www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Inregistrez Chitara Pe Calculator?


Recommended Posts

 

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate man! Nu mi-ar fi trecut prin minte ca acolo este ce caut eu ... Sper sa pot aplica si sa si mearga ce am citit acolo ...

Ai de la mine cate beri vrei! Tu stabilesti unde si cand!

 

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Keep trying!

 

Dragul meu Razvan S, permite-mi sa-ti multumesc inca o data pentru interventie. E drept ca acest comportament nu imbunatateste cu nimic auzul, dar, probabil te ajuta sa treci peste anumite frustrari ...

 

Propun sa nu transformam acest topic intr-o disputa din care nimeni nu va avea absolut nimic de castigat! Hai mai bine sa ne vedem fiecare de treaba lui ok?

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Dragul meu Razvan S, permite-mi sa-ti multumesc inca o data pentru interventie. E drept ca acest comportament nu imbunatateste cu nimic auzul, dar, probabil te ajuta sa treci peste anumite frustrari ...

 

Propun sa nu transformam acest topic intr-o disputa din care nimeni nu va avea absolut nimic de castigat! Hai mai bine sa ne vedem fiecare de treaba lui ok?

 

Numai bine!

 

Frustrari?Nu eu am probleme cu chestiile astea, ci tu. Lol dude, eu vorbeam serios sa mai incerci!(fara nici o gluma sau ceva).

Si eu avusesem fix aceiasi placa pe win 7 la 64 bit, si avusesem probleme. Pana la urma dupa mai multe incercari si instalare de ALTE drivere compatibile(SE,LE), a mers...

Ma rog, treaba ta cum ai luat ,,interventia'' mea. Poate chiar te ajutam, ingamfatule.Dupa mintea ta, interventiile mele vad ca toate sunt ostile.Sunt foarte rau daca indrum spre proprie descoperire si reusita.Si tu esti om ca mine, banuiesc ca ai fi putut sa te prinzi si singur, cum m-am prins si eu,am mai spus asta, si nu in sens RAU. Se numeste trial and error; unora va lipseste total spiritul acesta de testat si incercat, mai bine lasati totul balta nu?

Puteai sa imi dai add frumos pe mess, si iti ceream niste detalii sa vad si eu,sigurat ceva nu e setat bine la audio, sau bifat...si asa in win 7 e aiurea de tot la audio part.In fine :D , ia-o cum vrei.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Ok, sa incercam altfel: Ma poate ajuta cineva CONTRA COST cu un tutorial complet "Cum sa inregistrezi chitara in PC"?

Va rog sa-mi spune-ti pretul in prealabil.

Multumesc!

 

Chiar ca este descris numai pe forum de zeci de ori si gasesti raspuns la tot felul

probleme.

 

Trebuie sa cauti si sa citesti nu poti cere ca cei cativa care se ocupa cu asa ceva sa scrie de 100 de ori acelasi lucru .

 

Pe langa asta mai exista si :

 

GOOGLE .....home recording tutorial ,....Guitar Home recording .....si de astea .

http://www.google.ro/#hl=ro&safe=off&biw=999&bih=653&q=guitar+home+recording+diagram&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=68eaf42a4a57ab1d

E plin internetul...pwe youtube ai si filmuletze ca sa si vezi una alta sa auzi etc...

 

www.google.ro/images

http://www.google.ro/images?hl=ro&safe=off&biw=999&bih=653&q=guitar%20home%20recording%20diagram&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi

dar trebuie sa cauti si sa ai nitzica rabdare.

 

In principiu legi totul in serie ...chitara ...preamplif....placa de sunet....apesi pe record si dai Start in programul de inregistrare/redare canti si se inregistreaza. Atat.

 

Am vazut si pe site-ul "Tohmann" tutoriale cu progtramele de inregistrare , efecte etc etc ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Chiar ca este descris numai pe forum de zeci de ori si gasesti raspuns la tot felul

probleme.

 

Trebuie sa cauti si sa citesti nu poti cere ca cei cativa care se ocupa cu asa ceva sa scrie de 100 de ori acelasi lucru .

 

Pe langa asta mai exista si :

 

GOOGLE .....home recording tutorial ,....Guitar Home recording .....si de astea .

http://www.google.ro/#hl=ro&safe=off&biw=999&bih=653&q=guitar+home+recording+diagram&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=68eaf42a4a57ab1d

E plin internetul...pwe youtube ai si filmuletze ca sa si vezi una alta sa auzi etc...

 

www.google.ro/images

http://www.google.ro/images?hl=ro&safe=off&biw=999&bih=653&q=guitar%20home%20recording%20diagram&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi

dar trebuie sa cauti si sa ai nitzica rabdare.

 

In principiu legi totul in serie ...chitara ...preamplif....placa de sunet....apesi pe record si dai Start in programul de inregistrare/redare canti si se inregistreaza. Atat.

 

Am vazut si pe site-ul "Tohmann" tutoriale cu progtramele de inregistrare , efecte etc etc ..

 

 

Karpi, nu am postat fara sa citec cate ceva inainte, am facut totul ca in tutoriale, insa problema este ca nu reusesc sa duc semnalul din chitara pana in softul de inregistrat. Undeva se intrerupe si eu nu-mi dau seama unde si mai ales DE CE? Nu am gasit nicaieri o rezolvare la asta ... . Pe deasupra nu sunt nici un pasionat al PC-urilor ca sa inteleg ce se intampla pe-acolo ...

Oricum multumesc inca odata!

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

in primul rand vezi daca se aude chitara in pc fara a folosi vreun program..apoi incearca cu guitar rig

 

 

Nu se aude nimi! Indiferent ce buton apas = 0. In ultima instanta o sa ma duc la magazinul de unde am cumparat PC-ul si o sa-i rog sa-mi verifice placa de sunet si sa-mi arate cum functioneaza mecanismul asta de inregidtrare ...

Link to comment
Share on other sites

Nu se aude nimi! Indiferent ce buton apas = 0. In ultima instanta o sa ma duc la magazinul de unde am cumparat PC-ul si o sa-i rog sa-mi verifice placa de sunet si sa-mi arate cum functioneaza mecanismul asta de inregidtrare ...

 

Serios acum, da-mi add pe mess: sarbescu_razvan, si macar hai sa incercam sa rezolvam problema.

Daca nu reusesc, asta este. Am si eu win 7 si stiu ca e mai nasol, si tre bifat, debifat, activate chestii, etc.

Link to comment
Share on other sites

Nu se aude nimi! Indiferent ce buton apas = 0. In ultima instanta o sa ma duc la magazinul de unde am cumparat PC-ul si o sa-i rog sa-mi verifice placa de sunet si sa-mi arate cum functioneaza mecanismul asta de inregidtrare ...

 

HELP file , Win7 forum , Home recording forums win 7 audio problems ....precis vezi si gasesti cine ce injura si ce seteaza.

 

Placa de sunet are un HELP file la fel si programele DAW au Help si tutoriale...dar trebuie citit si trebuie urmati pasi descrisi acolo...chiear de mai multe ori pana inveti cum este OK.

 

ESTE OBOSITOR SI PLICTISITOR DAR TREBUIE ..ALTFEL NU MERGE..

 

Trebuie sa selectezi "device order" ce unde si cui cine suna ..primA DATA ATAT CA SA SE AUDA DE PE lINE/IN semnalul introdus. Line/in se afla in spate pe mufele placii de sunet in fata de obicei ai intrare de microfon si iesire de casca ( care teoretic ar putea fi routat-a in toate felurile luand in considerare ultimele procesoare de sunet utilizate dar ..? depinde de posibilitatile implementate pe repectiva placa si nu de procesor care ar avea posibilitati .)

 

dUPA CE AI SELECTAT lINE/IN SI AI INTRODUS SEMNAL ...SELECTEZI MONITOR OUT ... adica pe ce sa auzi iesirea ...de obicei "wave" se numeste semnalul /calea ce iese pe Line/Out.....dar poate avea si alte denumiri..

Link to comment
Share on other sites

HELP file , Win7 forum , Home recording forums win 7 audio problems ....precis vezi si gasesti cine ce injura si ce seteaza.

 

Placa de sunet are un HELP file la fel si programele DAW au Help si tutoriale...dar trebuie citit si trebuie urmati pasi descrisi acolo...chiear de mai multe ori pana inveti cum este OK.

 

ESTE OBOSITOR SI PLICTISITOR DAR TREBUIE ..ALTFEL NU MERGE..

 

Trebuie sa selectezi "device order" ce unde si cui cine suna ..primA DATA ATAT CA SA SE AUDA DE PE lINE/IN semnalul introdus. Line/in se afla in spate pe mufele placii de sunet in fata de obicei ai intrare de microfon si iesire de casca ( care teoretic ar putea fi routat-a in toate felurile luand in considerare ultimele procesoare de sunet utilizate dar ..? depinde de posibilitatile implementate pe repectiva placa si nu de procesor care ar avea posibilitati .)

 

dUPA CE AI SELECTAT lINE/IN SI AI INTRODUS SEMNAL ...SELECTEZI MONITOR OUT ... adica pe ce sa auzi iesirea ...de obicei "wave" se numeste semnalul /calea ce iese pe Line/Out.....dar poate avea si alte denumiri..

 

Eu i-am zis foarte serios, ca il ajut, sa imi dea add pe mess. Probabil are impresia ca nu e pe bune si fac iar la misto. Treaba ta, vaxe, eu chiar te ajut pe mess daca vrei.

Link to comment
Share on other sites

Eu i-am zis foarte serios, ca il ajut, sa imi dea add pe mess. Probabil are impresia ca nu e pe bune si fac iar la misto. Treaba ta, vaxe, eu chiar te ajut pe mess daca vrei.

 

AM inteles, Multumesc si apreciez acest lucru (nici mie nu-mi place sa tin ranchiuna ... PEACE MAN!), dar deja am dus unitatea la service (daca tot am garantie ...) Nu am mai suportat ... de 2 luni de cand ma tot chinui ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.