www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eroare


Guest Death Poop

Recommended Posts

Guest Death Poop

salutare!

nu sunt sigur daca aici e cel mai potrivit loc pentru a-mi expune problema, dar cum nu am conturi pe alte forumuri (sau am uitat parolele) si mi-e lene sa imi fac, am sa mi-o spun aici...

asa...

ieri mi-am reinstalat windows-ul si aveam o partitie in care imi tineam kiturile nesare functionari, drivere si documente d'ale mele (inregistrari, poze, desene s.a.). cand am dat 2xclick pe un folder hopa! eroare...ce sa fac?...dau click pe celalalt, nimic...am reinstalat windows-ul si tot imi da eroarea....nu stiti cum pot sa o repar, fara sa imi pierd datele?

am pus si o poza cu eroarea in actiune..,

multam!

 

vreau sa punctez faptul ca niciun program nu depinde de ele si nu au restrictii puse (de mine)

post-5234-1247738062_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

salutare!

nu sunt sigur daca aici e cel mai potrivit loc pentru a-mi expune problema, dar cum nu am conturi pe alte forumuri (sau am uitat parolele) si mi-e lene sa imi fac, am sa mi-o spun aici...

asa...

ieri mi-am reinstalat windows-ul si aveam o partitie in care imi tineam kiturile nesare functionari, drivere si documente d'ale mele (inregistrari, poze, desene s.a.). cand am dat 2xclick pe un folder hopa! eroare...ce sa fac?...dau click pe celalalt, nimic...am reinstalat windows-ul si tot imi da eroarea....nu stiti cum pot sa o repar, fara sa imi pierd datele?

am pus si o poza cu eroarea in actiune..,

multam!

 

vreau sa punctez faptul ca niciun program nu depinde de ele si nu au restrictii puse (de mine)

Click dreapta pe drive-ul respectiv, properties, security, edit, la userul tãu seteazã full control, ok.

Asta ar trebui sã fie tot.

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone

hahaha... vezi ca ai securitate pe useru' vechi... creaza un user cu aceleasi drepturi ca cel dinainte de reinstall si tre sa mearga... oricum funny... nush cum ai reusit lol

 

sau cum a zis cyfer

 

pt aman2 variantele tre sa fi logat ca admin

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop
Click dreapta pe drive-ul respectiv, properties, security, edit, la userul tãu seteazã full control, ok.

Asta ar trebui sã fie tot.

 

ce vrei sa spui prin "drive"?

chiar daca sunt la mate-info, nu stiu ce e ala....:)

Link to comment
Share on other sites

ce vrei sa spui prin "drive"?

chiar daca sunt la mate-info, nu stiu ce e ala.... :)

 

Drive sau partitie pe hard-disk (sper sa nu intebi acuma ce e aia partitie sau hard-disk :) ).

Dai click dreapta pe "I:/" cu alte cuvinte.

 

Edit: Mi-a luat-o inainte arch.

Edited by Trigger
Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

aha...sa vad daca merge

multam

 

apropo de semnatura lui archDude, sa stii ca numele meu inseamna, in nu-stiu-ce-limba uitata, taran

Edited by Death Poop
Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

nu gasesc optiunile alea...sistemul meu de operare ii Windows XP Home Edition SP2 (venit laolalta cu pc-ul)

sa reconstituies pasii pe care ii fac:

1.intru in camera

2.trag scaunul de la masa de sub calculator

3.apas pe butonul mare si gri nestiutor

4.se incarca windows-ul

5.scriu parola user-ului

6.din "start", intru in "my computer"

am acolo 3 partitii:

C: windows-ul, nu are nicio pb

D: muzica si un dvd, nici asta nu are nimic

E: kituri si d'ale mele, are probleme

7. dau click dreapta pe partitia "E:" si accesez "properties"

acolo am optiunile:

General

Tools

Hardware

Sharing

Quota

....ce ar trebui sa fac acum?

Edited by Death Poop
Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran
nu gasesc optiunile alea...sistemul meu de operare ii Windows XP Home Edition SP2 (venit laolalta cu pc-ul)

sa reconstituies pasii pe care ii fac:

1.intru in camera

2.trag scaunul de la masa de sub calculator

3.apas pe butonul mare si gri nestiutor

4.se incarca windows-ul

5.scriu parola user-ului

6.din "start", intru in "my computer"

am acolo 3 partitii:

C: windows-ul, nu are nicio pb

D: muzica si un dvd, nici asta nu are nimic

E: kituri si d'ale mele, are probleme

7. dau click dreapta pe partitia "E:" si accesez "properties"

acolo am optiunile:

General

Tools

Hardware

Sharing

Quota

....ce ar trebui sa fac acum?

 

langa sharing este security ---> la everyone da allow la tot ce misca (daca vrei :) )

Link to comment
Share on other sites

in primul rand intri in my computer sus apesi pe tools te duci la folder options dai la view tragi de bara aia pana jos si debifezi "Use sharing wizard (recommanded)".

Acum te duci pe folderul la care iti scrie acces denied click dreapta proprieties la security apesi edit si acum faci in felul urmator :

O sa iti apara

SYSTEM

NumeUser(NumePC/NumeUser) - nume User\PC de la instalarea precedenta;

Administrators(NumePC/Administrators)

 

Stergi tot de acolo( vezi ca ai acolo remove) si dai add si acolo in casuta unde scrie Enter the objects name to select scrii numele userului pe care te loghezi acum, dupa ce ti-ai reinstalat windowsul, daca nu poti sterge poti da direct Add. Dupa ce ai facut acest lucru o sa iti apara inca un rand cu NumeUser(NumePC/Users) - Nume User\PC - de la instalarea actuala.

Sper ca nu te-am incurcat si-ti va fi de folos. Succes!!

 

PS. PE HOME EDITION e posibil sa nu ai acest serviciu. Pune-ti si tu un OS uman

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

nah....nu am optiunile astea

multumesc, totusi...daca vrei sa zici un sistem de operare calumea sa mearga bine pe 1Gb RAM si 512 Mb, video..

Link to comment
Share on other sites

nu gasesc optiunile alea...sistemul meu de operare ii Windows XP Home Edition SP2 (venit laolalta cu pc-ul)

sa reconstituies pasii pe care ii fac:

1.intru in camera

2.trag scaunul de la masa de sub calculator

3.apas pe butonul mare si gri nestiutor

4.se incarca windows-ul

5.scriu parola user-ului

6.din "start", intru in "my computer"

am acolo 3 partitii:

C: windows-ul, nu are nicio pb

D: muzica si un dvd, nici asta nu are nimic

E: kituri si d'ale mele, are probleme

7. dau click dreapta pe partitia "E:" si accesez "properties"

acolo am optiunile:

General

Tools

Hardware

Sharing

Quota

....ce ar trebui sa fac acum?

A, ai XP home edition? Scuze, credeam cã ai Vista.

Atunci e mai complicat. Security tab nu e acolo by default. Trebuie sã faci mici modicãri pentru ca sistemul sã o arate.

Urmeazã pașii din articolul ãsta.

Dupã ce ai security tab, urmezi pașii pe care ți i-am înșirat mai sus :)

Link to comment
Share on other sites

vad ca ai avast.. vezi ca ala iti taie accesu pe anumite zone daca da de virusi.

 

pe lg asta.. dai din explorer \ tools \ folder options \ view \ simple file sharing (vezi sa fie scos)

apoi cand vei da click dr pe un director va aparea tabul security.. si te freci prin optiunile alea pana iti iei 'ownership' pe toate fisierele si iti dai drepturi de full access.

[ce am scris aici e valabil pt xp pro.. pt xp home nu am idee cum sunt de fapt meniurile pt ca nu am avut niciodata]

 

alternativ: ia-ti un kit de xp pro sp3 ultra (asa se numeste 'distributia') de 'undeva' si va merge super.

sau incearca noul windows 7... e chiar ok si daca nu ai un super sistem.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop
A, ai XP home edition? Scuze, credeam cã ai Vista.

Atunci e mai complicat. Security tab nu e acolo by default. Trebuie sã faci mici modicãri pentru ca sistemul sã o arate.

Urmeazã pașii din articolul ãsta.

Dupã ce ai security tab, urmezi pașii pe care ți i-am înșirat mai sus :)

 

multam, din nou...

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

merge, dar mai e o mica problema: trebuie sa fac faza care ai spus-o la inceput (cyfer) pentru fiecare folder, subfolder si fisier in parte

si asta cam pute...sau put eu?

Link to comment
Share on other sites

multam...chiar nu m-am gandit la asta :)

Daca scrii chiar mesajul de eroare in GOOGLE ti-se da link la paginii cu rezolvare punctuala.

 

Daca setezi in GOOGLE pe pagini din romania sau in limba romana ai sanse sa gasesti forumuri si pagini similare

cu sfaturi si indicatii .

 

trebuie sa citesti cu atentie si sa selectezi indicatia cea mai corecta sau ampla cu mentionarea pas cu pas ptr orice utilizator incepator.Pe forumuri mai sunt probleme nu toti stiu sa explice toti pasii necesari sau uita cate ceva important , dar totusi este de mare ajutor diar ca ai de selectat informatia , dupa ce te familiarizezi cu expressii si jargoane este mai usor.

 

Ptr "glosar" ai in Windows pe desktop ai Start ( stanga jos)---->Help and Support ajungi in "Help and SupportCenter "---->Windows Basics ----->"See Also"---Windows Glossary...in partea dreapta sus ai "butoanele" u literele ABC,,,,,,,,, ptr a selecta itemii

 

cautati,apesi de ex. "D" si cauti in lista Drive..ai acolo descrierea ...etc

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.