www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Pedala?


balu

Recommended Posts

Am vorbit cu un tip care are de vanzare 2 pedale Marshall si una RAT. Eu as dori a cant AC/DC Led Zeppelin si Iron Maiden mai mult...mi- spus pentru asta imi recomanda Marshallul Jack Hammer(celalalt Marshall e un Guv'nor) sau RAT-ul.

RAT-ul arata asa(nu stiu modelul asa ca dau poza):

http://www.muzique.com/news/images/rat1.gif

Marshallul:

http://www.emporiodosom.com/fotos/MarshallJackHammer.jpg

 

Care mi-l recomandati??

Jack Hammerul de la Marshall sau RAT-ul sa Marshallul Guv'nor?

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran
Am vorbit cu un tip care are de vanzare 2 pedale Marshall si una RAT. Eu as dori a cant AC/DC Led Zeppelin si Iron Maiden mai mult...mi- spus pentru asta imi recomanda Marshallul Jack Hammer(celalalt Marshall e un Guv'nor) sau RAT-ul.

RAT-ul arata asa(nu stiu modelul asa ca dau poza):

http://www.muzique.com/news/images/rat1.gif

Marshallul:

http://www.emporiodosom.com/fotos/MarshallJackHammer.jpg

 

Care mi-l recomandati??

Jack Hammerul de la Marshall sau RAT-ul sa Marshallul Guv'nor?

 

 

la ce preturi sunt?

sunt noi?

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran
Nu sunt noi...sunt folosite...starea lor e buna din cate stiu, tipul a iesit de pe mess si nu l-am intrebat.

Am negociat si 200 ron ma costa cu transportul inclus.

 

daca le da pe amandoua cu 200 RON cu transport inclus ia-le pe amandoua :)

Link to comment
Share on other sites

Pe ce amplificator le vei folosi?

Boxe de calculator Genius vechi de 8 ani legati de un jack...apoi dom'le noi n'avem bani de aruncat pe amp ca-i criza:)))

Oricum pastrez bani pentru un Les Paul pentru eventualitatea ca tata nu va colabora. :)

 

UPDATE: Tipul mi-a spus acum ca aman2 pedalele sunt intr-o stare impecabila.

Edited by balu
Link to comment
Share on other sites

Boxe de calculator Genius vechi de 8 ani legati de un jack...apoi dom'le noi n'avem bani de aruncat pe amp ca-i criza:)))

Oricum pastrez bani pentru un Les Paul pentru eventualitatea ca tata nu va colabora. :)

 

UPDATE: Tipul mi-a spus acum ca aman2 pedalele sunt intr-o stare impecabila.

 

 

In boxe vor suna precum :)

Link to comment
Share on other sites

In boxe vor suna precum :)

Am briceag si scotch...deci probabil o voi "conecta" la home cinema:))

Sau ma duc la celalalt apartament unde avem un magno dinala vechi Electromures si 2 boxe de 1 m x 0.5 m care se poate lega tot printr-un jack...

As lua amp dar as dori sa imi pastrez din bani.

 

Jackhammer-ul e, probabil, mai apropiat. Rat-ul suna mai brutal.

Ok...merci frumos. Iar Jackhammeru.

Edited by balu
Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam eu ca astea ar fi circumstantele...

Sfatul meu e sa nu te grabesti, sa folosesti simulare software gen Guitar Rig, sa petreci multe nopti rotind potentiometrele alea virtuale pana intelegi ce si cum. Acum o pedala de distorsiune ti-ar fi utila doar daca te grabesti sa te duci la repetitii si/sau sa canti live pe amplificatoare imprumutate. E practic imposibil sa-ti dezvolti un ton consistent asa si oricum un produs versatil gen Blackstar HT-Dual (mentionat mai sus) ar fi mult mai potrivit, mai ales ca are si cabsim deci il poti folosi si acasa pe boxe active. O alta recomandare din partea mea e Distortion Factory de la Digitech.

Link to comment
Share on other sites

Guvnor e una din cele mai bune pedale pe care am pus mana, nu ca am pus mana pe multe dar poti sa o folosesti ca orice, poti sa faci sa se auda partea de clean sau solo mai tare(booster) sau poti sa bagi un distors de hard rock si cu putin ajutor din partea ampului(bagi la gain in preamp) chiar si ton de metal.

 

si Jackhammer e buna pt cam aceleasi chestii(si scoti un distors mai suparat cu el) dar ma oftica pentru ca nu stiu cum sa dau mid-urile in blana(nu are pot pentru mid, doar treble si bass, precum si unu pentru frecventa si una pt "contour" care sincer nu imi dau seama ce regleaza)

Link to comment
Share on other sites

+2 Fictum(tipul de la care am cumparat pedala si eu :) )

 

el o folosea pe post de clean booster... eu o folosesc pentru un fel de heavy metal clasic(gain la 4-5)... cu gainu la 9-10 canti si cel mai brutal death metal.

 

desi strict pe partea de distors de metal, din ce am auzit pe youtube, Line 6 Uber Metal imi suna mai bine. dar asta e pur subiectiv :)

Link to comment
Share on other sites

Am intrebat tipul daca a expediat-o dar nu a raspuns...mi se pare cam ciudat. Daca nu a trimis-o atata problema sa fie, macar imi iau papuci noi. :)

 

O intrebare: Daca leg o chitara electro-acustica la o pdala dinasta atunci va scoate un sunet asemanator unei chitari electrice?

Edited by balu
Link to comment
Share on other sites

O intrebare: Daca leg o chitara electro-acustica la o pdala dinasta atunci va scoate un sunet asemanator unei chitari electrice?

 

Ea saraca va scoate, dar nu cred ca vrei sa incerci sa canti Thrash sau Iron Maiden pe electro-acustica :) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.