www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sg Vs Lp


Adi M
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Sper sa nu va para un subiect inutil aparut aici, insa pe mine ma framanta foarte tare aceasta confruntare. Mai exact: am un Epi G400 cu Seymour Duncan pe el, insa sunt foarte atras de forma si sunetul unui LP si as vrea sa schimb SG-ul pe un LP (deja am pus anunt aici :) )

 

Rugamintea mea pt voi ar fi sa imi spuneti cam ce as avea de castigat/pierdut in urma schimbului.

 

Eu stiu asa:

- SG e mai usor si mai "finut" decat LP-ul, dar mai slab echilibrat (neck-heavy)

- SG-ul are un sunet mai "bright", mai taios decat LP-ul, atat pe clean, cat si pe distors

 

Eu as vrea sa schimb chitara si datorita aspectului fizic (corpul de LP ma atrage), dar si pentru ca imi place blues-ul foarte mult si mi-ar placea un sunet mai "plin". Insa va fi bun si pentru metale gen Sabbath sau chiar Metallica?

 

Si ce credeti, ar fi de preferat Vintage sau Epi Standard?

 

Mi-ar placea cu ea si un amp Vox AD15VT, cred ca ar fi foarte potrivit, foarte versatil, pentru mai toate genurile.

 

Multumesc anticipat pentru pareri.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Sper sa nu va para un subiect inutil aparut aici, insa pe mine ma framanta foarte tare aceasta confruntare. Mai exact: am un Epi G400 cu Seymour Duncan pe el, insa sunt foarte atras de forma si sunetul unui LP si as vrea sa schimb SG-ul pe un LP (deja am pus anunt aici :) )

 

Rugamintea mea pt voi ar fi sa imi spuneti cam ce as avea de castigat/pierdut in urma schimbului.

 

Eu stiu asa:

- SG e mai usor si mai "finut" decat LP-ul, dar mai slab echilibrat (neck-heavy)

- SG-ul are un sunet mai "bright", mai taios decat LP-ul, atat pe clean, cat si pe distors

 

Eu as vrea sa schimb chitara si datorita aspectului fizic (corpul de LP ma atrage), dar si pentru ca imi place blues-ul foarte mult si mi-ar placea un sunet mai "plin". Insa va fi bun si pentru metale gen Sabbath sau chiar Metallica?

 

Si ce credeti, ar fi de preferat Vintage sau Epi Standard?

 

Mi-ar placea cu ea si un amp Vox AD15VT, cred ca ar fi foarte potrivit, foarte versatil, pentru mai toate genurile.

 

Multumesc anticipat pentru pareri.

 

Eu stiu ca SG-ul are un sound mai inchis decat Les Paul-ul.Eu unul prefer Les Paul.Si in legatura cu confruntarea Vintage - Epiphone, it's Vintage all the way.Eu zic ca Vintage-ul bate la fund Epiphoneul.Am avut placerea de a canta pe ambele chitari, de forma Les Paul, si Vintage-ul este mult mai bun, in eu am un Vintage Les Paul si sunt extrem de incantat de el, pot spune este la fel de bun ca un Gibson.Vorbesc foarte serios.Am probat cu mana mea un Gibson Flying V si nu mi s-a parut a fi vreo diferenta foarte mare.Poate s-o simti diferenta la un Gibson Les Paul.Oricum sfatul meu este sa mergi pe Vintage.Nu cred ca vei fi dezamagit.Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca SG-ul are un sound mai inchis decat Les Paul-ul.Eu unul prefer Les Paul.Si in legatura cu confruntarea Vintage - Epiphone, it's Vintage all the way.Eu zic ca Vintage-ul bate la fund Epiphoneul.Am avut placerea de a canta pe ambele chitari, de forma Les Paul, si Vintage-ul este mult mai bun, in eu am un Vintage Les Paul si sunt extrem de incantat de el, pot spune este la fel de bun ca un Gibson.Vorbesc foarte serios.Am probat cu mana mea un Gibson Flying V si nu mi s-a parut a fi vreo diferenta foarte mare.Poate s-o simti diferenta la un Gibson Les Paul.Oricum sfatul meu este sa mergi pe Vintage.Nu cred ca vei fi dezamagit.Bafta.

 

Stiu ca tu ai V100 :) Dar nu inteleg la ce te referi ca SG-ul are un sound mai inchis decat LP-ul :) Stiu ca ar fi mai "metalic".

 

Si parca mi-ar placea mai mult Vintage decat Epi, dar daca nu gasesc o oferta SH buna, e cam nasol..sunt din Buzau si din cate stiu Vintage erau pe la TM sau Oradea..

 

OK, multumesc pentru opinie, mai astept si altele.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca tu ai V100 :) Dar nu inteleg la ce te referi ca SG-ul are un sound mai inchis decat LP-ul :) Stiu ca ar fi mai "metalic".

 

Si parca mi-ar placea mai mult Vintage decat Epi, dar daca nu gasesc o oferta SH buna, e cam nasol..sunt din Buzau si din cate stiu Vintage erau pe la TM sau Oradea..

 

OK, multumesc pentru opinie, mai astept si altele.

 

Adica mai inchis...nu stiu exact cum sa explic...cu mai multi basi...poate te va lamuri cineva mai bine decat mine la capitolul asta.

 

Vintage gasesti in Timisoara.Merita sa faci un drum.Iti garantez.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Eu zic sa te orientezi in functie de ce muzica vrei sa canti.Daca iti place bluseul iti recomand sa faci schimbarea.Iar cat despre firma ,nu stiu ce sa zic.Nu stiu cum sunt Vintageurile, dar eu sunt foarte multumit de Epiphonul meu.Daca vrei Vintage in Timisoara nu mai sunt doar de la inceputul lui Octombrie

Link to comment
Share on other sites

Adica mai inchis...nu stiu exact cum sa explic...cu mai multi basi...poate te va lamuri cineva mai bine decat mine la capitolul asta.

 

Vintage gasesti in Timisoara.Merita sa faci un drum.Iti garantez.

 

Tu te referi la SG ca are un "darker sound" pentru ca Slash a folosit un SG cand a inregistrat My Michelle si zicea el acolo ca are un sunet mai inchis mai sumbru. Zii tu de nu-i asa?! :)

 

Daca vrei sa iti iei les paul trebuie sa ai in vedere urmatoarele aspecte ca sa nimeresti unul cat de cat bun:

- un les paul greu este un les paul bun

- trebuie sa aibe set neck, nu bolt on neck

- sa aibe curved top

- tune-o matic bridge

- ca sa fie greu trebuie sa aibe corpul construit dintr-un lemn greu, cum ar fii mahonul

- les paul'ul are un sustain incredibil

 

Good luck!

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Nu se poate. De fiecare data cand incep sa cred ca-s prea rautacios cu lumea, apare un thread din asta :)

 

In primul rand

 

1) Mai exista cel putin doua topic-uri pe acest subiect. Invata sa folosesti functia de cautare.

2) Daca n-ati avut ocazia sa faceti comparatia intre un LP si un SG (in mod ideal ambele echipate cu aceleasi set de doze), de ce vorbiti ? (slash93, ma uit la tine)

3) O diferenta la nivel de sunet exista. Numai ca nu este chiar asa mare cum crede lumea. Suficient de mica incat dozele sa fie un factor mai important. Iar daca bagi si tona de distors necesara pentru a canta metale, n-o sa se mai vada diferenta.

 

Principala deosebire e la nivel ergonomic, lucru care deja s-a mai zis. SG-ul e mai usor, are acces MULT mai bun la tastele superioare, dar are tendinta de a se duce cu gatul in jos.

Link to comment
Share on other sites

s-a mai discutat... les paul e bun pt metale da sa nu te astepti sa faci cine stie ce shred la freturile 15-22... o sa iti dai seama cand probezi chitara in sine.. cat despre vintage vs. epi eu nu am probat vintage dar sunt f multumit de chitara mea actuala (epi gothic sg), eu zic sa nu te iei neaparat dupa faza cum ca la epiphone e numai brandu cum se mai zice uneori si sa probezi modele la pret asemanator si sa fii impartial, sa nu ai asteptari de genu "aha deci vintage tre sa sune mai bine totusi ia sa vedem cat de rahat suna epiphonu asta...", ca nici nu stii de unde sare chitara de aur sau dimpotriva o scandura infecta..

Link to comment
Share on other sites

s-a mai discutat... les paul e bun pt metale da sa nu te astepti sa faci cine stie ce shred la freturile 15-22... o sa iti dai seama cand probezi chitara in sine.. cat despre vintage vs. epi eu nu am probat vintage dar sunt f multumit de chitara mea actuala (epi gothic sg), eu zic sa nu te iei neaparat dupa faza cum ca la epiphone e numai brandu cum se mai zice uneori si sa probezi modele la pret asemanator si sa fii impartial, sa nu ai asteptari de genu "aha deci vintage tre sa sune mai bine totusi ia sa vedem cat de rahat suna epiphonu asta...", ca nici nu stii de unde sare chitara de aur sau dimpotriva o scandura infecta..

 

 

OK, sunt foarte curios sa probez. Si oricum nu aveam pretentii de shred, nu sunt genul :)

 

Poate din octombrie incolo cand voi fi in Bucuresti cu facultatea (sunt din Buzau), voi avea ocazia sa probez mai multe si sa ma lamuresc.

 

Multumesc tuturor pentru pareri (mai astept! :) ) si scuze ca n-am gasit topicurile similare mai vechi...

Link to comment
Share on other sites

Eu iti sugerez o chitara grozava, un LP copie gibson de la Alesis mai veche, suna grozav, e absolut uluitoare si o da la numai 600 lei, are un sustain incredibil si lemnul e foarte uscat. Chitara se apropie de greutatea unui gibson LP, e agresiva cu multe inalte dar totodata destul de versatila.

Trimite un mesaj aici Mezzo Music si intreaba de Alesisul LP

Link to comment
Share on other sites

Eu iti sugerez o chitara grozava, un LP copie gibson de la Alesis mai veche, suna grozav, e absolut uluitoare si o da la numai 600 lei, are un sustain incredibil si lemnul e foarte uscat. Chitara se apropie de greutatea unui gibson LP, e agresiva cu multe inalte dar totodata destul de versatila.

Trimite un mesaj aici Mezzo Music si intreaba de Alesisul LP

 

 

O sa tin cont de sugestia ta, insa momentan mi-e imposibil sa avansez, intrucat am SG-ul si niciun ban. In plus, sunt din Buzau si alt oras in afara Bucurestiului imi este momentan indisponibl.

 

Dar am notat, tin cont, multumesc.

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa faci schimb cu un LP, nu te lua dupa firma. de fapt, majoritatea se iau dupa firma "ba, ia vintage ca am eu si e mai bun ca epi". astea-s abureli de genu' brusli vs vandam. fiecare instrument e unic indiferent de producator.

ce te nemultumeste la actuala chitara?

de ce vrei sa-ti iei un les paul?

caror cerinte trebuie sa raspunda lp-u' ca sa merite sa il iei? sustain mai bun? mai confortabil?

nu cred ca o sa fie vreo diferenta de sunet intre g400 si LP, ci doar autosugestie. daca doar le-ai auzi, n-ai fi in stare sa spui care e lp si care sg. ramine diferenta la forma si la cum se simte chitara, balans, etc.

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca o sa fie vreo diferenta de sunet intre g400 si LP, ci doar autosugestie. daca doar le-ai auzi, n-ai fi in stare sa spui care e lp si care sg. ramine diferenta la forma si la cum se simte chitara, balans, etc.

 

Este adevarat ca la pretul unui Epiphone diferenta de sunet nu este mare intre SG si LP dar nici inexistenta nu este.Cat despre motivul pentru care vrea sa schimbe chitara,poate prefera ca si forma LPul.In plus ii place bluseul iar SG nu este tocmai o chitara de bluse

Edited by Alex_Silva
Link to comment
Share on other sites

Este adevarat ca la pretul uni Epiphone diferenta de sunet nu este mare intre SG si LP dar nici inexistenta nu este.Cat despre motivul pentru care vrea sa schimbe chitara,poate prefera ca si forma LPul.In plus ii place bluseul iar SG nu este tocmai o chitara de bluse

 

 

Ba ar fi si SG-u de bluesl, ca doar a avut si Clapton, nu? :) In plus, ar putea fi un pic mai "multifunctionala" decat LP-ul, asta ma tem ca as pierde (pare ca duce de la "crunch-ul" gen AC/DC, pana la Sabbath, trecand si prin Metallica etc :) )

 

Dar da, intr-adevar, vreau sa o schimb in principal pentru forma, in ultima vreme imi plac foarte mult mai toate chestiile "old-school" si ar fi sunetul acela "plin", nu-l pot descrie exact, il stiti si voi, marca inregistrata Les Paul, atat pe clean, cat si pe distors (mai ales la solistica, dar nu shredding)

Link to comment
Share on other sites

Diferenta de sunet dintre ele cred ca se vede mai mult pe clean .Pe distors diferenta este aproape insesizabila .Si cu LP poti canta de la blues la Metallica(l-am vazut de multe ori pe Kirk Hammet cu LP)

 

Da, si eu l-am vazut..chiar la asta ma gandeam... Chiar nu stiu ce sa zic, dupa ce incepe scoala si voi fi in Bucuresti abia astept sa testez mai multe LP-uri, ca nici n-am pus mana pe unul adevarat, doar niste copii (Harley Benton si Stagg) :)

 

Multumesc din nou pentru pareri si intr-adevar, si eu ma refeream la sunetul de LP pe clean sau doar putin distors (gen blues), nu tone gen metal.

 

Cum ziceam, abia astept sa pot testa niste LP-uri, poate chiar am sa apelez la voi daca se ofera cineva sa ma lase sa-i incerc "jucaria" :) NU MA ACUZATI DE ALTE ALEA :)

Link to comment
Share on other sites

cum s-a zis si mai sus si am uitat sa spun si eu :) intre LP si SG nu e diferenta sesizabila de sunet(cel putin la gain mare dai treble-ul din amp un pic mai mare si ai facut orice les paul "sa sune ca un sg" sau invers bagi in medii si in basi cu un sg si ai scos "tonu ala smecher de les paul distorsionat ca a lu slash!!"), oricum cu o pedala de distors versatila, un amp bun si un egalizator, tot scoti ce "ton" vrea muschiu tau(de ex. si cu Ibanez RG si cu SG si cu Les Paul daca vreau tonu de solo a lu Kirk Hammett dau basii si inaltele in blana, mediile pe la 4 asa si gain din belsug.. voila) deci asta nu e o problema.. problema e cum iti vine la mana les paul-u, daca iti convine si daca te descurci cu ditai greutatea de gat.... mai bine iti iei explorer sau flying V de la Epiphone sau Hamer(care au un les paul ciuntit f smecher la doar 1250 de ron) si gata :) la Hamer ar mai fi o chestie ca modelele copii de explorer si flying v sunt din lemn de arin deci mult mai usoare.

Link to comment
Share on other sites

cum s-a zis si mai sus si am uitat sa spun si eu :) intre LP si SG nu e diferenta sesizabila de sunet(cel putin la gain mare dai treble-ul din amp un pic mai mare si ai facut orice les paul "sa sune ca un sg" sau invers bagi in medii si in basi cu un sg si ai scos "tonu ala smecher de les paul distorsionat ca a lu slash!!"), oricum cu o pedala de distors versatila, un amp bun si un egalizator, tot scoti ce "ton" vrea muschiu tau(de ex. si cu Ibanez RG si cu SG si cu Les Paul daca vreau tonu de solo a lu Kirk Hammett dau basii si inaltele in blana, mediile pe la 4 asa si gain din belsug.. voila) deci asta nu e o problema.. problema e cum iti vine la mana les paul-u, daca iti convine si daca te descurci cu ditai greutatea de gat.... mai bine iti iei explorer sau flying V de la Epiphone sau Hamer(care au un les paul ciuntit f smecher la doar 1250 de ron) si gata :) la Hamer ar mai fi o chestie ca modelele copii de explorer si flying v sunt din lemn de arin deci mult mai usoare.

 

 

OK, am sa incerc mai multe Les Paul-uri, cum ziceam, cand am sa ajung in Bucuresti si atunci voi lua decizia finala, care, in majoritate, va depinde de ergonomie, forma etc.

 

Apropo, stie cineva daca la GuitarShop au si alte finisaje decat Ebony? Pe site au Eb, si mi-e imposibil sa ma duc sa vad acum, asa ca voiam sa stiu, daca are rost sa visez la vreun Desert Sunburst sau IceTea :) (luat de la ei)

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

OK, am sa incerc mai multe Les Paul-uri, cum ziceam, cand am sa ajung in Bucuresti si atunci voi lua decizia finala, care, in majoritate, va depinde de ergonomie, forma etc.

 

Apropo, stie cineva daca la GuitarShop au si alte finisaje decat Ebony? Pe site au Eb, si mi-e imposibil sa ma duc sa vad acum, asa ca voiam sa stiu, daca are rost sa visez la vreun Desert Sunburst sau IceTea :) (luat de la ei)

 

Multumesc.

 

Eu deabea mi-am luat un Epi LP de la Guitar Shop si din cate am vazut acolo parca aveau un Standard Vintage Sunburst. Poti sa suni sa intrebi sau pe site.

 

Iar in legatura cu LP vs SG, nu stiu ce sa zic, fiecare osa zica ce ii place lui. Eu am LP si mi-se pare genial. Sunetul este foarte gros si cald. Este foarte placut urechei, dar daca vrei sunet ascutit ramai SG, dar daca vrei sunet cald blues-like, ia-ti LP.

 

Hope I helped!

Link to comment
Share on other sites

Eu deabea mi-am luat un Epi LP de la Guitar Shop si din cate am vazut acolo parca aveau un Standard Vintage Sunburst. Poti sa suni sa intrebi sau pe site.

 

Iar in legatura cu LP vs SG, nu stiu ce sa zic, fiecare osa zica ce ii place lui. Eu am LP si mi-se pare genial. Sunetul este foarte gros si cald. Este foarte placut urechei, dar daca vrei sunet ascutit ramai SG, dar daca vrei sunet cald blues-like, ia-ti LP.

 

Hope I helped!

 

Si daca vreau o chitara care sa sune a triunghi echilateral rece, ce-ar trebui sa-mi iau ?

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca SG-ul are un sound mai inchis decat Les Paul-ul.Eu unul prefer Les Paul.Si in legatura cu confruntarea Vintage - Epiphone, it's Vintage all the way.Eu zic ca Vintage-ul bate la fund Epiphoneul.Am avut placerea de a canta pe ambele chitari, de forma Les Paul, si Vintage-ul este mult mai bun, in eu am un Vintage Les Paul si sunt extrem de incantat de el, pot spune este la fel de bun ca un Gibson.Vorbesc foarte serios.Am probat cu mana mea un Gibson Flying V si nu mi s-a parut a fi vreo diferenta foarte mare.Poate s-o simti diferenta la un Gibson Les Paul.Oricum sfatul meu este sa mergi pe Vintage.Nu cred ca vei fi dezamagit.Bafta.

 

+1

Vintage model Les Paul all the way daca nu ai bani de Gibson!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.