www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tensiune Cand Cant !


SpiritCrusher
 Share

Recommended Posts

Cum pot sa fac sa elimin incordarea automata care apare odata ce iau chitara in mana...degetele reusesc sa le tin relaxate dar ma incordez rau detot...imi trosnesc toate oasele dupa...stie cineva dc ma incordez in halul asta ? mana cu care lovesc corzile nu prea are nimic dar stanga se incordeaza de la umar in jos fara sa imi dau seama, pana si gatul si umerii mi se ridica...folosesc pozitia clasica de chitara pe piciorul stang. O sa dispara automat in timp sau trebuie sa fac eu ceva ?

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare.Cat de mare esti tu si cat de mare e chitara?Daca tu esti mic si chiatara mare ar fi mai bine sa adopti pozitia casual(cu chitara pe coapsa dreapta)...desi si eu prefer pozitia clasica.

 

Am aprox. 1.75 m iar chitara e classica...3 corzi metal 3 corzi nailon. Am putere sa o tin...doar mana stanga cand tin gatul se incordeaza...poate nu stau corect ?

Link to comment
Share on other sites

singurul muschi incordat ar trebui sa fie deltoidul(care e la umar si treimea superioara a bratului) care iti ridica bratul,in rest trebuie sa fi relaxat

 

pai asa e. am incordat doar deltoidul si bicepsul, dar obosesc prea repede...e normal la inceput ?

 

BTW: Pentru cei care n-au auzit de asa ceva incercati sa dati commenturi folositoare :)

Link to comment
Share on other sites

Ti se intampla si cand stii piesa sau pasajul foarte bine? Eu patesc asta doar cand invat ceva nou si ma chinui sa-mi iasa bine, dar odata ce o stiu bine, cant mai relaxat.

Daca ti se pare ca stai incordat cu chitara pe piciorul stang, mut-o pe piciorul drept ca nu e nici o crima, atata timp cat ti-e mai comod.

Link to comment
Share on other sites

Ti se intampla si cand stii piesa sau pasajul foarte bine? Eu patesc asta doar cand invat ceva nou si ma chinui sa-mi iasa bine, dar odata ce o stiu bine, cant mai relaxat.

Daca ti se pare ca stai incordat cu chitara pe piciorul stang, mut-o pe piciorul drept ca nu e nici o crima, atata timp cat ti-e mai comod.

 

Pai da mi se intampla cand invat o piesa noua sa fiu putin mai incordat ca e normal. Dar oricum am ales pozitia clasica ca aia cu chitara pe piciorul drept era si mai rau pentru mine :))

 

App: Spatele trebuie sa fie drept ? Am vazut chitaristi care stateau cu spatele arcuit. Eu zic ca trebuie drept sa nu faci cocoasa.

Link to comment
Share on other sites

E normal sa stai putin aplecat peste chitara cand canti si automat spatele e stramb. Ideea sa nu stai prea mult in aceeasi pozitie, te mai misti, te mai ridici. Incearca sa canti si din alta pozitie dupa ce stii piesa bine. Daca ai electrica inceara si din picioare. La claisca sau acustica incearca sa te rezemi de ceva (scaun cu spatar) si o sa se mai relaxeze muschii in felul asta.

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Man, singurul sfat pe care l-ai putea lua in seama ar fi urmatorul: stai relaxat. Daca ai fi zis ca iti soliciti prea mult tricuspida ti-as fi zis ca nu mai alergi, da' nimeni nu-ti poate spune ce anume sa faci ca sa nu mai incordezi bicepsul. Asta tine de controlul creierului tau asupra deltoidului si al bicepsului...

 

Stai relaxat, cinta relaxat... cind faci alte activitati esti tot incordat? Nu cred...

 

---

 

Se zice "ma incordez" fratilor, nu "ma incord"...

Link to comment
Share on other sites

Man, singurul sfat pe care l-ai putea lua in seama ar fi urmatorul: stai relaxat. Daca ai fi zis ca iti soliciti prea mult tricuspida ti-as fi zis ca nu mai alergi, da' nimeni nu-ti poate spune ce anume sa faci ca sa nu mai incordezi bicepsul. Asta tine de controlul creierului tau asupra deltoidului si al bicepsului...

 

Stai relaxat, cinta relaxat... cind faci alte activitati esti tot incordat? Nu cred...

 

---

 

Se zice "ma incordez" fratilor, nu "ma incord"...

 

Ok, am gasit problema...imi dadui seama azi ca din cauza ca tin mana stanga indoita cotul ma streseaza putin si fara sa vreau ma incordez de la durere...s-ar putea sa am probleme cu oasele...nasol

Oricum mersi la toata lumea...cred ca in timp dupa mai mult cantat o sa ma obisnuiesc fara sa ma incordez

Link to comment
Share on other sites

Cum pot sa fac sa elimin incordarea automata care apare odata ce iau chitara in mana...degetele reusesc sa le tin relaxate dar ma incordez rau detot...imi trosnesc toate oasele dupa...stie cineva dc ma incordez in halul asta ? mana cu care lovesc corzile nu prea are nimic dar stanga se incordeaza de la umar in jos fara sa imi dau seama, pana si gatul si umerii mi se ridica...folosesc pozitia clasica de chitara pe piciorul stang. O sa dispara automat in timp sau trebuie sa fac eu ceva ?

 

Acelasi lucru mi se intampla si mie dar la mine este vorba de o deformare de coloana si este oarecum 'normal' tinand cont ca mi se intampla acelasi lucru (incordare a muschilor umarului si omoplatilor) la orice miscare sau pozitie care solicita mai mult sau mai putin coloana...indiferent daca ai sau nu o probleme de acest gen incearca pentru inceput (fara sa devina o obisnuinta) sa stai rezemat de ceva sau (in cazul meu) fa 5 minute de incalzire a bratelor si umerilor...oricum in timp iti vei forma pozitia optima! Succes :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorgrim

Ok, iti dau niste ponturi:

 

1. Bratul trebuie sa fie orientat spre exterior

2. Antebratul sa faca un unghi de aproximativ 60 de grade cu bratul

3. Digitatia este de un singur deget/casuta (fret)

4. Degetele trebuie sa fie curbate cand ating casuta, si nu drepte... gandeste-te la castraveciori in otet ( scuze comparatia :)) )

5. Degetul mare sa orienteze spre tavan.

6. Tine mana relaxata ( cand spun relaxat nu ma refer la o tehnica cu totul lejera, trebuie sa pui oleaca de presiune (nici prea multa ca strica, nici prea putina ca bazaie )

7. Stai drept, si daca sprijini chitara de coapsa, stai picior peste picior

8. Antebratul sa fie relaxat, sa umble liber. Bratul si antebratul trebuie sa fie relaxate, degetele la fel, dar cu nerv...

Link to comment
Share on other sites

Daca folosesti pozitia clasica:

 

- pune sub piciorul stang cateva carti (cam 10-14 cm inaltime)

- ai grija ca in functie de inaltimea scaunului sa pui suficient de multe carti astfel incat coapsa si genunchiul sa fie perfect orizontal

- pentru piciorul stang exista un scaunel reglabil si pliabil in magazinele de instrumente

- aseaza-te in pozitie si analizeaza-te incepand de la mana stanga, spate, tors, picioare, mana dreapta, gat, cap.

- fara sa canti cauta cea mai naturala si relaxata pozitie

- fa exercitii de reglare a efortului atunci cand canti: nu trebuie sa stringi griful ca pe lopata. Consuma doar energia suficienta pentru ca sa faci chitara (coarda) sa sune. Orice muschi incordat suplimentar este un consum necontrolat si inutil.

- periodic (mai des la inceput - cel putin la 5 minute) opreste-te si reverifica-ti pozitia. Totul trebuie sa fie natural si relaxat. Pozitia cea mai buna este cea in care te simti cel mai bine. Chitara nu inseamna contorsionism.

 

Cateva tips&tricks:

- Headstockul sa fie la nivelul umarului stang

- mana stanga are cotul ~90grade, putin departat de corp, incheitura dreapta si palma curbata ca si cum ai tine un mar

- mana dreapta la fel

- spatele este drept

- nu te apleca spre dreapta sau stanga

- daca este nevoie sa privesti spre grif - fa-o din cand in cand si incearca sa iti formezi obisnuinta de a gasi notele fara sa te uiti

 

Astea sunt valabile pentru pozitia de chitara clasica dar si pentru orice alta pozitie.

Inca odata: cea mai buna pozitie este cea in care te simti cel mai bine.

Link to comment
Share on other sites

cit se pot complica unii... cintatul la chitara ar trebui sa fie ceva relaxant si placut dar multi il transforma intr-o lista cu pozitii, cu scaunele, carti, headstock la umar, unghiuri de 90 de grade, etc. cine a facut regulile astea a uitat ca fiecare om e diferit si e practic imposibil de gasit o pozitie in care oricine sa se simta confortabil.

 

spiritcrusher, ia-ti chitara in brate cind te uiti la televizor si nu cinta nimic, doar joaca-te cu ea... atentia ta sa fie la film, nu la chitara. O sa observi ca la un moment dat o sa uiti ca ai chitara in brate si o sa fii mai relaxat ca niciodata.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ia calciu frate:))) si eu cred ca o sa-ti dispara senzatia asta cu timpu... ma intreb:" daca acum esti incordat... ce drq o sa faci pe scena? =)))"

Link to comment
Share on other sites

incordarea automata care apare odata ce iau chitara in mana...degetele reusesc sa le tin relaxate dar ma incordez rau detot...imi trosnesc toate oasele dupa...stie cineva dc ma incordez in halul asta ? mana cu care lovesc corzile nu prea are nimic dar stanga se incordeaza de la umar in jos fara sa imi dau seama, pana si gatul si umerii mi se ridica...?

 

S-a gandit cineva la asta deja oare, sau era mult prea evident, si de-aia n-a zis nimeni?

 

Ai orgasm. :)

Link to comment
Share on other sites

Cum pot sa fac sa elimin incordarea automata care apare odata ce iau chitara in mana...degetele reusesc sa le tin relaxate dar ma incordez rau detot...imi trosnesc toate oasele dupa...stie cineva dc ma incordez in halul asta ? mana cu care lovesc corzile nu prea are nimic dar stanga se incordeaza de la umar in jos fara sa imi dau seama, pana si gatul si umerii mi se ridica...folosesc pozitia clasica de chitara pe piciorul stang. O sa dispara automat in timp sau trebuie sa fac eu ceva ?

 

stanga ta?:)) stiu k normal se tine pe piciorul drept nu stang:))

 

cit se pot complica unii... cintatul la chitara ar trebui sa fie ceva relaxant si placut dar multi il transforma intr-o lista cu pozitii, cu scaunele, carti, headstock la umar, unghiuri de 90 de grade, etc. cine a facut regulile astea a uitat ca fiecare om e diferit si e practic imposibil de gasit o pozitie in care oricine sa se simta confortabil.

 

spiritcrusher, ia-ti chitara in brate cind te uiti la televizor si nu cinta nimic, doar joaca-te cu ea... atentia ta sa fie la film, nu la chitara. O sa observi ca la un moment dat o sa uiti ca ai chitara in brate si o sa fii mai relaxat ca niciodata.

 

io cam asta fac toata ziua:))

Link to comment
Share on other sites

Cum pot sa fac sa elimin incordarea automata care apare odata ce iau chitara in mana...degetele reusesc sa le tin relaxate dar ma incordez rau detot...imi trosnesc toate oasele dupa...stie cineva dc ma incordez in halul asta ? mana cu care lovesc corzile nu prea are nimic dar stanga se incordeaza de la umar in jos fara sa imi dau seama, pana si gatul si umerii mi se ridica...folosesc pozitia clasica de chitara pe piciorul stang. O sa dispara automat in timp sau trebuie sa fac eu ceva ?

 

toate semnele arata ca ai alergie la chitara.... :) ; ai grija ca din alergie se poate muri... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.