www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Distors Sa Aleg Pentru Heavy Si Power Metal


Guest YJMR
 Share

Recommended Posts

Rog chitaristii care cunosc si au probat diverse tipuri de distorsion sa-mi recomande ceva calumea care sa se potriveasca la genurile heavy si power metal .

Precizez ca in momentul de fata am un Metal Planet de la Rocktron de care sunt multumit dar daca puteti sa-mi recomandati ceva si mai bun as aprecia .

Va multumesc , astept opiniile dumneavoastra .

Link to comment
Share on other sites

Rog chitaristii care cunosc si au probat diverse tipuri de distorsion sa-mi recomande ceva calumea care sa se potriveasca la genurile heavy si power metal .

Precizez ca in momentul de fata am un Metal Planet de la Rocktron de care sunt multumit dar daca puteti sa-mi recomandati ceva si mai bun as aprecia .

Va multumesc , astept opiniile dumneavoastra .

iti recomand un egalizator pentru metal planet, ai sa vezi ca daca pui un eq dupa distorsie, ai sa schimbi drastic sunetul :)

Dar daca te intereseaza numai o alta pedala de distors, look

.

Incearca sa intelegi ca un sunet de distorsie bun, nu vine DOAR din partea de distorsie a lantului.

Link to comment
Share on other sites

iti recomand un egalizator pentru metal planet, ai sa vezi ca daca pui un eq dupa distorsie, ai sa schimbi drastic sunetul :)

Dar daca te intereseaza numai o alta pedala de distors, look

.

Incearca sa intelegi ca un sunet de distorsie bun, nu vine DOAR din partea de distorsie a lantului.

 

Mersi de idee dar eu vroiam sa stiu daca aveti idee de un distors mai bun decat Metal Planet , celelalte de la Rocktron nu mi se par foarte grozave . Vreau ceva micut finut si de calitate , nu conteaza daca este mai scump .

Ce parere aveti de o comparatie dintre Boss MT2 Metal zone vs Rocktron Metal planet sau alte distorsuri de exemplu . De genul asta de comparatii am nevoie ca sa-mi dau seama ce sa aleg

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Salut.

 

Este foarte subiectiva aceasta discutie.... nu stiu ce e ala heavy si power metal ...eu nu prea impart muzica in categorii de genu asta... In plus tonu potrivit tie cred ca e in capul tau si in mainile tale. Nu stiu cum iti suna tie un distors perfect pt ceea ce urmaresti. Am observat ca este foarte importanta chitara pe care o ai. Daca ai chitara potrivita, poti obtine niste tonuri foarte bune cu mai multe tipuri de pedale sau procesoare pentru distors deci nu doar cu O ANUME PEDALA (si daca nu ai acea pedala gata e sfarsitu lumii).

 

Imi pare rau dar nu stiu ce alt raspuns sa dau. :)

Link to comment
Share on other sites

Exact, e subiectiva. Ce inseamna o pedala de distorsiune "buna"? Sa fie din metal, sa fie rezistenta, sa nu se ia vopseaua de pe ea, sa nu apara oscilatii (sau poate vrei, e si asta o "unealta creativa"), sa fie relativ echilibrat nivelul nominal de intrare si iesire.... in rest totul e poezie.

Link to comment
Share on other sites

Exact, e subiectiva. Ce inseamna o pedala de distorsiune "buna"? Sa fie din metal, sa fie rezistenta, sa nu se ia vopseaua de pe ea, sa nu apara oscilatii (sau poate vrei, e si asta o "unealta creativa"), sa fie relativ echilibrat nivelul nominal de intrare si iesire.... in rest totul e poezie.

Bun atunci hai sa o luam altfel .

Pe o scara de la 1 la 10 unde ati situa metal planet Rocktron ( pt. sound ca si Maiden , Axel Rudi , Timo Tolki , Stratovarius ) adica formati heavy metal cu influente power cel ultimele 3 .

Sa-mi faceti un top ca sa -mi dau seama si de preferintele voastre in materie de distors si poate asa voi sti mai bine ce sa aleg .

Link to comment
Share on other sites

Exact, e subiectiva. Ce inseamna o pedala de distorsiune "buna"? Sa fie din metal, sa fie rezistenta, sa nu se ia vopseaua de pe ea, sa nu apara oscilatii (sau poate vrei, e si asta o "unealta creativa"), sa fie relativ echilibrat nivelul nominal de intrare si iesire.... in rest totul e poezie.

 

Buna.. adica sa fie bine vazuta de oameni.. pe principiul "louis-vuiton"

 

pana una alta:

Link to comment
Share on other sites

Mersi de idee dar eu vroiam sa stiu daca aveti idee de un distors mai bun decat Metal Planet , celelalte de la Rocktron nu mi se par foarte grozave . Vreau ceva micut finut si de calitate , nu conteaza daca este mai scump .

Ce parere aveti de o comparatie dintre Boss MT2 Metal zone vs Rocktron Metal planet sau alte distorsuri de exemplu . De genul asta de comparatii am nevoie ca sa-mi dau seama ce sa aleg

 

Mie cea mai buna pedala de distors de la Rocktron mi s-a parut Silver Dragon, suna cam a orice si are un ton foarte apropiat de tonul de amplificator pe lampa.

Link to comment
Share on other sites

Bun atunci hai sa o luam altfel .

Pe o scara de la 1 la 10 unde ati situa metal planet Rocktron ( pt. sound ca si Maiden , Axel Rudi , Timo Tolki , Stratovarius ) adica formati heavy metal cu influente power cel ultimele 3 .

Sa-mi faceti un top ca sa -mi dau seama si de preferintele voastre in materie de distors si poate asa voi sti mai bine ce sa aleg .

Cauta pe yutube ai sa gasesti "concursuri' demonstratii "blinde" de efecte distors.

 

Un distors este un cicuit de saturatie sau limitare al semnalului pana ajunge sa semene cu forma rectangulara.Restul depinde de filtrele folosite.

 

Apoi depinde ce vrei sa canti , numai rythm sau si solo , numai powerchord sau si acorduri mai complexe.

 

La acele tonuri ce le auzi tu pe inregistrari numai mixeristul stie ce a foacut si cum.Siunt multe sscule in joc, mai multe statii ,captari cu microfoane , Line-out...etc.

Nu exista pedala minune.

 

 

Cum banuiesc nu stii sa canti "power metsl"caci daca stiai ai fi stiut sa alegi ce distors la ce maniera de cantat si la ce gen de muzica cu ce chitara ce amplidf si ce efecte ajutatoare .EQ,Chorus,Revewrb,Harmoniser ,compressor , pitch.octaver...etc , doua sau trei statii folosite de la clean la overdrive si mixate ...configuratii seri si paralel etc etc..

 

Si se mai poate continua..nu-i vorba de o singura pedala.

 

Apropos singura pedala , de multe ori folosesc compresor si doua distorsuri,serie sau paralel , serie+paralel,depinde de ce ton vreau cu toate celalalte efecte ..

 

 

Harrd, heavy, power etc se refera la cum se canta muzica si nu la efect.Bineinteles fabricile producatoare vor pune eticheta la moda ope fectul vandut dar la baza ei vand acelasi circuit.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Metal Planet e o pedala destul de buna, pentru ca are mid-urile alea parametrice, cu care prin reglare se poate schimba drastic sunetul, dar trebuie sa ai grija ca orice mutare a unui buton oricat de putin poate influenta mult tonul.eu de ex las bassul la mijloc, scot din inalte, mid-urile le reglez la drepta, si mid EQ tot la dreapta (sa am upper mids). Ai grija ca la Metal Planet e posibil sa fie inversate butonul de mid si mid freq.

Metal Zone e cam tot pe acolo ca Metal Planet, cu o diferenta foarte mica intre ele, parca are un pic mai mult gain, si mai multe inalte (asta folosind aceleasi reglaje, sa zicem).

 

Eu zic sa ii mai dai o sansa Planet-ului, eventual incearca-l si cu amplifurile sau chitarile prietenilor. butonul de mid si mid freq, pentru mine cel putin, sunt o binecuvantare (sau doua :)).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.