www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Peste Romania Au Trecut Degeaba Ultimii 20 De Ani


mihaitarta
 Share

Recommended Posts

Problema este ca se poate interpreta foarte usor ce este o trupa si ce este alta , maine poimaine orice trupa de rock sau alt gen muzical poate fi interzisa pe criterii similare . Si de Queen , Beatles sau alte trupe scrie s-a spus pe nu stiu unde ca folosesc pentatonica (sa zicem ) , deci este evident ca sunt asa si pe dincolo . Am auzit de trupa asta , dar nu imi amintesc sa fii ascultat o piesa de-a lor , probabil numele trupei l-a deranjat atat de tare pe respectivul , din cate imi amintesc au mai fost concerte de death in Oradea . Big deal , veneau

1000 de tipi imbracati in negru la concert si dupa 3 ore plecau acasa....

 

+1 la ce a spus mihaitarta

 

edit: ma intreb daca era in cauza trupa Mortification (membrii formatiei sunt pocaiti si piesele lor au teme religioase) de exemplu , care are o muzica pe care personal o consider imposibil de ascultat , cum ar mai fi stat lucrurile :) .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

@Orochimaru .. nu am nimic cu tine sau cu vreun post de pe acest thread in mod special, am cu trendul anti-religie. Doar pt ca popimea a fost de rahat in 1000 de ocazii nu inseamna ca nu au facut si chestii bune sau ca religia nu are si influente pozitive. Nu sunt bigot, beau, fumez (rar), injur(des), nu ma duc la biserica decat o data pe an + cand primesc invitatii. In schimb ma consider 'religios' in felul meu. Si formatia 'God dethroned' saraca poate ca nu era cel mai rau lucru din lume.. cu numele ala putea canta si reggae in fond :)

 

Fie vorba intre noi, pocaitii ma sperie si pe mine intr-o oarecare masura (si celelalte variante de protestanti sau ce-or fi). Unii sunt comici, gen aia cu apocalipsa din 2012 dar altii sunt chiar periculosi pt ca nu au decat biblie in cap, in schimb sunt foarte uniti, muncesc de le sar capacele si plini de bani. :) Fereasca sfantul sa ajunga astia la putere si sa se apuce de ars carti si tablouri si alte cele. Ca-i cred in stare..

 

Posturile mele se bat oarecum cap in cap pt ca nu-s de acord cu nici una din parti dar in mod clar nu as interzice concertele (poate anumite versuri ultra-explicite desi nu as vrea sa fiu eu cel care decide pt ca nu-s aia prosti sa zica exact 'da foc bisericii, omoara-l pe popa'.. sau poate.. dunno). Le-as cataloga drept 'adult entertainment' si da-i bataie. Daca ai voie sa conduci 2 tone de metal pe strada atunci teoretic poti rezista si unui concert fara sa fii spalat pe creier.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

Deci e asa de penibil incat e gretos ! Adica ce cred aia ??? Da io nu inteleg de ce nu face nimeni nimic ... exista o chestie numita libertate de exprimare !!!

 

ahh si daca ar fi facut asa http://www.youtube.com/watch?v=6nGWHyBMiEo

iar fi bagat la inchisoara ?? sau ce ? poate iar fi scos de pe scena in timpul concertului :) ...

Edited by szekely
Link to comment
Share on other sites

Rockul ar putea fi interzis la Vama Veche

 

 

"Patronii catorva terase din Vama Veche, unde se asculta - inca - predominant muzica rock, sustin ca au primit somatii din partea unor consilieri ai primariei din Limanu sa isi schimbe specificul locatiei, pentru a atrage alt fel de clienti.

 

Patronii si barmanii sustin ca au primit observatii potrivit carora muzica ascultata ziua la terasa ar trebui sa fie una "de relaxare", si nu una violenta, care sa dea nastere unor activitati "salbatice", precum headbanging-ul sau "spargerea de sticle".

 

Cei care se ocupa de putinele terase unde se mai poate asculta muzica rock in cea mai mare parte a timpului se tem ca, incepand din 2010, autoritatile ar putea lua masuri mai drastice prin care sa interzica muzica rock la difuzoarele teresalor din Vama Veche, in locul unor simple avertizari verbale.

 

Printre piesele considerate de autoritatile din Limanu "violente si salbatice, care incita la bataie" se numara si cele ale formatiilor Iris, Cargo sau Phoenix."

 

 

sursa : Metalhead

Edited by Demos
Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

intrebarea este : cu ce muzica inlocuieste ca sa atraga alt fel de clienti ? guta, salam , romeo fantastick ??? sau poate o baga in pop ...

Link to comment
Share on other sites

@Orochimaru .. nu am nimic cu tine sau cu vreun post de pe acest thread in mod special, am cu trendul anti-religie. Doar pt ca popimea a fost de rahat in 1000 de ocazii nu inseamna ca nu au facut si chestii bune sau ca religia nu are si influente pozitive. Nu sunt bigot, beau, fumez (rar), injur(des), nu ma duc la biserica decat o data pe an + cand primesc invitatii. In schimb ma consider 'religios' in felul meu. Si formatia 'God dethroned' saraca poate ca nu era cel mai rau lucru din lume.. cu numele ala putea canta si reggae in fond :)

 

Fie vorba intre noi, pocaitii ma sperie si pe mine intr-o oarecare masura (si celelalte variante de protestanti sau ce-or fi). Unii sunt comici, gen aia cu apocalipsa din 2012 dar altii sunt chiar periculosi pt ca nu au decat biblie in cap, in schimb sunt foarte uniti, muncesc de le sar capacele si plini de bani. :) Fereasca sfantul sa ajunga astia la putere si sa se apuce de ars carti si tablouri si alte cele. Ca-i cred in stare..

 

Posturile mele se bat oarecum cap in cap pt ca nu-s de acord cu nici una din parti dar in mod clar nu as interzice concertele (poate anumite versuri ultra-explicite desi nu as vrea sa fiu eu cel care decide pt ca nu-s aia prosti sa zica exact 'da foc bisericii, omoara-l pe popa'.. sau poate.. dunno). Le-as cataloga drept 'adult entertainment' si da-i bataie. Daca ai voie sa conduci 2 tone de metal pe strada atunci teoretic poti rezista si unui concert fara sa fii spalat pe creier.

 

Inexistenta zeitatii nu este un trend. Daca ceva nu e, nu e.

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

multi intelesa-ti gresit....

eu, personal, recunosc: urasc religia. Da, RELIGIA, pentru ca religia a distrus ceva important care, in timp, a fost uitat....fiecare religie "crestina", incepand de la catolicii cu preotii lor pedofili si pana la protestanti, cu davidienii care s-au sinucis in masa, fiecare a alterat acel "ceva", astfel incat sa se simta ei mai bine....

acum, dezvoltati voi ce am zis eu...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
“În urmã cu câteva sãptãmâni, la Oradea, s-a înregistrat un grav abuz împotriva libertãții de exprimare. Concertul formației rock olandeze God Dethroned a fost anulat de cãtre consilierul local Dan Octavian, membru al Partidului Național Liberal.

 

Asociația Umanistã Românã ºi Active Watch – Agenția de Monitorizare a Presei au reacționat fațã de încãlcarea libertãții de exprimare trimițând o scrisoare deschisã preºedintelui PNL, dl. Crin Antonescu.

 

Pânã acum nu am primit nici un rãspuns astfel cã organizãm aceastã acțiune pentru a încerca sa atragem atenția încã o datã asupra abuzului comis la Oradea ºi pentru a obține un rãspuns din partea conducerii PNL fațã de situația creatã la Oradea.

 

Protestul este prima acțiune de stradã din cadrul Campaniei Black Cat. Prin aceastã campanie demaratã în parteneriat cu fundația britanicã Sophie Lancaster Foundation ºi cu METALHEAD, Black Widow ºi Beauty of Pain, Asociația Umanistã Românã va milita împotriva intoleranței, discriminãrii ºi violenței asupra persoanelor care au o manierã „diferitã” de a se îmbrãca ºi arãta.

 

Îi rugãm pe cei care vor fi prezenți la protest, inclusiv pe reprezentanții presei, sã ne trimitã o confirmare a acestui lucru pe adresa blackcatcampaign@gmail.com. Aceastã adresã de e-mail este protejatã de spamboți; aveți nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza.”

 

http://www.no3.ro/2009/08/protest-organiza...sta-romana.html

Link to comment
Share on other sites

M-am mai bagat eu intr-o miscare din-asta si acum nu am ramas decat cu vreo 30-40 de contacte pe messenger care nu fac decat sa-mi trimita mass-uri absolut stupide. :) Asta pentru ca fiecare crede altceva si vrea altceva. Trebuie un lider carismatic si cu autoritate, cineva respectat, din muzica romaneasca, sa conduca o miscare ca asta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.