www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alimentator Pt Effecte


Cally
 Share

Recommended Posts

Guest Alecs1q

Cautand specificatii tehnice de genul cat consuma pedalele mele sa stiu ce alimentator imi iau, am dat peste asta:

http://www.stinkfoot.se/andreas/diy/power/list.htm

 

De asemenea o lista imensa cu alimentatoare: http://www.stinkfoot.se/andreas/diy/power/psu.htm

 

Poate ii e utila cuiva sau doar pt curiosi.

Edited by Alecs1q
Link to comment
Share on other sites

@drrond: in cazul asta ramane valabil ce am zis cu daisy chain-ul (saununul "home-made" sau unul de la magazin, desi eu inca nu am gasit de vanzare separat in RO).

 

Legat de intrarea de Expression de la RP50, eu nu am folosit pedala de expresie, dar am incercat sa pun un potentiometru de volum pentru a obtine un acordaj cu o nota mai jos la whammy, concluzia mea este ca orice pedala de volum ar trebui pasiva (adica fara baterie) sa mearga (cred ca scrie ceva de genu si in manual). Cel mai simplu ar fi sa o duci cu tine la magazinul de unde vrei sa iei pedala, sa mergi la sigur.

Link to comment
Share on other sites

Mersi robinfinity ptr.raspunsuri. E cel mai bine. Iar cu alimentarea voi folosi un daisy chain. Apropo spuneai ca ai ars un efect cu un scurt de la o mufa, crezi ca pe cele care nu la folosesc momentan trebuie sa le izolez?

 

Da, ABSOLUT!

 

Si daca pui doar o bucata mica de banda izolatoare (ma gandesc ca lipiciul de pe banda ar trebui sa fie si el izolator, dar mai bine sa incerci sa pui numai pe partea din exterior). Eu am avut noroc, ca la Korg DT10BR am primit un daisy chain de 3 jack-uri, si fiecare avea un "inel" subtire de cauciuc, si acum am unul pe singurul jack din daisy chain care nu il folosesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

pentru un pedal board care va avea in final maxim 5 pedale ce sursa imi recomandati? Ma gandeam la un ibanez AC 509(500mAh) si un daisy chain cu 5 iesiri ca am vazut ca are stabilizator de voltaj.L-a testat cineva pe mai multe pedale?E destul de silentios?

Ma mai gandeam la cel mult un t-rex fuel tank junior sau dc brick,dar nu stiut daca chiar mi-ar trebui pentru maxim 4-5 pedale.Le foloseste cineva aici?Alte alternative bune(cu zgomot redus) in afara de t-rex ft.j si dunlop dc brick dar daca se poate mai ieftine stiti?

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Guest withefish
pentru un pedal board care va avea in final maxim 5 pedale ce sursa imi recomandati? Ma gandeam la un ibanez AC 509(500mAh) si un daisy chain cu 5 iesiri ca am vazut ca are stabilizator de voltaj.L-a testat cineva pe mai multe pedale?E destul de silentios?

Ma mai gandeam la cel mult un t-rex fuel tank junior sau dc brick,dar nu stiut daca chiar mi-ar trebui pentru maxim 4-5 pedale.Le foloseste cineva aici?Alte alternative bune(cu zgomot redus) in afara de t-rex ft.j si dunlop dc brick dar daca se poate mai ieftine stiti?

 

844632_800.jpgAM EU UNUL DE ASTA SI E FAIN.39 EUROI L-AM FOLOSIT CU 4 PEDALE,E SILENTIOS.

Edited by withefish
Link to comment
Share on other sites

Kids, tineti minte ca folosind un daisy chain e cel mai comun mod de a crea bucle de masa (care pot desigur exista si fara sa "deranjeze"). Daca e stabilizata (regulated) e practic garantat sa fie "silentioasa", adica tensiunea oferita sa nu contina "resturi" AC (ripple). Despre surse de zgomot am mai discutat, pe pagina anterioara si nu numai. Si trebuie sa fac o completare la postul anterior: sursa mai poate genera zgomot si prin campul magnetic radiat de transformator, dar asta e o problema minora pentru ca 1) e relativ slab 2) majoritatea sunt bine ecranate (in special gen cea de sus, in carcasa metalica).

Aveti grija si cu cablul de alimentare la retea, sa nu-si faca de cap pe langa cablurile de semnal.

Link to comment
Share on other sites

Sigur nu era ce trebuie.

Unul foarte folosit e LM317 pentru ca il poti regla cam de la 2V la 40V (cu tensiune de intrare suficienta) si gasesti variante care suporta 0,5A, 1A, 1,5A etc., deci mai mult decat suficient pt. astfel de aplicatii. Dar daca vrei se gasesc si mai "puternice", precum LM338 (5A constant, 7A peak).

Si mai simplu e cu stabilizator "fix", din seria 78xx: pentru 9V te intereseaza 7809. Dupa cum vezi suporta 1A, are protectii si te costa 35 de centi la producator (en gros), 0,9 lei la Adelaida, deci mai mult ca sigur sub 2 lei la orice magazin de electronice. Si e ridicol de simplu de implementat; chiar nu-mi imaginez de ce ar mai folosi cineva la ora actuala alimentatoare fara stabilizare.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Exista mai multe variante:

1. daca are deja stabilizare nu prea ai ce-i face, se poate eventual imbunatati filtrarea daca are "whine". Dar dupa cum arata si avand in vedere ca e facut pentru efecte digitale (care au stabilizatoare interne) nu cred ca e cazul.

2. daca e alimentator "chior" (transformator, punte redresoare si un condensator de filtrare) si cei 9,6V "promisi" sunt sub sarcina poti monta integratul

a. in carcasa daca mai e loc

b. intr-o cutiuta separata. Eventual il pui pe un radiator mic daca se incalzeste tare (vezi sa nu-l scurtcircuitezi, daca tin bine minte e conectat la pinul "output").

Gasesti parametrii de functionare si recomandari in fisa tehnica. Daca n-ai incredere sau echipamentul necesar te poate rezolva un electronist in 2 minute.

 

Mai multe detalii si explicatii si idei, pe care sigur le-am mai mentionat:

http://www.geofex.com/Article_Folders/Powe...es/powersup.htm

http://www.geofex.com/Article_Folders/Spyder/spyder.htm

http://www.pbase.com/fhludlow/pedps

http://www.geofex.com/article_folders/pedalbdpwr/pedalbd.htm

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Mihai mersi de raspuns m-ai lamurit. Sa inteleg ca trebuie sa desfac alimentatorul ( am un PS200R ) de la un Digitech si sa montez regulatorul? Sper sa nu fie prea complicat nu as vrea sa-l stric...

 

Eu zic sa nu il desfaci, eu asa tin minte ca nu imi baga zgomot in plus fata de baterie...

Link to comment
Share on other sites

Voodoo Lab Pedal Power 2 Plus. Eu am incercat o multime (chiar si mai scumpe), inclusiv custom, asta e singurul cu care n-am avut probleme. Eu il am de vreo 2 ani deja si functioneaza excelent. Alimenteaza tot felul de pedale.

Iti recomand asta desi e cam scumpa, dar e pacat sa investesti in pedale si sa nu fie alimentate corespunzator, etc. Personal, nu-mi place sa ma car cu N alimentatoare.

Il folosesc pt 8 pedale odata, inclusiv Boss DD-20 sau Line 6. Deci maxim. Nota 10. Cu altele mi s-a intamplat sa stric ceva pedale sau sa descopar ca exista un brum chiar daca pedala respectiva era facuta de acelasi producator ca si alimentatorul. Nu spun brand-ul ca sa nu ranesc sentimente :) Dar cu siguranta e un brand scump.

Poti sa arunci o privire si la alte produse Voodoo Lab pt alimentare. Exista si ceva mai ieftin.

+1 de cand l-am luat am si uitat complet de treaba asta cu alimentarea

Link to comment
Share on other sites

parca nu m-as baza la alimentare pe un harley benton

 

De ce, nu-ti place numele? Piesele din interior tot in Taiwan sunt fabricate, indiferent ca scrie pe carcasa Harley Beton sau Behringer sau Custom Audio sau Lovetone. Voi aveti impresia ca firmele "scumpe" folosesc altceva decat Fairchild, TI, Motorola s.a.m.d.?

 

Conteaza ce are inauntru, nu ce scrie pe eticheta!

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

De ce, nu-ti place numele? Piesele din interior tot in Taiwan sunt fabricate, indiferent ca scrie pe carcasa Harley Beton sau Behringer sau Custom Audio sau Lovetone. Voi aveti impresia ca firmele "scumpe" folosesc altceva decat Fairchild, TI, Motorola s.a.m.d.?

 

da,dar am gasit marturii pe niste forumuri cum ca ar fi destul de zgomotoase.In rest da...e o copie de "T-Rex Fuel Tank Classic".N-am nimic cu HB ,am un strap de nylon-vinilin HB extraordinar :) .Insa n-am chef sa ma bazez pe alimentatorul lor si sa-mi arda intr-o zi de ex cry-baby-ul meu drag.

 

Powerplant(harley benton) nu are iesirile separate, ii un fel de daisy chain pus intr-o cutie -> bucle de masa.

tot asa si dunlop dc brick,dar e fiabil ...se stie

Cred ca cel mai bun calitate /pret ar fi t-rex fuel tank junior...5 iesiri de 9v izolate a cate 120mAh fiecare plus inca doua de 12V.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.