www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Monarhia In Romania


Guest DoomShadow
 Share

Recommended Posts

Guest DoomShadow

Hai sa va impartasesc cateva din durerile mele.

 

Monarhia in Romania

 

Ce parere aveti despre monarhie? Ce stiti despre Monarhie? Stiati ca in timpul monarhiei tara noastra era una din cele mai puternice state din est? Romania in timpul monarhiei a creat o armata de 50.000 de soldati din tarani si au eliberat tara de sub suzeranitate otomana. Regele Carol I a castigat independenta Romaniei la 10 mai. De ce noi Romanii nu sarbatorim acest lucru? In anul 1947, pe 30 Decembrie, Regele Mihai I a fost obligat sa abdice, daca nu ar fi facut acest lucru comunistii amenintau sa omoare 1000 de studenti. Stiati ca fara Mihai I Romania nu pupa nici acuma NATO? Stiati ca fara Mihai I Romania nu pupa nici acuma UE? Stiati ca in 1989 regele a auzit de eliberarea tarii si in anul 1990 s-a intors in Romania si tovarasul iliescu (mi-e scarba sa ii scriu initiala cu litera mare) l-a asteptat pe Majestatea Sa cu tancurile si l-au fugarit din tara? Nu vi-se pare ciudat sa fugaresti un Rege? Un Rege iubit de atata lume ...

Stiti care e problema Romaniei? NU CONDUCEREA ! Conducerea tarii e reprezentata de o adunatura de GUNOAIE care urmaresc scopuri presonale. De o adunatura de bosorogi comunisti ! Bag mana in foc pana la cot ca 80 % din cei ce ne conduc tara il pupau in fund pe Ceausescu cand aveau posibilitatea. As putea exclude cateva persoane din categoria asta printre care si pe Traian Basescu.

Problema ii la POPOR ....

Oamenii inca nu stiu nici acuma ca in tara ii democratie, ei nu stiu nici acuma ca unele legi idioate pot fi votate, ei nu stiu ca au libertate de exprimare.

Pe Romani ii doare in cot pana la umar de cum o duce tara ... la vot nu cred ca merg 60 % si apoi se plang !

Oamenii nu se informeaza ... nu stiu nimic despre Monarhie, nu stiu cum a fost Romania in timpul Monarhiei.

Romania NU e informata, nu e ajutata sa prospere din punct de vedere cultural. De ce in cartile de Romana nu am vazut niciodata poezia "10 mai" de Vasile Alecsandri?

De ce nu fac in timpul campanilor de vot un program Tv special in care sa descrie candidatii, sa indemne lumea la vot. Aaaa, stiu de ce nu ii descrie, pentru ca majoritatea nu au nici 10 clase, am uitat.

Urasc cand vad cate un idiot care merge cu carnati si vin prin orase si sate si lumea practic, impresionata, il voteaza domnule :|

Imi venea sa imi dau pumni in cap cand am auzit ca oamenii din sat de la mine au cazut de acord sa il voteze pe Vadim Tudor.

Voi chiar credeti ca Romania este libera intradevar?

Daca da, ganditi foarte pueril.

Tara ca sa revina la ce a fost are nevoie de Rege. Da poate ma credeti un tanar nebun, dar e parerea mea si mi-o exprim cu mandrie

 

Traiasca Regele si Tara !

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest andrei009

poporul e cam cum e forumul asta... eu sunt de ceva timp pe el si nu prea postez pt ca degeaba ii zice comunitate ca nu e... cam asa e si cu poporu....

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran
Hai sa va impartasesc cateva din durerile mele.

 

Monarhia in Romania

 

Ce parere aveti despre monarhie? Ce stiti despre Monarhie? Stiati ca in timpul monarhiei tara noastra era una din cele mai puternice state din est? Romania in timpul monarhiei a creat o armata de 50.000 de soldati din tarani si au eliberat tara de sub suzeranitate otomana. Regele Carol I a castigat independenta Romaniei la 10 mai. De ce noi Romanii nu sarbatorim acest lucru? In anul 1947, pe 30 Decembrie, Regele Mihai I a fost obligat sa abdice, daca nu ar fi facut acest lucru comunistii amenintau sa omoare 1000 de studenti. Stiati ca fara Mihai I Romania nu pupa nici acuma NATO? Stiati ca fara Mihai I Romania nu pupa nici acuma UE? Stiati ca in 1989 regele a auzit de eliberarea tarii si in anul 1990 s-a intors in Romania si tovarasul iliescu (mi-e scarba sa ii scriu initiala cu litera mare) l-a asteptat pe Majestatea Sa cu tancurile si l-au fugarit din tara? Nu vi-se pare ciudat sa fugaresti un Rege? Un Rege iubit de atata lume ...

Stiti care e problema Romaniei? NU CONDUCEREA ! Conducerea tarii e reprezentata de o adunatura de GUNOAIE care urmaresc scopuri presonale. De o adunatura de bosorogi comunisti ! Bag mana in foc pana la cot ca 80 % din cei ce ne conduc tara il pupau in fund pe Ceausescu cand aveau posibilitatea. As putea exclude cateva persoane din categoria asta printre care si pe Traian Basescu.

Problema ii la POPOR ....

Oamenii inca nu stiu nici acuma ca in tara ii democratie, ei nu stiu nici acuma ca unele legi idioate pot fi votate, ei nu stiu ca au libertate de exprimare.

Pe Romani ii doare in cot pana la umar de cum o duce tara ... la vot nu cred ca merg 60 % si apoi se plang !

Oamenii nu se informeaza ... nu stiu nimic despre Monarhie, nu stiu cum a fost Romania in timpul Monarhiei.

Romania NU e informata, nu e ajutata sa prospere din punct de vedere cultural. De ce in cartile de Romana nu am vazut niciodata poezia "10 mai" de Vasile Alecsandri?

De ce nu fac in timpul campanilor de vot un program Tv special in care sa descrie candidatii, sa indemne lumea la vot. Aaaa, stiu de ce nu ii descrie, pentru ca majoritatea nu au nici 10 clase, am uitat.

Urasc cand vad cate un idiot care merge cu carnati si vin prin orase si sate si lumea practic, impresionata, il voteaza domnule :|

Imi venea sa imi dau pumni in cap cand am auzit ca oamenii din sat de la mine au cazut de acord sa il voteze pe Vadim Tudor.

Voi chiar credeti ca Romania este libera intradevar?

Daca da, ganditi foarte pueril.

Tara ca sa revina la ce a fost are nevoie de Rege. Da poate ma credeti un tanar nebun, dar e parerea mea si mi-o exprim cu mandrie

 

Traiasca Regele si Tara !

 

la noi nu se sarbatoresc multe alte evenimente, poate la fel de importante...

la noi in schimb se sarbatoresc 4 Iulie, halloween etc.

asta zice multe despre mentalitatea unora... :)

LE: pe de alta parte, o sa ai ocazia sa iti expui punctul de vedere, democratic :), votandu-l pe Duda :)

Edited by cormoran
Link to comment
Share on other sites

sigur nu e o comunitate de dezbateri politice :) ce-ar fi sa vindem mere, ca tot e comunitate si trebuie sa consume mere, ca doar are pareri politice.

 

si nu neaparat chestia asta mi s-a parut ciudata. mi se pare ciudat sa faci un monolog intrun loc dedidat dialogului. adica... iti exprimi parerea despre monarhie, ok, dar nu lasi loc unei discutii... incheiere a fost ceva de genul: ''Tara ca sa revina la ce a fost are nevoie de Rege. Da poate ma credeti un tanar nebun, dar e parerea mea si mi-o exprim cu mandrie''.

 

cam ce poti raspunde la asta? daca zici da, deja totul e scris. daca zici nu... esti pus in situatia de a o face foarte agresiv, in dulcele stil clasic.

 

oricum, cred ca toti vom canta mult mai bine la chitara dupa ce ne vom exprima parerile :)

Link to comment
Share on other sites

Tot romanu' se pricepe la politica. Asa ca ma amestec si eu... :)

Cu toata democratia de care zici, daca nu se focalizeaza opinia a mai mult de cateva mii (poate zeci de mii?) de oameni intr-o directie atunci nu obtii nimic.

Si de ce nu s-ar concentra? Poate datorita costului de trai care te obliga sa-ti rearanjezi prioritatile? Poate datorita ignorantei oamenilor? E si in romania greu sa supravietuiesti (caz tipic: e un post pe undeva pe forum cu un tanar care incearca sa-si gaseasca de munca, apropos urmaresc raspunsurile cu interes... :) )!

E greu sa traiesti? E greu sa eviti ignoranta ? (prin informare cand media e aservita.) Pai tocmai asta e si directiva conducerii: feudalism, comunism, capitalism: tine-i prosti, si obositi (birou-pat-birou-pat- samd) si prost platiti ca sa nu aiba timp de altele.

 

Si oricum degeaba mergi la vot cand toate optiunile sunt otova. Cum naiba de ia post de europarlamentar domnisoara agramata?!?!?!!

 

Eu am sa-l votez de Duda dar stiu de pe acuma ca e inutil...

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Wow ati fost prompti :)

 

la noi nu se sarbatoresc multe alte evenimente, poate la fel de importante...

la noi in schimb se sarbatoresc 4 Iulie, halloween etc.

asta zice multe despre mentalitatea unora... death.gif

LE: pe de alta parte, o sa ai ocazia sa iti expui punctul de vedere, democratic , votandu-l pe Duda

 

Yep, ajungeam si la Duda incet incet :)

 

sigur nu e o comunitate de dezbateri politice wink.gif ce-ar fi sa vindem mere, ca tot e comunitate si trebuie sa consume mere, ca doar are pareri politice.

 

si nu neaparat chestia asta mi s-a parut ciudata. mi se pare ciudat sa faci un monolog intrun loc dedidat dialogului. adica... iti exprimi parerea despre monarhie, ok, dar nu lasi loc unei discutii... incheiere a fost ceva de genul: ''Tara ca sa revina la ce a fost are nevoie de Rege. Da poate ma credeti un tanar nebun, dar e parerea mea si mi-o exprim cu mandrie''.

 

cam ce poti raspunde la asta? daca zici da, deja totul e scris. daca zici nu... esti pus in situatia de a o face foarte agresiv, in dulcele stil clasic.

 

oricum, cred ca toti vom canta mult mai bine la chitara dupa ce ne vom exprima parerile

 

Am scris-o sub forma de monolog, nu puteam sa vorbesc in numele altora, sunt sigur ca nu sunt multi de aceeasi parere cu mine, oricum ideea era sa imi comentati parerea, sa trageti concluzii din ea si sa discutam :D

 

Mi-a placut articolul.

 

In ce priveste monarhia nu stiu cat de practica ar fi in lumea democrata. Monarhul ar fi cam ca in Anglia, Spania sau alte tari, doar asa un fel de mascota. Evident ar avea unele implicatii dupa cum ai mentionat mai sus rolul "Regelui" nostru in aderarea la UE sau NATO dar prerogative in parlament sau putere de decizie nu cred ca ar avea prea multa. Asa e sistemul.

 

Stiu ca daca nu venea comunismul estul ar fi fost forta economica mondiala. Am citit un studiu in care se releva faptul ca Rusia ar fi fost cea mai mare forta economica din lume daca nu aparea Lenin si comunismul sau. Cresterea economica a Rusiei era net superioara celei de care se bucura Americaca la acea vreme. Lenin i-a manipulat pe rusi sa renunte la tot ce au avut ei bun vreodata si i-a dat inapoi cu 100 de ani.

 

Adevarat zici ... sistemul de guvernare la ei e unul parlamentar. Monarhul si primul ministru reprezinta puterea executiva. La ei cea mai puternica institutie e parlamentul iar Regele intradevar nu se implica asa mult deoarece a stiut ce oameni sa isi aleaga :D

 

Am impresia ca te-ai cam saturat de Romania

 

M-am saturat de sistemul Roman

 

Tot romanu' se pricepe la politica. Asa ca ma amestec si eu... biggrin.gif

Cu toata democratia de care zici, daca nu se focalizeaza opinia a mai mult de cateva mii (poate zeci de mii?) de oameni intr-o directie atunci nu obtii nimic.

Si de ce nu s-ar concentra? Poate datorita costului de trai care te obliga sa-ti rearanjezi prioritatile? Poate datorita ignorantei oamenilor? E si in romania greu sa supravietuiesti (caz tipic: e un post pe undeva pe forum cu un tanar care incearca sa-si gaseasca de munca, apropos urmaresc raspunsurile cu interes... smile.gif )!

E greu sa traiesti? E greu sa eviti ignoranta ? (prin informare cand media e aservita.) Pai tocmai asta e si directiva conducerii: feudalism, comunism, capitalism: tine-i prosti, si obositi (birou-pat-birou-pat- samd) si prost platiti ca sa nu aiba timp de altele.

 

Si oricum degeaba mergi la vot cand toate optiunile sunt otova. Cum naiba de ia post de europarlamentar domnisoara agramata?!?!?!!

 

Eu am sa-l votez de Duda dar stiu de pe acuma ca e inutil...

 

Asa este, ignoranta e cel mai mare defect. Si cu domnisoara agramata ... mi-e rau cand ma gandesc ... ce sa mai ... oricum sunt curios cine o baga in seama pe acolo :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

eu sunt monarhist! stiu tot ce ai postat acolo doomshadow. parerea mea este ca daca am fi ramas regat , acum tara asta ar fi fost 100 % altceva. si pt viitor eu tot pentru monarhie as opta, asta daca as putea. sunt monarhist si voi fi mereu. bravo doomshadow. pe de alta parte george a zis f bine ce a zis. oricum God save the queen\king. traiasca monarhia . cu dragoste ...porcul

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
eu sunt monarhist! stiu tot ce ai postat acolo doomshadow. parerea mea este ca daca am fi ramas regat , acum tara asta ar fi fost 100 % altceva. si pt viitor eu tot pentru monarhie as opta, asta daca as putea. sunt monarhist si voi fi mereu. bravo doomshadow. pe de alta parte george a zis f bine ce a zis. oricum God save the queen\king. traiasca monarhia . cu dragoste ...porcul

 

:) Exista organizatii de monarhisti in Romania :) Eu vreau sa ma bag in 2 dintre ele care is in Tm si una se va deschide in toamna si voi fi mebru fondator impreuna cu cei de la Asociatia Americana pentru sprijinirea monarhiei din Romania.

Link to comment
Share on other sites

oricum sunt curios cine o baga in seama pe acolo :)

 

Ca o baga ca nu o baga problema e ca norodul (adica noi: eu, tu si multi altii) ii va plati pensie de europarlamentar la incheierea mandatului, si ultima mea informatie (culeasa de pe la TV deci nu foarte exacta) este ca e de cca.~5000/6000 euro. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Ca o baga ca nu o baga problema e ca norodul (adica noi: eu, tu si multi altii) ii va plati pensie de europarlamentar la incheierea mandatului, si ultima mea informatie (culeasa de pe la TV deci nu foarte exacta) este ca e de cca.~5000/6000 euro.

 

:) capra ranjita ... cred ca nu o sa stie nicodata cum se castiga o paine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Dar de Anarhia constitutionala ce ziceti?

 

Am doar cateva simple intrebari sa vad daca esti constient de ce vobesti.

 

Cati ani ai?

Ai omorat vre-o fiinta vie?

Ce performante sportive ai?

Daca iti dau un picior in cap si te amenint cu pistolul ca daca in urmatoarele 10 secunde nu imi rezolvi o ecuatie mori ... ai rezolva-o?

 

daca strambi din nas la intrebarile astea las-o balta cu anarhia :)

Link to comment
Share on other sites

Conducerea unei natiuni spune totul despre popor. Mai ales la noi. Ce cauta personaje pestrite ca Becali, Vadim si Eba in PE? Cine i-a votat? Romanii, aia care au fost la vot...aia care n-au fost scarbiti de "politica" cu mici si bere. ROMANII ADEVARATI i-au ales....

Fie ca va place sau nu romanii sunt o natie de nesimtiti, badarani cu ceafa lata si burta mare, gratargii si bautori de bere la PET de 2 litri, care injura, dau din coate sa se capatuiasca. Ce uraste cel mai mult romanul? Pai:

- disciplina- se inlocuieste cu nesimtire si indolenta

- curatenia (de orice fel)- se inlocuieste cu dictonul "de la pragul apartamentului e buda publica"

- linistea - se inlocuieste cu manele sau orice gen dat la maxim mai ales in mijloacele de transport

- statul in coloana la semafor sau in afara localitatii- se inlocuieste cu depasirea pe linia de tramvai sau linie (dubla) continua.

- atitudine cetateneasca- se inlocuieste cu scuipat, scarpinat in fund, injurii, tipete, satisfacerea nevoilor fiziologice peste tot

- lectura de calitate - se inlocuieste cu Libertatea, Can-can, Click, etc

- Munca cinstita - se inlocuieste cu "combinatzii", "manevre", tzepe pe fata, furaciuni din ce in ce mai inedite din ciclul "sa-i facem pe fraieri"

- sa astepte sa-i vina randul (pe merit)- nuuuuu, el se baga in fata, "sa prinda" "sa se capatuiasca" "pe apucatea"

 

si lista poate continua. Pentru o imagine surprinsa foarte fidel ne-a ajutat Puya cu ultima piesa....

 

A....nu va regasiti intre cei descrisi mai sus? Sunt cel putin 4 optiuni:

 

1. Mergeti toti la vot si schimbati ceva

2. Plecati intr-o alta tara

3. Faceti compromisuri in continuare si acceptati situatia

4. Izolati-va si traiti intr-o lume a voastra desi "invazia" nu se va opri. Veti avea din ce in ce mai putin spatiu.

 

Partea buna ca si in Romania poate fi civilizatie. Toate natiiile au trecut prin momente similare, unele in evul mediu, altele mai recent insa au gasit reteta de a-si civiliza cetatenii. Noi insa suntem precum elevii cretini care nu stiu sa copieze nici cu cartea pe masa.

 

In rest....se vedem pe cine alegem in noiembrie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Conducerea unei natiuni spune totul despre popor. Mai ales la noi. Ce cauta personaje pestrite ca Becali, Vadim si Eba in PE? Cine i-a votat? Romanii, aia care au fost la vot...aia care n-au fost scarbiti de "politica" cu mici si bere. ROMANII ADEVARATI i-au ales....

Fie ca va place sau nu romanii sunt o natie de nesimtiti, badarani cu ceafa lata si burta mare, gratargii si bautori de bere la PET de 2 litri, care injura, dau din coate sa se capatuiasca. Ce uraste cel mai mult romanul? Pai:

- disciplina- se inlocuieste cu nesimtire si indolenta

- curatenia (de orice fel)- se inlocuieste cu dictonul "de la pragul apartamentului e buda publica"

- linistea - se inlocuieste cu manele sau orice gen dat la maxim mai ales in mijloacele de transport

- statul in coloana la semafor sau in afara localitatii- se inlocuieste cu depasirea pe linia de tramvai sau linie (dubla) continua.

- atitudine cetateneasca- se inlocuieste cu scuipat, scarpinat in fund, injurii, tipete, satisfacerea nevoilor fiziologice peste tot

- lectura de calitate - se inlocuieste cu Libertatea, Can-can, Click, etc

- Munca cinstita - se inlocuieste cu "combinatzii", "manevre", tzepe pe fata, furaciuni din ce in ce mai inedite din ciclul "sa-i facem pe fraieri"

- sa astepte sa-i vina randul (pe merit)- nuuuuu, el se baga in fata, "sa prinda" "sa se capatuiasca" "pe apucatea"

 

si lista poate continua. Pentru o imagine surprinsa foarte fidel ne-a ajutat Puya cu ultima piesa....

 

A....nu va regasiti intre cei descrisi mai sus? Sunt cel putin 4 optiuni:

 

1. Mergeti toti la vot si schimbati ceva

2. Plecati intr-o alta tara

3. Faceti compromisuri in continuare si acceptati situatia

4. Izolati-va si traiti intr-o lume a voastra desi "invazia" nu se va opri. Veti avea din ce in ce mai putin spatiu.

 

Partea buna ca si in Romania poate fi civilizatie. Toate natiiile au trecut prin momente similare, unele in evul mediu, altele mai recent insa au gasit reteta de a-si civiliza cetatenii. Noi insa suntem precum elevii cretini care nu stiu sa copieze nici cu cartea pe masa.

 

In rest....se vedem pe cine alegem in noiembrie

 

M-ai facut sa rad ... foarte adevarat ce zici despre Roman. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely
"De drept, Romania este monarhie constitutionala, "Republica nu are act de nastere"( afirma Dl Eleodor Focseneanu-p.127 -volumul Doua saptamani dramatice din istoria Romaniei) complotul de la 30 decembrie a violat nu numai regulile constitutionale ale romaniei - in vigoare in acel timp - dar si actele cu caracter constitutional ( "Quad nullum est nullum producit effectum" - p.120 )precum si cele doua acte internationale Carta Atlanticului din 14 August 1941 cat si "Declaratia de la Yalta" asupra europei eliberate din 11 februarie 1945, conform carora trebuiau respectate drepturile popoarelor de a-si alege in mod liber forma de guvernamant."

 

http://www.geocities.com/acfsrm/monarhia.html

 

+1 pentru monarhie liberalista !

Link to comment
Share on other sites

Ar fi ok o monarhie.. ar aduce exact ce lipseste la noi = un sentiment national si un dram de onoare pe cap de locuitor.

 

Problema cu votul e ca efectiv nu ai cu cine... si PD si PNL si de PSD nu are rost sa vb, sunt compromisi. atunci cine? ultima data am votat Milut :).

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

mie-mi place monarhia la fel ca si chitarile ibanez ....

 

nu zic ca sunt multumit cu ce-i acum , si pe mine ma seaca vadimi si gigei si botox girl , da nu e o solutie monarhia nici pe departe ... ma gandesc la monarhia engleza , o sleahta de useless people care nu fac altceva decat sa traiasca in cel mai mare lux si sa umple tabloidele , altceva util nu fac !

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran
mie-mi place monarhia la fel ca si chitarile ibanez ....

 

nu zic ca sunt multumit cu ce-i acum , si pe mine ma seaca vadimi si gigei si botox girl , da nu e o solutie monarhia nici pe departe ... ma gandesc la monarhia engleza , o sleahta de useless people care nu fac altceva decat sa traiasca in cel mai mare lux si sa umple tabloidele , altceva util nu fac !

 

ai perfecta dreptare, insa stii cum e!? cu comunistii, neo-comunistii, liberalii, liberali-democrati etc., am vazut cu a fost (este).

poate ca ar fi bine sa vedem si cu monarhia cum este (ca nu am mai vazut de multa vreme :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Singurul om care pricepe cum e treaba e Orochimaru, restul sunteti prea preocupati sa va felicitati singur.

 

Asa ca o sa repet si eu ideile lui.

Voi va dati seama ca in ziua de azi un monarh constitutional e doar ceva simbolic, nu ? Regina Angliei sau regele Spaniei au niste roluri mai mult de protocol, puterea reala e la primul-ministru - care e ales printr-un proces electoral.

 

Deci de ce anume am dori un regat constitutional, cu ce ne-ar face vietile mai bune ?

Sau vreti cumva un rege cu puteri reale, care sa guverneze efectiv ?

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone
ai perfecta dreptare, insa stii cum e!? cu comunistii, neo-comunistii, liberalii, liberali-democrati etc., am vazut cu a fost (este).

poate ca ar fi bine sa vedem si cu monarhia cum este (ca nu am mai vazut de multa vreme :) )

 

 

Daca ai vazut cum e cu comunistii, pacat ca n-ai prins si regele... Serios, multi dintre voi vorbiti de parca ati avea 100 de ani (100+ unii)... io macar tac :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran
Daca ai vazut cum e cu comunistii, pacat ca n-ai prins si regele... Serios, multi dintre voi vorbiti de parca ati avea 100 de ani (100+ unii)... io macar tac :)

 

nu trebuie sa fii doctor in istorie si nici sa ai 100 de ani ca sa stii ca acea perioada a fost una dintre cele mai bune din istoria Romaniei, este adevarat ca si contextul politic international a permis treaba asta...

mai bine taceai de tot ca oricum nu ai nimic de zis. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu o sa incerc sa detaliez acum si aici care au fost de fapt mecanismele monarhiei in Romania, dupa cunostintele mele (neformate in scoala). Vreau in schimb sa pun insa o intrebare pertineta. Este posibil, in acest moment , in acest context geopolitic instaurarea unei monarhi? Ce mare brinza ar putea sa fac o familie regala, la modul real, intr/o tara cu ,,democratie salbatica“? Luati va rog in calcul faptul ca acolo unde monarhia are sute de ani vechime, de fapt ea s/a erodat si are rol decorativ. Ok, vine printul, regele sau regina maine. De fapt ce valoare au ei, ce pot sa controleze intr/o tara neocomunista prinsa intr/un proces de globalizare?

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone
nu trebuie sa fii doctor in istorie si nici sa ai 100 de ani ca sa stii ca acea perioada a fost una dintre cele mai bune din istoria Romaniei, este adevarat ca si contextul politic international a permis treaba asta...

mai bine taceai de tot ca oricum nu ai nimic de zis. :)

 

Defineste perioada buna!... Buna economic?, Buna ca si nivel de trai ridicat?, Buna ca si imagine a tarii pe plan international (iti dai seama cum eram vazuti cata vreme aveam nevoie de conducatori starini)?, Gagici Bune? Ce anume era bun atunci? Cati dintre cei care mai traiesc de atunci ti-au relatat "Bunastarea"? Si nu-mi raspunde ca "imi zicea bunica odata..." si mi-e mi-au zis bunicii multe, o parte le-am pus pe seama varstei, altele le-am considerat a fi pure comparatii ale unui om simplu intre ce era si ce este, strict din punctul de vedere al unui fost angajat devenit pensionar. Oricum din nicio relatare a vr'unui individ trecut deja in ultima parte a vietii nu am auzit laude la adresa regimului monarhic. Probabil doar cateva cazuri de "sange albastru dambovitean" care oricum dupa plecarea regelui au ramas fara prea multe averi (muncite cu sudoare si truda :) ... nu ca n-am avea si exemple moderne), iar la care dorinta de reintoarcere in trecut este explicabila strict prin prisma pierderilor de atunci. Daca ma intrebi pe mine, au murit prea putini dintre ei in pushcariile comuniste.

Sa nu fiu inteles gresit... si eu sunt convins ca poate "DarkAge-ul" romanesc s-a petrecut cu precadere intre '47 - '89 (asta din istorie). Cei care au trait linistiti in comunism fara a fi membrii de partid sau fara sa fi avut alte 'ramificatii' spun ca ar fi fost nasol abia dupa anii 70. Nu stiu cum a fost defapt... eram prea tanar si cand s-a terminat ca sa inteleg ceva din ce era atunci. Tot ce pot sa cred sunt relatari ale unora ori altora sau istoria de azi care oricum e prea personal scrisa, de catre unii/altii, ca sa-mi poata oferii o imagine concreta a acelei perioade.

Ca e nevoie de o schimbare in tara asta... nu-i nimic nou. Ca am vrea sa plecam muuuulti dintre noi, dar poate ne e teama de ce se intampla si p'afara... e un alt truism. Ce-i mai grav ca multi nu realizeaza un fapt si mai evident, anume ca Romania NU EXISTA PE HARTA LUMII!!!, sau exista doar din anumite interese. Ce ar face un monarh in situatia asta? Ce ar putea face cineva mai mult decat oricine alt cineva? Oare titlul regal ii va da mai multa putere decat cel de presedinte (caci structurile din spate raman oricum aceleasi), oricarui 'imputernicit' cu fraiele tarii asteia? Sa fim seriosi... Si ce-mi pare mai rau este ca multi din cei care se agita in astfel de discutii sunt dintr-o patura nu tocmai de lepadat a neamului nostru. Dar sunt aceiasi care in 2004 au mers cu capul inainte spre a spala puntea marinarului si au fost convinsi atunci ca ei au facut marea schimbare, la fel ca si cei care erau convinsi in '89 ca au contribuit cu ceva la ceea ce va urma (niste marionete, daca ma intrebati pe mine).

 

Ok... am incheiat discutia p'aci... scuze ca m-am bagat... dar revin la vorba lui Caragiale "Amice..."

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.