www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cu Profesor Sau Fara?


Guest cancerul

Recommended Posts

ash vrea shi eo sa aflu cine a invatat sa cante la chitara fara profesor?eu am preferat fara profesor...shi acu ash vrea sa dau peste un teacher bun sa ma mai invete digitatie..shi cam de cat timp cantati?

Si eu am invatat (ma rog baza: acorduri note si pozitii pe grif cat mai multe ) singur sau de pe la alti prieteni. Oricum pe vremea aia nu aveam net si acces la atatea lectii, tab-uri,etc. Dar dupa ce am mers la unu' sa zic mai profi, in scurt timp s-a simtit diferenta si s-au meritat toti banii! Avantajul e ca poti invata multe chestii atat teoretice cat si praactice:,de la pozitionarea mainii, degetelor, aceleasi game dar in dif pozitii, pana la trucuri, arpegii etc. si e altceva cand se ocupa cineva de tine.Deci sfatul meu e sa mergi la cineva dupa ce ai o oarecare baza ptr ca progresezi mult mai repede. Mai tarziu poti progresa si singur dupa lectii video sau tab-uri, partituri, etc.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cursul se tine o data pe saptamana, si tine 1 ora jumate. Costa 200.000 sedintza - chitara acustica, si 250.000 sedintza - chitara electrica. Cursurile se tin in Preoteasa (Casa de cultura a studentilor).

Conditia primordiala este sa ai chitara :) cam atat. In rest ia leg cu el personal pt mai multe detalii

 

250.000 sedintza - chitara electrica. ???

Link to comment
Share on other sites

ash vrea shi eo sa aflu cine a invatat sa cante la chitara fara profesor?eu am preferat fara profesor...shi acu ash vrea sa dau peste un teacher bun sa ma mai invete digitatie..shi cam de cat timp cantati?

 

Poti sa inveti cum vrei , de tine depinde de pregatirea ta anterioara de talent vointa si rabdare.

Pe net gasesti material despre toate.

 

Dar este mai productiv cu o indrumare de catre un maestru.

 

Numai un instrumentist experimentat poate sa te ajute sa inveti corect si mai repede cum si ce este important.Daca mergi pe calea de autodidact prima data trebuie sa-ti faci un plan de "scolarizare" , trebuie sa studiezi metodele ,sa ordonezi in timp insusirea diferitelor elemente si tehnici muzicale si instrumentale ...etc...adica trebuie sa te faci profesor si numai dupa aceea sa te apuci sistematic sas studiezi.

Altfel o sa sari de la una la alta si nu te vei perfectiona in nimica si dupa un timp ( pierdut) ati vei da seama ca ai insistat pe treburi neimportante si vei incepe din nou cu invatatul de la inceput ( daca mai ai rabdare si timp). Deci toate la timpul lor , asta ar fi idea , prin metoda de autodidact iesi din timp.

 

Cum au scris si alti inaintea mea , poti sa inveti sa canti singur dar ajungi la un anumit nivel , Daca esti indrumat de un maestru si ai putea ajunge la acelasi nivel mult mai repede.

 

Exact ca si la scoala de cultura generala , nu reinventam matematica ci invatam tot ce s-a inventet pana acuma si dupa acea incercam sa folosim aceste cunostinte pentru a pasi mai departe spre dezvoltare sau pur si simplu utilizam cea ce am invatat.

 

Cu muzica este mai greu , in paralel cu invatatul sa canti la chitara trebuie sa studiezi si muzica , stiluri ,genuri etc ca sa devii muzician altfel vei putea canta bine doar muzica compusa de alti , adica vei fi doar un interpret.Trebuie sa-ti insusesti o conceptie in arta ca sa devii artist adevarat.

 

Interpreti buni sunt cu duiumul ,dar numai inovatori si compozitori ajung sa fie recunoscuti .

Daca ai un maestru bun el te va indruma pe calea cunoasteri muzici , a conceptiei , a artei , si nu numai pe cea a tehnicii interpretari.

 

Este mai greu sa gasesti un maestru cei mai multi profesori de chitara sunt doar interpreti sau numai profesori si interpreteaza groaznic dar asta nu inseamna ca nu cunosc chitara.( asta fi ca si in sport de ex.la box un antrenor mic pricajit si batran al invata pe tanarul inalt si puternic cum se boxeaza )

Link to comment
Share on other sites

bai io am invatat singur..

cand de vro 6 ani shi sunt multumit de nivelul la care am ajuns..

dar stiti cum e sa: inveti singur da sa ai un model dupa care sa te ghidezi.. la noi a fost dream theater; si daca mai eram shi doi (io cu iulian) ne ambitionam mai tare. cred ca asta ne-a facut sa progresam repede shi eficient.. iar pe langa chestiile astea.. mai furam shi noi ce prindeam de pe la aia care cantau de mai mult timp shi studiau mai mult.. chestii de-astea

Link to comment
Share on other sites

Este foarte recomandat sa te duci la un profesor. Te ajuta enorm! Eu intr-un an am progresat cat altii in 3-4; asta vorbind ca si tehnica ... ca de teorie inveti mult mai mult...

Sau daca nu cumparati niste carti cu teorie si tehnici ceva...

 

asa este , mai adaug inca odata ce am scris mai sus , trebuie un mentor care te invata si stil si muzica si conceptie .In afara de partea pur tehnica , adcica teorie muzicala si tehnica de interpretare.

 

 

 

bai io am invatat singur..

cand de vro 6 ani shi sunt multumit de nivelul la care am ajuns..

dar stiti cum e sa: inveti singur da sa ai un model dupa care sa te ghidezi.. la noi a fost dream theater; si daca mai eram shi doi (io cu iulian) ne ambitionam mai tare. cred ca asta ne-a facut sa progresam repede shi eficient.. iar pe langa chestiile astea.. mai furam shi noi ce prindeam de pe la aia care cantau de mai mult timp shi studiau mai mult.. chestii de-astea

 

Este foarte bine DAR poate ajungeai in 2 ani la acest nivel " multumitor" , si poate deja incepeai sa te ocupi de muzica deci sa consideram ca ai pierdut 4 ani , timp in care altul cu sprijin a ajuns mai "sus".

 

Este foarte important ca la varsta de 19-20 de ani sa fi deja un foarte bun interpret sa fi un chitarist care "promite" . La aceasta varsta intri la facultate si mai esti acasa pla parinti deci inca poti face experiente pa bani altora .Dupa ce incepi sa lucrezi si daca ai si familie s-a cam terminat cu invatatul , sau canti ce vine pe bani sau te lasi si incerci sa castigi bani din alta meserie.

 

Asa ca nu prea este timp.!! De aceasta se incepe studiul instrumentelor de mic copil , ca sa ajungi la o "maturitate " artistica ( sau macar tehnica pe instrument) cat mai repede , ca sa fi " acolo" cand se aleg viitori instrumentisti.

Altfel "pierzi trenul "

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

eu nu sunt pro profesor... in adevaratul sens al cuvantului... desi am facut 1 an pian cu un prof inainte sa ma apuc de chitara care m`a invatat cercul cvintelor, fava cu ordinea diezilor si a bemolilor si modul de formare a gamelor majore si minore (pe care le`am inteles mai bine cand m`am apucat de chitara si am studiat singur notele de pe grif)

chitara am invatat`o singur.. toate pozitiile de acorduri le`am dedus singur prin calcul si sunt destul de multumit de performantele mele.. cant de 5 ani... nu sunt un shreder.. si asta nu fiindca nu am avut un prof ci fiindca de felul meu nu am rabdare sa exerez destul...

 

poate ca er fi ok un profesor doar pentru explicatii de baza.. restul trebuie sa descoperi singur :)

Link to comment
Share on other sites

Este foarte bine DAR poate ajungeai in 2 ani la acest nivel " multumitor" , si poate deja incepeai sa te ocupi de muzica deci sa consideram ca ai pierdut 4 ani , timp in care altul cu sprijin a ajuns mai "sus".

bai io sunt foaarte multumit, sa stii..

nu consider ca am pierdut timpul.. ba chiar am castigat.. la ora asta am doua trupe shi sunt mult peste aia care s-au apucat odata cu mine la profesori (cel putin aia de la mine din orash).. ba chiar ajunsesem la 2 ani de chitara ii ajutam pe profesorii de la palatul copiilor la lectii.. io zic ca is destul de bine.. nu am de ce sa ma plang.. "parerea mea" :)

Link to comment
Share on other sites

bai io sunt foaarte multumit, sa stii..

nu consider ca am pierdut timpul.. ba chiar am castigat.. la ora asta am doua trupe shi sunt mult peste aia care s-au apucat odata cu mine la profesori (cel putin aia de la mine din orash).. ba chiar ajunsesem la 2 ani de chitara ii ajutam pe profesorii de la palatul copiilor la lectii.. io zic ca is destul de bine.. nu am de ce sa ma plang.. "parerea mea" :)

:)) i remember :)

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am facut niciodata chitara cu un profesor, dar asta nu inseamna ca nu as fi vrut. Chestia este ca nu stiu daca este un profesor bun in sibiu care sa ma invete ceva ce ma intereseaza (cam ce imi trebuie pentru metal in special...) si nici nu stiu daca as avea banii necesari... dar ar merge, chiar m-ar tenta sa incerc un profesor.

 

Am un an si 7 luni la activ, din care 2 luni pe chitara rece si 17 pe electrica (Hora Reghin!) si nu am nici un concert la activ - doar o formatie in stadiu de proiect cu putine repetitii, dar am si eu visele mele ca multi alti chitaristi.

 

Multi mi-au zis ca pentru nivelul meu cant destul de bine, dar chestia este ca m-am obisnuit doar sa cant dupa ureche, sa improvziez dupa ureche (ceea ce e bine dar cu teorie lipsa mai greu)... sa cant dupa taburi sau sa mi le fac singur... etc...

 

Dar... eu zic ca se putea mult mai bine in cele aproape 20 luni de chitara...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest MrJackson

Lord C ( R.U.S.T.), Andrei Baiasu(R.U.S.T.),

 

Ionut si Andrei parca studiaza cu Cristi Gram acuma... parca asa auzisem :)

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

Guest Adriani

Ionut si Andrei parca studiaza cu Cristi Gram acuma... parca asa auzisem :)

Da, este posibil. Eu nu m-am referit strict la prezent ci la faptul ca le-am pus chitara in brate si au facut cu mine o perioada. E optiunea fiecaruia de a alege. Inca un motiv al faptului ca nu am obligat pe nimeni sa-mi urmeze cursul.

Dar cred ca altundeva vroiai sa "bati". Cristi Gram este un chitarist remarcabil si in nici un caz nu e o sperietoare pentru mine. Ceea ce face el pot face si eu si probabil viceversa (daca discutam de tehnica). El si-a propus sa fie Vai, iar eu mi-am propus sa fiu Manolovici.

In legatura cu optinea aleasa de fostii mei elevi, eu zic sa-i intrebi pe ei(mai ales ca sunt si ei abonati rgc) motivele ptr care au plecat d la cursul meu. Asa, ca sa te lamuresti pe deplin.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Nu "bateam" la nici o comparatie... credeam ca te referi la prezent. Nu vreau sa incep o polemica si nici o sa o dam in teoria conspiratie ca alti colegi de-ai nostri :)

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

Guest Niemand

Se pare ca s-a deviat foarte mult de la topicul original, lucru care nu il consider echitabil. Era vorba daca este mai bine sa inveti sau nu cu un profesor, nu daca Adi Manolovici este un profesor bun ( desi nu vreau sa iau partea nimanui ). Consider ca daca vrei sa progresezi, depinde in primul rand de talentul tau , si de pasiunea ta pentru instrument. Singura persoana care poate sa-ti spuna daca ai sau nu nevoie de profesor, esti tu insuti ( parca s-a scris asta intr-un alt post ) . Acestea fiind spuse, Rock On si sa nu va uitati niciodata scopul :)

Edited by Niemand
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

cu prof ajungi pro mai repede :)

 

 

Indraznesc sa-ti spun ca orice profesor ai avea, daca matale nu-ti dai silinta, degeaba... :)

Link to comment
Share on other sites

normal, doar nu-ti baga proful informatiile in cap... dar ideea e ca poti sa gasesti raspunsul la intrebarile tale intr-un mod sigur si rapid(intrebatul pe diferite forumuri nu mi se pare sigur):)

Plus ca la inceput nu e bine sa faci pe autodidactul, poti sa gresesti o multime de chestii si sa le inveti asa... dup-aia va fi foarte greu sa le corectezi

Link to comment
Share on other sites

Andrei de la R.U.S.T. .....mama cum suna :(:) Am studiat cu bunul preten Adi Manolovici iar in momentul in care m-am oprit a fost din cauza scolii pt ca eram intr-un an important si timpul nu imi mai permitea.

Am decis ca la nivelul ajuns pot sa studiez bine mersi pana imi ies ochii din cap, si asta incerc sa fac. Dar atunci cand voi mai avea nevoie sigur voi mai apela la Adriani :) si in caz ca voi avea ocazia sa fac cunostiinta si cu Cristi Gram poate il voi intreba si pe el anumite lucruri.

Insa dupa parerea mea Profesorul de chitara are aceeasi valoare pe care o are si meditatorul de mate in clasa a 11 a....in loc sa iti bati capul cu ceva el iti arata, demonstreaza si explica, si te corecteaza acolo unde trebuie......hai sa ii spunem " Ala care iti da Primu sut in cur klumea", de acolo va priveste daca continuati drumul singuri sau o lasati balta.

Cert este ca totul variaza de la individ la individ....

Stay Strong :)

Link to comment
Share on other sites

Macar un an sa faci cu un profesor ca daca nu o sa-ti ia ceva timp sa evoluezi. Profesorul trebuie sa iti arate cum sa cati corect(pozitie,exercitii de incepator etc.) si te dezvata de taburi(te pune sa invet notele, k fara ele esti un simplu lautar).

Link to comment
Share on other sites

Ionut si Andrei parca studiaza cu Cristi Gram acuma... parca asa auzisem :)

 

 

Asa hai ca deja incep sa ma enervez, da ba sunt elevul lui Cristi Gram, dar am studiat si cu Adi... finger-style-ul de kitara acustica l-am invatzat de la Manolovici si care e problema?... Frate nu va mai ajunge?, acum serios, Rares are o vorba geniala (aia cu capra, stiti voi) LASATI OAMENII IN PACE. Daca ar fi fost cineva care sa poata comenta afirmatia din anuntul lui Adi, acela as fi fost doar EU si referindu-ma doar la MINE!!! Cata vreme io nu am zis nimic... ce treaba aveti voi? Ce va pasa voua ca ala face bani din lectii de kitara? V-a **** in gura vreodata?, ok, treaba voastra si a lui, nu il aveti la suflet, de asemenea treaba voastra si a lui, pe mine de exemplu ca utilizator de forum NU MA INTERESEAZA ce probleme de personalitate are userul X cu un anume kitarist Y si cred ca la fel ca mine sunt foarte multi pe aici. Cum ar fi sa facem un Topic care sa se cheme "CE URAM NOI LA KITARISTII DIN ROMANIA!!!" si sa turnam acolo "ca ala ia bani, ca ala bea, ca ala are pleata nush cum, ca ala **** prea multe femei, ca ala are coarda E ruginita, ca masa aluilalt se nush ce cu nush cine" DAR NIMIC DESPRE CANTAT IN SINE!!! sau nimic de bine... Oameni buni, nu iau apararea nimanui, dar pe bune, omu v-a invitat la session, de ce nu a fost nimeni?

Vreau sa repet si in acelasi timp sa subliniez nu e vb aici doar de Manolovici.... insa in nush ce topic, chiar nu-mi aduc aminte care, cineva se lua de un alt kitarist misto de pe la noi pe motiv ca ala bea, altii se injura, pe tema cristi grosu, respectiv pe el personal, de ceva timp bun, etc.... Io cred ca asa cum am mai spus (dar din motive personale nu o am facut-o) o sa evit sa mai am treaba cu forumu asta, ca ma fac de tot rahatu... multi dintre voi va comportati precum o haita de hiene care lovite de imposibilitatea evolutiei pe instrument comenteaza cum li se nazare lor. Ati vazut voi un Patranoiu, un Gram, un Savu, un Zavate sau unu de talia lor luandu-se de oameni asa aiurea pe forum? De ce oare? CA AIA CANTA, NU AU TIMP SA SE GANDEASCA DE CE MANOLOVICI FACE NUSH CE!!!!!! Si chiar daca o fac, nu isi fac imaginea de rahat ca voi comportandu-se precum o adunatura de copii deprimati.

 

Acestea fiind spuse, propun serios anumite modificari in regulamentul forumului astfel incat sa nu mai apara intr-un anume topic, dedicat unui anumit subiect astfel de discutii stupide.

 

AVETI DESERTUL PT FLAME-URI!!!! SCRITI ACOLO CAT POFTITI!!!!

 

Gata am obosit... si Mr. Jackson, nu-i nimic personal chiar daca te-am citat pe tine, doar ca tu ai apucat sa intrebi ce gandeau probabil altii, a fost un fel de "bate shaua sa priceapa magaru'!!!" :) nu te supara... eh te-ai prins tu despre ce e vb :)

 

Pt restul care au intrat pe acest topic doar pt a vedea daca e bine sa incepi studiul cu un profesor ori fara el, imi cer scuze de acest post, drept pt care: ONTOPIC: cautati un profesor, nu va chinuiti sa invatati ceva singuri doar pt ca gigel asa a facut, va veti forma deprinderi gresite si alea sunt cel mai greu de educat :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hai sa va impartasesc cateva vorbe ale unui nou amic de-al meu, care initial a studiat percutia, apoi pianul si de catva timp saxofonul (dupa ce l-am intrebat cum a reusit sa aprofundeze atat de bine toate cele trei instrumente fara profesor si l-am rugat sa-mi recomande o metoda de studiu sau un curs de teorie muzicala):

 

"Daca te ocupi putin, sunt convins ca poti sa mai gasesti multe pe net. Site-uri, forumuri de unde poti invata. Eu asa am invatat la inceput. Poti invata intervale, acorduri si game si din cartile de teorie muzicala de pe la scoli doar ca acolo se lucreaza cu portativ. Sunt de parere ca nu e necesar portativul. Cel putin nu acum. Dintre toti aia pe care ne-ai auzit la concert, doar eu mai lucram cu portativ, cand vroiam sa invat piese jazz. Restul nu lucreaza cu asa ceva si ai vazut ca pot sa cante destul de bine. E important la inceput sa o faci cu simtz si cu distractie, nu cu prea multa teorie si partituri."

"Cred ca lectiile video sunt cele mai utile. E bine sa urmaresti chitaristi cantand. Mintea subconstienta inregistreaza miscari motorii vizualizate la altii si le poate reda mult mai usor asa. (e un proces complex cu transformari in ecuatzii fourier dar asta nu cred ca te intereseaza :)) )"

"Inca un secret al mintii in muzica: eu am progresat mult pt. ca ma gandeam la asta chiar si cand nu aveam instrumentul. De ex. digitizez harti, dar o parte a mintii exerseaza scale sau isi imagineaza ritmuri de tobe. Nu te limita doar la orele de studiu cu chitara in mana. Cand eram doar tobar am avut o perioada in care aveam doar sambata repetitii. Intre ele nu bateam la tobe, dar in fiecare saptamana evoluam. Tot studiul se intampla in mintea mea..."

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.