www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp -> Line In


Recommended Posts

daca fac o chestie de genul chitara -> amp (15 W, e unul de set Harley Benton) -> iesire casti -> line in computer, mai are vreo sansa unul din ele sa supravietuiasca? :)

incerc doar sa obtin un sunet mai bun in calc, pt ca line-inul meu produce un zgomot de fond destul de ciudat, si nu reusesc sa obtin nici cea mai decenta inregistrare :)

 

si nu aruncati cu rosii daca am intrebat o tampenie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Teoretic se poate(eu pot face miscarea cu amplificatorul meu, totul e ca mufa care iese din amp sa nu fie bagata pana la capat, ci doar pana la jumatate).Daca ai zgomot asa de mare pe line in inseamna ca buba e la placa de sunet(spun asta pentru ca eu asa pateam cu AC '97) si setup-ul chitara>amp>pc nu te-ar ajuta foarte mult din punctul asta de vedere.Incearca totusi, nu ai nimic de pierdut.

Link to comment
Share on other sites

iesirea de casti care impedanta cam de ordinul zecilor maxim sutelor de ohmi.

"Line in" e undeva la zeci de KOhmi (la placile Creative e 47KOhmi si cred ca asta e de fapt standardul)

 

in concluzie nu e bine. Incearca sa faci rost de un adaptor de impedanta. O sa pierzi din inalte si o sa sune in general prost.

Link to comment
Share on other sites

ok, deci nu ard nimic? :)

am o chestie.. e ciudata rau.. pe niste casti sensibile, aud si cum paraie mouseul cand il misc, si niste pacanaeli cand scriu ceva la tastatura. e ciudat..

 

asa fac cu castile (am niste casti din alea mari, cu mufa de chitara - home made :) ) si ca sa se auda, trebuie sa bag mufa doar pana la jumatate. de ce se intampla chestia asta?

Link to comment
Share on other sites

ok, deci nu ard nimic? :(

am o chestie.. e ciudata rau.. pe niste casti sensibile, aud si cum paraie mouseul cand il misc, si niste pacanaeli cand scriu ceva la tastatura. e ciudat..

 

Asta se pare ca e un bug al Windows XP-ului... Si eu patesc asa de cand l-am bagat

 

asa fac cu castile (am niste casti din alea mari, cu mufa de chitara - home made :) ) si ca sa se auda, trebuie sa bag mufa doar pana la jumatate. de ce se intampla chestia asta?

 

Se intampla treaba asta deoarece iesirea amp-ului este mono iar castile au mufa stereo. kestia "hot" din mufa ampului trebuie sa atinga corespndentii ambelor canale (stanga/dreapta) si asta se intampla introducand (sa nu zic bagand :) ) doar pana pe la jumatate...

Mishto explicatzie, nu? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

si neaparat "impamantarea" calculatorului.iei un cablu, legi un cap la carcasa calculatorului(f. probabil sa nu ai impamantare la priza) si unul la calorifer(razuiesti rugina sau vopseaua).nu e o solutie "babeasca",aveam un un zgomot infernal cu procesorul bagat in calculator pana sa fac asta.dupa ce am facut asta zgomotul e 0000

 

 

"asa fac cu castile (am niste casti din alea mari, cu mufa de chitara - home made ) si ca sa se auda, trebuie sa bag mufa doar pana la jumatate. de ce se intampla chestia asta?"

 

referitor la asta, TB_TM zice bine ce zice

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

Guest brainwash

Putin offtopic: pocniturile care apar in casti sunt intr-adevar de la placa de sunet, dar tin f mult si de placa de baza, procesor si de sursa. Multe sunt provocate de trezirea din instructiunea HLT - adica procesorul care e pe idle. Poti pune un program de genul 'folding' ca sa-ti tina procesorul in 100% pe idle, seti@home de ex.

Poti muta placa de sunet pe alt slot, daca e PCI, pe unul cat mai departe de surse de zgomot.

Te poti asigura ca HDD-ul nu face cautari, si alea produc zgomot.

 

Intrarea de line-in e mai putin zgomotoasa decat cea de mic, chiar la acelasi nivel de semnal relativ. Nu degeaba exista M-Audio Guitar Buddy (sau cum ii zice).

 

Referitor la chestia cu mufa pe jumate - merge, dar e total aiurea. Daca masa e in aer (masa fiind chestia groasa de la baza mufei) se poate introduce o gramada de zgomot. Depinde si ce fel de mufe sunt montate ca masa sa ajunga in aer.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.