www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitare Scumpe


Guest KingLeonidas
 Share

Recommended Posts

Guest KingLeonidas

vi se pare justificat pretul unei chitari de peste 2500 de euro? oricat de bine s-ar auzi, orice ton ar avea..

 

sa zicem ca e tot impecabil pe ea, de ex un Gibson Les Paul de nu stiu care.. orice lemn s-ar folosi, si oricat de beton ar fi soundul, nu cred ca productia unei asemenea chitari costa mai mult de o treime din banii care sunt ceruti pe ea in magazine..

 

sau? ma insel eu?

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Parerea mea e ca la o chitara ca si Gibson ... 30 % din pret (3000 $ sa zicem) ii numele. Materialele + manopera sa zicem ar fi 2000 MAXIM

Link to comment
Share on other sites

orice lemn s-ar folosi, si oricat de beton ar fi soundul, nu cred ca productia unei asemenea chitari costa mai mult de o treime din banii care sunt ceruti pe ea in magazine..

Pai asta nu-i valabil doar in cazul chitarelor: majoritatea produselor de consum pe care le gasesti in magazine au costuri de productie mult mai mici decat preturile afisate.

Link to comment
Share on other sites

Pretul este masura dezirabilitatii unui produs. Daca produsul are "firma" sau "faima", cumulate cu anumite calitati acustice, multi oameni incep sa-l doreasca. Creste cererea, adica dezirabilitatea, deci ia marcati voi banu' daca vreti Gibson CustomGarageMadeByLesPaulHimselfIn1958.

 

Cand dai 5000$ pe o chitara, inseamna ca chitara aia inseamna pentru tine mai mult decat 5000$ si in acelasi timp, pentru producator cei 5000$ conteaza mai mult decat chitara. Cine nu da aia 5000, asta e, ori nu o vor, ori nu considera ca face 5000.

 

Cine crede ca chitara nu face banii, poate sa se abtina, sau sa specifice de ce nu face banii, prin comparatie cu un produs similar.

Sau poate ca chiar nu-ti pasa de ea, adica nu faci parte din cerere.

Cand faci parte din cerere, dar nu-ti permiti, frustrarea te face sa declari ca "nu face banii". Pentru ca daca nu ai face parte din cerere, nu ti-ar pasa si nu ai zice nimic.

 

A, si sa ai ce face cu ele that is...

Edited by Stimpson J. Cat
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Daca as canta mai bine pe o chitara de 10000 $ jur ca acuma as cumparao :)

Well hai sa va zic cum gandesc eu. In momentul in care o sa cant pe o scena pentru prima oara o sa imi iau o chitara de 1500 - 2000 lei, in momentul in care o sa ma aclame un stadion intreg si o sa fiu iubit precum Mark Knopfler, Brian May ... atunci ma voi gandi la o chitara pe masura meritelor mele. Si va spun sincer ma simt bine cu o chitara ieftina si cu o pricepere divina la chitara (nu pot spune asta despre mine in momentu de fata) decat cu un Gibson/Fender de 2000 $ si sa cant precum o drujba :|

Eu am o chitara de 100 $ First act ME402 ... care si falseaza si vai si amar dar am o satisfactie demonica cand vad ca evoluez si cand cant ceva frumos ca imi dau lacrimile :)

Cheers !

Link to comment
Share on other sites

Pana cand te iei dupa moda nu ai nimic cu arta . absolut nimic.

In zona poate fi doar prin faptul ca unii sunt artisti in cea ce tu ai ca si hobby.

 

Moda frustratilor care vor sa ARATE ca si ei sunt cineva ,si bineinteles doar prin " imagine" restul find cam intangibil pentru marea majoritate .

 

Totusi acesti adulti care se comporta ca si copii de gradinita pot fi simpatici.

 

Cel mai dragut discurs ese : "o sa fac ceva original ,nou" ca apoi sa se imbrace sa se tunda la fel sa foloseasca 100%

aceleasi scule , corzi, pana ,cablu .....condensatorul schimbat in taina.si sa imite pana si obiceiurile culinare ale idolului ....

De aici deriva si treaba cu ...vrei o chitara super profi exact ca si ce foloseste idolul .vedeta, caci doar acea chitara si acea statie este cea harazita ....dai banul .

 

Mai nasol este cu cei care cred ca pot invata sa fie artisti.

 

De altfel mai nou este alta tehnica , i-ti bati nevasta si ajungi la OTV ..apoi la Reallity--->Antena 1--->Happy Lica

 

peste tot canti fals si ajungi vedeta fara scule scumpe.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
ajungi la OTV ..apoi la Reallity--->Antena 1--->Happy Lica

 

Apoi de manutza cu Elodia :)

 

Cel mai dragut discurs ese : "o sa fac ceva original ,nou" ca apoi sa se imbrace sa se tunda la fel sa foloseasca 100%

aceleasi scule , corzi, pana ,cablu .....condensatorul schimbat in taina.si sa imite pana si obiceiurile culinare ale idolului ....

 

Like this?

http://www.youtube.com/watch?v=DdY2A1gi1Wk

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Pana cand te iei dupa moda nu ai nimic cu arta . absolut nimic.

In zona poate fi doar prin faptul ca unii sunt artisti in cea ce tu ai ca si hobby.

 

Moda frustratilor care vor sa ARATE ca si ei sunt cineva ,si bineinteles doar prin " imagine" restul find cam intangibil pentru marea majoritate .

 

Totusi acesti adulti care se comporta ca si copii de gradinita pot fi simpatici.

 

Cel mai dragut discurs ese : "o sa fac ceva original ,nou" ca apoi sa se imbrace sa se tunda la fel sa foloseasca 100%

aceleasi scule , corzi, pana ,cablu .....condensatorul schimbat in taina.si sa imite pana si obiceiurile culinare ale idolului ....

De aici deriva si treaba cu ...vrei o chitara super profi exact ca si ce foloseste idolul .vedeta, caci doar acea chitara si acea statie este cea harazita ....dai banul .

 

Mai nasol este cu cei care cred ca pot invata sa fie artisti.

 

De altfel mai nou este alta tehnica , i-ti bati nevasta si ajungi la OTV ..apoi la Reallity--->Antena 1--->Happy Lica

 

peste tot canti fals si ajungi vedeta fara scule scumpe.

:) cata dreptate iti dau, mersi ca m-ai facut sa rad putin :) aveam nevoie

 

Da evident ca se plateste brandu si lutieratu, ca in general....caca, daca ai avea shop si etc, garantat o chitara d 2000-5000 d euro o poti face tu singur UNICA la 500-700 d euro, sa zicem si 1000 dar ala deja e mega avion cu incrustatii si etc, orice iti doreste sufletu, si ti-l faci tu, din pacate nimeni nu are asa mult skill si majorit well, let`s face it, nu avem atelier pentru asa ceva......Daca mi s-ar da oportunitatea, as incerca sa imi fac una intr-un atelier de la 0, sa platesc doar materialele, sunt curios daca depasesc 900 d euro.

Link to comment
Share on other sites

da ma dar ai timp sa inveti si sa faci treaba singur??

 

daca aia CASTIGA 10000 de coco + pe luna din cantat crezi ca nu-si permit o chitara de atatia bani doar de drag? Din lemn de bradu din casa lu Mos Craciun de la polu nord aruncat la gunoi dupa revelion si recuperat apoi de langa ghena de la marginea satului la bataie cu ursu polar care cauta si el haleu?? Daca iti place cum suna.. iei.

 

Sa intrebam altfel.. merita un Stradivarius?

 

"The highest price that a Stradivarius was sold for was $3,544,000, but this was merely the highest price bought at a public auction."

 

Stiu, nu e acelasi lucru dar problema se pune oarecum la fel.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Guest KingLeonidas

Ma bucur ca nu mi-a sarit nimeni in cap :) Asa ma gandeam si eu, ca nu merita nici in ruptul capului.

 

Din pacate si asta e o industrie ca oricare alta.. Si daca s-ar vinde Fender si Gibson cu 500 de euro, atunci nu ar mai fi loc pt Squire, Epiphone si altele pt ca nu le-ar mai cumpara nimeni. Iar treaba asta nu convine nimanui.

 

Intr-adevar, daca vrei o chitara buna, trebuie sa scoti banii astia din buzunar pt ca asta este pretul lor, desi nejustificat. Asta e si ideea care voiam sa o subliniez.

Link to comment
Share on other sites

Eu as da 1500$ pe un Gibson Explorer. Doze misto, lemn bun, cheite, bridge, etc foarte bune se merita la banii aia, dar nu as da 3000$ pe o chitara doar pentru ca are cine stie ce jucarii de aur sau alte chestii. Unele sunt scumpe pentru ca sunt semnate de diferiti chitaristi, sau sunt raritati, sau foarte vechi. Daca eram colector poate luam, dar pentru cantat nu. IMO chitarile ajung la limita maxima de performanta pe la vreo 2000$. Exista o limita la cum poate sa sune o bucata de lemn cu niste corzi pe ea si niste magneti.

 

Mi-am luat un Ibanez Prestige de aprox 1000$ acum cateva zile si pot sa spun ca sunt uimit de cat de bine tine acordajul, cat de usor e bridge-ul, cat de bine suna, rezonanta lemnului, etc, fata de Ibanez-ul meu vechi. Sunt detalii mici dar importante.

 

Cand studiam chitara, proful meu (Viorel) avea un Squier care suna impecabil, si (nu prea mai tin minte EXACT cum suna tonul) dar folosea un Zoom GFX-8 (pe care pana la urma l-am cumparat de la el) si suna extrem de bine. O mare parte din sunet vine si din tehinca.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

raportul pret/calitate este precum o curba logaritmica... la inceput cresti din pret si creste si calitatea simtitor..dar de la un punct incolo dai sute de euro pentru 1% crestere in calitate.

 

unile chitari scumpe isi merita banii pentru ca da..sunt un statut/simbol.

 

chitarile care sunt scumpe si intradevar isi merita banii (intr-o masura mai mare) sunt cele custom..facute de lutieri mai cunoscuti sau necunoscuti dar buni. dai 2000e pe o chitara de la un lutier de care nu stie nimeni..o face cum vrei tu si toata lumea ii multumita.

Link to comment
Share on other sites

da. si iti explic de ce:

 

chitarile de peste 2000 de coco sau de 10.000 de coco fie sunt lucrate cum trbe fie nu. fie sunt cu incrustatii de bile de maimuta fie cu ousoare de dinaozaur sau cu lemn din mlastini de milioane de ani sau chitari din bucati de meteorit. atata timp cat exista cumparatori se justifica.

Link to comment
Share on other sites

La un incepator cred ca e tot una daca acesta isi ia o chitara scumpa sau nu din prima. El spune ca e o chitara foarte buna, isi merita banii, are ton misto ... de unde sa stie el toate astea daca e prima chitara pe care a cantat ?!? [nu ma refer aici la chitari neingrijite si de proasta calitate : care se dezacordeaza, nu sunt intonate corect, au gatul stramb, etc., caci la alea iti dai seama de diferenta]

Abia un initiat cu experienta, cu multe chitari probate isi poate da seama daca o chitara isi merita sau nu banii... Deci, @cine a inceput topicul, nu iti vei da seama daca merita sau nu banii decat atunci cand acumulezi destula experienta. Oricum, printre chitaristi efectul placebo este in floare...

Link to comment
Share on other sites

o placa de lemn bun, uscat, cu 5A, pentru top, cumparata de la un vanzator consacrat de lemn pentru instrumente, poate sa coste 500 usd sau mai mult.

luand piese separate si calculand pretul, se poate vedea ca unele preturi mari la chitare sunt justificate. intrebarea este daca chiar ai nevoie sa ai chitara facuta din piesele alea sau nu

Link to comment
Share on other sites

Calitate=pret.Primesti ce platesti, unele firme isi mai iau si ei comisionul lor, de exemplu chitarile Gibson sunt scumpe pentru ca sunt facute cu mai multa atentie,suna mai grozav si pentru ca sunt Gibson.Alt exemplu bun ar fi calculatoarele Mac care nu valoreaza cat pretind vanzatorii dar sunt Mac.Daca vrei o chitara care sa sune bine atungi strangeti niste banuti acolo si te duci cu ei la magazinele din tara si te apuci sa testezi iar daca vezi ca romanii cer preturi "retardat" de scumpe iti iei ziua buna si comanzi acelasi produs de pe thomann si cred ca daca fiecare ar ajunge (mare) artist ar cauta pe la firme sa isi faca o chitara custom shop signature ca sa vada lumea cine e.

Edited by srbnmircea
Link to comment
Share on other sites

:) cata dreptate iti dau, mersi ca m-ai facut sa rad putin :D aveam nevoie

 

Da evident ca se plateste brandu si lutieratu, ca in general....caca, daca ai avea shop si etc, garantat o chitara d 2000-5000 d euro o poti face tu singur UNICA la 500-700 d euro, sa zicem si 1000 dar ala deja e mega avion cu incrustatii si etc, orice iti doreste sufletu, si ti-l faci tu, din pacate nimeni nu are asa mult skill si majorit well, let`s face it, nu avem atelier pentru asa ceva......Daca mi s-ar da oportunitatea, as incerca sa imi fac una intr-un atelier de la 0, sa platesc doar materialele, sunt curios daca depasesc 900 d euro.

 

Hai ca m-ai convins...iti platesc tie 700euro sa imi faci modificari la o chitara sa o faci super avion,ce zici?(de unde ai tu cunostinta de asa ceva? pe ce te bazezi cand spui asta?)Dar daca nu iti iese ma lasi sa te fugaresc cu toporul :)

Am vazut ce chitari (daca pot sa le numesc asa) se fac...prefer sa platesc mai mult si sa am ceva bun, in care nu mai trebuie sa gauresc ca s-a uscat lemnul si am de mutat nu stiu ce,sa o duc la electronist ca are o problema,sa ii pilesc tastele ca ma zgarie (nu au unghiul taiat bine)sau sa o retastez ca a taiat tasta in unghi prea mare si imi pica coarda de pe grif in timp ce cant...

 

Cine nu apreciaza zice:,,normal ca nu merita"

E vorba si de dambla, nu numai de invidia ca unii cumpara si altii zic ca strugurii sunt acrii :)

 

A zis cineva mai sus: "Cand dai 5000$ pe o chitara, inseamna ca chitara aia inseamna pentru tine mai mult decat 5000$ si in acelasi timp, pentru producator cei 5000$ conteaza mai mult decat chitara. Cine nu da aia 5000, asta e, ori nu o vor, ori nu considera ca face 5000."

Asta asa este.

Se face atata caz pentru o chitara ca uite ca ala a dat 1000 de euro...dar cei care platesc atat pe un comp doar ca sa se joace?Mai fac si rate la banca (acu nu prea mai merge)

 

A mai scris cineva: "cand o sa cant prima oara pe scena o sa imi cumpar o chitara la 1000de euro"

Eu am cantat pe scena prima oara...si a doua si a zecea oara si nu am avut o chitara de banii astia.Mi-a cumparat apoi pentru satisfactia mea personala nu ca e moda,curent sau sa ma dau vedeta.(dar si aici e totusi ceva pozitiv sa suni bine pe scena)

 

Nu e vorba daca merita sau nu,e vorba de ceea ce vrei tu sa faci si o viata ai,eu zic ca e bine sa iti satisfaci toate placerile/visurile :D (in masura in care nu ii afectezi pe cei din jur, in gaura in care ii bagi la achizitionare,copii,nevasta,familia in general)

 

Un Incepator,ca tot a venit vorba,daca isi cumpara o chitara buna(cu conditia sa fie hotarat si sa se tina) nu mai trece prin etapele prin care am trecut noi...cumpara o chitara proasta,o tine 1 an(mai strange si bani) si apoi o vinte sa urce la ceva mai bunicel...si tot asa pana are si el o chitara buna.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

daca iti place sa platesti dublu pe o chitara pentru brand e ok atunci . ( daca chitara e 2500 eur si e no name , ori e cea mai buna chitara din lume ori e tzeapa) . dar un gibson de 2500 eur nu e cea mai buna chitara din lume si nici tzeapa ( desi cu chinazariilee astea nu se stie). este o chitara de 1500 eur si restul este brandul. si pe buna dreptate ca au muncit mult la el .

 

cam atat cu chitarile scumpe .

Link to comment
Share on other sites

multi discuta, mai dau si sfaturi dar cati au pus mana(lucratura,finisaje,materiale),au auzit cum suna(LIVE) o chitara de peste 2000$? si sa zica"nu face frate" eu imi cumpar comp la ala macar joc StarCraft sau Fifa.

 

Ii mai aud pe unii"bai ce fel a sunat Metallica!" sau Maiden sau ce trupa a mai fost pe la noi...ca au scule,D'AIA suna! :)

...nu au chitari la 1000 de euro sau mai jos,asta e diferenta :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Nu tot timpul suna bine , si tot timpul au chitari scumpe . si da exista chitari foarte bune sub 1000 eur . recunosc ca nu sunt asa bune ca alea de 2000 , dar isi fac treaba mai mult decat decent. discutia era pt cele de peste 2500 eur. si nu se vorbeste de cele celebre ale unui anumit chitarist , se vorbeste de cele stoc.. eu asa am inteles.

Link to comment
Share on other sites

nu prea e vorba de stoc la chitarile peste 2500euro...cine isi permite sa faca un stoc cu asa ceva?(chiar si magazinele mai mari)

Nu am zis ca nu exista chitari bune sub 1000euro dar e diferenta de sunet si calitate...deviem de la subiect :)

 

 

Ca tot fac comparatia cu comp-ul.Unul care face bani sau o pasiune deosebita pentru grafica,aplicatii,inregistrari,video,efecte speciale isi cumpara unul performant,ca are nevoie, la 2-3000euro... unu care se joaca, se multumeste si cu unul la 300 de euro si isi pune intrebarea:" merita un comp 2000 de euro?..." :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

eterna frustrare a romanului sarac dar invidios...

e simplu. sunt scumpe pt tarile din lumea a treia. pt un cetatean al unui stat civilizat, cu nivel de trai ridicat, care castiga mii de euro pe luna, nu sunt chiar asa de scumpe. americanii sunt principalul target gibson/fender etc. ori americanul castiga de cateva ori cat romanul si cheltuie de doua ori mai putin, asa ca o chitara de 2000$ nu e mare teorie.

diferenta este, degeaba incearca vreunul sa se convinga ca nu este. o chitara buna poate gasesti si pe la 5-800 de euro, dar asta nu inseamna ca cea de 1500 nu e mai buna sau mai scumpa dpv constructie, material. poate ca prima e suficienta pt cineva care stie ce sa faca cu ea, dar din nou, asta nu inseamna ca cea de-a doua nu merita. sunt multi factori de luat in calcul, de la posibilitatile financiare la preferinte tehnice/de constructie.

insa nu poti sa vorbesti la modul general, pt ca o bucata de lemn e o bucata de lemn. se pot intalni exceptii, insa aceste firme consacrate hulite atat de mult iti ofera o garantie si un nivel relativ constant al calitatii.

iar cu privire la gibson, brand-ul urca pretul, dar nu asa de mult cum le place la unii sa creada, spun eu. o fi un 25%, dar din nou, brand inseamna de cele mai multe ori si garantie. mult mai umflate sunt preturile la prs de exemplu, si as zice mult mai nejustificat. si fenderul are preturile mai umflate decat gibson.

 

faceti-va chitara custom la grossmann si dati cat pe un gibson standard si vedeti voi dupa aceea cat de mult conteaza sa ai acea garantie ca stie omul ce face, cum face si din ce face...

si puneti mana intai pe o chitara "de aia" inainte sa va autoconvingeti ca una mai ieftina

e la fel de buna. merita mai mult un MIA cu cost de productie de 1000$, 2500, sau un MIChina, india etc cu cost de productie de 50$, 500?

Link to comment
Share on other sites

eterna frustrare a romanului sarac dar invidios...

e simplu. sunt scumpe pt tarile din lumea a treia. pt un cetatean al unui stat civilizat, cu nivel de trai ridicat, care castiga mii de euro pe luna, nu sunt chiar asa de scumpe. americanii sunt principalul target gibson/fender etc. ori americanul castiga de cateva ori cat romanul si cheltuie de doua ori mai putin, asa ca o chitara de 2000$ nu e mare teorie.

diferenta este, degeaba incearca vreunul sa se convinga ca nu este. o chitara buna poate gasesti si pe la 5-800 de euro, dar asta nu inseamna ca cea de 1500 nu e mai buna sau mai scumpa dpv constructie, material. poate ca prima e suficienta pt cineva care stie ce sa faca cu ea, dar din nou, asta nu inseamna ca cea de-a doua nu merita. sunt multi factori de luat in calcul, de la posibilitatile financiare la preferinte tehnice/de constructie.

insa nu poti sa vorbesti la modul general, pt ca o bucata de lemn e o bucata de lemn. se pot intalni exceptii, insa aceste firme consacrate hulite atat de mult iti ofera o garantie si un nivel relativ constant al calitatii.

iar cu privire la gibson, brand-ul urca pretul, dar nu asa de mult cum le place la unii sa creada, spun eu. o fi un 25%, dar din nou, brand inseamna de cele mai multe ori si garantie. mult mai umflate sunt preturile la prs de exemplu, si as zice mult mai nejustificat. si fenderul are preturile mai umflate decat gibson.

 

faceti-va chitara custom la grossmann si dati cat pe un gibson standard si vedeti voi dupa aceea cat de mult conteaza sa ai acea garantie ca stie omul ce face, cum face si din ce face...

si puneti mana intai pe o chitara "de aia" inainte sa va autoconvingeti ca una mai ieftina

e la fel de buna. merita mai mult un MIA cu cost de productie de 1000$, 2500, sau un MIChina, india etc cu cost de productie de 50$, 500?

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.