www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Saddle De Doi Lei


Guest pericolstudio
 Share

Recommended Posts

Guest pericolstudio

Orice s-ar spune, materilul folosit la tremoloul de pe Ibanez seria RG este de un mare r***t. O groaza de oameni in lumea asta au reusit sa rupa cate ceva pe acolo... si eu... dar credeti-ma ca nu am strans foarte tare... lucrez cu chitare de 30 de ani... chiar nu m-am tampit.

 

In concluzie la Ibanez RG370DX tremoloul este un EdgeII(sper sa nu ma insel). S-a rupt surubul care strange coarda la saddle-ul de la coarda 6(MI).

 

Stie cineva de unde se poate achizitiona o piesa de schimb?... am inebunit internetul cautand.

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Orice s-ar spune, materilul folosit la tremoloul de pe Ibanez seria RG este de un mare r***t. O groaza de oameni in lumea asta au reusit sa rupa cate ceva pe acolo... si eu... dar credeti-ma ca nu am strans foarte tare... lucrez cu chitare de 30 de ani... chiar nu m-am tampit.

 

In concluzie la Ibanez RG370DX tremoloul este un EdgeII(sper sa nu ma insel). S-a rupt surubul care strange coarda la saddle-ul de la coarda 6(MI).

 

Stie cineva de unde se poate achizitiona o piesa de schimb?... am inebunit internetul cautand.

 

Multumesc anticipat.

 

 

Hello,

 

Nu stiu exact cum arata surubul care iti trebuie, dar iti trimit cate ceva accesorii pentru floyd rose, poate te ajuta cu ceva. :)

 

 

Have a nice day! :)

Link to comment
Share on other sites

Orice s-ar spune, materilul folosit la tremoloul de pe Ibanez seria RG este de un mare r***t. O groaza de oameni in lumea asta au reusit sa rupa cate ceva pe acolo... si eu... dar credeti-ma ca nu am strans foarte tare... lucrez cu chitare de 30 de ani... chiar nu m-am tampit.

 

In concluzie la Ibanez RG370DX tremoloul este un EdgeII(sper sa nu ma insel). S-a rupt surubul care strange coarda la saddle-ul de la coarda 6(MI).

 

Stie cineva de unde se poate achizitiona o piesa de schimb?... am inebunit internetul cautand.

 

Multumesc anticipat.

 

 

salut

la grosmann sunt tot felul de lucruri din astea

Link to comment
Share on other sites

Guest pericolstudio
Hello,

 

Nu stiu exact cum arata surubul care iti trebuie, dar iti trimit cate ceva accesorii pentru floyd rose, poate te ajuta cu ceva. :)

 

 

Have a nice day! :)

 

 

Multumesc de replay,

 

Din pacate Floyd-ul e putin diferit de Edge II. Am un Floyd pe o alta chitara si pot face comparatie. Surubul pare a fi la fel dar problema e ca s-a rupt in saddle chiar la limita si nu mai poate fi scos... ca sa fiu mai exact este vorba de surubul care strange coarda, similar celui lung de la Floyd... in concluzie cred ca trebuie schimbat tot saddle-ul.

 

Inca o data multumesc.

Edited by pericolstudio
Link to comment
Share on other sites

Orice s-ar spune, materilul folosit la tremoloul de pe Ibanez seria RG este de un mare r***t. O groaza de oameni in lumea asta au reusit sa rupa cate ceva pe acolo... si eu... dar credeti-ma ca nu am strans foarte tare... lucrez cu chitare de 30 de ani... chiar nu m-am tampit.

 

In concluzie la Ibanez RG370DX tremoloul este un EdgeII(sper sa nu ma insel). S-a rupt surubul care strange coarda la saddle-ul de la coarda 6(MI).

 

Stie cineva de unde se poate achizitiona o piesa de schimb?... am inebunit internetul cautand.

 

Multumesc anticipat.

 

 

salut

la grosmann sunt tot felul de lucruri din astea

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de replay,

 

Din pacate Floyd-ul e putin diferit de Edge II. Am un Floyd pe o alta chitara si pot face comparatie. Surubul pare a fi la fel dar problema e ca s-a rupt in saddle chiar la limita si nu mai poate fi scos... ca sa fiu mai exact este vorba de surubul care strange coarda, similar celui lung de la Floyd... in concluzie cred ca trebuie schimbat tot saddle-ul.

 

Inca o data multumesc.

[/quote

 

Surubul merge scos astfel:

1. se executa o gaura in centrul tijei surubului rupt in saddle, cu un spiral de diametru mai mic decat cel al respectivului surub.

2. in gaura rezultata se introduce un asazis "extractor", ce gaseste la orice magazin tip bricostore sau practiker. extractorul arata ca un tarod,( dispozitiv de executat filete interioare), dar este conic si are filetul " pe stanga" adica exact in sensul in care surubul blocat se desfileteaza. Deci se introduce extractorul corespunzator si se roteste spre stanga pana cand se intepeneste bine in tija surubului.

3. se continua cu grija rasucira spre stanga pana la extragerea completa a surubului rupt.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

...sa mai zica cineva ce am eu cu ibanez... Sa ti se rupa ceva , orice la un saddle si nu la o persoana sa i se intample asta, ce low tech...wow that`s impressive... Ma rog, nea grosu aduce dastea,stiam ca si mc music , ca doar aduc poturi de ibz.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Guest pericolstudio

mai baieti va foarte multumesc pentru raspunsuri... imediat ce reusesc sa rezolv problema o sa va tin la curent sa va spun cum s-a rezolvat.

 

inca o data multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest pericolstudio
mai baieti va foarte multumesc pentru raspunsuri... imediat ce reusesc sa rezolv problema o sa va tin la curent sa va spun cum s-a rezolvat.

 

inca o data multumesc.

 

 

am promis ca vin cu rezolvarea:

 

multumesc lui MrJackson. MCMusic a rezolvat problema in trei zile cu tot cu livrare. super servicii. super baieti.

 

mersi mult.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca nu-i original , ceva facut pe al doilea vapor pe stanga pe langa conservele de caracatitza in suc propriu.

 

Nu este admisibil si chiar imposibil ca o firma sa-si pericliteze pozitia pe piata sa vanda rebuturi .

La pretul unui vibrator poti cumpara o bicicleta , iar pretul chitarei ajunge la valoarea unei mobile de sufragerie.

Sa nu uitam ca o bicicleta chiar solicitata serios rezista ceva timop fara sa se rupa suruburile .

 

Nu cred ca la aceste preturi orice firma serioasa se compromite.Asa ca probabil este vorba de un instrument contrafacut.

Daca este un instrument de categoria a III-a ptr lumea a IV-a ar trebui sa fie mentionat peste tot .

 

De unde s-a cumparat chitara , de la cine?

 

 

 

Dar acest lucru nu justifica suruburi rupte !! , numai material de toata jena se rupe ! Un singur surub din material defect mi-sa rupt la bicicleta acela tip "pana" ce strangea pedala .

 

Daca sunt piese originale Ibanez ( cea ce nu cred ) NU MAI CUMPARATI "IBANEZ" !!!!! ca-s de porc.

 

Ibanez !! o fi ele cele mai proaste cele mai ieftine facute intr-un sat rusesc din ramasite de T44 , asa ca la o adica !! Ibanez se va dezice si va da vina pe cei de la care a comandat partile componente ieftine din material de cacao .

 

Nu mai luati fratilor toate porcariile doar pentru ca au reclama cat casa si nu stiu ce vedete canta pe aceste minuni ale tehnologiei secolului XXI si mai dati si preturi stiintifico fantastice pe un rahat de scandura cu niste sarme si componente "hardware" din "zamac" in loc de otel sau macar alama .

 

Sfaturi de pe net ar fi :

Original Floyd Rose, Floyd Rose Pro, Floyd Rose Speedloader, Schaller, Gotoh, Kahler or Ibanez Edge (NOT Edge III), Ibanez Lo-Pro Edge, Ibanez Edge Pro (NOT Edge Pro II), or Ibanez ZR,

 

Eu zic sa se caute Schaller oricum majoritatea celor sus amintite cred ca sunt facute la si de Schaller

De unde stii ca-i "original" sau ce ar insemna "original" ? Din "parti".

 

 

 

 

In cazul unei bicilete cred ca sunt unele prescriptii si standarde luand in calcul siguranta in exploatare , daca se rup suruburile faci accident si ai viata in pericol.

 

Se rup ptesele de la un EDGE IBANEZ nu face nimic

 

doar ca costa la fel cat o bicicleta.

 

Numa daca ne luam dupa Kilograme o bicicleta este mai valoroasa decat un "Edge Ibanez" de oricare tip , in caz ca le duci la fier vechi pe bicicleta precis primesti mai multi banii.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

zicea cineva pe undeva :,,atatia bani dai,atat primesti si calitativ''...nu poti pune la o chitara de 300 de euro piese de super calitate,la fel ca la una de 2000,ca nu s-ar mai cumpara alea de 2000,nu?

 

daca va tre floyd rose,cel mai bine e sa stati vo cateva luni cu una cu un trem bun si pana atunci strangeti 2000 de euro sau cat vreti pt una cu floyd calumea

 

la biciclete e la fel...una de 4 milioane tine cat una de 4 milioane (pana cand iei mai mult de 10 gropi) si una de 2000 tine cat una de 2000 ( si aia se rupe odata )....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.