www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vocea Si Urechea Muzicala


Guest Gady_paul
 Share

Recommended Posts

Guest Gady_paul

Cum sa va explic...deci pana acum jumatate de an nu am avut contact prea mare cu muzica. Apoi am inceput sa ascult foarte multa, si de cateva saptamai si la chitara. Problema e ca din maini suna bine (nu foarte bine, dar e acceptabil pentru inceput), dar din voce :). Am si o voce mai groasa, dar nu cred ca asta e problema, problema e ca nu pot sa imit corect ce aud. Sunt niste exercitii ceva (si de ureche si de voce)...?

Link to comment
Share on other sites

urechea muzciala te ajuta sa percepi muzica, sunetele... pe cind vocea te ajuta sa le redai (considera vocea ca pe un alt instrument).

daca nu poti sa reproduci cu vocea ceea ce auzi nu inseamna ca n-ai ureche muzicala, ci mai degraba n-ai vocea antrenata.

si urechea si vocea poti fi antrenate si imbunatatite.

 

pentru asta ti-as recomanda cu caldura sa te inscrii la scoala populara de arte, sau sa-ti iei un profesor de teorie muzicala.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

La scoala de arte nu am sanse, iar profesorul pe care sper sa il iau (adica sa fac lectii cu el), cred ca are si el vocea cam deplasata (nu l-am auzit niciodata cantand din gura :)). Oricum, luna aceasta si inceputul lunii viitoare nu am timp de profesor, si as vrea, in franturile mele de timp, sa incerc singur, iar profesorul sa ma ajute unde chiar nu pot. Asa ca, ce exercitii ar fi bune sa incerc?

Cat despre starea organelor mele muzicale, daca nu ai o ureche antrenata, vocea oricat de buna ar fi nu va putea functiona corect. Si la mine ambele au lipsa de exercitiu. Asa ca ce ar fi de facut?

Link to comment
Share on other sites

La scoala de arte nu am sanse, iar profesorul pe care sper sa il iau (adica sa fac lectii cu el), cred ca are si el vocea cam deplasata (nu l-am auzit niciodata cantand din gura :)). Oricum, luna aceasta si inceputul lunii viitoare nu am timp de profesor, si as vrea, in franturile mele de timp, sa incerc singur, iar profesorul sa ma ajute unde chiar nu pot. Asa ca, ce exercitii ar fi bune sa incerc?

Cat despre starea organelor mele muzicale, daca nu ai o ureche antrenata, vocea oricat de buna ar fi nu va putea functiona corect. Si la mine ambele au lipsa de exercitiu. Asa ca ce ar fi de facut?

Salut!

 

Dacã vrei sã fii vocal, prima ta problemã ar trebui sã fie cum sã produci corect un sunet. Este mult mai complicat decât pare și, în scris, se poate explica în zeci de pagini. Dacã nu ai rãbdare sã citești o carte stufoasã despre voce, poți cãuta pe internet niște lecții audio și sã încerci singur. Eu nu recomand nici una nici alta. Este obligatoriu sã faci canto cu un profesor și nu singur. Doar el te poate auzi și poate corecta eventualele tale greșeli de abordare.

 

Cel puțin la început, trebuie sã-ți alegi profesorul dupã CVul lui și nu dupã cum apreciezi tu felul în care cântã.

 

În schimb, urechea poți sã ți-o antrenezi singur. Existã un program, Ear Master Training Pro, cu care poți sã-ți educi urechea sã recunoascã intervale, acorduri sau progresii. Cu alte cuvinte îți dezvolți auzul relativ.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Voi vedea ce pot face cu ear master training (imi da multe acorduri pe care nu le stiu, etc), imi imaginez ca daca rezolv cu urechea jumatate din problema e rezolvata. Bineinteles ca voi apela si la un profesor.

Acum ma intereseaza si din partea chitarii (adica sa recunosc acordurile dupa sunet, etc), dar si din punct de vedere vocal (sa pot reproduce o voce). Am vazut pe justinguitar.com si mi-a placut ideea (din pacate nu erau si fileurile), de a recunoaste dintr-un numar mic de variante, de exemplu sa stii ca iti poate da aordurile G, C si D si sa alegi care il auzi. Apoi sa creasca numarul de acorduri, etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

eu cant oribil din voce.nu iti doresc sa ma auzi vreodata,iti cade finishul de pe chitara si se sparg fetele la tobe :) ))

Edited by SkullpturA
Link to comment
Share on other sites

bine acuma, tu ai pretentia sa recunosti notele muzicale doar dupa auz, pai frate, asta cere experienta la greu.

 

un exercitiu bun de facut cu un coleg sau un prieten:

el tine chitara si tu ii spui sa iti cinte cite o nota intre freturile 1-5 pe o singura coarda (sau pe mai multe, cum vrei). dupa ce cinta o nota tu tre' sa-i spui ce nota e aia (sau ce fret a cintat). dupa aia poti sa faci cu acorduri... el ti le cinta si tu tre' sa recunosti sunetu'.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu Cyfer in afara unei chestii. Alegerea profesorului in opinia mea se face astfel. Daca nu simti imbunatatiri MAJORE in primele lectii ( in special daca esti incepator) iar lucrurile pe care le faci cu el te fac sa te simti incomfortabil sau simti durere il schimbi. CV-ul nu conteaza atat de mult. De asemenea un profesor poate fie excelent pt. cineva si mai putin bun pt. altcineva. Sunt extrem de multi cantareti mari care sunt niste profesori foarte slabi. E foarte simplu sa canti corect insa foarte dificil de ajuns acolo. Practic teoria se poate explica intr-o ora. Practica e mult mai dificila si cum instrumentul e INTERN autoascultarea este contraproductiva chiar si cu monitoare pt. ca e foarte subiectiva. O alta chestie e ca nu stii cum trebuie sa suni insa un profesor cu experienta STIE cum trebuie sa suni si STIE cum ajungi acolo si care-i calea. Daca vrei doar sa fredonezi si sa te prostesti FA-O cu MINIM DE EFORT, fara sa incordezi nimic si foloseste-ti vocea vorbita incercand sa canti cat mai ...fiziologic si natural insa sa nu te astepti la cine ce stie ce sound si cine stie ce extensii in jos si-n sus :). Bafta !

 

Aa iti recomand si sa faci solfegiu. Poti si singur cu un pian/clapa/computer si un metronom. Gasesti pe internet cum se numara si alte chestii. Recomand o metoda lui Dragomirov. Este excelenta :).

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Nu am pretentii sa ajung in 2 zile sa recunosc notele, dar in cativa ani vreau sa ajung sa pot canta bine si vocal doar ascultand pe cineva de cateva ori (eu nu cant bine nici daca ascult de 10000 ori, experimentat :)). Alta problema ar fi ca nu am un prieten care sa cante la chitara :). Nu vreau sa intelegeti gresit, mie imi suna chitara mai bine cand e dezacordata :). Asa ca intelegeti cam pe unde sunt cu urechea. Nu vreau doar sa fredonez niste cantece, ci sa le cant vocal si sa sune cat de cat bine. Nu am pretentii sa sune ca pe inregistrare, dar sa fie acceptabil.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest suicune
eu cant oribil din voce.nu iti doresc sa ma auzi vreodata,iti cade finishul de pe chitara si se sparg fetele la tobe :) ))

 

Stai linistit ca nici eu nu stau mai bine. Eu invat acum chitara dar daca voi ajunge vreodata in trupa sau sa cant live, sper din tot sufletul sa nu ajung vocalist :) De aia vreau sa invat chitara mai mult pe armonie si mai putin pe solistica.

Link to comment
Share on other sites

Nu am pretentii sa ajung in 2 zile sa recunosc notele, dar in cativa ani vreau sa ajung sa pot canta bine si vocal doar ascultand pe cineva de cateva ori (eu nu cant bine nici daca ascult de 10000 ori, experimentat :)). Alta problema ar fi ca nu am un prieten care sa cante la chitara :). Nu vreau sa intelegeti gresit, mie imi suna chitara mai bine cand e dezacordata :). Asa ca intelegeti cam pe unde sunt cu urechea. Nu vreau doar sa fredonez niste cantece, ci sa le cant vocal si sa sune cat de cat bine. Nu am pretentii sa sune ca pe inregistrare, dar sa fie acceptabil.

 

Mergi inapoi la scoala si ii dai in judecata , le ceri banii inapoi .

 

Macar doua trei cantece trebuia sa inveti din gradinita pana acum .Trebuia sa inveti sa canti in cor sa canti de sarbatorii /ocazii festive .Incepand cu gradinitza te invata sa canti , dar si parinti .bunici te invata de mic (sau ar trebui) apoi la biserica ...etc.

Sa recuperezi aceste lipsuri este o problema , inseamna recuperarea a aprox 14 ani ....!!!!!!!!!!! ? pe la 55 de ani vei ajunge la un oarecare rezultat .Daca ai timp numai ptr cantat .

Dar cine stie daca nu te mai ocupi de nimic altceva si ai interes poate recuperezi timpul pierdut .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Gratisyahu

Karpi, nu te supara pe mine, dar, daca ai ureche muzicala, nu trebuie sa stai sa exersezi 14 ani ca sa-ti iasa ceva ok. Trebuie doar sa te antenezi si sa inveti cateva chestii de baza...cum ar fi: ce e ala falssetto, cum canti din diafragma si asa mai departe.

 

Pe de alta parte, nu stiu cat de multi oameni fac muzica la scoala, la biserica sau sunt invatati de parinti.

 

Totul poate fi facut prin munca. Eu cant la chitara de vreo 4 ani. Primii doi ani am fost jaf, al treilea am exersat mai mult, si ma aflu in al patrulea, in care am reusit sa invat cateva chestii legate de muzica fara sa studiez prea mult teorie sau cu profesor sau eu mai stiu ce. Muzica necesita 2 lucruri: ambitie si suflet.

 

Si nu in ultimul rand, ca sa nu fiu total offtopic: daca vrei sa inveti voce, incepi cu piese usoare. Pink floyd au cateva piese care se infla intr-un registru comod.(comfortably numb, the wall). La fel si alice in chains au cateva. La o adica, invata cu o clapa sa canti voce. Iei cateva game si incerci sa canti aceeasi nota cu clapa.

Edited by Gratisyahu
Link to comment
Share on other sites

Gratisyahu nu te supara pe mine, sunt matol asa ca iti voi zice in fata...esti prost(vorbesti fara sa ai idee despre ce vorbesti). N-ai idee cat timp dureaza sa inveti sa canti corect.De fapt sa stii cum trebuie sa canti corect dureaza cam 1 ora cu un profesor bun. Sa faci asta automat si flawless dureaza ani sau poate zeci de ani. Lol, falsetto si cantat de diafragma. Cantatul se face din gat in mare. Corzile vocale fac cantatul, restul partilor din corp trebuie doar sa sustina corect activitatea corzilor vocale si sa nu streseze in plus muschii ce le controleaza. De asemenea URECHEA MUZICALA NU ARE BAI FRATE LEGATURA CU invatatul CANTULUI folosind instrumentul numit VOCE. Corzile vocale sunt in 15000 de feluri diferite. Numai tenori sunt cam 5 categorii aproximative. De asemenea exista diferente de : taria vibratiei, intunecimea vocii, bla bla bla in acelasi fach si subfach vocal. Sa urli intradevar iti ia 10 minute sa inveti. Deci daca ai ureche poti sa inveti in mare orice instrument dar asta nu inseamna ca vei avea o voce OK. Majoritatea falsurilor sunt datorita tehnicii nu urechii muzicale.

Exista o infinitate de moduri de a canta PROST si doar cateva de a canta corect. Majoritatea profesorilor de canto sunt varza ca profesori chiar daca ei par a suna bine. TEHNICA NU SE FACE PE PIESE, SE FACE IN VOCALIZE!!!!!!!!!!! P

 

Pe masura ce imbatranesti capacitatea de invatare scade.

Ca idee:

La copii, creierul pana la 5-6 ani nu aude relativ asa cum aud majoritatea oamenilor si artistilor. Auzul relativ se deprinde si invatam sa recunoastem doar intervale nu si note. Daca intre 3-4-5 ani invatam notele le vom stii toata viata( auz absolut ).

 

 

 

Bla bla bla. In mare oamenii ar trebui sa taca SI SA NU MAI SPUNA/SCRIE ce-au auzit daca ei habar n-au despre ce e vorba.....

 

 

Gratisyahu - Tu crezi ca asta a invatat intr-o sapt sa cante asa :

?

Mario lanza de ex se pisa si se caca simultan pe toti vocalii popisti/rockisti/death metalisti/ si ce mai vrei tu. Asculta acolo uniformitate a registrelor, asculta forta, sensibilitatea. URLATUL NU E CANTAT!

Mai vreau sa adaug ceva..probabil cel mai inteligent(dpdv vocal) solist de rock a fost Mercury....

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA
Stai linistit ca nici eu nu stau mai bine. Eu invat acum chitara dar daca voi ajunge vreodata in trupa sau sa cant live, sper din tot sufletul sa nu ajung vocalist :) De aia vreau sa invat chitara mai mult pe armonie si mai putin pe solistica.
:)

 

haha...is mai tare ca tine... nu is vocalist :):D

Link to comment
Share on other sites

Karpi, nu te supara pe mine, dar, daca ai ureche muzicala, nu trebuie sa stai sa exersezi 14 ani ca sa-ti iasa ceva ok. Trebuie doar sa te antenezi si sa inveti cateva chestii de baza...cum ar fi: ce e ala falssetto, cum canti din diafragma si asa mai departe.

 

Pe de alta parte, nu stiu cat de multi oameni fac muzica la scoala, la biserica sau sunt invatati de parinti.

 

Totul poate fi facut prin munca. Eu cant la chitara de vreo 4 ani. Primii doi ani am fost jaf, al treilea am exersat mai mult, si ma aflu in al patrulea, in care am reusit sa invat cateva chestii legate de muzica fara sa studiez prea mult teorie sau cu profesor sau eu mai stiu ce. Muzica necesita 2 lucruri: ambitie si suflet.

 

Si nu in ultimul rand, ca sa nu fiu total offtopic: daca vrei sa inveti voce, incepi cu piese usoare. Pink floyd au cateva piese care se infla intr-un registru comod.(comfortably numb, the wall). La fel si alice in chains au cateva. La o adica, invata cu o clapa sa canti voce. Iei cateva game si incerci sa canti aceeasi nota cu clapa.

 

CEI SAPTE ANI DE ACASA

 

nu se refera numai la educatie ptr comportament / purtare eleganta ptr o viitoare integrare in viata sociala .

Se refera si la acea pregatire culturala ca sa poti lua parte la viata sociaa , incepand cu jocuri de copii ,dansuri de societate , cantat la instrument , cantat la voce , pictat ,desenat etc etc...

 

Numai scoala nu poate sa suplineasca toate acestea mai ales im zilele noastre cu 30 de elevi/clasa .

Asa ca parintii constienti dau copii la ore de " educatie sociala " desen, muzica,dansuri, acestea pe langa cele obligatorii de sport care si ele pot fi si o educatie de socializarepls un exercitiu de disciplina si convietuire intr-un grup , munca intr-un grup etc etc .

 

Parcurgand "cei sapte ani de acasa " tanarul de 16-17 ani are pregatirea incipienta ptr a-si cauta locul in societate ,cat si ptr orintarea ptr o aria de ocupatie in fuctie de pregatire/ educatie nivel de cultura si profesional...

 

Acsete peregatiri care tin mai toata tineretea cam pana la terminarea studiilor si se termina cu angajare intr-o meserie /ocupatie intemierea unei familii /gospodari apoi cresterea unui copil .

Dupa aceasta perioada nu mai ai timp sa recuperezi educatia pierduta , ai alte treburi , poate tragi concluziile si copilul tau va fi educat corespunzator.

 

In aceste ore de educatie in care faci si muzica ai ocazia sa inveti sa canti , macar atat ca sa nu canti fals sa iei aer cat de cat corect si mai ales sa poti aprecia si singur calitatea artistica si performanta unui artist urmarit la un spectacol mai apoi sa poti purta o discutie mai mult sau mai putin "savanta" in " societate".

 

Asa cred ca se vede ce-i cu peioadele cam lungi de pregatire -maturizare despre care tot amintesc

 

Nu se pot sari etapele !

 

Tot ce se poate este in a te apuca serios de studiu si sa incerci sa compltezi aceste lacune , cea ce este foarte greu deoarece intre timp "lumea se misca inainte" .

 

Asta simte tanarul si intra in panica ....".lumea o ia inainte ....si eu stau pe loc " , acum poti sa faci inventarul sa vezi tu de ce nu esti pregatit la nivelul celorlalti .Nu te-a interesat in timpul cand trebuia sa imveti nu ramane decat sa-ti faci autocriticasi sa incerci sa repari treaba (daca ai timp ! caci cum se tot spune .." toate la timpul lor")

 

Deci singura rezolvare studiu dar si interes ptr dezvoltare si pentru intelegere fenomenelor cultural/artistice adica "conceptie sanatosa "

 

Constientizarea este un lucru bun dar trebuie rabdare si perseverenta si timp liber ...

 

Degeaba ai ureche muzicala pana nu-ti formezi o tehnica corect canti fals neavand control asupra proprii voci .

Nu pot spune ( nefiind vocalist ) doar ca dupa ce am invatat sa cant in cor si singur de mic copil cand am ajuns sa cant in trupa faceam vocea a doua la unele piese m-am ingrozit si eu cat de fals luam notele , hehe .Apoi dupa multe exercitii ( mai ales pe scena fara microfon acoperit de instrumente ca sa nu se ingrozeasca lumea si sa nu crape ferestrele de falsuri ( haah) i-mi exersam vocea ca sa cant mai corect, macara sa nu fiu fals la vocea a doua , ce sa mai zic de aici pana la interpretare aristica de solist vocal mai este cale luuunga de parcurs ,dar poate fi un inceput )

 

Deci recuperare a aprox 15 ani de educatie plus invatare aprox inca 10 ani ca sa ajungi un vocalist de nivel artistic ...se cam intinde treaba.

 

@Hix are dreptate , el a trecut prin mai multe forme de pregatire si acum de cativa ani s-a pus pe o pregatire mai profesionista .ce-i pot spune si lui este sa cante totusi si pana ajunge un artist perfect , chiar si mai nepregatit si mai primitiv ca el canta bine.Acum nu trebuie sa fie totul pefect mai conteaza si carisma si sufletul /feeling-ul...care cateodata suplineste perfectiune.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Gratisyahu
Gratisyahu nu te supara pe mine, sunt matol asa ca iti voi zice in fata...esti prost(vorbesti fara sa ai idee despre ce vorbesti). N-ai idee cat timp dureaza sa inveti sa canti corect.De fapt sa stii cum trebuie sa canti corect dureaza cam 1 ora cu un profesor bun. Sa faci asta automat si flawless dureaza ani sau poate zeci de ani. Lol, falsetto si cantat de diafragma. Cantatul se face din gat in mare. Corzile vocale fac cantatul, restul partilor din corp trebuie doar sa sustina corect activitatea corzilor vocale si sa nu streseze in plus muschii ce le controleaza. De asemenea URECHEA MUZICALA NU ARE BAI FRATE LEGATURA CU invatatul CANTULUI folosind instrumentul numit VOCE. Corzile vocale sunt in 15000 de feluri diferite. Numai tenori sunt cam 5 categorii aproximative. De asemenea exista diferente de : taria vibratiei, intunecimea vocii, bla bla bla in acelasi fach si subfach vocal. Sa urli intradevar iti ia 10 minute sa inveti. Deci daca ai ureche poti sa inveti in mare orice instrument dar asta nu inseamna ca vei avea o voce OK. Majoritatea falsurilor sunt datorita tehnicii nu urechii muzicale.

Exista o infinitate de moduri de a canta PROST si doar cateva de a canta corect. Majoritatea profesorilor de canto sunt varza ca profesori chiar daca ei par a suna bine. TEHNICA NU SE FACE PE PIESE, SE FACE IN VOCALIZE!!!!!!!!!!! P

 

Pe masura ce imbatranesti capacitatea de invatare scade.

Ca idee:

La copii, creierul pana la 5-6 ani nu aude relativ asa cum aud majoritatea oamenilor si artistilor. Auzul relativ se deprinde si invatam sa recunoastem doar intervale nu si note. Daca intre 3-4-5 ani invatam notele le vom stii toata viata( auz absolut ).

 

 

 

Bla bla bla. In mare oamenii ar trebui sa taca SI SA NU MAI SPUNA/SCRIE ce-au auzit daca ei habar n-au despre ce e vorba.....

 

 

Gratisyahu - Tu crezi ca asta a invatat intr-o sapt sa cante asa :

?

Mario lanza de ex se pisa si se caca simultan pe toti vocalii popisti/rockisti/death metalisti/ si ce mai vrei tu. Asculta acolo uniformitate a registrelor, asculta forta, sensibilitatea. URLATUL NU E CANTAT!

Mai vreau sa adaug ceva..probabil cel mai inteligent(dpdv vocal) solist de rock a fost Mercury....

 

Man, scuza-mi lipsa de cunostinte si ignoranta, dar nu cred ca omul a vrut sa invete voce la un nivel foarte avansat, ci sa invete sa cante, pur si simplu. Nu mai sari si tu asa, ca n-am dat cu paru', am dat doar un sfat...ce *****. Pe bune...daca esti nervos, sau chestii d-astea nu-i varsa pe unde apuci si incearca sa te abtii de la a ma face prost, ca nici tu nu cred ca te-ai nascut invatat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Vreau sa ajung la nivel profesionist cu vocea si urechea si mainile, si timpul nu e o problema, fac asta cu placere si am timp din plin (cred ca la o adica si fredonalul pe strada ajuta daca vrei, asa-i?), si sunt constient ca va fi ceva-ceva peste cativa ani si voi ajunge la ceva aproape de perfectiune peste 10-15 ani, dar nu ma sperie, asa cum am spus, imi face placere, si imi doresc asta din tot sufletul. peste o saptamane imi caut profesor de chitara si canto, si voi incerca sa fac ceva.

 

Cat despre muzica din scoli, e o ora pe saptamana, unde profesorul mai tipa la unul, la altul, mai un solfegiu, mai 5 minute de morala, si va dati seama cu cat se alege cineva. Eu din toata scoala, am ramas cu cititul notelor pe portativ (pe care trebuie sa le "numar", dar in cateva zile cred ca le pot citi cursiv), distantele dintre note, vreo 2 game si semnele de alteratie.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa ajung la nivel profesionist cu vocea si urechea si mainile, si timpul nu e o problema, fac asta cu placere si am timp din plin (cred ca la o adica si fredonalul pe strada ajuta daca vrei, asa-i?), si sunt constient ca va fi ceva-ceva peste cativa ani si voi ajunge la ceva aproape de perfectiune peste 10-15 ani, dar nu ma sperie, asa cum am spus, imi face placere, si imi doresc asta din tot sufletul. peste o saptamane imi caut profesor de chitara si canto, si voi incerca sa fac ceva.

 

Cat despre muzica din scoli, e o ora pe saptamana, unde profesorul mai tipa la unul, la altul, mai un solfegiu, mai 5 minute de morala, si va dati seama cu cat se alege cineva. Eu din toata scoala, am ramas cu cititul notelor pe portativ (pe care trebuie sa le "numar", dar in cateva zile cred ca le pot citi cursiv), distantele dintre note, vreo 2 game si semnele de alteratie.

 

Succes si nu te lasa .@Hix nu a glumit si nici nu a exagerat vand a scris "urlatul nu-i cantat " si el a trecut prin mai multe etape si mai invata cea ce este foarte bine caci talentat este si voce are ,sa nu se lase de chitara !!! cei mai multi prieteni care au ajuns sa cante au neglijat chitara si este pacat .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn
Cum sa va explic...deci pana acum jumatate de an nu am avut contact prea mare cu muzica. Apoi am inceput sa ascult foarte multa, si de cateva saptamai si la chitara. Problema e ca din maini suna bine (nu foarte bine, dar e acceptabil pentru inceput), dar din voce :) . Am si o voce mai groasa, dar nu cred ca asta e problema, problema e ca nu pot sa imit corect ce aud. Sunt niste exercitii ceva (si de ureche si de voce)...?

 

pentru a nu falsa (in particular a solfegia) cel mai bine este sa te asezi la pian si sa incerci sa reproduci notele cu vocea . Daca auzi bine, iti dai seama cand falsezi si te corectezi. Nu poti sa canti cu vocea daca nu solfegiezi, si orice muzician stie sa solfegieze, nu numai vocalii.

Link to comment
Share on other sites

Cum sa va explic...deci pana acum jumatate de an nu am avut contact prea mare cu muzica. Apoi am inceput sa ascult foarte multa, si de cateva saptamai si la chitara. Problema e ca din maini suna bine (nu foarte bine, dar e acceptabil pentru inceput), dar din voce :). Am si o voce mai groasa, dar nu cred ca asta e problema, problema e ca nu pot sa imit corect ce aud. Sunt niste exercitii ceva (si de ureche si de voce)...?

 

La voce iti trebuie mult antrenament si chiar si un profesor. Cauta-l pe Oprea Stefan de la NightFly stiu ca omul cere putin si te invata multe.

Uite neste programe bune EarMasterPro 5, Ban in a box

Pt chitara:

Memoreaza locul fiecarui sunet de pe griff. vezi ca sunt niste exercitii foarte bune in Joe Satriani Guitar Secrets

 

Tot asa pt voce ia chitarta in canta o nota si imit-o cu vocea apoi alta si tot asa pana iese fiecare nota cum trebuie, dupa arpegii de 3 note, dupa soflegii game etc.

Brett Manning's Singing Success e o metoda foarte buna pt voce.

 

Incearca sa inveti multe melodii dupa ureche

Impreuna cu un prieten si niste partituri incearca dictee.

Cauta cat mai multe situatii in care sa iti folosesti urechea jocuri de gen, incearca sa iti dai seama de notele dintr-o melodie, concursuri amicale etc.

Si dupa invata sa transcrii muzica

e atat de simplu :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Nu mai dezgropa şi tu topicuri de mult apuse. Dacă vrei să vorbeşti cu cineva poţi da PM. Pentru a-ti promova serviciile pe care le prestezi, avem secţiune specială la Mica Publicitate.

 

Un topic poate fi ingropat numai din lipsa de interes din partea membrilor forumului .

 

Daca interesul revine din orice motiv se reia discutia.asta si ar fi cel mai OK in loc sa se deschida zeci de alte topicuri "noi" pe aceleasi teme ..si topicurile unde poate se afla cele mai corecte observatii explicatii sa se piarda !!

Topicul este vechi ptr tine , ptr cineva care-l descopera acum este un topic "nou" o tema noua sau de interes actual ptr el .

Daca se ofera cineva sa dea ore nu se pune la "mari afaceri" mai degraba la binefaceri .Asa ca nu cred ca e gresit sa se ofere in topic de discutii .

Probabil partea organizatorica o vor discuta in mail etc ...

OK ..

 

De fapt am vrut sa mentionez lucrul cel mai important .

Un vocal trebuie sa aiba VOCE caracteristica de neconfundat , interesanta , timbru etc aparte .

Daca doar canta corect este bun doar in cor sau backing vocal ..eventual ptr cantat in locuri unde nu sunt pretentii foarte mari ..( birt. club, nunta , petreceri unde in aburii de alcool publicul se multumeste cu o imitatie mai nepretentioasa )

Ptr un solist adevarat trebuie VOCE .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.