si Reso Remo clear

Paiste 3002 special edition 14" hi-hat

Paiste 3002 special edition 20" ride

Paiste PST3 14" crash

Paiste PST3 16" crash

D&W 5000 pedala simpla

1xboom stand

2xstraight stand

 

cam cu asta ma laud eu ... am reusit sa crap in 1 an un crash paiste :)

 

Iar ca tobosari preferati am o gramada dar cred ca primii ce imi vin in minte sunt : Cobus Potgieter, Steve Forrest (placebo). Creativity :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Tiki Horea

Favourite drummers...pfai.

Jojo Mayer, Benny Greb, Mike Mangini, Steve Smith, Jeff Porcaro, Rob Bourdon(Linkin Park; nu stiu de ce), Christopher Schneider(Rammstein), Thomas Lang, Dave Weckl, Steve Gadd, Zoro, Aaron Spears, Stanton Moore, Cosmin Cadar(Freya, Legion, Antract etc), Gavin Harrison, Gregg Bissonette, Mike Portnoy(desi nu ca baterist, ca muzician si ca artist si ca om, din cate mi-am dat seama), Rod Morgenstein and many, many others.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tiki Horea

Eo am cantat pe 16, 17, 18, si 21. Prefer 21 for riding pe 4imi si actual crashes la inceput de fraze. In rest...16 si 17(tot pt riding, da' pt 8imi si 16imi)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Yamaha stage custom(anul 2000 daca nu ma insel).

Setul se poate vedea

Marimi 12,13,16,22,14 si urmeaza sa-mi vina un tom 10x9 din aceeasi serie.

Bete vic firth 2b si 5a.

Fete remo pinstripe pe tomuri si powerstroke 3 pe toba mare si premier.

Cinele (momentan) 14" hi-hat paiste 302, 14" sabian xs20 medium thin crash, 12" sabian xs20 splash, 12" meinl classics splash-china 16" paiste pst5 rock crash 20" meinl headliner.

Iron cobra twin pedal (lefty:D)

Link to comment
Share on other sites

Tobe si hardware: Mapex M Birch, produse in 2006 (22x18, 10x8, 12x9, 13x10, 16x16, 14x5,5), cu stativele schimbate cu cele din seria 9000 de la Mapex, plus doua stative Pearl BC2000, plus rack Gibraltar si alte cateva boom-arm Gibraltar, Pearl, Mapex si un premier efect (piccolo) Pacific by DW (13x3,5).

Rototomuri Pulse (6, 8, 10).

Cinele (in total vreo 15): Zildjian A Custom (cele de baza plus doua splash-uri, adica: fus 14, crash 14, 16, 18, ride 20, splash 6 si 8), cinele efect: Zildjian Oriental Trash (splash 9 x 2 buc. pt. mini fus si 11, china 14) si K Custom Dark (splash 8), Meinl (Generation X Filter China w jingles 10 si X Rabb Drumball 10), Wuhan (china 12 si china w rivets 18). Unele dintre ele sunt folosite ca max-stacks.

Pedala dubla DW 7002PT.

Fetze: Remo Pinstripe Ebony pe toate elementele (si pe rototomuri), in afara de toba mare care e Remo UT (cu care a fost echipat initial setul), si inca un rand de fetze Evans EC2 SST (tomuri), Evans EC2 Rev Dot (premier), Evans EMAD 2 (toba mare).

Cowbells, moonblock si chimes Rhythm Tech, trianglu si bell.

Betze: Promark (mai multe modele marimea 5A plus hot rods), Vater (la fel), Zildjian (brushes & mallets).

Edited by mapex
Link to comment
Share on other sites

Revin cu o mica rectificare: stativele Mapex sunt din seria 900, seria 9000 nu exista la Mapex, fara sa-mi dau seama am adaugat un 0 in plus. Si ca sa fiu mai corect sunt 950A, in afara de cele doua stative pt. premiere, care sunt 750A.

 

Si cateva completari:

 

Tobele sunt din birch (paltin), cu stratul exterior din maple (artar), toba mare in 8 straturi cu grosimea totala de 7,2 mm, iar restul elementelor in 7 straturi. Culoare de catalog: Transparent Sapphire (TS), cu finish-ul transparent lucios (lacuit in 8 straturi aplicate manual).

 

Cinelele Zildjian A Custom sunt toate la fel (adica A Custom simplu), doar ride-ul este A Custom Medium.

 

Premierul de efect (Pacific by DW) are fatza originala (PDP coated single ply).

 

Voi reveni in curand si cu poze.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ha... abia acum am vazut ca am scris paltin in loc de mesteacan (birch)...

 

Iata si niste poze, nu prea reusite, voi reveni cu altele mai ales ca am mai facut niste schimbari intre timp...

 

post-2023-1262333114_thumb.jpg post-2023-1262333148_thumb.jpg

 

post-2023-1262333197_thumb.jpg post-2023-1262333231_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ha... abia acum am vazut ca am scris paltin in loc de mesteacan (birch)...

 

Iata si niste poze, nu prea reusite, voi reveni cu altele mai ales ca am mai facut niste schimbari intre timp...

 

post-2023-1262333114_thumb.jpg post-2023-1262333148_thumb.jpg

 

post-2023-1262333197_thumb.jpg post-2023-1262333231_thumb.jpg

 

Acesta este un mesaj pe care n-as fi crezut sa-l scriu vreodata. Cristi Nita ("mapex" pe acest forum) posesorul acestui set de tobe a decedat ieri. 40 de ani. Stop cardiac.

A fost un ilustru necunoscut. Un mare, MARE colectionar si cunoscator de muzica si un exceptional baterist si om de trupa. Unul dintre acei rari oameni care sint in stare sa cinte la tobe. S-a dedicat 100% pasiunii lui pentru muzica. Efortul pe care l-a facut pentru a-si achizitiona setul din imagini nu poate fi descris. Asta nu poate decit sa accentueze tristetea disparitiei lui. N-a apucat sa se bucure de tobele astea decit 60 de zile.

Vei ramine in memoria tuturor celor care te-au ascultat, dragul meu.

Odihneste-te in pace!

21 Ianuarie 2010

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.