www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzica Country


hihi
 Share

Recommended Posts

Guest Sheriff

Din chestiile mai recente:

Alan Jackson, Kenny Chesney, Lee Ann Womack, Brad Paisley, Martina McBride...

Ar mai fi cei foarte cunoscuti, gen Johnny Cash si Kenny Rogers

Cam atat imi vine in minte acu'...

Link to comment
Share on other sites

Ah, era sa uit: Jerry Donahue! Sorry!

THE HELLECASTERS:Jerry donahue,Will Ray,John Jorgesson,un fel de G3 al countryului :) Foarte interesant este si Pete Anderson,atat ca chitarist si ca producer,el se afla in spatele lui Dwight Yoakam,dar are si un(sau atat stiu eu)album solo.Dintre nechitaristi virtuozi,ar mai fi Garth Brooks,Reba Mc Entire,care nu au fost mentionati pana acum,Cel mai tare chitarist de country pe care l-am auzit pana acum este Johnny Hiland,daca gasiti,ascultati,ca e amazing

AAA,nu s-a mentionat James Burton,alt mare Telecasterist,Silviule,l-ai uitat?si Roy Buchanan are albume si aparitii country,dar nu numai.Alt solist important este Marty Stuart(care are o impresionanta colectie de Telecastere,si stie cum sa cante la ele),si mai e Travis Tritt,care joaca si prin filme demana a 3-a,dar e solist de mana 1-a,el canta mai rock putin,dar tot in domeniul country,si Billy Ray Cyrus,care joaca in serialu ala cu doctoru taran ,de mana a 2-a si serialul,si albumele :)

Link to comment
Share on other sites

candva in existenta mea (nu foarte indepartata) oamenii (nu foarte indepartati nici ei.. some admins around here) radeau de mine spunand ca ascult country. tom petty (& the heartbreakers) nu e country, dar poti sa incerci oricum.. o sa aiba acelasi efect! :)

 

ps: e heartland rock ce canta el, but you might come to enjoy all those southern accents..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

M-am apucat si eu sa dezgrop threaduri mai vechi... hehe

Un singur nume: Johnny Cash - tata lor! Ring Of Fire, Jackson, Ghost Riders, Hurt, A Boy Named Sue, Folsom Prison Blues.

Recomand albumul Live At Folsom Prison. In vremea aia, i-a detronat pe Elvis si pe Beatles din topurile vanzarilor.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baragan

Da, Willie Nelson rulz

Aaaa si sa mai mentionam si Linda Ronstadt

Edited by Baragan
Link to comment
Share on other sites

Stie cineva niste artisti mai cunoscuti de Country ? Sau macar sa-mi spuneti niste melodii :)

Pai America este cam mare , sunt mai multe zone de "country" , mai ales in sud.

Eu cred ca ar trebui sa cauti pe siteuri de muzica independente ca si

 

http://www.click4musicians/

 

acesta deschide site-ul :-> www.countrywesternbands.com

 

acestea de mai sus cateodata se deschid mai greu , cred ca este traficul mare si serverele slabute.Sau trebuie "sapat" sa vezi daca nu s-a schimbat site-ul .

 

 

mai stiu de :la toate sunt prezente toate genurile tu selectezi "country" la "genere"

 

 

http://www.bandspace.com/

 

http://www.jamwave.com/ , acesta are "jamwave-radio" setezi genul dorit si curge muzica ...

 

http://www.acidplanet.com/

 

si mai sunt, aicea poti gasi muzica country buna si necoafata , si de toate stilurile.

 

Pe cablu TV intr-un timp functiona si emisiune de radio si se receptiona o statie de Country , nu stiu daca se mai emite pe cablu , dar pe satelit trebuie sa fie , acolo gasesti si poti audia country adevarat precum si country contemporan adevarat , de mainstream .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

...

Pe cablu TV intr-un timp functiona si emisiune de radio si se receptiona o statie de Country , nu stiu daca se mai emite pe cablu , dar pe satelit trebuie sa fie , acolo gasesti si poti audia country adevarat precum si country contemporan adevarat , de mainstream .

 

CMT se numea (Country Music Television) ... si mor de ciuda ca a fost considerat underrated de funrizorii cable ... i-au dat dismiss.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.