www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Inregistrez Chitara Pe Calculator?


Recommended Posts

Stiu ca intrebarea asta poate parea banala chiar caraghioasa pentru unii, dar vreau sa inregistrez chitara si nu stiu cum. Nu sunt priceput in ale chitarii partea teoretica, de hardware, cum functioneaza, cum se transmite sunetul etc. Stiu ca pot sa conectez chitara direct la calc prin cablul ei si un adaptor ca sa intre in mufa microfonului. Dar nu e destul, o data ca se aude incet (stiu, de aia se fol amp) si a doua oara vreau si distorsie. As vrea sa inregistrez si cu amplificatorul. Cum fac asta? Am incercat sa conectez chitara-amp-calculator numai ca nu merge. Din amp am doar mufa "Phones" si prin asta am incercat. Stiu sigur ca imi mai trebuie ceva.

 

Nu am ganduri de formatie, melodii, chestii de astea (cel putin nu inca :))), doar vreau sa inregistrez chitara si atat. Am un esp f-50 si amp un yamaha de 15 W.

 

Daca stiti un tutorial sau ceva deja facut in legatura cu inregistratul vreau sal vad. Nu cont daca e in engleza sau romana :)

 

Mersi in avans :)

Edited by Raduxxxx
Link to comment
Share on other sites

eu am instalat "Cool Edit Pro" -program de captura audio cu care am inregistrat atat chitara cat si piese pe care le aveam pe discuri sau casete audio. Sunetul final (chitara+preamp+amp+etc.) il bagi in intr. de microfon moment in care vizualizezi sunetul pe monitor apoi apesi "record". Este un program foarte simplu, il gasesti free si in plus ai o multime de posibilitati de prelucrare.... Mai este Sony Sound Forge .

Link to comment
Share on other sites

Guest andypopa

Salutare.

Se poate atat chitara -> calculator cat si chitara -> preamp -> calculator, nu gresesti nimic. Eu inregistrez in MIC acum din preamp intr-o placa de sunet mediocra. Merge si-asa, dar cea mai buna solutie e sa-ti iei o placa de sunet cu ASIO in care sa bagi direct chitara, n-o sa ai latenta la inregistrare si o sa poti sa procesezi chitara pe calculator.

Daca iti place cum suna preampul foarte mult, poti sa-l bagi intr-o asemenea placa si ii faci o modelare de cab in guitar rig ca sa sune corespunzator.

Eu am avut Line6 Toneport GX si cat am avut-o m-a scutit de o gramada de dureri de cap, care acum mi-au revenit :) Merge oricare alta placa ASIO dar asta e cea mai ieftina AFAIK.

 

PS: chiar era un tutorial in romana cu HR pe-aici, parca facut de vulgar_display_of_alex

Edited by andypopa
Link to comment
Share on other sites

eu am instalat "Cool Edit Pro" -program de captura audio cu care am inregistrat atat chitara cat si piese pe care le aveam pe discuri sau casete audio

ªi eu folosesc tot "Cool Edit Pro". E simplu ºi are destule opțiuni pentru mixaj. (Înregistrez cu o electroacusticã... Îmi plac ºi efectele care le are programul ãsta.)

Link to comment
Share on other sites

e doar un mini-tutorial; am scris cum inregistrez eu;

 

Acesta e topicul meu :

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=31501&st=0

 

Gasesti acolo si melodiile pe care le-am inregistrat, poate iti place cum suna;

La sfarsitul primei pagini am uploadat Tutorialul de care zicea @andypopa; il iei de acolo

 

Si daca urmareshti specificatiile tehnice de-a lungul topicului, vei observa mai multe tips si moduri de inregistrat acasa, chiar destul de calitativ sa zicem :)

 

In pagina a doua sunt doar melodii inregistrate de mine;

 

In a treia pagina am scris "TUTORIAL: TIPS - inregistrarea cu ajutorul ampului", si citesti acolo, observa cum am reusit eu (daca nu, poti sa pui un microfon in fata difuzorului ampului, dar nu shtiu ce-o sa iasa..depinde;

Plus, trebuie sa umblii si la volume boost daca nu ai volum suficient la inregistrari.

Am scris TOTUL acolo .. sau ma rog, ce am experimentat si eu .

 

Iti urez bafta si ne mai auzim :)

 

andu_metallica

mess ID :)

Link to comment
Share on other sites

mersi de tutorial vulgar, dar vad ca nu am precizat: cand pun chitara - amp - calc nu se aude nimic cand dau pe inregistrat, inregistreaza doar un zgomot de fond (nu cel al chitarii). E posibil sa fie placa de sunet prea proasta?

 

Am incercat cu audacity, ala de baza din windows si adobe audition si niciunu nu inregistra nimic de la amp. Iar adobe audition seamana la perfectiune cu cool edit, din poze cel putin.

 

N-am incercat totusi sa inregistrez din ampu pus pe clean ci doar pe distorsie.

Edited by Raduxxxx
Link to comment
Share on other sites

Adobe Audition e varianta mai noua a lui CoolEdit, din cauza asta seamanã :)

 

Sunetul provenit de la amplificator se înregistreazã de obicei prin preluare cu microfon.

Dacã vrei sã-l conectezi la calculator, teoretic din mufa lui pentru cãºti duci un cablu la intrarea "line-in" a plãcii de sunet.

Verificã în meniul "Recording" sã fie selectatã calea corectã pentru captare, în cazul tãu "line-in".

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Si eu am aceasi problema ca si andypopa. Daca conectez direct basul la calculator merge (desi se aude numai cand dau drumul la ceva program gen fxbox, desi semnalul intra pentru ca il pot prelua cu audacity; probabil datorita faptului ca by default windowsul foloseste wdm streaming?). Dar cand trec totul prin combo nu mai ajunge de loc semnal la calculator.

Edited by Electrick Black WiZaRD
Link to comment
Share on other sites

Am mai pus un screenshot cu orice optiune de volum care pot sa o schimb. Zimi daca vezi ceva gresit si eventual punemi si tu un screenshot cum le ai tu ca sa le fac la fel sa stiu ca nu e de la asta problema. Mai incerc diseara schimband volumele din "softu" placii, abia acum am vazut si eu cate se pot schimba :)) mersi

post-8001-1244729210_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

bun, am debifat toate alea in afara de stereo mix care e pe mute. am incercar iar la toate cele 3 mufe si tot nu reusesc. am mai pus un screenshot, cu ce imi apare cand bag firul. am incercat sa selectez si mic in si line in la fiecare mufa de microfon cu exceptia ca atunci cand bag firul in mufa de line in numi apare nimic. si nu am inteles in ce meniu recordning sa selectez aia..

post-8001-1244751057_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salutare,

Am un altfel de problema cu conectarea la calc(laptop). Ideea e ca mie imi preia semnalul , dar nu il reda la boxe. Deci pot inregistra cu un cool edit de ex. , dar ce folos din moment ce in timp ce cant eu nu pot auzi ce scot. Am un laptop Dell 1501,prin urmare o placa de sunet dubioasa.Zic dubioasa pentru ca nu am gasit decat driverul facut de Dell pt ea.

 

 

Are cineva vreo ideea cum as putea face sa ma aud in timp ce cant?

Link to comment
Share on other sites

...imi preia semnalul , dar nu il reda la boxe...

Trebuie sã te asiguri cã adaptorul de sunet (probabil integrat pe placa de bazã) este capabil de a lucra în mod "full-duplex" (ci nu half-duplex). Uneori este o problemã a software-ului driver mai degrabã decât a hardware-ului. (Nici eu nu am mai gãsit driver-e capabile de full-duplex pentru un "Creativ SoundBlaster PCI 128" sub Windows XP.)

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sã te asiguri cã adaptorul de sunet (probabil integrat pe placa de bazã) este capabil de a lucra în mod "full-duplex" (ci nu half-duplex). Uneori este o problemã a software-ului driver mai degrabã decât a hardware-ului. (Nici eu nu am mai gãsit driver-e capabile de full-duplex pentru un "Creativ SoundBlaster PCI 128" sub Windows XP.)

 

Ai idee cum as putea sa imi dau seama daca e half sau full ? Eu mi-as cumpara una externa daca nu as reusi ceva cu asta.Aveti vreunul placa de sunet externa sau vreo recomandare? Nu as vrea sa dau foarte multi bani pe ea, pentru ca nu fac nimic profesional. Vreau ceva decent si sa fie capabila sa redea full-duplex.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
mersi de tutorial vulgar, dar vad ca nu am precizat: cand pun chitara - amp - calc nu se aude nimic cand dau pe inregistrat, inregistreaza doar un zgomot de fond (nu cel al chitarii). E posibil sa fie placa de sunet prea proasta?

 

Am incercat cu audacity, ala de baza din windows si adobe audition si niciunu nu inregistra nimic de la amp. Iar adobe audition seamana la perfectiune cu cool edit, din poze cel putin.

 

N-am incercat totusi sa inregistrez din ampu pus pe clean ci doar pe distorsie.

 

Sal!

E foarte posibil sa fi setat tu programul cu care inregistrezi sa traga de pe alta sursa.

incearca altceva in prima faza. Start -> All programs -> Accessories -> Entertainment -> Sound recorder

Apoi ii faci setarile de la "Edit" -> "Audio Properties" prima trebuie sa fie pe "Audio output" iar a 2-a pe "Audio input"

Recorderul ala e destul de prost dar elimini varianta in care ar avea placa de sunet vreo problema pe input!

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sã te asiguri cã adaptorul de sunet (probabil integrat pe placa de bazã) este capabil de a lucra în mod "full-duplex" (ci nu half-duplex). Uneori este o problemã a software-ului driver mai degrabã decât a hardware-ului. (Nici eu nu am mai gãsit driver-e capabile de full-duplex pentru un "Creativ SoundBlaster PCI 128" sub Windows XP.)

?????????????

 

Placa vine cu CD pe care ai ASIO ai Mixer ,Adobe Acrobat, si chestii d-astea.Pe site-ul Creative gasesti drivere precis .Olus dupa cate stiu e Plug&Play deci Windows are in biblioteca datele , upgradeaza WinXP-ul si asta poate fo o problema.

 

Sunet extern USB FullDuplex cu 7+1 iesiri , intrari jack 3mm si doua intrari digitale optice costa vre-o 120 Ron (MSI) nu am incercat sa inregisrez inca dar de redat e buna.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Salut,

 

Imi spun-ti si mie cum se inregisreaza citara in calculator?

Ma intereseaza in primul rand cum trebuie sa realizez lantul chitara - pc, adica ce cabluri, ce mufe, ce efecte imi trebuiepentru asta?

Daca s-a mai spus asta undeva, va rog sa-mi indicati link-ul si mie ... (recunosc ca nu am avut rabdarea sa citesc tot ... )

Deocamdata as vrea sa invat partea de hardware, apoi voi incerca sa inteleg si ceva software ...

Ma ajuta cineva?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Imi spun-ti si mie cum se inregisreaza citara in calculator?

Ma intereseaza in primul rand cum trebuie sa realizez lantul chitara - pc, adica ce cabluri, ce mufe, ce efecte imi trebuiepentru asta?

Daca s-a mai spus asta undeva, va rog sa-mi indicati link-ul si mie ... (recunosc ca nu am avut rabdarea sa citesc tot ... )

Deocamdata as vrea sa invat partea de hardware, apoi voi incerca sa inteleg si ceva software ...

Ma ajuta cineva?

 

 

E asa secret????

Link to comment
Share on other sites

Ok, sa incercam altfel: Ma poate ajuta cineva CONTRA COST cu un tutorial complet "Cum sa inregistrezi chitara in PC"?

Va rog sa-mi spune-ti pretul in prealabil.

Multumesc!

E mai aproape decat crezi:

 

http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/1152-ghidmultiefect-pe-calculator/page__pid__13597#entry13597

 

Now beer me!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.