www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Auto-tune


Guest songbird
 Share

Recommended Posts

Guest songbird

Sunt curioasa ce parere aveti despre corectarea digitala a vocilor cu Auto-Tune. Multa lume foloseste "by default" pentru a corecta micile falsuri.

 

Eu nu l-am folosit niciodata, ori sunt eu paranoica ori simt modificarile sub forma unui usor flanger :) Oricum, sunt de parere ca imperfectiunile sunt mai OK decat ceva artificial.

 

Voi ce ziceti?

 

PS: un documentar "educativ" si funny despre Auto-Tune aici: http://www.youtube.com/watch?v=o6bCdZmSE7M

Link to comment
Share on other sites

Mai era o treaba... antares ii zicea.

 

Programul este super tare, desi cat am avut ocazia sa lucrez la studio, il foloseam mai mult la instrumente decat la voci...

 

Sincer, nu sunt deacord cu el, nici macar pentru corectiile minore sau foarte foarte minore... asta ar insemna ca toata lumea poate deveni un star vocal fara prea multa munca?? Desi, daca stau bine sa ma gandesc, e similar cu photoshop-ul... folosit foarte mult, poate duce la creatii extraordinare, dar totodata artificiale...

 

Pe cand la capitolul muzica e total nepotrivit...

 

 

LE. Cancel that, programul chiar asa se numeste.. Antares Auto-tune...

Edited by comanel
Link to comment
Share on other sites

cvasi documentrul e f misto facut. dupa mine ideea auto-tune e o porcarie. ori canti ori nu. folosit cu moderatie in anumite directii nu se simte. acolo e secretul sa nu se simta.

 

pt funk disco r'n'b whatever poate ca merge asa weird. cred ca tine pana la urma de alegerea personala. conceptul pe care se merge.

 

ce zic aia in ultimele 10 secunde e vital!!!!!

 

+ sunt voci la care un cantat usor fals da f bine. vezi rick james and bon scott ca sa dau numai 2 exemple.

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

Lolz, nu stiam ca efectul ala e produs din auto-tune :).. Intr-un final cred ca supra-editarea trage in jos calitatea muzicii pt ca orice gogu se poate duce la marele Timbaland/Pharell/Moga sa-i faca o piesa. Lui nu-i ramane decat sa arate bine in clip si uite asa se obisnuieste publicul cu toate anti-talentele.

 

Pe de alta parte nu poti interzice tehnologia. Va fi acolo si se va dezvolta chiar daca vrem chiar daca nu vrem.

Producatorii de muzica de club folosesc chestiile astea in moduri total exagerate si combinat cu reverse-uri si alte magarii ies chestii interesante:

http://www.youtube.com/watch?v=gkPJX0TxZwI

http://www.youtube.com/watch?v=2V7P8OCqqC8

http://www.youtube.com/watch?v=wmXt-Vgesvo

 

In schimb, cantatul live printr-un sistem de corectie a vocii e un rahat total. Huo!

 

btw :

:) Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

asta ar insemna ca toata lumea poate deveni un star vocal fara prea multa munca??

 

Si ce e rau in asta? :)

E o tehnologie ca oricare alta: tractiunea animala a fost inlocuita de motor, mesagerii au fost inlocuiti de telegraf, telefon, e-mail etc. si acum efortul de perfectionare a interpretilor a fost inlocuit de retusuri digitale. Asta inseamna ca tre' sa-si caute alt job Carreras? Methinks not.

Va exista mereu loc pentru cantareti "talentati" si pentru astfel de programe. In plus tehnologia a oferit noi posibilitati expresive: vezi Cher, T-Pain etc.

Personal mi se pare o prostie sa crezi ca o tehnica e inerent mai valoroasa decat alta. They're just means to an end.

Link to comment
Share on other sites

"we all live in future world , our life is full of joy" . fain de unde s-o plecat si unde s-o ajuns . snoop doggy ala canta "disco" mai nou ??

parerea mea : "muzica comerciala" e rezolvata perfect asa , nu mai trebuie sa se agite nimeni care mai stie ceva sa produca hituri , oricine poate s-o faca acum .

 

edit : si T-pain e antaia.....

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Am impresia ca s-a mai discutat.

 

Oricum, eu cred ca atata timp cat e 'etic' sa folosesti un perete intreg de efecte pe chitara a.i. sa para ca suna bine (e.g. Dave Howell Evan, adica The Edge), la fel e normal si indicat sa folosesti procesoare de voce.

 

Si nu sunt de acord cu parerea ca un fals natural suna mai bine decat o procesare. Dar e ca si cu machiajul femeilor: prinde bine un machiaj discret, insa cand se scapa pensula-n tencuiala ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.