www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vibrato...


oLlama
 Share

Recommended Posts

Salut ! Am niste probleme cu vibrato. Treaba e ca nu inteleg cum sa-mi misc incheietura asa repede. Eu fac vibrato altfel. Tin degetul pe tasta respectiva si o trag de multe ori in jos cu degetul... Asa pot insa la E-u subtire pot mai incet ca tre' sa imping.

 

Si mai am o problema, cand incerc sa fac vibrato din incheietura se agata de varful degetelor coarda de mai sus si cand las jos coarda cu care fac vibrato aia de sus vibreaza. Si daca nu se agata tot se aude...Inebunesc de nervi. Ceva sfaturi ?

Link to comment
Share on other sites

In primul rand iti trebuie rabdare... dureaza de la 1 an la 2 ani pana o sa ai un vibrato corect.

 

restul... e plin youtube...

 

incearca sa faci benduri de un semiton in acelasi loc pe fiecare coarda repetat... fara sa faci picking... aceeasi nota. incepi cu freturile 10-15 ... se indoaie mai incet.

 

depinde si ce corzi ai....

Link to comment
Share on other sites

... eventual incearca sa "descoperi"metode prin care sa estompezi corzile cu mana stanga (cu care faci vibrato-ul) , cat si (dupa caz) cu mana dreapta sa incerci sa opresti corzile, si eventual daca (virgula) canti cu drive/distorsion, lasa un pic mai "moale"nivelul de distorsiune :)

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu poate nimeni sa iti spuna cum sa faci un vibrato, totul o sa vina de la tine, si singur vei descoperi cum suna mai bine.

Atat as putea sa spun, incearca sa faci vibrato-urile cat mai largi, suna mai frumos, si uzezi si fretwire-ul(barele de fider) uniform. Incearca sa faci vibrato oriunde pe grif, sa te obisnuiesti cu tensiunea in acea zona a corzii, ex coarda La(A) tastele 18, 19 ,vibrato si bend, sau coarda Sol(G) tastele 2, 3.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Eu prefer vibrato-ul orizontal. E mai subtil.
Cel mai usor este sa faci vibrato pe corzile 2-3(subtiri) la inceputul grifului, pe tastele 2-3-4.Incepe de acolo si dup-aia du-te mai jos pe grif, spre tastele 15-17-21.Fa-le treptat, azi pe fretul 2, maine 3, poimaine 4, samd. :)
Link to comment
Share on other sites

si sa exersezi sa faci vibrato si pe o nota la care ai ajuns prin bend . ala chiar cai tricky... mio laut ceva pana sa gasesc o metoda sal pot face :) ). adica faci bend si tii nota si o si vibrezi daca intelegi ce vreau sa zic :)

 

Asta chiar e dificil rau... :) Risti sa rupi corzile.

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa inveti tehnica efectuarii vibrato-ului in rock si blues, incearca sa urmaresti cu atentie, pe video, concertele lui gary moore. vei constata ca stapaneste la perfectie tehnica de vibrato, precum si cum foloseste fiecare dintre degete, pt. executia vibrato-ului, in functie de fraza muzicala respectiva. iti doresc rabdare, putere de munca si succes! :)

Link to comment
Share on other sites

StratMan :) , primul și singurul sfat competent pe tot threadul.

 

oLlama, orice tehnicã nouã incerci, ia-o încet, trebuie sã se dezvolte atât musculatura cât și controlul, asta dureazã.

Link to comment
Share on other sites

@Skid_Row_Fan , ce legatura are ce spui tu cu ce am spus eu? :)

 

corzile alea sa inteleg ca sunt subsemnatele si respectiv sol.

Vroiam sa spun ca daca dupa ce ai facut bendul full aproape si ai mai intins coarda pentru a face vibrato, se presupune ca vei intinde coarda mai mult decat este cazul, la un prag la care daca nu este de calitate, este foarte probabil sa se rupa.

Ideea este buna, si sunt sigur ca este un must know, dar la inceput...? :)

Link to comment
Share on other sites

se poate face bend de 2 tonuri juma, adica de la 17 la 22, si nu rupi coarda. skid row, mai bine mai usor cu sfaturile :)

 

Show me. :)

Nu stiu ce corzi folosesti tu, man, dar eu si la un bend de un un semiton jumate controlat pe HighE am "reusit" sa rup o coarda si inca la un sala de repetitii pe o chitara ce nu era a mea.

Eu vorbesc din ce-am patit.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Thorgrim
Salut ! Am niste probleme cu vibrato. Treaba e ca nu inteleg cum sa-mi misc incheietura asa repede. Eu fac vibrato altfel. Tin degetul pe tasta respectiva si o trag de multe ori in jos cu degetul... Asa pot insa la E-u subtire pot mai incet ca tre' sa imping.

 

Si mai am o problema, cand incerc sa fac vibrato din incheietura se agata de varful degetelor coarda de mai sus si cand las jos coarda cu care fac vibrato aia de sus vibreaza. Si daca nu se agata tot se aude...Inebunesc de nervi. Ceva sfaturi ?

 

Pentru a face un vibrato corect ( fii atent, nu confunda vibrato cu un bend repetat la distanta foarte scurta unul de celalalt ). Plaseaza-ti degetul in loc, lasa incheietura moale si misca din antebrat dreapta-stanga cu degetul tinut pe coarda. Asadar, degetul trebuie sa fie pozitionat intr-un loc, si lasa falanga sa se miste, dar nu si ultimul segment al acesteia. Sper sa iti fi fost de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.