www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 24 - Votare Si Comentarii


Cosu
 Share

Votati interpretarea preferata :D  

51 members have voted

  1. 1. Duel nr 24

    • Comanel
      4
    • Dmc
      21
    • Guitarista
      23
    • Kovu_tlk
      2


Recommended Posts

Download piese :

 

 

Comanel

Dmc

Guitarista

Kovu_tlk

 

 

Va rugam frumos (si foarte insistent) sa comentati piesele si nu autorii lor. Spun asta datorita precedentului de la inregistrarile noastre . Nu vrem sa facem aici un loc de aruncat cu noroi sau un loc pentru certuri cat se poate de puerile. Incercati sa pastrati discutiile (Chiar daca in contradictoriu) la limita bunului simt.

Va multumim mult

Link to comment
Share on other sites

incep primu...

 

lasand la o parte toate discutiile de 2 sau 3 lei care s-au facut pe seama guitaristei trag o concluzie ca publicitatea care s-a facut pe marginea genului respectivei persoane+stilul avansat de cantat la chitara, au pus-o pe aceasta intr-o oarecare lumina favorabila.. (in ochii mei cel putin), iar chestia asta ma influenteaza oarecum la vot.. tind sa o votez pe ea,deoarece consider ca e mai buna ca mine din pdv tehnic, dar are anumite fraze care se repeta.. lucru care mie imi da impresia de banal...

 

nu spun ca ce am facut eu e extraordinar.. eu am urmat linia de voce a lui ozzy in baza, (improvizand dupa ureche...) si am adaugat o alta varianta a armoniei facuta de Zakk..

 

ideea lui DMC mi s-a parut originala, frate, am downloadat piesa si a ramas singura in playlist... a cantat cred ca vreo 45 de minute si era totul la locul lui, nu iesea nimic pe dinafara.. frumos, curat si placut...

(sincer, cred ca am sa schimb playlistu de jazz pe care fac dragoste :) , si am sa incep sa bag niste lucruri de aici..)

 

kovu.. mi-a placut si ideea ta, dar sincer nu-mi vine nici o idee de comentariu pe seama ta... nu pot spune ca m-a impresionat foarte mult... (nu am mai fost impresionat de cand am vazut Al Di Meola in San Francisco, da deh... :) )

 

Guitarista.. imi place cum lucrezi.. dar (exista dar..) te repeti.. si te arunci la chestii prea complicate |(tapping, sweep.. etc.) care nu cad bine dupa urechea mea (parerea mea..) si iti lipseste o idee concreta si un feeling la ceea ce canti.. as spune ca e o improvizatie puerila, mai mult de showoff dar nu pot spune asa ceva din cauza nivelului destul de mediocru de cantat la chitara in care ma aflu...

Tonul chitarii in schimb nu mi-a placut deloc... as vi spus ca ai tras cu zoom decat cu valve sau ce ai zis ca a venit.. e prea sintetizat... mult prea sintetizat pt Ozzy.. dar daca asa ai vrut tu sa sune, esti norocoasa ca ti-ai gasit tonul

 

Eu.. :) am voie sa ma comentez si pe mine|??| .. ca sa evit discutii de genul.. "fiule".. etc (stim noi dle m_man... nu uit....) am sa fiu obiectiv.. piesa cere mult mai mult.. guitz-uri, tipete... lucruri pe care nu le stapanesc inca.. am incercat eu sa fac niste artificiale pe ici, pe colo, urmate de vibrato intensiv...(floyd rose rulz...) care au dat o nota plina a piesei.. numai ca energia se pierde pe parcurs, si atunci cand era mai multa nevoie de ea (la partea de solo principal) are o lipsa de vlaga... Desi dinamic (cu sau fara gherle..stiu ca sunt nu aruncati cu rosii) tema are lipsa de originalitate... daca apocalyptica ar fi facut un cover dupa Crazy Train ar fi adoptat aceeasi tema...

 

Nu votez acum.. pt ca inca stau sa ma gandesc si sa ma lamuresc care din noi e mai bun... ala merita sa castige, deci va rog, votati cu urechile.. si nu cu altceva :(

Link to comment
Share on other sites

 

ideea lui DMC mi s-a parut originala, frate, am downloadat piesa si a ramas singura in playlist... a cantat cred ca vreo 45 de minute si era totul la locul lui, nu iesea nimic pe dinafara.. frumos, curat si placut...

(sincer, cred ca am sa schimb playlistu de jazz pe care fac dragoste :) , si am sa incep sa bag niste lucruri de aici..)

 

 

multam frumos comanel. din pacate niste gherle mici tot mai sunt pe acolo. asta pt ca am pierdut prea mult timp tragand ritmul (sunt vreo 4 riffuri diferite, la anumite momente dublate etc.) si la solo deja nu am mai avut prea multa rabdare.

 

Dat fiind ca particip la duel, prefer sa nu comentez piesele celelalte :)

Link to comment
Share on other sites

Eu o sa comentez 'piesa' mea. E facuta la plezneala in 10 minute pe o doina si guitar fx. Dupa cum observati doina falseaza si destele se prind in belson de .10, sustain nema, tapping nici atat. Din pacate pana reconditionez Usha tre sa ma obisnuiesc cu asta. Ma rog destul despre scule vorbim de piesa. Nu ma astept sa primesc vreun vot pt asta. Am facut-o pentru a aduce un nou sunet duelurilor: Majoritatea sunt bazate exclusiv pe tehnica si scule. Eu sunt de parere ca o melodie nu trebuie sa fie rapida ca sa sune a ceva. Nu ma dau mare chitarist si nici nu vreau sa castig ceva dar as fi fericit sa vad dueluri pe clasica sau macar clean.

 

Piesele celorlalti concurenti sunt intr-adevar competitive si bine aranjate. Pacat ca au concurat atat de putini oameni. Numai bine si felicitari castigatorului/castigatoarei.

Link to comment
Share on other sites

misto dmc. coerent si totul la locul lui desi poate ca un moment de virtuoazitate de 2 sec nu ar fi stricat. guitarista, fucking impressive. sincer nush pe care sa va votez pt ca imi suna la fel de misto. so... i'll think about it. \m/

 

comanel.... foarte muradr ce ai facut acolo. kovu tk, e de apreciat efortul si esti pe locul trei nu neaparat pt prestanta ci pt ca ai vrut sa faci altceva and that my fr5iend e semn de dorinta de exprimare so keep it up

Link to comment
Share on other sites

As fi votat si eu (nu stiu daca am dreptul desi pe v...m am reusit sa-l votez :) - am vazut pe undeva ca treb'e sa ai >5 postari de piese sau asa mi s-a parut) oricum nu puteam fi obiectiv ptr ca nu am ascultat ce au pus Dmc si Guitharista (nu le pot descarca ptr ca-s peste 3 mb). Astept sa-mi zica cineva daca poate vota oricine pe forum. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest warlock

mai mai mai... am ascultat inregistrea ghitaristei -> bun, putin exagerat tappingul dar toti ne lasam luati de val, in general suna bine, dar votul meu merge la kovuTLK pentru ca nimeni nu si-a dat deama despre ce e vorba :) deci, oameni buni un cablu de 400 de dolari nu e cu nimic mai bun decat unu de 15 ron, ghet mai point? toata lumea e steve vai sau malmsteen pe forumu da nici unu nu-si da seama de o melodie facuta la misto si in scarba... bravo voua ghitaristi virtuali !!!!! de ce nu organizati voi administratori niste dueluri live?! in fine, bravo kovule :)

 

 

p.s.: pun pariu ca nimeni nu a ascultat pana la sfarsit melodia lui si ca toti ati fost impresionati de eternele tappinguri mare chestie

Edited by warlock
Link to comment
Share on other sites

In general, toate piesele participante la editia asta sunt bune, fiecare mai originala sau nu.

De admirat efortul lui dmc si mai ales faptul ca i-a iesit bine ce a iesit acolo... singurul lucru care a lipsit e shredul... si asta contribuie la originalitate, totusi.

Kovu este scuzat pentru sound... si laudat pentru idei si initiativa... un pic mai lucrat ar fi iesit super! la mai mare! cel mai tare mi se pare ca ai reusit sa faci preseturile alea pe Fx box... poate le dai, cumva... :)

Comanel a mizat pe cartea virtuozitatii ca si altadata, si nu i-a iesit prea bine traseul... are cel mai heavy sound... totusi este mai dezorganizat, ritmica adaugata de el cam "murdareste" piesa. bafta next time!

Guitarista primeste votul meu pentru tot ce e in piesa aia. nu credeam sa aud o asemenea interpretare la dueluri, desi si mario_d a reusit ceva asemantor din cand in cand. altceva nu mai pot spune, poate decat ca imi doresc sa vad un video pentru a o vedea "la lucru", nu imi mai pun problema "genului" persoanei (cum zicea unu' mai sus, hi hi hi!), cu atat mai bine pentru ea daca e fata! la mai multe piese bune! :)

Link to comment
Share on other sites

adi, ms mult pt comentariu. greu de crezut ca pt unii de pe aici piesa mea n-o avut "destul shred". eu zic ca o avut prea mult. n-o fost tapping, asta asa e, tehnicile de legato nu sunt pe gustul meu, prefer sa atac fiecare nota, da cu totul alt sound. dealtfel, nici nu o fost intentia mea sa fac demonstratie de shred. reperele mele muzicale nu tin de shred extrem, ci de solo-urile de la maiden, deep purple sau rush. nu o sa auziti prea mult "shred" la adrian smith sau dave murray si totusi tipii astia canta foarte rapid. in alta ordine de idei, tot respectul pt "guitarista" pt improvizatia asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Asgardh

Intotdeauna stilul lui Zakk mi s-a parut murdar :)

 

Crazy Train e cantata de Rhandy Roads(rip) nu de Zakk Wylde.

 

Am votat dmc, suna cel mai bine... dar mi-a placut si guitarista.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.